dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jagular

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    2

    Domyślnie Nadzór Budowlany - kary???

    Czy ktoś ma jakies doświadczenia z nadzorem budowlanym. Chodzi mi o kontrolę z nadzoru i ewentualne kary za zamieszkanie w domu jednorodzinnym przed zakończeniem budowy i oddaniem budynku do użytkowania? Interesują mnie wszystkie dane, zwłaszcza o doświadczeniach z Białegostoku

  2. #2

    Domyślnie

    Owszem, wlepili szwagrowi mojego kuzyna, ale jemu to sie akurat nalezalo. Bodajze 10 tys zł za zamieszkanie w nieodebranym domu. Dupek byl, bo kontrola byla zapowiedziana z bodajze tygodniowym wyprzedzeniem, wystarczylo zepchnac rzeczy na srodek, ze niby sa przechowywane a nie sluza do mieszkania, moze troche wywiezc gdzies i byloby ok. Poza tym, zadzieral sie z kim sie dalo i ile sie dalo, to jak mieli okazje to mu dokopali. mieszka gdzies w okolicach b-stoku, ale nie w samym miescie

  3. #3

    Domyślnie

    Dla budynku jednorodzinnego kara wynosi 10 000 PLN.
    Z pozdr, Filo.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Ponoć wg najnowszej nowelizacji praw budowlanego nastąpi to, co cytuję:
    "wykreślony zostanie punkt o sankcjach za użytkowanie obiektu budowlanego bez zawiadomienia o zakończeniu budowy lub bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie."

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Czyli - o ile dobrze rozumiem - będzie można mieszkać bez odbioru?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Prawdopodobnie, ale może oznaczać, że odbiór mimo wszystko w jakimś tam czasie jest konieczny, tyle że jak złapią na mieszkaniu przed, to nic nie mogą zrobić. Trzeba jednak sprawdzić w uchwalonej ustawie. A że trzeba ją czytać wraz z tekstem starej, zostawiam to sobie na wolny od budowy czas. Tak niestety, wygląda u nas zapis prawny - bez siekiery nie razbieriosz...

  7. #7

    Domyślnie

    mam przed sobą tekst ustawy po nowelizacji, ale jeszcze nie obowiąząjący (ustawa została podpisana dopiero 17 sierpnia tego roku i wejdzie w życie 30 dni od daty ukazania sie w Dzienniku Ustaw) i niestety art. 57 ust. 7 (czyli dotyczący uzytkowania bez pozwolenia) jest w niezmienionej formie.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Tak sobie pomyślałem, że jeżeli mieszkasz na stałe, to żeby być w zgodzie z prawem i tak trzeba się zameldować, więc na jedno wychodzi. Tyle że za brak meldunku jest niższa kara.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Tylko, że zameldować się można bez odbioru i jest to zgodne z prawem.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneska
    mam przed sobą tekst ustawy po nowelizacji, ale jeszcze nie obowiąząjący (ustawa została podpisana dopiero 17 sierpnia tego roku i wejdzie w życie 30 dni od daty ukazania sie w Dzienniku Ustaw) i niestety art. 57 ust. 7 (czyli dotyczący uzytkowania bez pozwolenia) jest w niezmienionej formie.

    Dokładnie, kary są i będą - przynajmniej do następnej nowelizacji
    Z pozdr, Filo.

  11. #11

    Domyślnie

    czytam obowiązującą jeszcze ustawe budowlana i fakt jest asrt 57,7 ale nie widze nic o karze za uzytkowanie bez pozwolania
    jest za to o karze za odstepstwa od projektu
    czy ktos ma lub wie wiecej o karzez za uzytkowanie bez pozwolenia/ tzn przed zgłoszeniem odbioru

  12. #12

    Domyślnie

    hmmm przeczytaj uważnie jeszcze raz. wyraźnie jest napisane o przystapieniu do uzytkowania z naruszeniem przepisów art. 54 i 55 oraz o karach wylicznych na podstawie art. 59f.
    a tu masz linka do obowązującego jeszcze prawa, bo może to co masz jest nieaktualne:
    http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Sear...20032016Lj.pdf

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał pasco
    Tak sobie pomyślałem, że jeżeli mieszkasz na stałe, to żeby być w zgodzie z prawem i tak trzeba się zameldować, więc na jedno wychodzi. Tyle że za brak meldunku jest niższa kara.
    Obecnie nie ma obowiązku stałego meldunku.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,

    Kolega chyba czyta nie właściwą ustawę:

    http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Sear...19940414Lj.pdf

    art.57,7
    Z pozdr, Filo.

  15. #15

    Domyślnie

    no fakt ja czytam ustae:
    http://www.prawo.lex.pl/bap/student/....106.1126.html
    i teraz która jest dobra?

  16. #16

    Domyślnie

    moja i Filo to ta sama ustawa

  17. #17

    Domyślnie

    o sorki!!! Filo ma wzbogacona o nowele z 2005 roku, a więc jego

  18. #18

    Domyślnie

    rozumiem dzieki ale:
    wejdcie na mój link z tego co widze jest to tekst jednolity ze zmianami z 2004r.
    2005 nie obowiazuje jeszcze wiec lex ma niepełna ustawę?

  19. #19

    Domyślnie

    bo w tym roku była juz jedna nowela ustawy prawo budowlane....bodajże w styczniu. ale to były drobne zmiany

  20. #20

    Domyślnie

    a jeszcze sparwdzam ustawy na których opracowano ten tekst i albo lex ma cos pop......... albo kancelaria

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony