dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 83
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Nie dzielilbym inwestorow na budujących z kredytu, czyli liczących oraz na mających gotowke "do wywalenia".

    Tak sie sklada, że mam codzienny kontakt z zaprzyjaznionymi architektami i projektantami z doswiadczeniem. Oni uwazaja, że to fajna sprawa, zaprojektują mi te instalacje o ktorych pisali poprzednicy, tylko ze ukazują mi wady tych rozwiązan o ktorych wspominano na forum - serwis, zuzycie energii elektrycznej, naturalne zuzycie sprzetu, prawdopodobienstwo awarii, koszt inwestycji i ich zdaniem nikle korzysci z ich posiadania. Rekuperatory to sie zawsze montuje w obiektach handlowych, tam sie oplaca, jest duzo ciepła "odpadowego". Czy mam swieze powietrze dostarczone przez nawiewnik, czy tez przez rekuperator, czy cieplo dostarcza pompa ciepla, czy piec gazowy, nie ma to dla mnie znaczenie. Wazne jest, aby powietrze bylo swieze, a cieplo bylo tansze i pewne.

    Znam milionerow i wiem, dlaczego nimi są. Po prostu liczą czy dana inwestycja sie opłaca, kiedy sie zwroci, jaki jest koszt pieniądza w czasie.

    Na razie mam 28 lat i tez sie niezle dorobilem, tylko dlatego, ze od samego początku mojej pracy kalkuluje koszty i dziele je na takie ktore wg mojego systemu wartosci musze poniesc (np piekna, ale droga dzialka) i takie ktorych nie musze poniesc (zdecyduje sie na tani, ale z odpowiednią gwarancją piec gazowy, gdyz nie postawie go w salonie, tylko w kotlowni, do ktorej nie chce zaglądac).

    Kupilem tez calą ceramike na sciany domu, dostalem ceny, ktore uznalem za atrakcyjne i skalkulowalem, ze mi sie oplaca trzymac material przez 6 miesiecy. Juz zdecydowalem sie na welne w scianie 3 warstwowej 20 cm, w podlodze na gruncie 15 cm, dach ocieplam 30 cm. Jest to tanie na etapie budowy i bezawaryjne, wiec moge przyjąc dluzszy okres zwrotu dla wyliczen oplacalnosci.

    Pozdrawiam wszystkich liczących

    Krzysiek

  2. #22

    Domyślnie

    Liczący!

    Niestety jest tak, że inwestor jako raczej nie fachowiec musi podejmować decyzje w sprawach na których się nie zna. Wykonawcy włączając w to architektów i projektantów traktują swe kwalifikacje wycinkowo. Nie trafiłem na "budowlańca" który by naprawdę wiedział ( a nie mówił że wie ) wszystko o domu od fundamentów po wykończenie i instalacje. Powszechne jest głoszenie zasłyszanych opinii które nierzadko w ogóle się nie mają do zdrowego rozsądku choćby.
    Ocieplenie ścian - niechby i 50cm najdoskonalszej wełny, ale przytaczając standardy skandynawskie np. gdzie pełnia informacji - np. co do zalecanej powierzchni i jakośći okien itp.
    Wentylacją bez odzysku ciepła opuszcza dom nawet połowa energii
    przeznaczanej na ogrzewanie. A więc liczyć trzeba wszystko.
    Czyli gdy ktoś ma zamiar rozsądnie budować (a forumowicze już tylko dlatego, że w ogóle są forumowiczami na pewno świadomie czy nie - chcą tego) musi niestety na czas budowy stać się lepszym fachowcem od całej reszty biorącej udział w budowie.
    Jeszcze raz polecam program ROCKWOOLU do obliczeń E oraz U.
    Traktuje się tam dom całościowo, i łatwo można się przekonać,
    że np. bez wentylacji z odzyskiem ciepła nie ma co szaleć np. z grubościami wełny na ściany, albo że gdy zbyt wiele okien, to i metr wełny na dachu wiele nie pomoże.
    A więc : jak liczyć - to liczyć !

  3. #23

    Domyślnie

    JerzyB,
    A czy ten program Rockwool'a uwzględnia też zyski ciepła na przykład od słońca wpadającwego przez okna od południowej strony ?

  4. #24

    Domyślnie

    MACO,
    tak oczywiście uwzględnia też i to

  5. #25

    Domyślnie

    A czy możesz ten program udostępnić...? (łatwiej od Ciebie, skoro jużjest z Tobą kontakt, niż szukać i potem nagabywać przedstwiciela Rockwolla... )

  6. #26

    Domyślnie

    Ja też się zapisuje, bo u Rockwoola na www jakoś nie mogłem tego programu znaleźć...

  7. #27

    Domyślnie

    Odebrane ?

  8. #28

    Domyślnie

    Dzięki .

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Mógłbyś jeszcze mi wysłać ten program Jerzy?

  10. #30

    Domyślnie

    ja też poproszę, dzięki z góry.

  11. #31

    Domyślnie

    Odebrane Dzięki !

  12. #32

    Domyślnie

    Czy moglbym rowniez dostac programik - dzieki.

  13. #33

    Domyślnie

    Jerzy jesli juz tak nie chce ciebie nagabywac zebys mi wyslal program poprostu daj jakis link albo adresik gdzie go mozna znalezc ... ten w/w programik z gory dziekuje

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    JerzyB - to ja też poproszę
    Dzięki

  15. #35

    Domyślnie

    Zamierzam potraktować instalacje "elektryczne" domu całościowo.
    Myślę tu o zintegrowaniu tzw. energetyki i jej sterowania,
    systemu alarmowego oraz sterowania ogrzewaniem (powietrznym) i wentylacją.
    Wszystko to "potrzebuje" przewodów różnej maści. Gdy jest kilka pokoi, garaż, warsztacik, ogród i "przed domem" koszt kabli staje się niemały i co z nimi zrobić by działało ?
    W Europie (i nie tylko) promuje się (INSTABUS) EIB pod egidą głównie Siemensa. Jest to koszmarnie drogie - na pokój wychodzi ok. 7000zł, większość instalacji ma miejsce w tzw. inteligentnych budynkach (biurowcach).
    Ja też mam ochotę mieszkać w inteligentnym budynku, ale tak by było tanio i niezawodnie (by kobieta dała sobie też radę).
    Niedrogo dla mnie to sytuacja gdy koszt systemu inteligentnego jest porównywalny z dobrej jakości klasycznym wykonawstwem.
    Projektuję system przy następujących założeniach:
    - Każde pomieszczenie ma doprowadzony tylko 1 przewód energetyczny
    - W każdym pomieszczeniu następuje rozgałęzienie kabla energetycznego na odpowiednie gniazdka i stałe odbiorniki w tym pomieszczeniu
    - W każdym pomieszczeniu znajduje się mikroprocesorowy sterownik
    załączający i wyłączający w/w odbiorniki. Sterownik występuje w 2 wariantach - do montażu w puszcze ściennej albo na szynę DIN,
    Sterownik w każdym pomieszczeniu jest taki sam i jako element zapasowy (podobny do bezpiecznika na szynę DIN) może gdzieś w domu leżeć jako zwyczajna część zamienna
    - W każdym pomieszczeniu znajdują się czujniki temperatury, wilgotności, gazów, czujniki ruchu i światła - jest to 1 zintegrowany układ do montażu w puszcze ściennej
    - Wymiana informacji pomiędzy czujnikami i sterownikami odbywa się za pośrednictwem magistrali CAN - stosowanej w produkowanych dziś samochodach - jest to drugi kabel poza energetycznym który trafia do każdego pomieszczenia
    - W szafce energetycznej znajduje się jeden ze sterowników mikroprocesorowych (taki sam jak w pomieszczeniach) służący do
    połączenia z siecią Ethernet i ew. PC poprzez RS232
    - W szafce energetycznej znajduje się ponadto 1 moduł (też na szynie DIN) służący do kontroli systemu przez użytkownika - tutaj funkcje takie jak programowanie + zał./wył. alarmu, programowanie ogrzewania i wentylacji, programowanie oświetlenia
    - W dogodnym dla użytkownika miejscu znajduje się dotykowy ekranik LCD który pozwala za pomocą odp. piktogramów na obsługę tego co wyżej.
    - W przypadku awarii system działa tak jak by nie był inteligentny a zwyczajny - klasyczny.

    Zima to dobry czas na takie prace, gdy system będzie gotowy chętnie podzielę się doświadczeniami.

  16. #36

    Domyślnie

    Jerzy, to co opisałeś bardzo mi się podoba. Widziałem takie instalacje, ale wszystko w budynkach publicznych a nie mieszkalnych. Praktycznie większość ze znanych mi firm zajmujących się automatyką przemysłową oferuje w tej chwili rozwiązania inteligentnych budynków od bardzo zaawansowanych z zaimplementowanymi funkcjami regulacji np. ogrzewania, do prostszych, gdzie automatyk dostaje tylko sprzęt, a reszta oprogramowania zależy od niego. Ale nawat te najprostsze rozwiązania wydają mi się koszmarnie drogie jeżeli miałbym je zastosować w moim domu (może to tylko zawartość mojej kieszeni). Ciekaw jestem na jakim sprzęcie ty opierasz swoją koncepcję automatyki. Marzę zeby wykonać coś podobnego, choć w znacznie ograniczonym zakresie w stosunku do twojego pomysłu. Chciałbym też cię prosić o ten programik, o którym pisałeś. Z góry dziękuję.

  17. #37

    Domyślnie

    Ja rowniez poprosze o program Rockwoola, dzieki.


  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    JerzyB napisz coś o kosztach elementów, które masz zamiar zainstalować w swoim domu. Z tego co piszesz nie powinno być problemu z zamontowaniem inteligencji w budynku samemu.

  19. #39

    Domyślnie

    JerzyB jak wiesz jestem zainteresowany ta tematyka wiec jesli juz bedziesz mial jakies konkrety to prosze Cie o kontakt, wiem ze zajmujesz sie elektronika ( widizlem strone www )wiec domyslam sie ze bada to przemyslane projekty

  20. #40

    Domyślnie

    Szacunkowe koszty które pewnie przyjdzie ponieść:

    - sterownik "pomieszczeniowy" - ok. 100zł
    - wielofunkcyjny czujnik pomieszczeniowy - od 100zł do 250zł
    cena zależy ilośi i jakości czujników
    - sterownik z wyjściem Ethernet i RS232 - ok. 200zł.
    - sterownik obsługowy (programator) - ok. 150zł
    - panelik operatorski LCD - ok. 500zł

    Nie piszę nic o kosztach kabli i zasilania

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony