dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 83
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    A są jakieś sterowniki z podłączeniem usb? RS 232 powoli zanika jako złącze w komputerach.

  2. #42

    Domyślnie

    Programowanie całości przez PC, albo analiza pracy to wymiana bardzo niewielkich ilości informacji. RS jest tu, bo najprostszy i najtańszy, alternatywa to Ethernet/Lan - każdy dziś PC czy laptop ma coś takiego (prawie).
    USB wymaga ponadto "zachodu" w postaci skomplikowanego oprogramowania i sterowników, przepływność informacji w USB jest grubo zbyt nadmiarowa dla tych potrzeb.

  3. #43

    Domyślnie

    Jerzy moje wnioski sa takie ...
    do takiej instalacji przydal by sie elektronik bo jak mniemam elektryk nie poradzi sobie z takim problemem ... poza tym czy takie moduly sa powszechnie dostepne w sklepach z czesciami elektronicznymi ? to narazie tyle jak cos mi do glowy przyjdzie to jeszcze sie odezwe ...
    a i jeszcze ethernet/ lan to bazuje na jakiejs prostej karcie sieciowej dostepnej w sklepach komputerowych czy to juz cos innego ? w tym przypadku ?
    pozdrawiam

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Vardamir dnia 2002-12-10 21:10 ]</font>

  4. #44

    Domyślnie

    Porządnie zrobione sterowanie domem musi być obsługiwane wyłącznie przez domowników. Wymiana niesprawnego podzespołu - jak wymiana bezpiecznika, itd.

    Niekoniecznie jakieś części muszą być dostepne w sklepie na rogu, by były tanie i dostępne.....

    Działanie systemu podczas przerw w dostawach energii elektrycznej zapewnić musi bateria fotowoltaiczna w minimalnej postaci (system pobiera mało "prądu&quot

  5. #45

    Domyślnie

    Witam!

    Budynki inteligentne to temat który mnie też interesuje. Oczywiście funkcjonuje system EIB , który polega w skrocie na połozeniu kabla strukturalnego (magistrali 24V). System ten n (na pewno jeden z lepszych) jest jednak do zarządzania całymi budynkami. W przypadku domków jednorordzinnych jest to cena bardzo wyska, pozatym ja już sie zdecydujecie to musicie iść dalej w tym kierunku bo drogi odwrotu nie ma. (Nie mamtradycyjnej instalacji i wyłączników). cENY... ROZMAWIAŁEM z kilkoma firmami... prjekt i wykonanie (sterowanie oswietleniem, roletami, alarmem, symulacja obcnosci, sterowanie ogrzewaniem) 36 tyś zł. Bez osprzętu (silniki, lampy, czujniki ruchi itp.).
    Uwazam ze to przesada. Ja wybrałem tak: mam ogrzewanie nadmuchowe więc wybralem podział na strefy. To znaczy w kazdym pokoju mam mały panel na którym ustalam tem. niezaleznie od innych pomieszczen. To moze być sterowane przez EIB ale po co, skoro jest oryginalna automatyka.
    Projektant od instalcji robi projekt elektyki w oparciu o "inteligentne" przekazniki ale zasilane 230 V. Koszt kilka tyś zł a mam to samo (sterowanie oswietelniem, sceny świetlne, symulacja obecnosci w domu, współprca z alarmem, podlewanie ogrodu, centralny wyłacznik oswietlenia przy wyjsciu i inne bajery.
    Do domków jednorodzinnych są inne systemy: np. KARDIO - reklama w kazdym MURATORZE (ostatnio). Są to systemy oparte na tradycyjnej instalacji prowadzonej w kształcie gwiazdy. I sterowanej z pozimu skrzynki rozdzielczej. Ma to swoje zalety: budujesz dom, z norlalna instalacją a ten system dokładasz w kazdej chwili potem. Oczywiście elektryk musi wiedzieć o taki zamiarze i wykonac instalacje zgodnie z zaleceniami. Jak stwierdzisz ze nie masz kasy, albo zę jest ci to niepotrzebne to zyjesz dalej z tradycyjna instalacją. A w EIB jak pisalem na etapie stanu surowego decydujesz się wyskoczyc z 30 tyś zł, a co będzie jak Ci kasy zabraknie. Wiecie sami skoro firma mówi na etapie projektu 30 tyś, ale zobaczymy jak wyjdzie ..to znaczy ze wyjdzie 40 albo 50 tyś.
    Pozdrawiam

    Załozenia domu enerogooszczędnego takiego jak jerzy B mam takie same

  6. #46

    Domyślnie

    jeśli możne to ja też proszę o ten programik...

    swoją drogą gdzieś wyczytałem że izolacja cieplna jest skuteczna tylko do tzw. grubości granicznej (czy jakios tak) - dawanie jej "na wyrost" po prostu się nie oplaca bo i tak nie będzie już nic chronic...może się mylę - przepływ ciepła miałem już parę lat temu

    z góry dzięki za program

    [email protected]

    snow

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Czy ktoś wie coś więcej o tym Kardio?

  8. #48

    Domyślnie

    Konkurencją cenową do EIB jest system LINET (Finlandia).
    Koszt wspominanej instalacji w gwiazdę jest wysoki i jak życie wskazuje mnogośc kabli olbrzymia a i zawsze okaże się na koniec, że gwiazda ma zbyt mało wieżchołków.
    CARDIO HOME AUTOMATION to oferta kanadyjskiej firmy SECANT, podstawą jest standard X-10 sytemu sterowania z wykorzystaniem medium kanbli energetycznych w budynku. Nie znam dokładnych cen, ale zbyt tani nie jest nawet na kieszenie amerykanów.

  9. #49

    Domyślnie

    jerzyB mniemam że do paneliku LCD będziesz miał odpowiedni software sterujący tym systemem
    pozdrawiam

  10. #50

    Domyślnie

    tak, oprogramowanie wbudowane, LCD podłącza się do ogólnej magistrali tak jak "zwykły" czujnik czy sterownik (wspominane wcześniej)

  11. #51

    Domyślnie

    Na wątku o GWC KarinaZ pisze:

    ....Przerażona jestem dyskusją o automatyce systemu. Po pierwsze strasznie podraża to system, po drugie brak gotowych rozwiązań, po trzecie zgadzam się z głosem, że sterowanie powinno być jak najprostsze. Kilka razy w roku ręcznie przekręcić zwrotnicę w przewodach wentylacyjnych. Owszem znam rozwiązania tzw. Inteligentnego domu, ale nie mam dochodów Billa Gates’a.....

    Na pocieszenie mogę zwrócić uwagę, że nikt na tym świecie nie ma takich dochodów jak B.G. - nie ma więc się co martwić.
    Natomiast - rozwiązania gotowe są (patrz wcześniejsze wypowiedzi).

    Co jednak najistotniejsze, to jest to, iż automatyka systemu ogrzewania i wentylacji ma sens jeśli rozważać coś więcej niż potrzeba kilka razy do roku poruszenia jakąś dźwignią.
    Najtańsze i to bez automatyki to zejście z pomocą nowych "ciepłochronnych" technologii budowlanych do niskiego średniorocznego zapotrzebowania energetycznego budynku - poniżej 100kWh/m2*rok.
    Dlsze oszczędności poczynione mogą być z pomocą wymuszonej wentylacji z odzyskiem ciepła (wliczając w to GWC).
    Dalej w dół - to z pomocą tej właśnie automatyki.

    Moment pojawienia się automatyki w kalkulacjach "o budowaniu" może pojawić się już wcześniej gdy rozpatrywać kwestie wygody i komfortu. To ma też niebagatelne znaczenie przy podejmowaniu ostatecznych decyzji. Można o automatyce zapomnieć również w ogóle, gdy np. traperskie zacięcie każe poprzestać np. na kominku i balii z gorącą wodą - to również wyznacznik swoistego komfortu - tyle, że dla np. domku myśliwskiego.

    Na koniec uważam, ze kwękanie na temat awaryjności systemu ma oczywiście swe historyczne uzasadnienie, ale uważam iż należy patrzeć w przyszłość z większym optymizmem.
    Niech za przykład posłuży historia samochodu, kiedyś zjawisko czysto mechaniczne, póżniej mechaniczno - elektryczne, a w końcu gdy nafaszerowano je elektroniką to okazało się iż jest przy okazji bardziej trwały, bezpieczny i niezawodny i jakoś jakoś jeździ ich coraz więcej.

  12. #52

    Domyślnie

    Dokładnie tak !

    Czy ktoś 20 lat temu myślał, że powszechnym domowym zapisem muzyki będzie format cyfrowy ?

    Dzisiaj zwykła pralka ma sterownik i jakiś tam procesor - i pewnie, że się pusje ale jednak nikt nie wraca do Frani...

    Dom, czy tego chcemy czy nie, będzie szpikowany coraz większą ilością elektroniki (już zresztą piece olejowe, gazowe czy nawet na zwykłe drewno mają sterowanie proc esorowe) więc dla mnie to co robi JerzyB jest pewnym uporządkowaniem i całościowym podejściem do sterowania. Wydaje mi się, że uniknie on sytuacji że piec będzie miał swoje sterownie, wentylacja swoje, grzejniki jeszcze inne i w rezultacie będzie kilka róznych ODDZIELNYCH "centrów sterowania" co doprowadzi do tego, że żadne z nich nie będzie efektywnie działało i spełaniało swojej funkcji a w konsekwencji dom nie będzie tak komfortowy do mieszkania jak mógłby być.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    JerzyB,
    czy mogę jeszcze raz poprosić o przesłanie programu?
    Namiary na e-mail przesyłam na priva.
    Pozdrowienia,
    Gaga2

  14. #54

    Domyślnie

    Kolejne zagadnienie,
    Ponieważ mam zamiar mieć ogrzewanie powietrzne, więc nie będę miał w sposób oczywisty ciepłej wody.
    Zastosuję więc próżniową baterię słoneczną + kominek z płaszczem wodnym + pompę ciepła powietrze/woda do "wyssania" reszty z
    wentylacji (po rekuperatorze).
    System jawi się jako nieoczekiwanie skomplikowany, bo wymienione żródła ciepła mają różne wydajności i różną dystrybucję w czasie.
    Trzeba by zrobić 2 zbiorniki, jeden jako magazyn energii (600..800litrów), drugi już z CWU o stabilizowanej temperaturze np. 45C (75..100litrów).
    Pompa ciepła powietrze/woda "dobija" zbiornik duży, a druga pompa woda/woda - "dobija" zbiornik CWU.
    Pojemność zbiornika "dużego" musi być tak dobrana, by odebrać nadwyżki energii z kominka (płaszcz wodny). Zimą można dodatkowo
    "zdrenować" jego energię poprzez dodatkowy wymiennik dogrzewający powietrze z czerpni (GWC + rekuperator).
    Latem natomast (wiadomo, że wtedy kominek nie jest tak atrakcyjny - raczej ognisko/gril w ogrodzie jeśli już ogień musi być) jest gorzej, bo i słońca więcej, a więc bateria słoneczna również zrobi swoje. Wtedy jedynie otwarty basen odbierze nadmiar energii......
    Słowem - trudno na prawdę - rozważając wszystkie za i przeciw dojść do jednorodnego rozwiązania pasującego do każdych okoliczności.
    Na marginesie - nawet ceglana ściana wewntrzna akumulująca ciepło słoneczne strony południowej w domu energooszczędnym będzie dobrodziejstwem zimą, a przekleństwem latem.


  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    JerzyB. Tylko czy za rekuperatorem jeszcze jest co wyłapywać. Dla mnie takie rozwiązanie jest za drogie. Ale moja rodzina to tylko 3 osoby. Gdybym ciepłej wody potrzebowł naprawdę dużo (np. dom pokoleniowy) to może bym się bardziej zastanawiał nad ewentualnym zaoszczędzeniem traconego ciepła. A tak wystarczy mi zimą grzałka elektryczna a latem kolektor słoneczny ale płaski, do tego dobrze zaizolowany zasobnik nie taki znowu wielki ok 300l.

  16. #56

    Domyślnie

    Ja oczywiście jeszcze się zastanawiam.
    Nie jestem przekonany na co w końcu wyłożę pieniądze.
    Tradycja czasami bierze górę, gdy np. wziść pod uwagę,
    że w domu mego Ojca (korzysta z tej samej wody) działa bezawaryjnie już 30 lat węgierski pojemnościowy elektryczny podgrzewacz wody, dziwne, prawda ?

  17. #57

    Domyślnie

    Jezier,
    Trochę za wcześnie wartościujesz finansowo rozważane rozwiązanie.
    I tak na końcu okazuje się ile co kosztowało.
    Ja przyjąłem zasadę, że w miarę możliwości należy "przetrawić" przeróżne warianty by na koniec, niekoniecznie obiektywnie albo sensownie, na coś się zdecydować.

  18. #58

    Domyślnie

    JerzyB,
    Twój pomysł brzmi trochę skomplikowanie. A wiadomo im prościej tym niezawodniej i łatwiej obsłużyć czy naprawić. Podgrzewacz Twojego ojca jest dobrym przykładem...

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To nie tak, że odrzucam coś bez przemyślenia. Myślałem i nad kolektorami próżniowymi i kompaktową pompą ciepła. Ale doszedłem do wniosku, że ważniejsze jest abym miał ciepłą wodę niekoniecznie inwestując w najdroższe technologie na rynku. Że są drogie przekonałem się studiując cenniki takich firm jak Ochsner, Viessman, Paradigma. A z cenników i dokumentacji technicznej można się dowiedzieć czegoś czasami wręcz przeciwnego niż z folderów reklamowych.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Czytając rozwazania Jerzego na temat dostarczania ciepłej wody do prysznica, myslalbym, ze ogrzanie wody jest czyms strasznie skomplikowanym i drogim.

    Z wlasnego doswiadczenia wiem jednak, ze ogrzewając wode ogrzewaczem gazowym płace, przy mojej, na razie 3 osobowej rodzinie, miesiecznie takie grosze, że jakiekolwiek komplikowanie tego systemu jest pozbawione racjonalnego i ekonomicznego uzasadnienia. Chyba, że ktos ma zaciecie informatyczne i hydrauliczne, to jest jego hobby lub zuzywa tej wody ogromnie duzo na potrzeby np. wlasnego pensjonatu.

    Nie przekonują mnie zamiary realizacji tylu instalacji. Z jednej strony oszczednosc - kominek z plaszczem wodnym (ot taka mala kotlownia w salonie, sprawdzcie jej dzialanie u znajomych) i prozniowe kolektory sloneczne oraz rekuperator dobry na wszystko, z drugiej strony rozrzutnosc - naprawde droga energia wynikająca z duzych kosztow inwestycji oraz ewentualnej awaryjnosci urządzen.

    Jakie są Wasze powody komplikowania tak prostych spraw, jak ogrzewanie wody?

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony