dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Trzmielina - jak ją podzielić.

    Mam dwie odmiany trzmieliny płozącej (2 kolory)
    Jak ją podzielić - chciałbym ją też mieć w innej części ogrodu.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #2

    Domyślnie Re: Trzmielina - jak ją podzielić.

    Cytat Napisał NOTO
    Mam dwie odmiany trzmieliny płozącej (2 kolory)
    Jak ją podzielić - chciałbym ją też mieć w innej części ogrodu.
    Trzmieliny płożącej raczej nie należy dzielić - nie jest to bylina lecz krzewinka, mały krzew rozmnaża sie ją bardzo latwo przez sadzonki połzdrewniałem które pobierać można własnie teraz - do wiosny mamy ukorzenione małe roślinki

  3. #3

    Domyślnie Re: Trzmielina - jak ją podzielić.

    Cytat Napisał jatoja
    Cytat Napisał NOTO
    Mam dwie odmiany trzmieliny płozącej (2 kolory)
    Jak ją podzielić - chciałbym ją też mieć w innej części ogrodu.
    Trzmieliny płożącej raczej nie należy dzielić - nie jest to bylina lecz krzewinka, mały krzew rozmnaża sie ją bardzo latwo przez sadzonki połzdrewniałem które pobierać można własnie teraz - do wiosny mamy ukorzenione małe roślinki
    Do wiosny ? Ja myslałe że może oderwać kawałek włozyc do ukorzeniacza i za miesiąc mam nowa roślinkę
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  4. #4

    Domyślnie Re: Trzmielina - jak ją podzielić.

    Cytat Napisał NOTO
    Cytat Napisał jatoja
    Cytat Napisał NOTO
    Mam dwie odmiany trzmieliny płozącej (2 kolory)
    Jak ją podzielić - chciałbym ją też mieć w innej części ogrodu.
    Trzmieliny płożącej raczej nie należy dzielić - nie jest to bylina lecz krzewinka, mały krzew rozmnaża sie ją bardzo latwo przez sadzonki połzdrewniałem które pobierać można własnie teraz - do wiosny mamy ukorzenione małe roślinki
    Do wiosny ? Ja myslałe że może oderwać kawałek włozyc do ukorzeniacza i za miesiąc mam nowa roślinkę
    Za miesiąc to możesz mieć sadzonke z trzema krótkimi korzonkami - niby to roslinka ale nawet trzmieliny ktore sa produkowane w szkółkach (czyli w idealnych warunkach) mają cykl produkcyjny min. 3-4 miesiące

  5. #5

    Domyślnie trzmielina

    Ta roślinka łatwo się ukorzenia, ale nie przesadzajmy z tą szybkością, to musi trochę potrawać. Sam robię sadzonki i wiem oś o tym.
    Płożące formy, można dodatkowo podsypać torfem i przytwierdzić tzw. kulką do podłoża, można tam położuć kamień i w ciągu kilku miesięcy, jednego swzonu powinna się ukorzenić. Większość roślin w moim ogrodzie wyhodowałem sam w tym ponad 200 różaneczników oczywiście z nasion.
    Dzięki temu mam ciekawe kolory i nawet krzewy tego samego gatunku różnią się między sobą kolorem, wielkością i terminem kwitnienia.

    Polecam!!!!!
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  6. #6

    Domyślnie Re: trzmielina

    Cytat Napisał zygmor
    Większość roślin w moim ogrodzie wyhodowałem sam w tym ponad 200 różaneczników oczywiście z nasion.
    Dzięki temu mam ciekawe kolory i nawet krzewy tego samego gatunku różnią się między sobą kolorem, wielkością i terminem kwitnienia.

    Polecam!!!!!
    A ja wszystkie nasiona z różaneczników usunąłem ... wtedy podobno szybciej rosną.
    A mogłem kilka zostawić. Kiedy zbierasz nasiona i co z nimi robisz aby wykiełkowały ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  7. #7

    Domyślnie uprawa różaneczników

    Nasiona zbieram jesienią, czym później tym lepiej, już w listopadzie są dojrzałe. Dalsze postępowanie to w domu, oddzielenie nasion od łuskwin, bo te łatwo gniją i mogą zniszczyć. Siewy w torf i to kwaśny, odsiany, żeby nie było dużych fragmentów. Uprawiamy je w małej szklarence na parapecie w 20-25oC. Wschody trwają nawet trzy miesiące, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Częste zraszanie też pomaga, usuwanie miejsc, gdzie pojawia się zgnilizna konieczne, przyda się do tego penseta. Ta uprawa trwa mniejwięcej do czerwca i wtedy po zahartowaniu rośliny można już pikować pojedynczo do doniczek. Kolejny moment trudny to pierwsza zima. Trzeba je okryć, bo bez okrycia straty mogą być bolesne. Dokarmiam je nawozem płynnym dla roślin iglastych.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  8. #8

    Domyślnie

    Zygmor, tak przy okazji, podziel się wiedzą jak rozmnożyć inne roślinki: azalię, irgę, berberys, funkię, iglaki płożące? Czy jest jakaś ogólna zasada? Potrzebuję posadzić tego sporo pomiędzy drzewami ozdobnymi i owocowymi.
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Azalie można rozmnażać jak różaneczniki, pisałem o tym wczoraj.
    Funkie najczęściej rozmnażamy poprzez dzielenie starszych roślin.
    Berberys latem, lub późnym latem poprzez sadzonki, podobnie jak irgę.
    Jeżeli chodzi o iglaki płożące to najlepiej podszypać je torfem i przyszpilając do podłoża u-kształtnymi drucikami same się ukorzenią, aby tylko były w cieniu i regularnie podlewane, warto zadbać, aby odchwaszczać ten krzew, czas ukorzeniania ok. 1 rok. Z irgami jescze nie eksperymentowałem, ale pamiętam, że jest trudna w ukorzenianiu, może sprobować z nasion, może byłoby trochę dłużej, ale jest szansa na wiele roślin, chyba tyle z sadzonek by nie wyszło.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  10. #10

    Domyślnie

    Wybacz mieszczuchowi , ale co to znaczy poprzez sadzonki? Czy to znaczy podsypać ziemią, przyłożyć (przyszpilić) czymś gałązkę i czekać aż sie ukorzeni? Wolę dwa razy się upewnić niż raz pobłądzić. A jaki masz pomysł na tawułki? Ciekawi mnie też, w jaki sposób (hodowla z nasion?) udało ci sie uzyskać tak wiele odmian różaneczników?
    W zamian dysponuję wiedzą o tym, jak się nie dać tynkarzowi i glazurnikowi

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patsi
    Wybacz mieszczuchowi , ale co to znaczy poprzez sadzonki? Czy to znaczy podsypać ziemią, przyłożyć (przyszpilić) czymś gałązkę i czekać aż sie ukorzeni? Wolę dwa razy się upewnić niż raz pobłądzić. A jaki masz pomysł na tawułki? Ciekawi mnie też, w jaki sposób (hodowla z nasion?) udało ci sie uzyskać tak wiele odmian różaneczników?
    W zamian dysponuję wiedzą o tym, jak się nie dać tynkarzowi i glazurnikowi
    cholera ja tez nie wiem co to znaczy przez sadzonki, czy to uszczypnienie lekko zdrerwniałych pędów wierzchołkowych? potrzebuje zywopłot z berberysa i bardzo mnie interesuje sposób jego rozmnożenia
    Pozdrawiam
    "Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

  12. #12

    Domyślnie

    Dajmy czas Pinusowi, może okaże się łaskawy dla "zielonych" ogrodników

  13. #13

    Domyślnie jak przygotować sadzonkę?

    Wystarczy obciąć galązkę z rośliny, którą zamierzamy ukorzeniać, dzielimy ją na tnąc pęd nad węzłem. W zależności czy chcemy uzyskać szybciej większą sadzonkę, można przygotować sadzonkę większą dwuwęzłową, gdzie jeden węzeł likwidujemy, bo umieszczony będzie w podłożu. Koniec pędu na który zamurzamy w ukorzeniaczu przycinamy jednym cięciem na skos nożem tapicerskim, można zrobić dwa nacięcia po przeciwnych stronach pędu. Teraz dowolnym patyczkiem, lub ołówkiem robimy dołek w podłożu i umieszczamy pęd. P umieszczeniu wszystkich pędów podłoże obficie zraszamy wodą i bardzo szczelnie przykrywamy folią, lub kloszem. Teraz musimy pamiętać, że sadzonki istnieją przy życiu tylko dzięki wilgoci, którą im dostarczamy. Chrońmy sadzonki w tym czasie przed słońcem i często zaglądajmy eliminując chore egzemplarze. Można w tym okresie stosować opryski grzybobójcze, Sylit, Topsin, Miedzian.

    Powodzenia...
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki , zaraz po powrocie z urlopu biorę się za rozmnażanie moich roślinek.
    Pozdrawiam bardzo gorąco, życzę chwili wypoczynku również tutaj.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony