dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 655

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Izolowanie styropianem ścian ziemianki pogarsza jej działanie grzejące w zimie i chłodzące w lecie. Izolujesz ją od wielkiego "stabilizatora" temperatury jakim jest ziemia.
    Lepiej byś zrobił dając ten styropian poziomo wokoło ziemianki zamiast na ścianach.
    Warunek jest taki że musisz tej ziemi mieć sporo, z boków i góry mam 1-0,5 m , mogłem od połowy ziemianki styropian dawać ale wtedy musiałbym listwę startową dołożyć - bez sensu.
    Miałem montowaną na wiosne więc nie mam doświadczenia jak to z temperaturą wygląda , podłoga jest stabilizatorem, co więcej tego styropianu to raptem 2 cm .
    W lato w upały +30 miałem jakieś 14 stopni, teraz mam jakieś 10 stopni - dla mnie wystarczająco

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ok. 10* niższa, niż powietrza wentylacyjnego - więc będzie chłodzić.
    10 stopni różnicy na 0,5m głębokości przy 30 stopniach ??? hmmmmm :
    http://solis.pl/index.php/projektowa...u_i_glebokosci
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 13-10-2022 o 11:54
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Warunek jest taki że musisz tej ziemi mieć sporo, z boków i góry mam 1-0,5 m , mogłem od połowy ziemianki styropian dawać ale wtedy musiałbym listwę startową dołożyć - bez sensu.
    Miałem montowaną na wiosne więc nie mam doświadczenia jak to z temperaturą wygląda , podłoga jest stabilizatorem, co więcej tego styropianu to raptem 2 cm .
    W lato w upały +30 miałem jakieś 14 stopni, teraz mam jakieś 10 stopni - dla mnie wystarczająco
    Izolacyjność 10 cm styropianu odpowiada 1m ziemi.
    Ja w swojej ziemiance na stropie położyłem 10cm styropianu i wybudowałem na niej szopę.
    Ściany z kamienia aby wilgoć nie wchodziła z ziemi.
    Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych ziemianka zagłębiona tylko na 1m.
    Temperatura w lecie max 14C a w zimie min 8C.
    Jeśli Twoja jest całkowicie zagłębiona to 14C w lecie to dość wysoko.

    Nazwa:  piwnica 4.jpg
Wyświetleń: 167
Rozmiar:  44,7 KB


    P.S.
    Do czego Ci ta listwa startowa jak styropian pod ziemią opiera się na gruncie?
    Ostatnio edytowane przez stos ; 13-10-2022 o 12:21

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli Twoja jest całkowicie zagłębiona to 14C w lecie to dość wysoko.
    Nie jest , jest przysypana ( zagłębiona na jakieś 1,2m) , a wygląda to w środku tak :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ziem1.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	461653
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Ziem2.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	46,6 KB
ID:	461654
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ZIem3.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	58,4 KB
ID:	461655
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Nie jest , jest przysypana ( zagłębiona na jakieś 1,2m) , a wygląda to w środku tak :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ziem1.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	461653Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Ziem2.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	46,6 KB
ID:	461654Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ZIem3.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	58,4 KB
ID:	461655
    Ja wewnętrznych drzwi nie robiłem.
    Jak wentylujesz tą piwnicę.

    Nazwa:  piwnica 1.jpg
Wyświetleń: 196
Rozmiar:  38,6 KB
    Nazwa:  piwnica 3.jpg
Wyświetleń: 195
Rozmiar:  29,0 KB

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja wewnętrznych drzwi nie robiłem.
    Jak wentylujesz tą piwnicę.
    Mam rurę w ziemi wokół - wlot jest przy wejsciu na dole dalej schodzi na 1,2 m w ziemie i opasa całą ziemiankę i dopiero wchodzi do ziemianki. Taki gruntowy wymiennik ciepła.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    P.S.
    Do czego Ci ta listwa startowa jak styropian pod ziemią opiera się na gruncie?
    No tak , teraz tak mam, ale docelowo styropian izoluje od ciepła z góry więc powinienem zaizolowqać górę i kawałek boku ( tak gdzie do 1m poniżej gruntu) , dalej już nie ma takiego znaczenia poniżej 1m w ziemi (tam jest już zwykle tyle ile trzeba ) więc powinienem wystartować od połowy ziemianki , aby to zrobić musiałbym wystartować z listwy. Stąd mam całe boki bo było łatwiej wystartować od ziemi ( o co oprzeć styropian)

    Fajnie masz wykończone wejście ja na razie nie mam , szukam pomysłu na wejście
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    10 stopni różnicy na 0,5m głębokości przy 30 stopniach ??? hmmmmm :
    http://solis.pl/index.php/projektowa...u_i_glebokosci
    I co widzisz na tym wykresie marketingowym? To nawet nie są pomiary. I nie ma tu głęęokosci 0,5m.




    Źródło
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Grunt w upały.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	58,5 KB
ID:	461658  

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I co widzisz na tym wykresie marketingowym? To nawet nie są pomiary. I nie ma tu głęęokosci 0,5m.
    Zależność nawet na 1m w ziemi nie ma rzekomej 10 stopni różńicy a co mówić na 0,5 m , mam dalej tłumaczyć ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Zależność nawet na 1m w ziemi nie ma rzekomej 10 stopni różńicy a co mówić na 0,5 m , mam dalej tłumaczyć ?
    Jak nie ma? Masz na jednym metrze <18* cały rok. 30-18=12* I to jest, jakbyś nie zauważył, o ponad 10* mniej.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie ma? Masz na jednym metrze <18* cały rok. 30-18=12* I to jest, jakbyś nie zauważył, o ponad 10* mniej.
    porównujesz temp powietrza do temp ziemi w gruncie , 110 - 100 tez daje 10 ale to zupełnie nic nie oznacza, na 0,5 m nie jesteś w stanie uzyskać 10 stopni różnicy ! choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość , izolacja cieplna w postaci styropianu to dodatkowy opór cieplny dla tej 0,5 m ziemi (szczególnie od góry !) i o tym rozmawiamy. Resumujac dla ziemianki 0,5 ziemi to za mało aby utrzymać temperature stad powinien być styropian chyba ze ktoś zakopie cala ziemiankę w ziemi powyżej 1,5m w ziemi wtedy może sobie darować styropian

    i że się tak zapytam : masz ziemiankę ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    porównujesz temp powietrza do temp ziemi w gruncie , 110 - 100 tez daje 10 ale to zupełnie nic nie oznacza, na 0,5 m nie jesteś w stanie uzyskać 10 stopni różnicy !
    To odczytując z wykresu, jaka jest Twoim zdaniem odpowiedź na pytanie:
    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    jaka będzie temperatura ziemi na głębokości 0,5m przy bezpośrednim nasłonecznieniu w lato przy temp ~30 stopni na zewnątrz ?

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    i że się tak zapytam : masz ziemiankę ?
    Od najmłodszych lat korzystałem z tradycyjnych ziemianek u dziadków a do ponad dwudziestu z piwnicy pod domkiem gospodarczym rodziców (różnica taka, że nie przysypana ziemią i w mrozy trzeba było warzywa przykrywać, żeby nie przemarzły).

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To odczytując z wykresu, jaka jest Twoim zdaniem odpowiedź na pytanie:
    .
    Zaczęło się od tego ze zasugerowałeś że nie trzeba styropianu , pytanie które zadałem jest tak kuriozalne ( chyba sie nie zorientowałeś ) ze od razu każdy średnio rozgarnięty wie ze nie da się przy 0,5m uzyskać stabilności termicznej w takiej ziemiance, na wykresach podałem ci jak wygląda różnica w zależności od głębokości (taka podpowiedź).
    Podkreślę jeszcze raz 0,5m TO ZA MAŁO aby uzyskać odpowiednie warunki w ziemiance.

    PS ja postawiłem ziemiankę i monitoruje jej parametry , ziemianka postawiona na na przełomie kwietnia i maja (czyli już w okresie ciepłym) w lato przy bardzo ciepłym lecie miała 14 stopni , zakładam że po zimie będę w stanie uzyskać niższe temperatury.
    Odpowiedź do kolegi który o to pytał : jeśli nie zakopiesz ziemianki 1,5m w głąb ( zwróć uwagę na to że wymagania dla takiej konstrukcji są inne - warto zapytać kogoś kto się na tym zna) daj styropian - ale decyzja należy do Ciebie.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony