dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 33
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 655
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy

    Witajcie !

    Mój domek stoi na dość mokrym gruncie, więc nie było mowy o podpiwniczeniu. A mnie się tak marzy, żeby mieć taką niedużą piwniczkę na wino i może jakieś inne przetwory. Wymyślilismy z Małżonką, że wykopiemy dół na jakieś 1.5 metra, wybudujemy w nim niewysoką piwniczkę (ca. 2m) i przysypiemy sklepienie ziemią. Na wierzchu puścimy jakieś rozchodniki, a może trawę..... będzie zielono. I marzą mi się takie drewniane drzwiczki na grubych zawiasach, koniecznie skrzypiące ( ). Piwniczka powinna być wymurowana ze starej cegły, najlepiej jakiejś rozbiórkowej.

    Co o tym myślicie? Rozważaliście temat piwniczki?
    Wszelkie pomysły mile widziane.

    Pozdrawiam,
    Bartłomiej

  2. #2

    Domyślnie

    Myślę oczymś podobnym, u mnie też jest wysoki poziom wód gruntowych. Tylko, że Ty masz już wybudowany dom, a ja dopiero zaczynam. Piwniczka będzie, ale w dalszej kolejności.
    Pozdrawiam

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    PAW

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mnie też interesuje temat piwnicy ziemnej. Poza walorami estetycznymi jest kilka problemów które należy rozwiązać.
    1. Odpowiednia wentylacja myślę tu o nawiewie iwywiewie
    2. Magazynowanie określonej ilości ciepła(zimna ) na cały sezon
    czyli odpowiednio grube mury z cegły lub kamienia
    3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.
    Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

    Paweł

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-12-27 10:01, PAW wrote:

    3.Zabezpieczenie wejścia do piwnicy przed zasypywaniem śniegiem.
    Ja myślę o połączeniu piwnicy z wiatą pokrytą zielonym dachem

    Paweł
    A może takie drzwi pod kątem 45 stopni otwierane przez podniesienie do góry na zewnętrzną strone , a za nimi schodki w dół jak to czesto pokazują w hamerykańskich filmach ,może służyć
    jako schron przed tornadem.

  5. #5

    Domyślnie

    pomysł ekstra - ale co do problemów to sie zgadam

    1.wentylacja musi być dobra..
    2. powinny być to grube mury, ktos wspominał o kamieniu (chyba dobry pomysł) - fajnie byłoby bdyby poziom podłogi takiej piwniczki wypadł około 3m pod poziomem gruntu - dlaczego? 3m + ok.2m wysokośc piwnicy + około 40 cm. sklepienie + 6 cm ziemi na górę...
    3. zabezpieczenie piwniczki przed wilgocią nie bedzie łatwe, szczególne jesli bedzie miała poziomy dach.9możnaby powksperymentować z lekko pochyłym (i tak bedzie przysypany ziemią - oczywiscie drenaż i odprowadzenie wód opadowych bedzie musiał być...
    4. pomysł z drzwiami/klapami poziomymi podnoszonymi doo góry jest chyba niezbyt dobry - może w ameryce tak ( z tego co wiem to jest to dobre rozwiazanie wtedy gdy jest to wejście do iwnicy pod domem (a więc nie jedyne) - przy naszych opadach śniegu (które nie należą do rzadkości) może być sytuacja że ich nie podniesiesz od zewnątrz...
    lepszym rozwiązaniem są chyab tradycyjne drzwi i kilka schodków w dół - otoczzenie zejścia do piwniczki można obsadzić jakimis drzewkami albo krzewami, żeby wiatr nie robił zasp gdzie popadnie tylko właśnie w miejscach tychże drzewek, i oczywiśćie w przypadku dużych opadów łopata do ręki i do pracy...

    ale pomysł piwniczki ekstra..
    snow

  6. #6

    Domyślnie

    pomysł ekstra - ale co do problemów to sie zgadam

    1.wentylacja musi być dobra..
    2. powinny być to grube mury, ktos wspominał o kamieniu (chyba dobry pomysł) - fajnie byłoby bdyby poziom podłogi takiej piwniczki wypadł około 3m pod poziomem gruntu - dlaczego? 3m + ok.2m wysokośc piwnicy + około 40 cm. sklepienie + 6 cm ziemi na górę...
    3. zabezpieczenie piwniczki przed wilgocią nie bedzie łatwe, szczególne jesli bedzie miała poziomy dach.9możnaby powksperymentować z lekko pochyłym (i tak bedzie przysypany ziemią - oczywiscie drenaż i odprowadzenie wód opadowych bedzie musiał być...
    4. pomysł z drzwiami/klapami poziomymi podnoszonymi doo góry jest chyba niezbyt dobry - może w ameryce tak ( z tego co wiem to jest to dobre rozwiazanie wtedy gdy jest to wejście do iwnicy pod domem (a więc nie jedyne) - przy naszych opadach śniegu (które nie należą do rzadkości) może być sytuacja że ich nie podniesiesz od zewnątrz...
    lepszym rozwiązaniem są chyab tradycyjne drzwi i kilka schodków w dół - otoczzenie zejścia do piwniczki można obsadzić jakimis drzewkami albo krzewami, żeby wiatr nie robił zasp gdzie popadnie tylko właśnie w miejscach tychże drzewek, i oczywiśćie w przypadku dużych opadów łopata do ręki i do pracy...

    ale pomysł piwniczki ekstra..
    snow

  7. #7

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że w którymś Ładnym Domu była opisana taka piwniczka (zrobiona).
    Przy wysokim poziomie wód gruntowych (u mnie około 1m) to jest dość trudne. I myślę (ale nie wiem czy to dobry pomysł) o wsadzeniu szamba betonowego jako małej piwniczki. Takie szambo skoro jest szczelne to wody z zewnątrz nie przepuści. Tylko muszę jeszcze pomyśleć o wejściu (schodki czy drabinka) i przykryciu.

  8. #8

    Domyślnie

    W listopadowym 2002.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ewusia
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    3.613

    Domyślnie

    W numerze 2/1998 Domu Letniego (wydawnictwo Murator) jest pokazane, jak zrobić piwniczkę (nie piwnicę). Jest nieduża, teoretycznie ma pomieścić przetwory i np. gąsiorek wina. wymiary o ile pamiętam: 90*66,5*129. Jest zetawienie materiałów i jak to zrobić. Umieszczona jest w podłodze budynku między legarami. Jak kogoś interesuje to mogę zrobić ksero i przesłać faxem.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie ziemianka?

    Witam,
    czy ktoś może budował sam wolnostojącą piwnicę-ziemiankę. Coś takiego chcemy postawić u siebie na działce. Ma ona wiele zalet - głownie stabilne utrzymanie temperatury, urozmaicenie powierzchni działki, brak konieczności podpiwniczenia domu .... Parę wad też- zwłaszcza oddalenie od domu- problem w zimie..Pytanie: jak głęboko trzeba kopać i jakie wymiary założyć,aby nie przesadzić. Czy budowę takiego wynalazku trzeba zgłaszać do gminy?
    pozdrawiam
    galeonik

  11. #11

    Domyślnie

    Witam galeonik !
    Ja też z chęcią przyłączę sie do twoich pytań sam chcę coś takiego zrobić, spróbuje ten wątek zadać w dziale o ogrodach ! Pozdrawiam !

  12. #12

    Domyślnie Ziemianka obok domu

    Witam,
    czy ktoś może budował sam wolnostojącą piwnicę-ziemiankę. Coś takiego chcemy postawić u siebie na działce. Ma ona wiele zalet - głownie stabilne utrzymanie temperatury, urozmaicenie powierzchni działki, brak konieczności podpiwniczenia domu .... Parę wad też- zwłaszcza oddalenie od domu- problem w zimie..Pytanie: jak głęboko trzeba kopać i jakie wymiary założyć,aby nie przesadzić. Czy budowę takiego wynalazku trzeba zgłaszać do gminy?
    pozdrawiam
    galeonik
    Ja też sie przyłączam do tych pytań

  13. #13

    Domyślnie

    Witam !
    Na "swojej" działce mam taką piwnicę od okolo 50 lat. Wejscie jest umieszczone okolo 2 m od sciany szczytowej budynku calorocznego. Pomiedzy budynkiem a wejsciem do piwnicy jest wylana posadzka betonowa, ale nie wiem jakiej grubosci. Piwnica ma zewnterzne wymiary 5,5m dlugosci i 3,3 m szetokosci. jest zakopana w ziemi okolo 1,0 - 1,5 m i wystaje ponad teren okolo 1,0 - 1,3 m. Generalnie SUPER SPRAWA, bardzo mi sie podoba.
    Do tej pory byla przykryta okolo 0,5 m warstwa ziemi. W tym roku ziemia zostala zdjeta i planuje ja docieplic w inny sposob, ale mam klopot z materialami: jakie zastosowac, gdzie kupic, w jaki sposob wykonac ocieplenie.
    Co do zglaszania tego typu obiektow do urzedu gminy to wszystko zalezy od sasiadow i soltysa. Jesli sasiedzi nie sa wscipscy i zyjesz znimi w zgodzie, a soltys tez ma wazniejsze sprawy niz twoja piwnica to praktycznie nie masz klopotu, ale jesli sasiedzi sa ciekawscy i soltys pilnuje porzadku i wszystko trzyma w garsci to proponuje ci najpierw rozmowe w urzedzie. Moze sie okazac ze w urzedzie nie bedzie ich to interesowac i wystarczy zgloszenie tego typu inwestycji.
    Jezeli natomiast kaza ci przechodzic cala procedure to bedziedz mial o tyle spokoj ze nikt nawet po latach nie przyczepi sie do tej budowli.

  14. #14

    Domyślnie

    Witajcie
    widzę że temat interesuje nie tylko mnie, więc może warto zasugerować Muratorowi zeby zajal się zapomnianymi trochę technolgiami Dzieki za wyczerpujace info. Co do ocieplenia, to mysle ze dobrze byłoby uzyc styropianu co najmniej 15 cm (ale nie do samej ziemi- aby nie ciągnął wilgoci) na to siatka i otynkować - na ścianach. Nad stropem też styropian i zadaszenie- np mały dach 2-spadowy z blachy z okapem. Trzeba pewnie byłoby pomyślec o drenażu odprowadzającym deszczówkę, lub opasce np. z kostki bauma. A może mały cokół dookoła i dodatkowa obmurówka.- mogłoby niezle wyglądać. Ja zainteresowałem się tematem na wyrazne rządanie mojej Pani, która pamięta taki wynalazek z dzieciństwa i na projektowanej działce chce widzieć piwnicę tylko w takiej postaci Ja też z dawnych lat pamiętam takie piwnice, ale murowane z cegły i z kamienia polnego.. Myślę także że cały urok (oraz właściwości izolacyjne ) to głównie ziemny nasyp.
    pozdrowienia galeonik

  15. #15

    Domyślnie ziemianka

    A może by napisać o coś o budowie piwnic- ziemianek- sprawa chyba trochę zapomniana, ale ma swoich zwolenników , zwłaszcza w czasie gdu większośc projektów preferuje domy bez podpiwniczenia oddzielna piwniczka może mieć sens. Dodatkowo może ona urozmaicić płaską działkę.
    pozdrawiam
    galeonik

  16. #16

    Domyślnie

    zapraszam do przejrzenia forum w zakładce szukaj "ziemianka". Temat ju z został poruszony i pare osob mialo cos do powiedzenia

  17. #17

    Domyślnie

    Przepraszam, że się wtrącam. Jeżeli taka piwniczka bedzie wkopana 1m w ziemie i przysypana 50-60 cm ziemia, to po co izolacja? Przeciwwligociowa tak i to też tylko z góry (żeby na czupryne nie kapało) i ododnienie, zeby nie moczyc nóg. Idea takiej piwnicy, to chłód i wilgotność (Jeżeli myślimy o przechowywaniu warzyw) Więc proponuje obsadzić jakimiś iglakami od południowej strony. Strop dwuspadowy i ściany zabezpieczyć np papą termozgrzewalna na lepiku. Podłoga niech chłonie troche wilgoci z gruntu. Aha, gdzieś trzeba umieścić izolacje przeciwwilgociowa pozioma, np 30 cm powyżej poziomu podłogi.
    No chyba że chcemy ukryć budynek gospodarczy w ziemi, robimy wszystko jak przy podpiwniczeniu budynku mieszkalnego.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Wiele lat temu widziałem budowę takiej piwnicy. Byłem małym chłopakiem i specjalnie mnie to nie interesowało, ale zapamiętałem, że w budowie brała udział chyba połowa wsi w której spędzałem wakacje. Ciekawostką był fakt, że wykopano dół na ściany boczne i uformowano ziemię w kształcie stropu. (Rodzaj kopyta jak przy budowie łódki z laminatu).Strop murowany był z cegieł kładzionych na uformowanej dokładnie ziemi. Cegły układane były węższą ścianką do ziemi i zalewane zaprawą. Po kilku dniach ziemia z wnętrza piwnicy została usunięta i piwnica była gotowa.

  19. #19

    Domyślnie

    Witaj !
    Proponuję Ci przejrzeć forum z zapytaniem o ziemiankę lub o docieplenie piwnicy wolnostojącej lub podobnej.
    napewno znajdziesz !!

  20. #20

    Domyślnie

    Kochani !!!

    coraz bardziej zagłębiam sie w to forum i z niepokojem zauważam że nie wszyscy do końca przegładją to miejsce. Zadajecie podstawowe pytania, na które odpowiedz jest juz na forum, a nawet są poruszane problemy dość charakterystyczne typu ocieplenie itp.
    Proponuje przejrzeć moje posty. Prawie połowa z nich dotyczy tego tematu. Co do wentylacji to w mojej piwnicy - w kopule jest osadzona rura przez którą dostaje się powierze z zewnątrz a przez prawie cały dzie otwarte wejście do piwnicy wydostaje sie na zewnątrz. Są dodatkowo dwa okna, ale na stałe zamknięte i zalepione - nie do ruszenia.
    Różnica polega tylko na tym że moja piwnica ma wymiary zewnętrzne 5,25 m długości na 3,5 szerokości.

    Miłej lektury !!!

Strona 1 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony