dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Zdejmować humus czy nie?

    Witam
    Jestem na etapie budowy fundamentów i do tej pory myślałem, że humus trzeba zdejmować, ale mój wykonawca powiedział, że nie trzeba bo i tak się tą przestrzeń wypełnia piaskiem (dodam, że ziemia na działce jest słaba - można podlewać i dbać, a i tak nie wyrośnie nic prócz trawy)

    To wreszcie mam zdejmować ten humus czy sbie darować?
    Jakie będą konsekwencje nie zdjęcia humusu? (czy np. któegoś ranka obudzę się w domu na drzewie bo coś od spodu wyrośnie?)

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Siądą Ci np. wylewki
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    ciezko tutaj o wyczucie zanim nie dojdzie si eosobiscie do tego etapu prac
    najpierw wydawalo mi sie ze to troche przesada z tym ubijaniem gleby itd
    ale teraz jestem wlasnei po zasypywaniu fundamentow i wiem, ze im lepiej tym lepiej

    wynajalem skoczka na jedna dobe i skakalem az milo po tej glebie jaka wrzucilem do fundamentow, powrzucalem tez mnostwo gruzu, bo chcalem zaoszczedzic na piasku i pozbac sie smieci
    ale jak pozniej sie okazalo takie dzialania tylko pozornie sie oplacaja, gdyz kiedy zaczalem wszystko zalewac woda to piasek uciekal w dziury miedzy gruzem
    moge operacje powtarzac mnostwo razy, ale i tak efekt bedzie niepewny
    no coz jest jak jest

    w sumie wsypalem calosc ziemi i gliny, gruz i poskakalem po tym skoczkiem - dalo to mneij wiecej grubosc 30-40 cm
    na to poszlo jakies 60 ton piachu -nastepne 20 cm - i teraz ten piach lezec bedzie do wiosny
    a na wiosne wypozycze jeszcze zageszczarke kosiarkowa i zageszcze ostatecztnie a nastepnie wyleje chudy beton

    w sumie powiem wrazenia z ubijania skoczkiem nieziemskie
    acha nie polecam skoczka do swiezo wymurowanych scian fundamentowych, bo zaobserwowalem u mnie ze gdyby nie twarde sciany ktore staly juz meisiac i wieniec tzo jestem pewny ze sciana rozlecialaby sie w mak

    ale jestem zadowolony ze skoczka- polecam i moge dac namiary na pana na wlasku ktory ma prawie nowego skoczka po 100 za dobe

  4. #4

    Domyślnie

    moim skromnym zdaniem - ja bym wybrał !!! Tak też zrobiłem
    zawsze bezpieczniej aby wylewka potem nie pękała
    LUDZIE POMOCY OSZALAŁEM,
    BĘDĘ BUDOWAŁ !!!

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Skoro masz słabą ziemię to śmierdzieć raczej nie powinno. Tak samo warstwa organiczna pewnie jest symboliczna więc z tym siadaniem też raczej nie będzie kłopotu. Jednak gdybyś to zrobił przed wytyczeniem domu za pomocą spychacza to koszt byłby niewielki a miałbyś dzięki temu troszkę lepszej ziemi np do wyrónania terenu koło domu.
    Ja osobiście wybrałem i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    Wybrać i nasypać piachu (kilka wywrotek) potem zageścić ,można wodą przez polewanie trochę to trwa ,ale warto skoczka też użyłem .Posadzka nie siada .Ja tak zrobiłem i jest dobrze. Pozdr.
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło..

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Też mam słabą ziemię i nie wybierałem. Murarz stwierdził, że piachu na piach nie ma co wymieniać i tak zostało. Mam wylewki od roku i na razie nic nie siada.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    OK dzięki wszytstkim za odzew, trochę mi się rozjaśniło pojęcie o temacie.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00
    Też mam słabą ziemię i nie wybierałem. Murarz stwierdził, że piachu na piach nie ma co wymieniać i tak zostało. Mam wylewki od roku i na razie nic nie siada.
    Po czym to wnosisz?
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  10. #10

    Domyślnie

    Pozostawiając humus pozostawia się rośliny i zwierzątka. Będzie gniło i śmierdziało. Czy Twój wykonawca ma usuwać humus i wypełniać piachem, ubijając co 20 cm w ramach ustalonej opłaty za budowę, czy mu dodatkowo zapłacisz??? To ważne, bo jak ma to robić w ramach tych samych pieniędzy, to nie dziwne, że "nie widzi potrzeby". Ciekawe, czy zmieni zdanie i uzna, że koniecznie trzeba usunąć, jak powiesz, że zapłacisz dodatkowo. To niech Ci da do myślenia - on za 3 miesiące sobie pójdzie, a Ty będziesz na tym humusie żył (oby jak najdłużej )

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Zdejmij, będziesz miał więcej ziemi na przyszły ogród i spokojny sen. Koszt i czas na wykonanie nieduży, nie ma się nad czym zastanawiać

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geno
    Cytat Napisał am00
    Też mam słabą ziemię i nie wybierałem. Murarz stwierdził, że piachu na piach nie ma co wymieniać i tak zostało. Mam wylewki od roku i na razie nic nie siada.
    Po czym to wnosisz?
    Nie zauważyłem pęknięć. W tej chwili mam już kafle (od dwóch miesięcy) na całym parterze i coraz mniej się boję, że coś się złego stanie. Oczywiście nie namawiam nikogo do nieściągania humusu. Miałem duże wątpliwości, ale zaryzykowałerm i zaufałem swojemu majstrowi.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00
    Cytat Napisał Geno
    Cytat Napisał am00
    Też mam słabą ziemię i nie wybierałem. Murarz stwierdził, że piachu na piach nie ma co wymieniać i tak zostało. Mam wylewki od roku i na razie nic nie siada.
    Po czym to wnosisz?
    Nie zauważyłem pęknięć. W tej chwili mam już kafle (od dwóch miesięcy) na całym parterze i coraz mniej się boję, że coś się złego stanie. Oczywiście nie namawiam nikogo do nieściągania humusu. Miałem duże wątpliwości, ale zaryzykowałerm i zaufałem swojemu majstrowi.
    Zupełnie o co innego mi chodziło - piasek to "dobry" grunt budowlany.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony