dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26

Temat: Zadrzewienia

  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Co byscie powiedzieli na stosowanie drzew jako sposobu zmniejszenia strat ciepla z domu?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Zbyt dużo cienia, niezła zabawa z korzeniami, żeby nie podeszły pod dom i po jakimś czasie nie zmieniły warunków gruntowych (odciąganie wody) w głębi ziemi.
    Wydaje mi to natomiast dobrym pomysłem przy dużej działce w polu, zrobienie czegoś jak ekran przeciwwiatrowy od strony zachodniej. Posadzenie zwartej grupy niewysokich drzew zatrzyma najczęstsze wiatry zachodnie. Od nich faktycznie powstają duże ubytki ciepła. Uwaga odległość od domu musi być większa niż 1.5h drzewa.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Chyba przesadziles z ta odlegloscia od domu. Za blisko. 3x wysokosc drzewa w zupelnosci wystarczy, poza tym moga by nie wysokie a slonce masz przewanie wysoko tak ze nie beda zacieniac. Wtej sytacji korzenie tez by nie przeszkadzaly, poza tym jeszcze zalezy jakie by bylo pokrycie drzeaz (lisciaste. iglaste, zwarte, porowate).

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Zaleznie od gruntu i typu drzewa korzenie różnie się rozchodzą. Na piaskach idą w głąb, w glinie przy powierzchni. Zwykle korzenie drzewa są proporcjonalne do korony i te 0.5 to zapas. Kilkanaście lat temu te 1.5 posłużyło mojemu ojcu do zmuszenia właściciela sąsiedniej posesji do wycinki ze względu na podchodzenie korzeni pod fundamenty.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Nie, korzeni bym sie bal bo zasadzic mozna w duzej odleglosci od domu. Wiekszym mankamentem jest tutaj powierzchnia dzialki. Zyski na cieple nie bylyby wcale male bo przy wiejacym wietrze straty ciepla maga byc zwiekszone nawet o 20% z danej przegrody budynku. Zreszta to ta sama zasada co z ostatnio modna temperatura efektywna.
    Problem jest w zaplanowaniu rodzaju drzew i ich lokalizacji, no i odpowiednio wczesne wsadzenie

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    No i pamiętaj o sąsiedzie - może też się doczepić jak mu korzenie wlezą pod jakiś budynek

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No tak to juz jest ze kazda dzialalnosc na dzialce sasiada jest przyjmowana z wrpga nieufnoscia. Ale swoja droga jak ktos zadomowi sie juz na dzialce i wybuduje dom to zachowuje sie tak samo.
    Ja jednak w zadrzewieniach widze przyszlosc.

  8. #8

    Domyślnie

    A ja się poważnie nad tym zastanawiam. Może nie drzewa, ale zamierzam wokół działki wychodować ładne 2-3m iglaki.
    Na pewno powstrzyma to trochę wiatru więc i dni spędzone w ogrodzie będą przyjemne.
    pozdrowienia
    Agnicha

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Chyba macie rację - też posadzę jak się wprowadzę; a sąsiada mam fajnego, nie przyczepi się do tego. Znowu szumię. Sorki, ale nie mogłem się z Wami nie zgodzić. Poprawię się.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    A nie zapominajcie tez o zbawiennej roli zieleni w zaslanianiu szkaradziejstw stworonych przez czlowieka.
    Iglaki wzdluz dzialki to dobry pomysl. Poza tym niektore iglaki wydzielaja fitoncydy czyli substancje bakteriobojcze.
    Tylkodrzewka sadzcie juz po zrobieniu stanusurowego labo nawet wczesniej

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Te mało ciekawe tak. Te drogie od razu "buchną"

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No i niestety masz racje, ale cos trzeba posadzic zeby nie mieszkac na pustyni. Poza tym mozna je podfarbowac zeby nie mogli sprzedac

  13. #13

    Domyślnie

    Ciężkie jest życie. Czekać z drzewkami nie można bo zamieszka się w domu bez widoku na ogród a gdy się zasadzi drzewka to je ukradną.
    Agnicha

  14. #14

    Domyślnie

    Irek, masz rację z tą liczbą 1,5; sprawdziłam to w literaturze. Nie chodzi tylko o podchodzenie korzeni pod fundamenty, ale o nierównomierne osuszanie terenu przy fundamentach, szczególnie przy braku opadów, co może spowodować nierównomierne osiadanie. Znalazłam tabelkę z minimalnymi odl. nadsadzanych drzew od budynków, ale nie wiem, czy mogę ją publikować (prawa autorskie!?). Jak ktoś chce, to niech przyśle mi meila, wyślę ją.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Macie racje z minimalna odlegloscia drzew od budynku, ale dzialanie wiatrochronne drzew rozciaga sie do 20 krotnej wysokosci drzewa po stronie zawietrznej a i przed drzewem czy krzakiem jest 5 krotnoscia wysokoscia.
    Iglaki i drzewa trzeba sadzic wczesniej bo dlugo rosna, na probe trzeba wsadzic cos bardzo powszechnego: swierk, sosna, jalowiec, cis a potem dopiero gatunki lepsze. Ale najlepiej sadzic w jakis planowany sposob a nie jak las. Potem te powszechne drzewea mozna uzupelniac mniejszymi iglakami tworzacymi juz kompozycje.
    Dom w zieleni to ideal.

  16. #16

    Domyślnie

    Popieram zadrzewienia! Sam posadziłem ca. 2000 szt. jako las i jako ozdobne kompozycje.Osłoniłem się od sąsiadów.Można zaoszczędzić kilka % energii dzięki osłonie od wiatru. Dopóki nie ogrodziłem terenu, jelenie miały świetne poletko zgryzowe.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Przeglądając numery archiwane natknąłem się w jednym z numerów z 1999 na daglezję. Piszę tu o tym, bo rośnie bardzo szybko po 10 latach ma 4m. W polskich warunkach ma róść do 30m. Chyba jednak będzie droga, bo to import z Hameryki (tam dochodzi do 100m). Może jednak stanowić jakieś wyjście, jak się chce szybko osłonić.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    ALe ja Ci to polecam, to piekne drzewo, a poza tym jesli bedzie jedno na wikszej przestrzeni to pieknie wyglada

  19. #19

    Domyślnie

    Są też iglaki, które bardzo szybko rosną (to są pewne gatunki cyprysików czy cyprysów) podcina się je nawet do 3 razy w roku - szybko tworzą bardzo ładne ogrodzenie
    Agnicha

  20. #20

    Domyślnie

    Trafiłam wczoraj na stronę lasów państwowych. Trzeba znaleźć swoje regionalne nadleśnictwo a następnie ofertę handlową-mają b. dużo sadzonek (szkółki z adresami co gdzie rośnie).baba

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony