dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Ogrodzenie z klinkieru - jak uniknąć błędów - pilne...

    Hej.

    Szukam wykonawców do klinkieru (Poznań), ogrodzenie przy podjeździe, tak myślę z 500 cegieł.

    1. Podjazd ze spadem (dł. ok 10m, różnica ok. 1m na wysokości) - czy robić fundament, ze schodkiem, ile schodków?

    2. Izolacja na fundamencie - czy kłaść? Jeden wykonawca mówi, że nie ma potrzeby, drugi, że kładzie jakąś masę, żeby lepiej związało, sąsiedzi mają papę podłożoną. Faktycznie, murek czy słupek to nie dom, czy będzie stabilny jeśli nie będzie związany z fundamentem?

    3. Zaprawa: jeden wykonawca namawia mnie na zaprawę własnej roboty - 2x tańszą. Daje gwarancję, że nie będzie wykwitów (oglądałem jego roboty i nie ma, fakt). Jeśli gotowa zaprawa to jaka? Polecali Optiroc, ale to chyba wydatek rzędu +1,2 zl. do cegły (ponoć z worka 30kg 20-30 cegieł)?

    4. Zbrojenie: fundament zazbroje i słupki też planuję, jak to najlepiej zrobić, słyszałem, że obudowując pręt cegłami warto wypełnić powstałą przestrzeń betonem.


    Jeżeli chodzi o ceny, to podali mi 2 zł. od cegły (czekam na info od ekipy za 1.5zł.), fundament 50-60 zł. mb.
    Jeżeli macie kogoś do polecenia z Poznania, to byłbym wdzięczny.

    Dzięki i czekam na pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Pomóżcie, please...
    Czas mi ucieka, zima idzie a podjazd muszę zrobić w tym roku...

  3. #3

    Domyślnie

    Ja też zaczęłam przerabiać ten temat, i z tego co zdążyłam zaobserwować na sąsiednich murkach to:
    1. Koniecznie izolacja - sąsiad na przeciw mnie ma niezaizolowany murek, niestety dzisiaj, po jakichś 5 latach zaczyna mu wchodzić do góry wilgoć czy jakieś inne paskudztwo - wyglada to koszmarnie, będzie próbowal czyścic klinkier
    2. Z rozmów z murarzami i osobami które mają płoty z klinkieru wychodzi mi iż najlepiej użyc zwykłej zaprawy z dodanym np barwnikiem jeżeli np cegła jest ciemniejsza - wychodzi o niebo taniej i zaprawa jest mocniejsza od tej gotowej
    3. Pytałam kilku "fachowców" i tez sobie liczą 2 zł od cegły (ok w-wy) - ponieważ u mnie wyjdzie jakieś 6-7 tys sztuk - sa skłonni do opuszczenia lekkiego ceny
    4. Też nam wszyscy radzą wypełnić betonem powstającą pustkę podczas obmurowania

    Do klinkieru musi być zdecydowanie ktoś, kto potrafi to zrobić dobrze i czysto. Mój kuzyn oszczędził na wykonawcy i w ciągu jednego roku od wymurowania śmietnika poprawiał go 6(!) razy.


    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie Re: Ogrodzenie z klinkieru - jak uniknąć błędów - pilne...

    Odpowiadam częściowo - to co wiem:
    Słupki powinny być zrobione solidnie - u nas oszczędzali i na fundamencie i na wypełnienu zbrojenia, a skończyło się wykrzywieniem słupka i deformacją furtki. W efekcie musieli jeszcze raz robić. Kłopot dla nas, wydatki dla nich (było to w ramach gwarancji) i obie strony nie miały powodu do radości. Z zaprawą też przekombinowali - jakaś super mieszanka własnej roboty i niestety badziewie - wykwity wyłażą cały czas, mimo, że ogrodzenie ma już 2 lata.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki Wam ponownie, poniżej czego się dowiedziałem i jaki mam plan:

    1. Izolacja musi być (tak powiedzieli w hurtowni klinkieru BudMar, sąsiedzi też mają).
    Gadałem z gościem w Castoramie i mówi, że folia czy papa jest to normalna metoda i wszystko zwiąże. Poradził dać na fundament cienko zaprawy, na to folia do izolacji poziomej (taka sztywna z wrębkami, ok. 50zł. rolka, była używana u mnie na budowie do mniejszych prac), na to znowu zaprawa i cegły.
    Wykonawca mówi, że "klinkier to 350-tka i nie musi być", ale zrobi tak jak ja chcę.

    2. Zaprawę niech zrobią sami - stwierdziłem, że skoro robią cały czas na taką zaprawę i jest ona przy okazji tańsza to niech tak robią. Gotowa zaprawa to koszt ok. +1zł. do cegły.

    3. Fundament zazbrojony, słupki z prętami, pustka wypełniona.

    Głowny problem do rozwiązania to tak zrobić fundament, aby później przykryła go kostka brukowa (czyli żeby nie wystawał a bruk przechodził ładnie w klinkier).

    Myślę też o przesunięciu kranika do wody, który mam teraz na ścianie budynku do murka (tzn. wbudowanie go w murek) - czy ktoś to kiedyś ćwiczył?
    Czy są zawory zewnętrzne do wody w kolorze innym niz ocynk (np. z mosiądzu czy cuś)?

  6. #6

    Domyślnie

    My robiliśmy wszystko sami: tj. fundamenty zalaliśmy z "gruszki", na to izolacja - taka z Castoramy właśnie- podklejona lepikiem z dołu z zaprawą z dołu, cegła z okazji z Jopka - 1 zł/ szt, zaprawa b. droga: Bolix - brązowa - 25 zł/ worek - wyszło nam jej ok 30 worków, do środka słupków też beton - z worków, natomiast bramę i furtkę spawaliśmy sami, sztachetki z tartaku- sami malowaliśmy. Skrzynka na listy zabudowana - z praktikera Zeszło nam 2 miesiące - po ok. 4 godz dziennie, dodam że nie pracujemy w branży..
    Efekt tu: http://c.gaborska.w.interia.pl/skonczylismy.jpg

  7. #7

    Domyślnie

    Wyciągam strasznie stary wątek ale będą murowane u mnie słupki z klinkieru i nie chcę aby wykonawca nie chciał pójść "na skróty" i zrobić całość w 3 dni.

    Chodzi mi o to czy po wymurowaniu słupka należy odczekać jakiś czas na położenie fug, czy też można to robić np. już następnego dnia ?
    I jeszcze jedno pytanie :
    Po jakim czasie po postawieniu słupka i zalaniu środka betonem można przykryć go daszkiem ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mzawadzk

    Głowny problem do rozwiązania to tak zrobić fundament, aby później przykryła go kostka brukowa (czyli żeby nie wystawał a bruk przechodził ładnie w klinkier).
    Zrób sobie bruk też z klinkieru w tym samym kolorze, to ci płynnie przejdzie jedno w drugie

  9. #9

    Domyślnie

    A mnia zarzucają że piszę bez sensu

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał labas1
    A mnia zarzucają że piszę bez sensu
    Ja ci to zarzuciłem.
    A teraz proszę jeżeli wiesz to napisz odpowiedź na moje pytanie z postu wyżej.

  11. #11

    Domyślnie

    Up.

    Naprawdę potrzebuję te informacje.

  12. #12

    Domyślnie

    Kot mnie obudził, nie mogę spać.

    Fugę najlepiej robić w trakcie murowania słupka, jest trwała i nie odpada po kilku latach.
    Czapkę zakładaj jak najszybciej, żeby nie dopuścić do zalania słupków przez deszcz, bo będą wykwity.

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję.

  14. #14

    Domyślnie

    Słupki stoją od wczoraj, dzisiaj rano już byli i zalali betonem środek. Jutro ma fugować. W poniedziałek, wtorek domuruje czapki (mówi, że lepiej jak podeschnie). Słupki na noc są przykryte workami foliowymi.
    Kasa po zrobieniu całości.
    A poprzednia ekipa wywalona po tym jak zobaczyłem efekt po trzech warstwach cegieł. Dobrze, że jeszcze zaprawa nie związała to obyło się bez kucia tych cegieł.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał dareks
    Słupki stoją od wczoraj, dzisiaj rano już byli i zalali betonem środek. Jutro ma fugować. W poniedziałek, wtorek domuruje czapki (mówi, że lepiej jak podeschnie). Słupki na noc są przykryte workami foliowymi.
    Kasa po zrobieniu całości.
    A poprzednia ekipa wywalona po tym jak zobaczyłem efekt po trzech warstwach cegieł. Dobrze, że jeszcze zaprawa nie związała to obyło się bez kucia tych cegieł.
    jesli robili tak jak opisales to pokaz zdjecie z wykwitami, bo sporo bledow popelnili !!
    Buduj z głową
    od informacji nikt jeszcze nie ucierpiał

  16. #16

    Domyślnie

    mógłbyś wymienić te błędy żebyśmy się mogli przed nimi ustrzec?

  17. #17

    Domyślnie

    Słupków nie powinno zalewać się betonem w ŻADNEJ postaci.
    - dobra zaprawa do klinkieru ma wystarczającą wytrzymałość aby utrzymać słupek, wytrzyma nawet ciężkie bramy, ewentualnie można z betonem zrobić słupki nośne pod brame, ale w bardzo konkretny sposób.
    - jeśli już chcemy mieć wypełnienie z betonu, to najpierw róbmy szalunek pod słupek, wylewamy słupek z betonu a dopiero jak wyschnnie (beton wiąże i schnie około 28 dni) obkładamy go klinkierem, mamy wtedy gwarancję iż beton nie da wykwitów na słupku.
    - jeśli już zalewamy słupek betonem (co jest niepotrzebne) róbmy to warstwami, wylejmy 20-30cm betonu, niech wyschnie, itd itd.

    Beton nie wiąże wolnych rodników wapna, i wraz z wilgocią której jest dużo w betonie, wyłazi bokami (bo górą za daleko) w postaci wykwitów. Dodatkow wyłażąc przez zaprawe fuge, może wytrącić związki soli.

    Zakrywanie słupków powinno odbyć się jak najpóźniej, miesiąc dwa po wymurowaniu słupków. aby wilgoć mogła swobodnie odparować.

    W kresach deszczowych słupek powinien być od góry osłonięty (nie zakryty). Stawiam na narożnikach po 1 cegle i dopiero na nie kładzie kawałek folii osłaniającej, MUSI BYĆ CYRKULACJA ŚWIERZEGO POWIETRZA.

    Karygodne jest streczowanie słupków, zaklejanie folią, zakładanie worków. Co z tego że osłonimy go przed deszczem padającym, jak wilgoć któa jest w betonie, zaprawie a czasem nawet w cegle, nie ma którędy swoodnie odparowac bo wszystko zasłoniliśmy szczelnie .


    Zaprawy do klinkieru są dwojakie zaprawa du murowania + fuga lub zaprawa do murowania klinkieru z jednoczesny murowaniem i spoinowanie. Kwestia co czym wykonawca woli pracować. Przy kolorach podstawowych taniej wychodzi zaprawa 2 w 1, przy kolorach egzotycznych, brązy, żółć czerwienie, zieleń, taniej jest murować szarą zaprawą i fugować kolorem.

    Aby fuga nie wypadała jak ktoś napisał, musi być zrobiona w odpowiedniej konsystencji (dobre zaprawy mają konsystencje półsuchą - taka wilgotny piach, a zużycie wody nie powinno być większe jak 3-3,5 litra na worek 30kg)
    Dodatkowo głębokość spoiny powinna wynosić 15 mm, absolutne minimum to 10 mm.
    Kolejna rzecz to kształt spoiny najlepiej na płasko lub fuga opadająca, góra głębiej, dół na zero z licem cegły. Zapobiega to iż woda ściekająca po cegle dostanie sie pod fuge i wejdzie w cegłę.

    z doświadczenia wiem iż 98% wykwitów i problemów spowodowane jest błędami wykonawców, fachowców. Prawda jest taka iż u mnie w regionie firm które potrafią murować klinkiery (jestem pewny że wszystko będzie ok) to policzę na palcach jednej ręki. Reszcie się uda lub nie, częściej lub rzadziej.


    UFFF trochę się rospisałem choć tematu na pewno nie wyczerpałem, jeśli ktoś ma jakieś pytania dot ogólnie klinkierów i wymurowań, śmiało pytać


    pozdrawiam
    Buduj z głową
    od informacji nikt jeszcze nie ucierpiał

  18. #18

    Domyślnie

    super, konkretnie i z sensem

    czy przy cegle "dziurawce" fuga o 15 mm głębokości nie spowoduje podciągania wody do wewnątrz cegły?

    jakiej szerokości powinien być fundament pod słupek (słupek na 1,5cegły) i czy ta szerokość jednakowo na całym ogrodzeniu czy tez na słupek szerzej a na "przęsło" wężej?

    jak widzę w okolicy powszechne jest wystawienie zbrojenia (4#12) z fundamentu i jednak zabetonowanie w środku, czy może zalewa się ten słupek czymś innym niż zwykły beton?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał J_Dabski

    jesli robili tak jak opisales to pokaz zdjecie z wykwitami, bo sporo bledow popelnili !!
    To fajnie, aleś mnie zmartwił Tylko czy ja muszę się znać na budowlance. Ma być prosto i ładnie. Do tej pory wykwitów nie zauważyłem. I oby się nie pojawiły. Zdjęcia wkleję wieczorem.

  20. #20

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Cytat Napisał edde
    super, konkretnie i z sensem

    czy przy cegle "dziurawce" fuga o 15 mm głębokości nie spowoduje podciągania wody do wewnątrz cegły?

    jakiej szerokości powinien być fundament pod słupek (słupek na 1,5cegły) i czy ta szerokość jednakowo na całym ogrodzeniu czy tez na słupek szerzej a na "przęsło" wężej?

    jak widzę w okolicy powszechne jest wystawienie zbrojenia (4#12) z fundamentu i jednak zabetonowanie w środku, czy może zalewa się ten słupek czymś innym niż zwykły beton?
    co do podciągania wody zależy to od cegły, perforacja każdej cegły (producenta) jest inna i na innej głębokości. Jednak jeśli kładziemy cegłe na zaprawie, powinno się jej dać na tyle dużo aby zaprawa powchodziła do szczelin, raz że sprawia to że mur jest mocny dwa że nie podciąga woda. Niestety podawane duże zużycie zaprawy ok 1kg na cegłe jest właściwe i właśnie po to aby wycisnąć cegłę na zaprawie a nie tylko ją ledwie dotknąć z dziurami w środku.

    Szerokość fundamentu: pod słupek fundament może być ciut większy ale nie musi, wystarczy taki jak jego szerokość. Istotne jest aby był stabilny i głęboki, nie na 5-10cm. Najistotniejsza jest izolacja przeciw wilgociowa, warto nie tylko wysmarować lub okleić papą (w zależności od rodzaju stosowanej izolacji) poziom, wierzch fundamentu, warto wydać 50 zł więcej i zaizolować fundament w pionie chociaż do połowy aby wilgoć nie podciągała brzegami z ziemi.

    Zalanie słupka betonem jest tak popularne bo jest poprostu NAJTAŃSZE i NAJPROSTSZE, każdy głupi to potrafi, bo filozofi nie ma żadnej. Jak pisałem wcześniej mało komu chce się zrobić szalunek, wylać słupek a dopiero jak wyschnie obłożyć go klinkierem.
    Jeśli już musisz zalewać to jak pisałem rób to etapami aby od samego dołu beton miał szanse dobrze wyschnąć, można "zalać" jakimś podstawowym szarym kolorem zaprawy do klinkieru, mniej wapna w zaprawie, a cena niewiele wyższa niż worka betonu, albo zrobić to cementem trasowym, który lepiej wiąże wolne wapno.

    Mogę podać jakieś konkretne produkty jeśli kogoś to interesuje


    pozdrawiam
    Buduj z głową
    od informacji nikt jeszcze nie ucierpiał

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony