dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie kocioł i cukrukacja ciepłej wody czy el.termy

    Wlasne zakładam ogrzewanie gazowe. Ponieważ dom od dawna jest używany ( grzałem jedynie kominkiem) cyrkulację ciepłej wody pod zasobnik mogę umieścić jedynie na nieogrzewanym poddaszu. Ponieważ zimą na górze temp. spada poniżej 20 stopni mam spore obawy o swoje rachunki. Mam wrażenie, że mimo oceplenia rurek starty ciepła będą przeogromne. Już nie wiem koko mam słuchać. Jeden hydarulik mówi, by cykrulację robić drugi radzi, by zostać przy starym rozwiązaniu z pewną modyfikacją : radzi pozostać przy elektrycznycvch termach i przejść na II taryfę.......

  2. #2

    Domyślnie

    Za mało danych.
    Czy to są hydraulicy czy też doświadczeni instalatorzy od c.o. i c.w.u.? Bo radziłbym się tylko takich ostatnich - poza oczywiście Szanownym Grono Forumowiczów ...
    Cyrkulacja ZAWSZE powoduje straty. Chodzi tylko o to aby nie przewyższyły korzyści. Znam osobiście rozwiązanie, w którym jest dobra, nowoczesna instalacja co/cwu a w kuchni elektryczny podgrzewacz przepływowy. Bo tam założono, że ciepła woda będzie sporadycznie używana i nie opłaca się dokładać kilkunastu metrów instalacji z powrotem.
    Natomiast nie rozumiem tego drugiego doradcy: co to są za termy, że będą trzymać aż tyle ciepłej wody, że opłaci się II taryfa?

  3. #3

    Domyślnie

    Potrzebne są dokładniejsze objaśnienia.
    Nie bardzo rozumiem to, że cyrkulacja ma być na poddaszu.
    Czy to znaczy, że kocioł CO jest w innym miejscu, a zasobnik z układem cyrkulacyjnym na poddaszu?

    A nawiasem mówiąc, grzanie wody prądem w boilerze jest kosmicznie nieopłacalne, straty na cyrkulację to przy tym pestka. Mówię z własnego doświadczenia. bo zmieniłem boiler elektryczny na kocioł gazowy 2-funkcyjny.

    Wady grzania elektrycznego:
    1. Wysoki koszt, ok. 2-3 razy wyższy niż gazu.
    2. Długi czas grzania wody, przy grzałce 1,5 kW 6 godzin na 80 litrów do 60 stopni.
    3. Konieczność instalowania dużego zasobnika (wynika z punktu 2.).

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Oto szczególy. Moj do dom jest parterowy ma 100 m kw. Ogrzewanie mam kominkowe. Wodę grzeję dwoma ele. termami (150 i 75) elektroluksa, które znajdują się bezpośredni nad łazienkami na poddaszu. Teraz robię rozbudowę - zdobędę 40 dodatokowych metrów zabudowując garażową wiatę, która przylega do budynku.
    W jednym z nowych pomieszczeń zawiśnie kocioł. Ze względu na duże odległosci między łazienkami a kotłem, instalotor zaprponował kocioł jedofunkcyjny z zasobnikiem i cerkulacją ciepłej wody. Z przyczyn technicznych cyrkulacja musi być ułożna na poddaszu ( mam sufit podwieszany na z płyt karton-gips plis 20 cm wełny mineralnej),a tam zimą temp. spada poniżej 20 stopni. Kolejny instalator, ktory był u mnie w ubiegłym tygodniu, ostrzega, że w takich warunkach straty ciepła na cyrkulacji mogą być bardzo dużo. Twierdzi, że w moim przyadku bardziej opłaci się pozostawić el. termy - pod warunkiem, ze je lepiej zaizoluję i przeje na II taryfę...

  5. #5

    Domyślnie

    No cóż, skoro kolejny instalator ostrzega przed bardzo dużymi stratami, to najwyraźniej tak jest. (chyba, żeby jeszcze powalczyć i puścić ciepłą wodę+powrót w solidnej otulinie w tej wełnie, co jej jest 20 cm). Dalej chyba musisz rozważyć odległości od kotła i intensywność użytkowania wszystkich punktów poboru i może zastosować wariant mieszany: do jednych cwu z zasobnika a do innych elektrycznie.
    Moje wątpliwości co do II taryfy aktualne: jak tu wykorzystać II taryfę do wieczornej kąpieli z zasobnika 75l?
    I jeszcze jedno. Owe 20 stopni w zimie to jest chyba -20 stopni? Przepotwornie zimno jak na poddasza. I tam są te termy? I instalatorzy je radzą docieplić a cienkiej rurki od cwu wełną nie da się ocieplić??? Może naprawdę warto puścić cw kilka centymetrów powyżej płyty GK - tam będzie temperatura pewnie zbliżona do pokojowej nawet w zimie.

  6. #6

    Domyślnie

    jak tu wykorzystać II taryfę do wieczornej kąpieli z zasobnika 75l?
    I jeszcze jedno. Owe 20 stopni w zimie to jest chyba -20 stopni? Przepotwornie zimno jak na poddasza. I tam są te termy? I instalatorzy je radzą docieplić a cienkiej rurki od cwu wełną nie da się ocieplić??? Może naprawdę warto puścić cw kilka centymetrów powyżej płyty GK - tam będzie temperatura pewnie zbliżona do pokojowej nawet w zimie.[/quote]

    To jest jakiś pomysł. Zwłaszcza, że sufit nie jest jeszcze zrobiony. Skoro tyż nad sufitem (na stelażu idą kable el) to mogą być od cwu).

    Termy są solidne. Mają własna izolację ok. 10 cm. Odnośnie zasobnika 75 l - to masz oczywiście rację! Choć te 75 litrów służy głownie jako zasilanie kabiny prysznicowej......

  7. #7

    Domyślnie

    Poprowadzenie rurek cwu nad sufitem podwieszanym, jeżeli technicznie możliwe, jest najlepszym rozwiązaniem.
    Zastanawiał bym się jeszcze nad ew. dodatkowym ociepleniem term na poddaszu. Jeżeli mają izolację 10 cm, to w porównaniu do obecnych standardów ocieplenia domów (minimum 20 cm wełny) to niewiele, a więc straty ciepła będą b. duże. Przecież straty ciepła są tym większe im większa różnica temperatur, a tutaj różnica będzie 80 stopni - w termie +60, a na zewnątrz -20.

  8. #8

    Domyślnie

    Poprowadzenie rurek cwu nad sufitem podwieszanym, jeżeli technicznie możliwe, jest najlepszym rozwiązaniem.
    Zastanawiał bym się jeszcze nad ew. dodatkowym ociepleniem term na poddaszu. Jeżeli mają izolację 10 cm, to w porównaniu do obecnych standardów ocieplenia domów (minimum 20 cm wełny) to niewiele, a więc straty ciepła będą b. duże. Przecież straty ciepła są tym większe im większa różnica temperatur, a tutaj różnica będzie 80 stopni - w termie +60, a na zewnątrz -20.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony