dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 131
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał landscaper
    Wg przepisów Ogrodów działkowych odległość od granicy drzewa powinna wynosić 3m. Żywopłoty 0,5m.
    Ma też zastosowanie przepis z kodeksu cywilnego. Wiem jedno,że jeden znajomy musiał wyciąć drzewo (orzecha) po ok 2 latach sądowania sie z sąsiadem, gdyż jego orzech 'szkodził' posesji sąsiada nadmiernie ją ocieniając. Przepisu nie pamiętam, gdyz byłem tylko egzekutorem postanowień sądu - scinałem orzecha. W tym momencie nie ma mowy już o przyjaźni śąsiedzkiej.
    Załatw sprawę szybko z sąsiadem dopóki przesadzenie świerków nie sprawi poważnych problemów.

  2. #42

    Domyślnie

    to zależy od przeznaczenia gruntu i typu działki, nie ma standardowych przepisów prawa dotyczących każdego ogrodu, w ogródkach działkowych decyduje o tym statut ogrodu, na terenie wspólnot mieszkaniowych decyduje o tym zarząd itd, tereny miejskie rządzą się innymi prawami niż podmiejskie, itd., a co do ogródków prywatnych.. to już według uznania, a odległość od krawędzi działki zależy od gatunku drzewa

  3. #43

    Domyślnie

    No nie dopisałam, że chodzi o działkę budowlaną. Czyli mogę zasadzić 3 m tuje ok o,5 m od ogrodzenia?

  4. #44

    Domyślnie

    Sadż, to nie jest zabronione.
    Jesli zbyt zacienią sąsiada to je przytniesz.

    hmmm...tak od razu 3 metrowe?
    zastanawiam się, czy aby się przyjmią............ takie duuuże!

  5. #45

    Domyślnie

    do póki sąsiad nie złoży pozwu o "odebranie radości życia poprzez odcięcie dostępu promieni słońca" to wszystko jest zgodne z prawem.. a bynajmniej żywopłot do wysokości ogrodzenia i ludzkiego wzroku ~1,8-2 metry nie powinien budzić niczyjego sprzeciwu.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    A co z drzewami, które rosły na naszej działce jeszcze zanim ją kupiliśmy? Działka obok jeszcze nie została sprzedana nowemu właścicielowi, a obecnego drzewa nie interesują, bo ta ziemia to dla niego tylko lokata kapitału.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    A co z drzewami, które rosły na naszej działce jeszcze zanim ją kupiliśmy? Działka obok jeszcze nie została sprzedana nowemu właścicielowi, a obecnego drzewa nie interesują, bo ta ziemia to dla niego tylko lokata kapitału.
    w tej sprawie nie ma żadnych przepisów, działkę kupiliście już z rosnącymi tam drzewami( my mamy podobnie)...sąsiad nie powinien mieć do was o to pretensji...no chyba, że znajdzie się taki sąsiad jak u nas co na jesień przerzucał liście spadające z naszej gruszy na jego działkę ( część gałęzi przechodziła na jego stronę), w weekend posadziliśmy iglaki i tez bez zachowania jakielkolwiek odległości, dlatego , że i jeden i drugi sąsiad sadzili swoje drzewka 2-3 lata temu bez zachowania odległości tuż przy naszym płocie.
    pozdrawiam
    Życie jest piękne, jeśli żyć się umie.

  8. #48

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Jestem od pólnocnej strony sasiadki więc to raczej ona mnie zacienia. Tuje będę sadzić mniejsze ale docelowo chcę je mieś tak na 3 m.

  9. #49

    Domyślnie Jakie odległości od granicy?

    Witam,
    czy są jakieś wymagania dotyczące odległości drzew, krzewów względem granicy działki? Czym należy się kierować, oprócz dobrosąsiedzkich stosunków, w nowych nasadzeniach.
    Nie mogę znaleźć żadnych uregulowań w tej sprawie, a marzy mi się choć jedna brzózka i kilka krzaczków.
    Pozdrawiam

    aro3003

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Dobrosąsiedzkimi stosunkami

  11. #51

    Domyślnie

    Dziękuję.
    Dorbrosąsiedzkie stosunki = rozsądek = nie rób drugiemu co tobie nie miłe
    Pozdrawiam

    aro3003

  12. #52
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Meriva

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    2

    Domyślnie żywopłot

    Mam maly problem i zwracam sie z prosba o pomoc. A mianowicie, moj sasiad posadzil zywoplot zaraz przy plocie . Obecnie zywoplot przechodzi na moja strone . Zapytalam sasiada co ma zamiar z tym fantem zrobic, on mi na to ze powinnam zrobic furtke I alejke aby on mogl przycinac ten zywoplot. Na domiar zlego posadzil dab w odleglosci jakichs 50 cm od granicy. Rozmowy nie pomagaja, jest bardzo nie mily I troche arogancki moze z powodu tego ze jest prawnikiem. Chce napisac do niego list, ale nie wiem jak go sformuowac I na jakich paragrafach sie oprzec. Prosze o pomoc. Lenkajavascript:emoticon('')javascript:emoticon('')

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Ten temat już był omawiany na forum - poszukaj.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. Nie ma przepisow okreslajacych odległosc sadzenia roslin na działkach prywatnych.
    2. Jesli chcesz miec przyciety zywoplot, musisz jego wlasciciela wpuscic na swoja posesje, aby on mogl go przyciac
    3. Jesli po wyrosnieciu dąb bedzie znaczaco utrudniał korzystanie z twojej dzialki (cien, przechodzace korzenie), masz prawo wezwac wlasciciela do wycinki, a jesli to nie poskutkuje wymusic wycinke sądownie.
    4. Jesli dąb zrzuca duzo lisci na twoja posesje, mozesz domagac sie od wlasciciela ich usunięcia.

    To tyle w kwesti KC.

  15. #55
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Meriva

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    2

    Domyślnie Re: żywopłot

    Bardzo dziekuje

  16. #56

    Domyślnie wysokie drzewa przy plocie - prosba o porade

    Chcialabym sie odgrodzic nieco od sasiadow i posadzic kolo wspolnego plotu drzewa iglaste tak okolo 2.5-3 m - czy musze sie pytac o zgode sasiada?
    czy sa jakies przepisy?

    Dodatkowo, czy mozecie polecic jakies drzewa iglaste, ktore moge posadzic kolo siebie? czy swierk bedzie sie dobrze chowal?

    dzialka lezy pod lasem i jest porosnieta sosnami, gleba - piasek wydmowy II kat
    miejsce byloby polcieniste.

    Z gory dziekuje za podpowiedz

  17. #57

    Domyślnie

    posadzić masz prawo wszystko tyle tylko że w imię dobrosąsiedzkich stosun ków zastanów się czy sąsiadom działki nie zacienisz jak te drzewa urosną.
    sadź metr od swojego płotu i dobrze się zastanów jak to będzie wyglądało za kilka lat.
    mi w granicy działki sąsiedzi, a właściwie ich przodkowie posadzili kilka potężnych już teraz jesionów. nadmienię że są one na mojej południowej stronie i zgadnij czy jestem szczęśliwa.
    efekt jest taki że sama musiałam się zatroszczyć o dostęp do słoneczka, bo sąsiady jakieś "nieumiejne" niestety.
    udało się ale co przeszłam to tylko ja wiem.
    P.S.
    Do wiadomości ekologów i tym podobnych świrów: drzewa dalej rosną tylko zostały odpowiednio przycięte.(nie potraktowałam ich randapem ani innym świństwem).
    jest nas dwoje i Cichy C95.
    budujemy dom 2-osobowy

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    moj sąsiad tez posadzil tuje i świerki od mojej południowej i zachodniej strony jeszcze 4 lata temu były malenkie ,a teraz świerki maja ponad 3 m i wczesna wiosną mam cień na mojej dzialce az do tarasu -nadmieniam ,że dzileczke mam malą ....ledwo 5 a . W tym roku ( na moją prośbe przyciął świerki na ....2 m ,ale dobre i to ) .....wspomne jeszcze o korzeniach ,ktore rozpanoszyły sie po mojej stronie bo przelazły pod ziemią

  19. #59

    Domyślnie

    nooooo o korzeniach tych jesionów to ja nawet nie wspomnę.
    jaka była katorga żeby wkopać zwykłe słupki pod ogrodzenie zwykłą siatką.
    jest nas dwoje i Cichy C95.
    budujemy dom 2-osobowy

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ew-ka
    moj sąsiad tez posadzil tuje i świerki od mojej południowej i zachodniej strony jeszcze 4 lata temu były malenkie ,a teraz świerki maja ponad 3 m i wczesna wiosną mam cień na mojej dzialce az do tarasu -nadmieniam ,że dzileczke mam malą ....ledwo 5 a . W tym roku ( na moją prośbe przyciął świerki na ....2 m ,ale dobre i to ) .....wspomne jeszcze o korzeniach ,ktore rozpanoszyły sie po mojej stronie bo przelazły pod ziemią
    moja działka jest na tyle duża (20 arów) że po prostu odsunęłam budynek od drzew i dlatego jest jako tako.
    no i ma to też o tyle dobrą stronę że nawet przy dużych upałach zawsze mam cień na działce i jest się gdzie schować, no i będę mogła wyżyć się ogrodniczo jak skończę budowę (trochę roślinek słońco- i trochę cieniolubnych).
    no i koniec końców w myśla pewnej zasady polubiłam te korzenie i otoczenie.
    ale ja miałam gdzie uciec z domkiem a nie każdy może sobie na to pozwolić.
    a jakbym miała mieszkać cały czas w cieniu to deprecha murowana i jakieś instynkty mordercze też pewnie.
    jest nas dwoje i Cichy C95.
    budujemy dom 2-osobowy

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony