dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 249
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 4970
  1. #2001
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    [

    Jakie są wymiary Twojego kotła?
    HEF w układzie czołowym przy 18kW ma wymiary takie:

    szerokość całkowita: 1435 mm (razem z podajnikiem i motoreduktorem, bez czopucha)
    szerokość samego kotła: 835 mm
    wysokość: 1190 mm
    wysokość do środka czopucha: 840 mm
    głębokość: 520 mm

    Uważam, że to jest mały piec i najważniejsze dla mnie - ma nisko umiejscowiony czopuch i to mnie najbardziej interesi, bo inaczej musiałbym wycinać nowy otwór w kominie ceramicznym
    Wymiary są pod linkiem:
    http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly-enka-set.html

    Na jakiej wysokości masz wlot do komina ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  2. #2002

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokowal2
    Obniżenie temperatury na kotle wprowadza niewielkie oszczędności, ponieważ te 60 stopni jest tylko na kotle. Dalej za zaworem 4drożnym (jeśli takowy jest), temperatura jest stała zależna od ustawienia zaworu i aktualnego zapotrzebowania na ciepło (zwykle 35 do 50 stopni). Nie warto obniżać temperatury kosztem żywotności kotła.
    Też jestem tego zdania,bo ostatecznie tłumaczenie ,że dzięki temu piec mniej traci z ciepła/nie ogrzewa pomieszczenia/jakoś mnie nie przekonuje...z protego powodu-ten piec przecież nie grzeje ja stary żeliwniak

    Co do oszczędności względem paliwa..czy mam 60 czy 50 zadanej,przy histerezie 2 w obu przypadkach piec musi pokonać od spadku do zadanej tempki tyle samo stopni
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  3. #2003

    Domyślnie

    Dlaczego opieracie się tylko na teorii? Ja sprawdziłem to praktycznie. Wyniki powyżej. Oczywiście przy ciągłej pracy w takim trybie trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty.
    Sparawdziłem wielkość pojemnika na popiół. 27 litrów. Jest to czynnik, który dla własnej wygody warto brać pod uwagę przy wyborze pieca.

  4. #2004

    Domyślnie

    Ja jednak nie będę kombinować z temperaturą 45...nie mam zamiaru kupować pieca po dwóch latach ..a inni jak sobie chcą.
    Co do wielkości pojemnika na popiół to też kwestia wyboru i wygody..ja wolę /z racji mojej kobiecości / wyrzucać częściej i lżejszy...zwłaszcza ,ze wyrzucenie popiołu nie jest jakimś wielkim wyczynem.
    Z podobnego powodu nie wybrałam groszku workowanego...bo i tak nie podniosę 25 kg na wysokość ponad metr
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  5. #2005
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER
    Na jakiej wysokości masz wlot do komina ?
    Kurcze, zawsze zapominam zmierzyć
    Szacunkowo jest to na wys. ok. 1m od poziomu podłogi, ale dokładnie to jeszcze zweryfikuje. Stojąc teraz na chudziaku mam środek wlotu na wys. moich cycków a wzostu mam 178cm. Na podłodze będzie jeszcze papa gruba (ok. 5mm) + 10cm styro + 5 cm wylewki i kilka cm na płytki i klej.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  6. #2006

    Domyślnie

    Ja jednak nie będę kombinować z temperaturą 45...

    I mądrze robisz Danutka. Na forum kwitnie chłopska filozofia, ale to nie wiosenne kwiatki.
    Jak słusznie zauważył neokowal, od grzania w domu jest zawór rozdzielający ciepłą wodę a tym samym mieszający wodę powrotną z zasilaniem w obiegu c.o.
    Właściwa temperatura kotła węglowego nie tylko związana jest z tzw. punktem rosy, czyli możliwością wykraplanie się wody ze spalin przy temperaturze 57şC na ściankach wymiennika (co nie jest teorią a zjawiskiem rzeczywistym), bo można to do pewnego stopnia zniwelować stosując systematycznie suszak ( Sadpal). Chodzi również o optymalne warunki pracy, czyli sprawność kotła. Przy niższych temperaturach sprawność kotła spada. To nie piec akumulacyjny.
    Oszczędność na niskich temperaturach kotła to nawet nie teoria a chciejstwo, samo nakręcające się w świętym przekonaniu. Spalanie „spada” ze wzrostem temperatury na zewnątrz i umiejętną regulacją mocy palnika.
    Ilość popiołu podawana jest w % zanieczyszczeń danego węgla. Nie jest wielkością szufladową. Może w Szuflandii jest inaczej.



    http://picasaweb.google.pl/meandras/...y=kMwRmOSkLOk#

  7. #2007
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Melduję posłusznie, że od wczoraj rozpoczęłam sezon grzewczy

    Piecyk HEF 12 KW z PID-em hula, wsypałam 2 worki ekogroszku (prawie cały zasobnik ) dom dziurawy na wylot, kaloryfery grzeją, w domu 22 stopnie.

    Na razie dogląda go Pan montujący, od soboty pałeczkę przejmuję ja


    pozdrowionka dla palaczy wiosennych

  8. #2008

    Domyślnie

    Cytat Napisał mendras
    [
    Właściwa temperatura kotła węglowego nie tylko związana jest z tzw. punktem rosy, czyli możliwością wykraplanie się wody ze spalin przy temperaturze 57şC na ściankach wymiennika (co nie jest teorią a zjawiskiem rzeczywistym)

    To teraz już rozumiem dlaczego w moim kotle producent ustawił minimalną temperaturę 57 stopni..nie da się ustawić niższej zadanej bo wyłącza pompę...ech mądry ten producent
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  9. #2009

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zazdrośnica
    Melduję posłusznie, że od wczoraj rozpoczęłam sezon grzewczy

    Piecyk HEF 12 KW z PID-em hula, wsypałam 2 worki ekogroszku (prawie cały zasobnik ) dom dziurawy na wylot, kaloryfery grzeją, w domu 22 stopnie.

    Na razie dogląda go Pan montujący, od soboty pałeczkę przejmuję ja


    pozdrowionka dla palaczy wiosennych
    no, to gratuluję kociołka.
    Widzę, że opcja ze sterownikiem PID.
    Pewnie za wcześnie żebys coś powiedziała o tym sterowniku?
    Ustawienia masz fabryczne, także sterownik sam wszystko dobiera.
    Masz może założony jakiś zawór drogowy na instalacji?
    Na grzejnikach masz zawory termostatyczne?

  10. #2010
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Mam zawór trójdrożny (jeśli o to chodzi) miałam mieć czterodrożny ale fachowiec stwierdził ze ja różnicy nie zobaczę a dużo więcej kasy by poszło.

    Na kalorkach mam termostaty automaty, czy jakoś tak. Czujnika pokojowego nie mam jeszcze podłączonego.

    No za krótko żeby coś powiedzieć, musiałabym mieszkać na miejscu i przejść cały sezon grzewczy. Ale PID działa i raczej moje spędzanie czasu w kotłowni to będzie dosypanie wungla i wybranie popiołu, no i oczywiście czyszczenie pieca.

    Za ok 2 lata będzie gaz ale z kociołka nie zrezygnuję, zostanie na srogie mrozy. W sobote zrobie zdjecia to pokażę

  11. #2011
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    Cytat Napisał SUSPENSER
    Na jakiej wysokości masz wlot do komina ?
    Kurcze, zawsze zapominam zmierzyć
    Szacunkowo jest to na wys. ok. 1m od poziomu podłogi, ale dokładnie to jeszcze zweryfikuje. Stojąc teraz na chudziaku mam środek wlotu na wys. moich cycków a wzostu mam 178cm. Na podłodze będzie jeszcze papa gruba (ok. 5mm) + 10cm styro + 5 cm wylewki i kilka cm na płytki i klej.
    Hmm no to niezły ZONK.

    U mnie wlot jest na wysokości około 170 cm przy gotowej podłodze - dzięki temu rura do niego idzie pionowo i bardzo mało cząstek stałych ze spalania wlatuje do komina.

    W obeznym układzie rura do komina będzie u Ciebie szła poziomo ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  12. #2012
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    Cytat Napisał SUSPENSER
    Na jakiej wysokości masz wlot do komina ?
    Kurcze, zawsze zapominam zmierzyć
    [...]
    Stojąc teraz na chudziaku mam środek wlotu na wys. moich cycków[...]
    Ok, byłem, zmierzyłem i wychodzi na to, że cycki mam na wys. 133 cm
    Taki jest punkt określający środek wlotu do komina. Dolna krawędź tego wlotu jest 10cm niżej (bo otwór jest fi 200).

    Reasumując: jeśli podłoga finalna względem chudziaka będzie +18cm, to wlot do komina od podłogi będzie na wys. 115 cm (środek).

    Czy są piece z podajnikiem, które miały by taką konstrukcję (poza HEFem) pozwalającą na podłączenie się do tego komina?
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  13. #2013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    Cytat Napisał Martinezio
    Cytat Napisał SUSPENSER
    Na jakiej wysokości masz wlot do komina ?
    Kurcze, zawsze zapominam zmierzyć
    [...]
    Stojąc teraz na chudziaku mam środek wlotu na wys. moich cycków[...]
    Ok, byłem, zmierzyłem i wychodzi na to, że cycki mam na wys. 133 cm
    Taki jest punkt określający środek wlotu do komina. Dolna krawędź tego wlotu jest 10cm niżej (bo otwór jest fi 200).

    Reasumując: jeśli podłoga finalna względem chudziaka będzie +18cm, to wlot do komina od podłogi będzie na wys. 115 cm (środek).

    Czy są piece z podajnikiem, które miały by taką konstrukcję (poza HEFem) pozwalającą na podłączenie się do tego komina?
    Mój piec ENKa 18 kW na wysokości 115 cm ma środek wylotu spalin (czopucha).

    Rura od czopucha musi iść w górę do komina - inaczej sporo popiołu będzie się do niego dostawać.
    U mnie na odcinku 0,5 m i dzie pionowo w górę i praktycznie nic nie spada w kominie do wyczystki.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  14. #2014

    Domyślnie

    Cytat Napisał cemik1
    Odnosiłem się tylko do wieści, że popielnik opróżnia się co 2-3 dni.
    Jeżeli chodzi o temperaturę wyjściową, cenę kotła, jego żywotność i żarłoczność, to moim zdaniem trzeba zachować zdrowy kompromis. Policzyć, czy opłaca się zmniejszyć temperaturę i zużycie opału kosztem skrócenia czasu eksploatacj kotła. Ten ostatni można znów wydłużyć stosując zawory mieszające lub krótki, stabilizujący temperaturę powrotu, obieg CWU. Jest to zawsze kwestia indywidualnych oczekiwań i wyliczeń.
    Potwierdzam - masz dokładnie moje myśli, jak kiedyś pisałem że temperatura ustawiona na piecu poniżej 50st daje oszczędności w opale, to było pewne niedowierzanie
    Do niedowiarkówo drugie co za panika z tą żywotnością kotła, cooo zaraz po roku padnie .

    Podajcie komu najkrócej wytrzymał piec, chodzi o przerdzewienie czy przepalenie, bo myślę że z podajnikiem mają dłuższą żywotność niż tradycyjne palenie, ponieważ piec najbardziej dostaje "popalić" przy rozpalaniu gdzie są gwałtowne różnice temperatur.

  15. #2015

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszko
    Podajcie komu najkrócej wytrzymał piec, chodzi o przerdzewienie czy przepalenie, bo myślę że z podajnikiem mają dłuższą żywotność...
    Podejrzewam że kotły z podajnikiem są popularne zbyt krótko, by się rozlecieć, pewnie krócej niż gwarancja na nie u kogokolwiek tutaj
    Jesteśmy niestety pionierami dla potomnych, a nasze wynalazki (kotły) królikami doświadczalnymi. To pewnie nas będą cytować za 10 lat, że kotły szybko padają, jeśli się utrzymuje temperaturę wody poniżej 55 stopni

  16. #2016

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leszko

    Potwierdzam - masz dokładnie moje myśli, jak kiedyś pisałem że temperatura ustawiona na piecu poniżej 50st daje oszczędności w opale, to było pewne niedowierzanie
    Do niedowiarkówo drugie co za panika z tą żywotnością kotła, cooo zaraz po roku padnie .

    Podajcie komu najkrócej wytrzymał piec, chodzi o przerdzewienie czy przepalenie, bo myślę że z podajnikiem mają dłuższą żywotność niż tradycyjne palenie, ponieważ piec najbardziej dostaje "popalić" przy rozpalaniu gdzie są gwałtowne różnice temperatur.
    Nie haha ale po dwóch.dzwoniłam do producenta z pytaniem,dlaczego nie mogę nastawić na kotle temperatury niższej niż 57 stopni,wszystko mi wyjaśnił i jest to dla mnie całkowicie logiczne...ja bynajmniej już nie będę kombinować z niską temperaturą
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  17. #2017
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Tak mi się nasunęło. Jeżeli piec nie powinien pracować z temperaturą wody niższą niż 57 stopni, to temperatura zadana powinna być chyba na poziomie 70 stopni, aby temperatura wody w obiegu nigdy nie spadła poniżej 57.

    Bo co z tego, że mam temperaturę zadaną - czyli docelową - ustawioną na 57 stopni, jeżeli okresowo temperatura wody w układzie spada poniżej tej wartości?

  18. #2018

    Domyślnie

    Mówiąc o temperaturze 57 stopni mam raczej na myśli temperaturę nie w całym obiegu tylko w kotle.To że w obiegu/mam na myśli kaloryfery/ jest np 45,to zasługa zaworu a nie tempki w kotle.
    Myślę ,że tu należy rozpatrzeć dwa aspekty-grzanie tradycyjne kiedy piec wchodzi w tryb pracy gdy na kotle temperatura spada poniżej zadanej i grzanie z użyciem termostatu pokojowego czy pogodowego.W przypadku tego drugiego dochodzi niestety do spadków temperatury na kotle i to znacznych.
    Ale róbcie jak tam sobie chcecie heheh..to tak jakby producent samochodu kazał lać do baku 98 a my w ramach oszczędności będziemy lać 95..i też pojedzie
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  19. #2019

    Domyślnie

    Cytat Napisał danutka66
    To tak jakby producent samochodu kazał lać do baku 98 a my w ramach oszczędności będziemy lać 95..i też pojedzie
    Nieeee... To porównanie ma się do opału:
    95 to retopal, a 98 pieklorz

  20. #2020

    Domyślnie

    Jaro na obu pojedziesz tylko jak hahah
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

Strona 101 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony