dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 249
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 4970
  1. #221

    Domyślnie

    no powiem że przy takim lotnisku które budujesz to wszystko musi być większe
    kotłownia prawie jak mój salon kocioł też nie będzie nalezał do najmniejszych a co za tym idzie wieksze spalanie + wieksza ilość popiołu
    ale przy takiej chałpie ! to i na Pana Janka od wszystkiego też powinno Cię stać w zimie napali latem trawnik wygoli

  2. #222
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Fakt - emeryt i kocioł na zwykły węgiel to najtańsza kotłownia. Ja dbam o wygodę pracy pracowników dlatego dalej będę drążył temat. Wolę aby pan Janek guzik nacisnął zamiast biegać codziennie z kubełkiem.
    Ile popiołu wytwarzają dwa kotły +- 50kW?

  3. #223

    Domyślnie

    chcę kupić piec na eko-groszek z podajnikiem czy ktoś ma piec z Pleszewa firma kotłospaw? jaki piec polecacie??
    ewucha

  4. #224

  5. #225

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janusz Lazar
    Witam
    w skrócie:
    jeżeli założysz do swojego kotła zawór 4 drożny będziesz mógł ustawić temperaturę kotła co najmniej 60 stopni a wodę w układzie obiegowy ( w grzejnikach ) np. 35 stopni. W zaworze nastąpi podmieszanie wody wychodzącej z kotła z wodą wracającą z układu obiegowego. Kocioł nie zużyje więcej węgla ponieważ temperatura 60 stopni będzie tylko w kotle.
    A dlaczego powinno utrzymywać się co najmniej 60 stopni, po pierwsze w wyższej temperaturze nie dochodzi do skraplania wilgoci zawartej w spalinach, co prowadzi do korozji niskotemperaturowej, a po drugie w wyższej temperaturze proces spalania przebiega bardziej efektywnie, dochodzi do dopalenia gazów powstałych w procesie spalania węgla.
    pozdrawiam
    A mam takie pytanko: czy posiadając na wszystkich grzejnikach termoregulatory opłaca się stosować zawór czwórdrożny? Bo w moim przypadku krótki obieg stanowi tylko obwód od pieca do kolektorów, grzejniki zamkną się same, jak będzie w pokoju ciepło, więc na piecu również można ustawić temperaturę 60 stopni?

  6. #226
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    czytam, czytam i czytam

    i sam nie wiem

    hydraulik zaproponowal mi m.in. elektromet 25kw, inny majster koledze tez z 3 marek polecil m.in. elektromet

    z podajnikiem to 6800 brutto z 22% vatem wiec tragedii nie ma

    pewnie na niego sie zdecyduje
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kysior
    Cytat Napisał Janusz Lazar
    Witam
    w skrócie:
    jeżeli założysz do swojego kotła zawór 4 drożny będziesz mógł ustawić temperaturę kotła co najmniej 60 stopni a wodę w układzie obiegowy ( w grzejnikach ) np. 35 stopni. W zaworze nastąpi podmieszanie wody wychodzącej z kotła z wodą wracającą z układu obiegowego. Kocioł nie zużyje więcej węgla ponieważ temperatura 60 stopni będzie tylko w kotle.
    A dlaczego powinno utrzymywać się co najmniej 60 stopni, po pierwsze w wyższej temperaturze nie dochodzi do skraplania wilgoci zawartej w spalinach, co prowadzi do korozji niskotemperaturowej, a po drugie w wyższej temperaturze proces spalania przebiega bardziej efektywnie, dochodzi do dopalenia gazów powstałych w procesie spalania węgla.
    pozdrawiam
    A mam takie pytanko: czy posiadając na wszystkich grzejnikach termoregulatory opłaca się stosować zawór czwórdrożny? Bo w moim przypadku krótki obieg stanowi tylko obwód od pieca do kolektorów, grzejniki zamkną się same, jak będzie w pokoju ciepło, więc na piecu również można ustawić temperaturę 60 stopni?
    Możesz nie mieć zaworu, ale musi być tak zrobione żeby temperatura w piecu na powrocie była podobna jak na zasilaniu

  8. #228

    Domyślnie

    A jak to osiągnąć? NIe powinno się to zrobić niejako samo? Jak już dom się nagrzeje, zawory się pozamykają, to będzie właśnie tak, tylko jak się będą otwierać, to będzie spadek na dolocie.

  9. #229
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kysior
    A jak to osiągnąć? NIe powinno się to zrobić niejako samo? Jak już dom się nagrzeje, zawory się pozamykają, to będzie właśnie tak, tylko jak się będą otwierać, to będzie spadek na dolocie.
    przy piecu na paliwo stałe w tym eko-groszek, nie możesz pozakładać głowic na wszystkie grzejniki , 1 - 2 muszą zostać otwarte cały czas, bez głowic , bo coś musi odbierać ciepło z kotła w styuacji gdy wszystkie głowice by się pozamykały , taki kocioł nie wyłączy się odrazu , tak jak np. gazowy.

    Zawór mieszający jest potrzebny, bo stabilizuje pracę całej instalacji i kotła , woda w kotle się nagrzewa szybciej , bo powrót z instalacji jest mieszany z zasilaniem, w innym przypadku , zwłaszcza podczas włączenia kotła cała zimna woda z instalacji bardzo szybko schładza kocioł a tego one nie lubią bo sie może wykraplać woda na wymienniku.

    Najlepsze efekty , ekonomiczne w spalaniu , i pracę kotła w dobrych dla niego warunkach można uzyskać stosując regulator pokojowy w pomieszczeniu reprezentatywnym, w tym pomieszczeniu nie montuje się głowic na grzejnikach , a w pozostałych głowice służą do ograniczania temperatury w pomieszczeniu , a za odpowiedną prace kotła odpowiada zawór 3 lub 4-ro drogowy.

  10. #230

    Domyślnie

    U mnie mam bojler blisko pieca pomiędzy którym jest pełne-swobodne krążenie, nawet w przypadku zamknięcia głowic na grzejnikach to przez bojler jest otwarty na full

  11. #231

    Domyślnie

    Tak czytam i czytam i nic nie ma na temat togo co chcę kupić: Ling combi 28kW. Kusi mnie fakt, że jest żeliwny, ale cena trochę odstrasza - ok 9500zł. Co wy na to?
    Stef

  12. #232

    Domyślnie

    @pawelurb jak to z tym sterownikiem jest, czyli czym to on steruje???

    Z tego co sie na razie dowiedziałem to niektóre potrafią załączyć i wyłączyć obieg CO ale to jakoś temp. w mieszkaniu mi nie podniesie więc dojdzie ew. zwiększanie temp. zadanej na samym kotle.

    Posiadam zawór czterodrogowy i to na nim odbywa się cała regulacja, jest potrzeba zwiększyć energię to wajcha przesuwa się w stronę maxa (od 1 do 10) za gorąco - wracamy do pozycji wejściowej. I tak piec albo pracuje na "małym" obiegu i mało pobiera paliwa tylko tyle aby utrzymywał swoją zadaną temperaturę albo wpada w "duży" obieg i pompuje ciepło na grzejniki otrzymując schłodzoną ciecz (ale miesza ją w czterodrogowym z tą wychodzącą z pieca) i pożera paliwo aby zadowolić właściciela. I tu widziałbym prawdziwy sens sterowania pracą kotła poprzez siłownik na zaworze czterodrogowym, choć nie ukrywam zainteresowanie sterownikiem pokojowym Euroster 2006 jeśli mi tylko ktoś wytłumaczy zasadność jego kupienia i oczywiście zasadę działania!

    @sziel - mam LING-25 ten stalowy, gdy go kupowałem dopiero były plany wprowadzenia tego żeliwniaka. Ma swoje plusy i minusy, jest podobny do tego z Ustronia (Kielar) i uważam firmę Klimosz za firmę solidną jak i ich piece.

  13. #233
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812
    @pawelurb jak to z tym sterownikiem jest, czyli czym to on steruje???

    Z tego co sie na razie dowiedziałem to niektóre potrafią załączyć i wyłączyć obieg CO ale to jakoś temp. w mieszkaniu mi nie podniesie więc dojdzie ew. zwiększanie temp. zadanej na samym kotle.

    Posiadam zawór czterodrogowy i to na nim odbywa się cała regulacja, jest potrzeba zwiększyć energię to wajcha przesuwa się w stronę maxa (od 1 do 10) za gorąco - wracamy do pozycji wejściowej. I tak piec albo pracuje na "małym" obiegu i mało pobiera paliwa tylko tyle aby utrzymywał swoją zadaną temperaturę albo wpada w "duży" obieg i pompuje ciepło na grzejniki otrzymując schłodzoną ciecz (ale miesza ją w czterodrogowym z tą wychodzącą z pieca) i pożera paliwo aby zadowolić właściciela. I tu widziałbym prawdziwy sens sterowania pracą kotła poprzez siłownik na zaworze czterodrogowym, choć nie ukrywam zainteresowanie sterownikiem pokojowym Euroster 2006 jeśli mi tylko ktoś wytłumaczy zasadność jego kupienia i oczywiście zasadę działania!

    @sziel - mam LING-25 ten stalowy, gdy go kupowałem dopiero były plany wprowadzenia tego żeliwniaka. Ma swoje plusy i minusy, jest podobny do tego z Ustronia (Kielar) i uważam firmę Klimosz za firmę solidną jak i ich piece.
    sterownik pokojowy poprostu włącza / wyłącza piec w zalezności od nastawionej temperatury.

  14. #234

    Domyślnie

    ???

    on tylko włącza/wyłącza, a gdzie jakieś nastawy np. po południu temp 22C a wieczorem 18C i tak na każdy dzień tygodnia?
    Co nam daje samo załączanie pieca, jeśli ktoś ma (a powinien) zawór 4-drogowy to samo załączenie pieca (tryb pracy) niby co nam da jeśli na zaworze mamy ustawioną zadaną temp. a na piecu jest 60C to za cholerę nie widzę tu zasadności takiego sterownika!!!

    ps. jak z tą pompą macie w servisowych d2-40C i pompka zasuwa non stop??

  15. #235
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812
    ???

    on tylko włącza/wyłącza, a gdzie jakieś nastawy np. po południu temp 22C a wieczorem 18C i tak na każdy dzień tygodnia?
    Co nam daje samo załączanie pieca, jeśli ktoś ma (a powinien) zawór 4-drogowy to samo załączenie pieca (tryb pracy) niby co nam da jeśli na zaworze mamy ustawioną zadaną temp. a na piecu jest 60C to za cholerę nie widzę tu zasadności takiego sterownika!!!

    ps. jak z tą pompą macie w servisowych d2-40C i pompka zasuwa non stop??
    Sterownik umożliwia zaprogramowanie temperatury dziennej / nocnej , w wybranych godzinach w przeciągu całego tygodnia , w takim cyklu tez włącza piec . Sens jest taki , że jak masz na zaworze nawet ustawione 60 stopni , to piec cały czas działa , a po co ma działać jak nie ma nikogo w domu ?
    U mnie działa to tak, że od 4 do 6:00 rano jest temperatura dzienna, potem cały dzień nocna, i od 18:00 znowuu dzienna , jak nie ma nas w domu cały dzień to piec poprostu nie działa , włącza się dopiero jak wracamy , to pozwala oszczedzać paliwo, bo kocioł działa tylko 4 - 5 godzina na dobę , w pozostałym czasie jest w podtrzymaniu.

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    Sterownik umożliwia zaprogramowanie temperatury dziennej / nocnej , w wybranych godzinach w przeciągu całego tygodnia , w takim cyklu tez włącza piec . Sens jest taki , że jak masz na zaworze nawet ustawione 60 stopni , to piec cały czas działa , a po co ma działać jak nie ma nikogo w domu ?
    U mnie działa to tak, że od 4 do 6:00 rano jest temperatura dzienna, potem cały dzień nocna, i od 18:00 znowuu dzienna , jak nie ma nas w domu cały dzień to piec poprostu nie działa , włącza się dopiero jak wracamy , to pozwala oszczedzać paliwo, bo kocioł działa tylko 4 - 5 godzina na dobę , w pozostałym czasie jest w podtrzymaniu.
    osoba która nie ma kotła na eko grocha czytając to pomyśli że w twój kocioł sam sie włancza (rozpala) i wyłancza (gaśnie) a sterować tym moze sterownik pokojowy...

  17. #237
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    Cytat Napisał pawelurb
    Sterownik umożliwia zaprogramowanie temperatury dziennej / nocnej , w wybranych godzinach w przeciągu całego tygodnia , w takim cyklu tez włącza piec . Sens jest taki , że jak masz na zaworze nawet ustawione 60 stopni , to piec cały czas działa , a po co ma działać jak nie ma nikogo w domu ?
    U mnie działa to tak, że od 4 do 6:00 rano jest temperatura dzienna, potem cały dzień nocna, i od 18:00 znowuu dzienna , jak nie ma nas w domu cały dzień to piec poprostu nie działa , włącza się dopiero jak wracamy , to pozwala oszczedzać paliwo, bo kocioł działa tylko 4 - 5 godzina na dobę , w pozostałym czasie jest w podtrzymaniu.
    osoba która nie ma kotła na eko grocha czytając to pomyśli że w twój kocioł sam sie włancza (rozpala) i wyłancza (gaśnie) a sterować tym moze sterownik pokojowy...
    Ok, racja pisząc włączanie / wyłączanie, miałem na myłśi przechodzenie z cyklu podtrzymania, w cykl pracy...

  18. #238

    Domyślnie

    oki

    chyba zakumałem

    u mnie jest tak, że na zaworze ustawiam np. "4" a na piecu mam 60C co daje na kaloryferach przyjmijmy 40C i tak cały czas. Piec załącza się tylko wtedy gdy jego temp. (60C) spadnie o 2C i włącza się tryb pracy - skutkiem jest utrzymywanie zadanej temperatury na kaloryferach (40C) i to w sumie one najbardziej regulują pracą pieca (przeciągi, wietrzenia).

    Mając ten programator to na dzień ustawiamy taką pracę jak wyżej a w nocy piec przechodzi w stan "podtrzymania" tylko jak on to robi??? Z tego co wiem to on po prostu "odcina" pompkę CO i sam pracuje tylko na swoje ogrzanie do zadanych 60C po prostu woda z obiegu nie schładza samego kotła co pozwala mu na dłuższą możliwość kumulowania energii - taki tryb letni bo w sumie na to wychodzi.

    Prośba:

    Jak macie ustawioną tą pompkę (parametr d2) w zimie, wg. różnych instrukcji to ma być d2=40C czyli pompka załącza się powyżej tej temp. a jeśli piec ma 60C i jego histeza jest 2C to na "chłopski rozum" pompka zasuwa cały czas!!!
    Mnie się to nie podoba jak widzę, że ta od CWU załącza się i po czasie swojej pracy wyłącza - to rozumiem. Jak jest u Was???

    pozdr

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812
    oki

    chyba zakumałem

    u mnie jest tak, że na zaworze ustawiam np. "4" a na piecu mam 60C co daje na kaloryferach przyjmijmy 40C i tak cały czas. Piec załącza się tylko wtedy gdy jego temp. (60C) spadnie o 2C i włącza się tryb pracy - skutkiem jest utrzymywanie zadanej temperatury na kaloryferach (40C) i to w sumie one najbardziej regulują pracą pieca (przeciągi, wietrzenia).

    Mając ten programator to na dzień ustawiamy taką pracę jak wyżej a w nocy piec przechodzi w stan "podtrzymania" tylko jak on to robi??? Z tego co wiem to on po prostu "odcina" pompkę CO i sam pracuje tylko na swoje ogrzanie do zadanych 60C po prostu woda z obiegu nie schładza samego kotła co pozwala mu na dłuższą możliwość kumulowania energii - taki tryb letni bo w sumie na to wychodzi.

    Prośba:

    Jak macie ustawioną tą pompkę (parametr d2) w zimie, wg. różnych instrukcji to ma być d2=40C czyli pompka załącza się powyżej tej temp. a jeśli piec ma 60C i jego histeza jest 2C to na "chłopski rozum" pompka zasuwa cały czas!!!
    Mnie się to nie podoba jak widzę, że ta od CWU załącza się i po czasie swojej pracy wyłącza - to rozumiem. Jak jest u Was???

    pozdr
    jak ci się nie podoba to nie podłączaj pomp do kotła...
    mozesz zrobic prosty układ na przekaźniku -
    sterownik pokojowy podłączysz do przekaznika który załączy obwód pomp ("poda napięcie na pompy") po zwarciu styków syterownika pokojowego i

  20. #240
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    u mnie jest tak, żę nie mam zaworu 4 ro drogowego tylko 3 drogowy , służy jedynie do mieszania zasilania z powrotem, żeby podczas pracy do kotła nie wracała zimna woda z instalacji tylko troche zmieszana z tą z zasilania, sterowanie kotłem za pomocą sterownika pokojowego. Działa to tak :
    pompa CO załączanie ustawione na temperaturę 40 st. histereza na 2 stopnie , jak sterownik pokojowy załącza piec to zaczyna grzać wodę , dochodzi do temperatury 40 stopni, załącza się pompa CO , nagrzewa wodę do temperatury zadanej np. 60 stopni , i te 60 stopni utrzymuje aż do momentu kiedy temperatura w domu nie wzrośnie do tej zadanej na regulatorze pokojowym, jak sie nagrzeje w domu , to piec przechodzi w stan podtrzymania , pompa CO działa jeszcze jakiś czas, do momentu aż temperatura nie spadnie do 40 stopni, wtedy się wyłącza i tak w kólko....

    Jest to o tyle lepsze moim zdaniem, że nie ma wtedy dużej straty kominowej , piec nagrzewa wodę tylko wtedy kiedy trzeba. A jak działa cały czas kocioł w temp. 60 stopni, nawet jak nie musi bo ciepło w domu to przecież ogrzewa się podwórko i komin.

Strona 12 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony