dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 127 z 249
Pokaż wyniki od 2.521 do 2.540 z 4970
  1. #2521
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pool11

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    witam, podziele się z wami moimi doświadczeniami w ogrzewaniu domu , mieszkałem zawsze w bloku , 3 lata temu nawineła się mi okazja kupna domu za rosądne pieniądze , dom 100 letni w nieżłym stanie , niedaleko Wieliczki pięka okolica, w domu była juz inastalacja co kaloryfeki fawiry wersji LUX , naprawde ktoś sie napracował aby je zrobić , przed zamieszkaniem w domu wymieniłem piec (kupiłem taki z podajnikiem szufladowym) spalam 7 ton miału na sezon , w warunkach dom 11.5 x 14.5 cos pewnie 150 m2---- 3.8m wysokość pomieszczeń strop nieocieplony ( no chyba żę 5 cm trocim mozna nazwać ociepleniem) okna stare , ściany 2.5 cegly w domu 20 stopni , w tym roku po 2 latach mieszkania ociepliłem strop 25 cm wełny , wymieniłem okna, oraz kaloryfery , czekam na efekty ale coś mi się widzi że nieżucą mnie na kolana , ciekawa sprawa jest z temperaturą ja na piecu mam 35 do 42 w mrozy, i to wystarcza

  2. #2522

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    [
    Ja na razie u siebie nie mam zaworu 4D. Mam tylko 3D do podłogówki (z siłownikiem, kontrolowane przez sterownik kotła). W tę zimę chcę sprawdzić nastawy i być może podejmę decyzję, czy zawór 4D jest mi niezbędny, czy mogę sie bez niego obejść... Póki co wciąż walczymy z nastawmi, bo żużli mi ten kociołek co nieco Dobrze, że przynajmniej temperaturę dość szybko łapie...
    Ja też mam tylko zawór 3D przy podłogówce. Z tym że przydałby się zawór 4D do tego żeby obniżyć temperaturę zasilania na kaloryferach - wolałbym żeby były sobie ciepłe cały czas a nie gorące co jakiś czas.

    Poza tym jak chcecie żeby kocioł mocniej grzał to wystarczy odsłonić bardziej przysłonę na wentylatorze - jak dostanie więcej powietrza to ogień będzie buchał aż miło...

  3. #2523
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    pool11: oczywiście, że taka temperatura jest wystarczająca przy ciągłym grzaniu. Powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych zawsze będzie chłodniejsze od kaloryfera Jednak taka temperatura kotłowania jest bardzo niezdrowa dla samego kotła (patrz: punkt rosy). Dlatego stosuje się grzanie skokowe - rozbuchać kocioł do 65-70 st, przejść w podtrzymanie na czas, aż się woda wychłodzi do tych 55-60 st. I od nowa.
    Jest to o tyle korzystne, że nie wchodzisz w zakresy temperatur pracy kotła dla niego niebezpiecznych, zapewniając tym samym jako taki komfort temperaturowy (skoki temperatury w pomieszczeniach nie są większe, jak 3 st).

    Pierwek: niekoniecznie większy nadmuch musi się równać większej temperaturze wody c.o. Owszem, temperatura spalania się podniesie, ale zacznie to powodować szlakowanie węgla, zamiast jego spalanie, a w konsekwencji obniżenie wydajności i de facto spadek temperatury wody c.o.
    Cały wic kotłowania polega na tym, aby dobrać _właściwą_ ilość i moc wdmuchiwanego powietrza Co za dużo, to niezdrowo
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  4. #2524

    Domyślnie Kocioł

    Witam wszystkich. Jak już pisalem wcześniej zamontowałem kocioł Ogniwo Eko 24KW z palnikiem BRUCER i sterownikiem Ecoal. Kocioł został uruchomiony 30 października i zaczął grzać. Instalator ustawił wodę wychodzącą z kotła na 65 stopni, kazał tak zostawić na 2 dni a potem zmniejszyć do 60 stopni. Jednak po kilku godzinach zrobiło się w domu bardzo gorąco. Zacząłem zmniejszać temperaturę. Dzis dojechałem do 50 stopni (w nocy 43 st). ale to podobno nie jest dobrze dla kotła. Mój instalator pierwszy raz instalował kocioł ze sterownikiem Ecoal, więc sam się uczy. Piec w pierwszej dobie spalił 75 kg eko, ale położyłem to na karb wyziębionego domu (2 dni bez ogrzewania) i rogrzania całej instalacji. Nie mam możliwości ciągłej obserwacji kotła (praca), ale wydaje mi się że ciągle spala za dużo opału. Na dodatek od momentu uruchomienia nie zauważyłem zeby kocioł wszedł w stan podtrzymania. Mam dom z lat osiemdziesiątych, niecieplony około 180m. Czy ktoś może mi cioś doradzić ?

  5. #2525

    Domyślnie

    Daro masz zawór 3 lub 4-drożny?Temperatura na kotle ie powinna być tak niska ,jeśli nie chcesz zajechać pieca.Temperaturę w domu reguluje się innymi metodami niż zmiana temperatury na kotle
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  6. #2526

    Domyślnie

    WItam Daro, 75 kg ekogroszku na dobę to o wiele za dużo, kocioł powinien spalić tak ze 20-30 kg (tak mi się wydaje przy metrażu Twojego domu). Dlaczego uważasz że kocioł nie wchodzi w podtrzymanie - czy to znaczy że cały czas działa dmuchawa i podaje węgiel? Jeśli tak to znaczy że woda w kotle nigdy nie osiąga zadanej temperatury - wg mnie mało prawdopodobne, zwłaszcza że piszesz że wcześniej była ustawiona temperatura 65 stopni a potem ją zmniejszyłeś bo było za gorąco. Skoro zmniejszyłeś to znaczy że kocioł osiągał jednak wyższą temperaturę, czyli po zmniejszeniu na pewno do tej niższej dochodzi i wtedy przechodzi w podtrzymanie. Żeby zmniejszyć zużycie węgla trzeba dobrze ustawić spalanie, najczęściej eksperymentalnie - w wielu miejscach na forum jest napisane jak to zrobić, niestety nie wiem jak to jest w przypadku Twojego kotła.
    Ostatnio w swoim kotle miałem nadmierne zużycie węgla - poszło chyba 40 kg w ciągu doby bo ustawiłem za mały nadmuch i węgiel niedopalony wylatywał do popielnika. Innym razem miałem tak kiepski węgiel że można było spalić pół zasobnika w dobę a i tak ledwo dawał radę ogrzać dom. Inny przykład - ze dwa lata temu ustawiłem zbyt małą dawkę węgla (czyli zbyt dużo powietrza) - zużycie węgla niestety wzrosło bo kocioł nie był w stanie się nagrzać w związku z czym chodził na okrągło (no i rzeczywiście wtedy bardzo rzadko wchodził w podtrzymanie). Podsumowując - kocioł z podajnikiem to kapryśna bestia i musisz być czujny.

    PS właśnie doczytałem na stronie producenta że sterownik ecoal raczej nie przechodzi w stan podtrzymania tylko bardziej inteligentnie reguluje parametry spalania. No to pewnie sprawa jest trochę trudniejsza.
    Regulamin

  7. #2527

    Domyślnie

    Cytat Napisał danutka66
    Daro masz zawór 3 lub 4-drożny?Temperatura na kotle ie powinna być tak niska ,jeśli nie chcesz zajechać pieca.Temperaturę w domu reguluje się innymi metodami niż zmiana temperatury na kotle
    Witam Danutka. Mam zawór 3-drożny. Jakiś specjalny, który sam ma się regulować (instalator twierdzi że bezobsługowy ). Jak widziśz jestem początkujący na tym forum i jako uzytkownik takiego kotła również. Do tej pory paliłem starym kotłem zasypowym, który był w użyciu praktycznie od wybudowania domu. Stąd moja niewiedza. Jeśli możesz to doradź coś. Np jaka jest najlepsza temperatura dla kotła ? Jak ustawić temperaturę w domu ? Co zrobić żeby kocioł spalał jak najmniej paliwa ? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  8. #2528

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosmo77
    Żeby zmniejszyć zużycie węgla trzeba dobrze ustawić spalanie, najczęściej eksperymentalnie .
    Witam Kosmo. Dzięki za odpowiedź, ale chyba zdążyłeś się już zorientować, że w miom kotle nie mogę zmieńić ustawień (poza zadaną temperaturą wody CO, CWU i czasem pracy w podtrzymaniu). Co do paliwa to raczej jest dobre. Palnik czysty i popiołu jak na lekarstwo . Poobserwuję jeszcze z tydzień i postaram się przemierzyć dokładniej ile spala. Jeśli możesz to doradź jaka temperatura jest najlepsza dla pieca ? Nie mam zupełnie doświadczenia z takimi kotłami. W ogóle będę wdzięczny za udzielenie jakichś porad co do użytkowania takiego kotła. Z gory dziękuję i pozdrawiam.

  9. #2529
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o sterownik ecoal, to chyba powinien wypowiedzieć się Imć Zawijan To dzieło jego i jego kolegów związanych z instytutem zabrzańskim.
    Temperatura na kotle powinna oscylować w ok. 60 stopni - to jest najbezpieczniejsza temperatura. Zawór 3D powinien być sterowany przez sterownik kotła, a nie samodzielnie. Z resztą w jaki sposób miałby decydować o tym, jaka jest obecnie najlepsza temperatura zasilania podłogówki?
    Ufam, że tak jest - łatwo to sprawdzić - wystarczy zerknąć, czy idzie jakiś kabelek od kotła to siłownika na zaworze.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  10. #2530

    Domyślnie

    Jednak te super automatyczne piece nie dla mnie,wolę sama decydować o ustawieniach
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  11. #2531

    Domyślnie

    Mam taki problem ze zbyt dużą ilością popiołu w piecu ekocentr . Popiołu jest gdzieś około 8 kg na 30 kilogramów spalonego groszku. TO chyba za dużo prawda? Może materiał słaby, albo nastawy. Podawanie 18 s, przerwa 62 s. Wentylator w połowie przysłonięty, siła nadmuchu 30, na 100 możliwych.Poradźcie coś proszę.

  12. #2532

    Domyślnie

    Cytat Napisał waldi11
    Mam taki problem ze zbyt dużą ilością popiołu w piecu... .
    Niektórzy by tu sporo dali, by mieć popiół zamiast na zmianę: żużlu, spieków i niedopalonego grochu...
    Jak ja

  13. #2533

    Domyślnie

    Waldi a jak ten Twój popiół wygląda?
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  14. #2534

    Domyślnie

    Ten popiół nie jest całkiem popiołem tylko jest tam dużo żużlu, spalać się raczej spala groszku jako takiego nie widać.

  15. #2535

    Domyślnie

    Więc spróbuj może różnicować ilością powietrza,czytałam gdzieś że węgiel żużluje kiedy ma albo za dużo albo za mało powietrza, znaczy palenisko jest albo za gorące albo ma za niską temperaturę./na to ma wpływ właśnie ilość dostarczanego powietrza.
    Ja wybieram popiół po spaleniu całego pojemnika na węgiel w ilości połowy tej kuwety na dole,nie ukrywam ,bywa różny
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  16. #2536

    Domyślnie

    w takim razie popiołu jest u mnie kilka razy więcej niz u Ciebie, czyli rozumiem Danutka proponujesz ,żeby regulować powietrzem tzn przysłoną wentylatora, ja w tej chwili mam w połowie otwarty, czy w połowie zamknięty jak kto woli, jak zmieniam na bardziej przysłoniętą to znacznie dłużej piec dochodzi do zadanej temperatury, z kolei otworzyć bardziej to chyba bez przesady.Ale spróbuję.

  17. #2537

    Domyślnie

    Waldi a jakie znaczenie ma to ile dochodzi?Ostatecznie przy obecnym wariancie/taka ilość popiołu/marnotrawisz węgiel.Więc próbuj robić tak by tego popiołu było jak najmniej,nawet kosztem dłuższego dochodzenia.nie wiem jak często kontrolujesz swój piec,ale może warto mu np poświęcić ze dwie godziny i spisać dokładnie ile w tym czasie miał cykli praca/postój,po czym zmienić parametry i znowu apiat 2 godziny.To ,że piec dochodzi dłuzej wcale nie oznacza ,że spala więcej opału w ostatecznym rozrachunku
    "Kochaj kiedy możesz
    Ufaj kiedy możesz
    Kiedy trzeba pokaż kły "
    Illusion/"Kły"

  18. #2538

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    Zawór 3D powinien być sterowany przez sterownik kotła, a nie samodzielnie. Z resztą w jaki sposób miałby decydować o tym, jaka jest obecnie najlepsza temperatura zasilania podłogówki?
    Witam Martinezio. Dzięki za info, ale umnie zawór trzydrożny nie steruje podłogówką bo takiej nie posiadam . Instalator powiedzał, że jest to zawór z termostatem, który otwiera powrót do kotła dopiero kiedy woda na powrocie ma około 50 stopni. Podłączone są do niego powroty CO i CWU. Mam jeszcze jeden problem. Temperaturę CWU mam zadaną na 40 stopni, a cały czas jest wyższa. Potrafi dojść nawet do 67 stopni. Z kolei pompa CO nie wyłącza się nigdy . Nawet kiedy kocioł wchodzi w tzw podtrzymanie. Czy to normalne ? Bo zaczynam podejrzewać że mój instalator coś schrzanił. Pozdrawiam.

  19. #2539
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Hmm... No to przyznam, że ciekawe rozwiązanie z tym zaworem 3D Chociaż ja jestem zdania, że to kocioł powinien kontrolować pracę tego zaworu... Ale ja się nie znam Lajkonik jestem Kocioł użytkuję dopiero pierwszy sezon.

    Jeśli chodzi o pompkę CWU, to fakt - trochę dziwna sprawa. Powinna się wyłączać po osiągnięciu temperatury zadanej... U mnie tak jest. Z tym, że u mnie wszystkie pompki (za wyjątkiem pompki od mikrocyrkulacji cwu) są sterowane przez kocioł, a jest ich 3 szt... Ja bym tę sprawę przedyskutował z hydrą.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  20. #2540
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    A tak w ogóle, wczoraj załadowałem nowy zasobnik węgla. Poprzedni wystarczył mi na 2 tygodnie... Wchodzi do niego teoretycznie 270kg, ale w praktyce to nie wiem ile sypię, bo wory pakowaliśmy własnoręcznie, z małżowinką Myślę, że tak po 250 kg wychodzi średnio... Daje to teoretycznie ok. 18kg na dobę. Chyba całkiem przyzwoity wynik Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dość sporo eksperymentowaliśmy z nastawami...
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


Strona 127 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony