dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 249
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 4970
  1. #241

    Domyślnie

    @pawelurb

    1. można jakoś zadać histezę dla pompy CO??? ja mam 4C i jakby było można to chętnie zmieniłbym na 2C

    2. "...pompa CO działa jeszcze jakiś czas, do momentu aż temperatura nie spadnie do 40 stopni, wtedy się wyłącza i tak w kólko.... "
    tego nie za bardzo kumam - jakim cudem wyłączy Ci się pompa CO - piszerz, że kiedy temperatura spadnie do 40C - która temp??? Ta w piecu??? Wynika z tego, że niby masz zawór 3-drogowy aby mieszać wodę z zasilania z tą z powrotu ale co z tego jeśli piec schładza się do temp 40C (wtedy dopiero wyłączy pompę CO) - temat skraplania się kłania
    No chyba, że pompa po prostu cały czas pracuje, przecierz piec ma zadaną 60C i jego histeza jest prawdopodobnie 2C to jak może spaść do 40C!!!

    nie kumam ;(

  2. #242

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    u mnie jest ...


    Jest to o tyle lepsze moim zdaniem, że nie ma wtedy dużej straty kominowej , piec nagrzewa wodę tylko wtedy kiedy trzeba. A jak działa cały czas kocioł w temp. 60 stopni, nawet jak nie musi bo ciepło w domu to przecież ogrzewa się podwórko i komin.
    to nie dokońcka tak jak myslisz ... gdybys ustawił w mirę stabilna temperature na kotle (nawet na podtrzymaniu) to

    1- nie ma stresu związanego z wychładzaniem kotła - jak piszes do 40 C u Ciebie co raczej nie jest wskazane przez producentów - roszenie itd itp szybsza korozja kotła -stalowego

    2- kocioł pracując stabilniej zużyje mniej węgla tzn. na podtrzymaniu czy to jest 60 czy 40 st ilość spalanego węgla jest podobna ale u ciebie jak załnancza sie sterownik kocioł musi nadgonić 20 C

    zrob eksperyment może zobaczysz różnicę

    TAK TO WIDZE

  3. #243
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812
    @pawelurb

    1. można jakoś zadać histezę dla pompy CO??? ja mam 4C i jakby było można to chętnie zmieniłbym na 2C

    2. "...pompa CO działa jeszcze jakiś czas, do momentu aż temperatura nie spadnie do 40 stopni, wtedy się wyłącza i tak w kólko.... "
    tego nie za bardzo kumam - jakim cudem wyłączy Ci się pompa CO - piszerz, że kiedy temperatura spadnie do 40C - która temp??? Ta w piecu??? Wynika z tego, że niby masz zawór 3-drogowy aby mieszać wodę z zasilania z tą z powrotu ale co z tego jeśli piec schładza się do temp 40C (wtedy dopiero wyłączy pompę CO) - temat skraplania się kłania
    No chyba, że pompa po prostu cały czas pracuje, przecierz piec ma zadaną 60C i jego histeza jest prawdopodobnie 2C to jak może spaść do 40C!!!

    nie kumam ;(
    ad 1 . przynajmniej u mnie w sterowniku można ją ustawić na minimum 2 stopnie, sprawdź w instrukcji czy można w Twoim również zmienić .

    ad 2. zawór 3 drogowy mam po to aby troche ustabilizować prace kotła , żeby zbyt wiele wody zimnej z instalacji nie schładzało odrazu kotła przy nagrzewaniu.
    Temperatura spada do 40 stopni, bo piec przechodzi po nagrzaniu domu w tryb podtrzymania, pompa pracuje do momentu aż woda w instalacji się schłodzi do 40 stopni , potem piec stygnie i znowu czeka na sygnał od sterownika pokojowego , uważam że nie ma sensu utrzymywać na piecu cały czas temperatury 60 stopni, bo w sytuacji gdy nie ma nikogo w domu 12 godzin, to po co ?
    Kocioł nawet jak startuje z 40 stopni, to dosyć szybko się nagrzewa do temp zadanej ( dzięki zaworowi 3 drogowemu ) , nie obawiam się wykraplania wilgoci, bo prez rok nic takiego nie zaobserwowałem, wymiennik i komora spalania suchutkie, sadza w kominie - pył , zero śladów wilgoci smoły itp..

  4. #244

    Domyślnie

    @pawelurb

    ad1. sprawdzę, a jaki masz sterownik ja GECO 403-02

    ad2. tylko jakim cudem piec wychładza się do temp 40C a potem dąży do zadanej 60C??? Wydawało mi się, że ustawiam np. 60C histeza jest np. 2C i piec w zimie częściej się załącza bo szybciej następuje wymiana ciepła z otoczeniem ale w lecie z tego co wiem to tylko parametr załączenia pompy CO (d2) jest zmieniony na wyższy tak aby się prawie nie włączała np. temp 75C. I tak w lecie piec przy zadanej temp. np te 55C to rozpali się i kilka godzin siedzi na podtrzymaniu, potem na chwilkę popracuje i znów odpoczywa - no chyba, że ktoś zaczerpnie ciepłej wody i bojler poprosi o grzanie. To rozumiem i tak mam, ale skąd sterownik może doprowadzić do zejścia do temp 40C mając zadaną 60C??? Zagwozdka, samo wyłączenie pompy raczej nic nie da no po za tym, że piec dłużej będzie utrzymywał swoją temp. bo nie będzie jej wymieniał przez grzejniki...

    tak by to było... wg. mnie ale dalej nie kumam

    ps. pompa CO gania cały czas - ktoś mi to na forum potwierdził

  5. #245
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał cm812
    @pawelurb

    ad1. sprawdzę, a jaki masz sterownik ja GECO 403-02

    ad2. tylko jakim cudem piec wychładza się do temp 40C a potem dąży do zadanej 60C??? Wydawało mi się, że ustawiam np. 60C histeza jest np. 2C i piec w zimie częściej się załącza bo szybciej następuje wymiana ciepła z otoczeniem ale w lecie z tego co wiem to tylko parametr załączenia pompy CO (d2) jest zmieniony na wyższy tak aby się prawie nie włączała np. temp 75C. I tak w lecie piec przy zadanej temp. np te 55C to rozpali się i kilka godzin siedzi na podtrzymaniu, potem na chwilkę popracuje i znów odpoczywa - no chyba, że ktoś zaczerpnie ciepłej wody i bojler poprosi o grzanie. To rozumiem i tak mam, ale skąd sterownik może doprowadzić do zejścia do temp 40C mając zadaną 60C??? Zagwozdka, samo wyłączenie pompy raczej nic nie da no po za tym, że piec dłużej będzie utrzymywał swoją temp. bo nie będzie jej wymieniał przez grzejniki...

    tak by to było... wg. mnie ale dalej nie kumam

    ps. pompa CO gania cały czas - ktoś mi to na forum potwierdził
    bo ja cały czas piszę o sytuacji gdy sterowanie piecem odbywa się regulatorem POKOJOWYM , a nie sterownikiem pieca , jak wyłącze pokojowy , to rzeczywiście nagrzewa się do 60 stopni, potem spada o wartość histerezy i znowu do 60 stopni. ale przy sterowaniu regulatorem pokojowym, to on jest jakby nadrzednym sterownikiem, jak temperatura w domu osiągnie zadaną na regulatorze POKOJOWYM , to piec z trybu pracy przechodzi w tryb podtrzymania , w tym czasie pompa pracuje aż temperatura w instalacji spadnie do 40 stopni i potem ani piec ani pompa nie działają , zaczynają działać znowu dopiero jak temperatura w domu spadnie , zanim się to stanie , piec nie działa wogóle.
    Sterownik pieca mam Tech st 37 , a sterownik pokojowy Auratyon 2005

  6. #246

    Domyślnie

    Witam,

    mam piec ze Defro Eko ze sterownikiem Tech St37. Dwa miesiące temu dołożyłem sterownik pokojowy Novoterm Thermo Tronic t300 (działa identycznie jak Auraton ). Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiazania bo zauważyłem spore oszczędności w porównaniu z rokiem poprzednim. Ustawiłem sobie tryb grzania od 6 do 11 rano a potem od 15 do 23. między godziną 23 a 6 rano piec jest w podtrzymaniu a temperatura w domu jest obniżona do 18.5 stopnia (do tej temperatury i tak nigdy nie spada, a piec działając w podtrzymaniu przez kilka godzin spala znikome ilosci groszku. podobnie miedzy 11 a 15 kiedy nikogo nie ma w domu. W trybie grzania temperatura w domu ustawiona jest na 22 stopnie i to mi wystarcza. Jest ciepło i miło, a temperatura powyżej nastawionych 22 stC nie rośnie, po prostu piec przechodzi w podtrzymanie.
    Bardzo wygodne rozwiazanie zwłaszcza w miesiacach przejsciowych. Poprzednio zużywałem jeden zasobnik na 5-6 dni, teraz wytrzymuje nawet 10 -14!
    Jesli chodzi o moje ustawienia:
    temp zadana 65 stC
    histereza 2 st C
    pompy 62 st C
    mam zawór trójdrożny
    dzięki takim ustawieniom piec nawet pracując przez całą noc w podtrzymaniu nie wychładza się poniżej 54-55 st C.
    A działa to tak: o 7 rano sterownik pokojowy załącza piec, piec grzeje się do 65 stopni (po drodze przy 62 st włacza sie pompa) kiedy piec osiągnie zadane 65 stopni sterownik na piecu wyłącza piec i działa jeszcze cały czas pompa, temperatura z powodu bezwładności rośnie jescze na piecu do ok 70 st i zaczyna spadać. kiedy tempspadnie do 63 st. włłącza się piec i od nowa się grzeje...i tak w kółko dopóki temperatura w pokoju nie osiagnie zadanej na sterowniku pokojowym.
    Kiedy temperatura w pokoju osiągnie zadaną, sterownik pokojowy przełacza piec w podtrzymanie (oczywiście jeśli temp na piecu jest wyższa niż 62 stopnie pompa jescze pracuje, kiedy temp spadnie do 60 pompa przestaje pracować - temperatura na piecu spada jeszcze o jakieś 2 st do 58stC). Potem przez kilka godzin temperatura spada jeszcze do 54 -55 st dzięki temu nie ma mowy o roszeniu.
    UFFF...
    mam nadzieję że w miare zrozumiale to opisałem...

    PS
    pompy miałem wczśniej, podobnie jak pawelurb, ustawione na ok 45 st C, ale wtedy niestety przy sterowniku pokojowym temperatura na piecu spadała w nocy nawet ponizej 40 st co nie jest chyba dobre dla pieca. dlatego przełaczyłem je na 62 i teraz jest super!

    Pozdrawiam

    Pionio

  7. #247

    Domyślnie

    żeby nikt nie zarzucił mi kłamstwa
    napisałem powyżej że zasobnik starczał mi na 5-6 dni a obecnie na 10-14.
    Chodzi oczywiscie o porównywalny okres, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi w dzień 5 -10 stopni, a w nocy nie spada poniżej -1
    Kiedy temperatura w zeszła zimę spadła w okolice -10 zasobnik starczał na 3 - 4 dni

  8. #248

    Domyślnie

    Witam

    Właśnie tak czytam o tych regulatorach pokojowych i widze że nawet jest to dobre, tylko nie wiem czy aż tak warto kupywać go w moim przypadku, może doradzicie ??.
    mam piec żywiec na ekogroszek i sterownik do niego ST-37.

    Regulator pokojowy musiałby być bezprzewodowy (mam już tynki ale jeszcze nie mieszkam w nowym domku i nie chce kuć bo regulator byłby w salonie) no i koszt takiego regulatora bezprzewodowego to około 350zł i nie wiem czy warto tyle zainwestowac ?
    Jeśli tak to może polecacie jakis konkretny?
    dobre funkcje ma ten który podał pionio - Novoterm Thermo Tronic t300
    ale nie znalazłem bezprzewodowego, zaś regulator Auratyon 2005 xt nie wiem czy ma możliwość takich nastaw np:
    Ustawiłem sobie tryb grzania od 6 do 11 rano a potem od 15 do 23. między godziną 23 a 6 rano piec jest w podtrzymaniu a temperatura w domu jest obniżona do 18.5 stopnia (do tej temperatury i tak nigdy nie spada, a piec działając w podtrzymaniu przez kilka godzin spala znikome ilosci groszku. podobnie miedzy 11 a 15 kiedy nikogo nie ma w domu.

  9. #249
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    auraton 2005 przewodowy ma , więc bezprzewodowy powinien też mieć , poszukaj na stronie producenta www.auraton.pl , są tam chyba instrukcje obsługi do pobrania

  10. #250
    Guest

    Domyślnie

    Ciekawy wątek
    ja mam tez kociołek z tym sterownikiem ST-37 ale nie mam podłączonego ster. pokojowego - kocioł pali od wczoraj
    .. ale mam pytanie gdzie wsadza sie sądę - termik ??? (taki drucik z zakonczeniem wiecie jakim

    spytam jeszcze jak macie ustawione zawory trójdrogowe

    pzdr.

  11. #251

    Domyślnie

    zwykłe regulatory mają czujnik w obudowie i już...
    jeśli chcesz gdzieś wsadzać sondę to chyba chodzi ci o wersję sterownika z zewnetrzną sondą na druciku . Taki sterownik służy do podłogówki. Jeśli nie chcesz sterować ogrzewaniem podłogowym to kup taki z wbudowanym czujnikiem (czyli bez żadnego wystajacego drucika z termikiem)
    Jesli masz st37 to musisz tylko podpiąć dwużyłowy kabelek z przekaźnika regulatora do odpowiednich styków w sterowniku (schemat jest na stonie firmy tech)
    musisz potem w opcjach st37 włączyć "regulator pokojowy". Na wyswietlaczu w trybie pracy będzie migać "p", kiedy będzie podtrzymanie "p" będzie świecić sie na wyświetlaczu na stałe

    Pionio

  12. #252

    Domyślnie

    Czy ktoś ma piec HEITZ Eko 24
    pow ogrzew 140-240
    masa - 250
    szer - 1224
    wys - 1300
    głęb - 1040
    zasobnik - 200

    Pan który sprzedaje kotły nam go polecał - podobno ładuje sie go co 3 dni.

    xavi mam pytanie bardzo proszę odpowiedz mi proszzzzzzzzzę
    Napisz mi jeszcze raz o swoim piecu - jaki masz konkretnie model i czy nadal jest OKI?
    to jest ten? http://www.kielar-eco.pl/html/podajnik.html

    I jeszcze takie pytanie kupując ten kocioł możesz otrzymać zwrot poniesionej inwestycji nawet do 70%. zapytaj w swojej gminie! czy to prawda?


    nadal uważasz, że to mercedesy? http://www.r-eco.pl/

    I jeszcze jedno pytanie jak zakładacie piec na eko groszek to kominek zwykły czy z płaszczem wodnym?

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał panterka-23
    Czy ktoś ma piec HEITZ Eko 24
    pow ogrzew 140-240
    masa - 250
    szer - 1224
    wys - 1300
    głęb - 1040
    zasobnik - 200

    Pan który sprzedaje kotły nam go polecał - podobno ładuje sie go co 3 dni.
    ...
    I jeszcze takie pytanie kupując ten kocioł możesz otrzymać zwrot poniesionej inwestycji nawet do 70%. zapytaj w swojej gminie! czy to prawda?
    ...
    nadal uważasz, że to mercedesy? http://www.r-eco.pl/
    ..
    I jeszcze jedno pytanie jak zakładacie piec na eko groszek to kominek zwykły czy z płaszczem wodnym?
    Jeżeli owo "200" oznacza pojemność zasobnika w kg to ładowanie co 3 dni doprowadzi Cię do bankructwa. Zużycie węgla oczywiście zależy od temperatur zewnętrznych i powierzchni ogrzewanej. U mnie jest to od 15-25 kg na dobę przy ponad 300 m2 pow ogrzewanej. Nie wiem jak będzie przy b. silnych mrozach.
    O dofinansowanie pytaj w urzędzie miasta. Ja dostałem 1500 PLN.
    R-eco - myślę, że to kotły jak każde inne, ładnie wyglądają i są droższe (jest jakiś świeży wątek o tym).
    Jeżeli Cię na to stać to możesz kupić dwa drogie źródła ciepła. Ja mam "podajnik" do grzania na poważnie i kominek za 1000 PLN (wkład) do grzania nastrojowego. Nota bene jezscze w nim nie paliłem. Nie mam potrzeby bo w chałupie ciepło
    Od 17.12.2007 na swoim

  14. #254
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    Cytat Napisał piejar
    U mnie jest to od 15-25 kg na dobę przy ponad 300 m2 pow ogrzewanej.
    gasisz go na noc ?

    u mnie przy zeliwniaku - dwa solidne wiadra idą
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  15. #255
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Piejar
    Jesli nie doczytalam wczesniej to przepraszam.
    Ktora zime grzejesz?
    Mam ponad 200 m2 do ogrzania , z tym , ze wysoko w domu jest , w salonie 4.70 , w pozostalej czesci domu prawie 3m [2.97] .
    Bierze mi teraz worek , 50 kg na dobe.
    Zaczelam grzac jakies poltora miesiaca temu.Ciekawa jestem czy juz tak zostanie czy sie zmniejszy .

  16. #256
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    Prondowy - drugą zimę grzeje
    w zeszłym roku
    na prezentacje się załapałem
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał selimm
    Cytat Napisał piejar
    U mnie jest to od 15-25 kg na dobę przy ponad 300 m2 pow ogrzewanej.
    gasisz go na noc ?

    u mnie przy zeliwniaku - dwa solidne wiadra idą
    Cześć selimm. Kopę lat
    Na noc nie gaszę a jedynie wyłączam pompkę z podłogówki. Dwa ostatnie załadowania wystarczyły mi na 6 dni czyli 140 kg/6= daje 23,3 kg/dobę. Ogrzewana powierzchnia 340 m2 (to dla rrmi) z czego ok 90 to piwnica (grzeję na ok 20 stopni - termostat ustawiony na "2") no i garaż ok 35 m2 który dogrzewam "na śnieżynce" czyli antyzamrożeniowo - kaloryfer praktycznie cały czas jest tam zimny.
    Wracając do pompki, to mam taki sterowniczek za 30 PLN - włączam pompkę o 4:30 , wyłączam o 21. Niestety kasa mi się skończyła i nie zrobiłem sobie lepszej regulacji temperatury na podłogówkach. Na wszystkich grzejnikach mam termostaty i one dają duże oszczędności. Jak się odkuję to zrobię lepsze sterowanie na podłogówkach i powinno być jeszcze troszkę lepiej. Kocioł ładuję wiaderkami "po farbach" czyli takimi po 10 litrów więc trudno mi to porównać z tymi "solidnymi".
    Od 17.12.2007 na swoim

  18. #258
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Piejar
    Pytalam o to ktora zime grzejesz.
    Jaka masz powierzchnie zauwazylam
    Kurde , nie rozumiem jak ma sie ta pompa do calosci.
    U mnie zaczyna chodzic przy 40st

  19. #259

    Domyślnie

    Cytat Napisał selimm
    Prondowy - drugą zimę grzeje
    w zeszłym roku
    na prezentacje się załapałem
    Ta zeszła zima to niestety kiepski materiał porównawczy bo chałupa była niedocieplona - "wełnowanie" i płyty kg robiłem w styczniu. Zapraszam na prezentację tej zimy
    Od 17.12.2007 na swoim

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    No skad mialam wiedziec , ze Piejar to prondowy

Strona 13 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony