dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 191 z 249
Pokaż wyniki od 3.801 do 3.820 z 4970
  1. #3801

    Domyślnie Pomocy jaki piec

    Witam

    Widzę, że Panowie mają ogromne pojęcie o piecach , więc może moglibyście mi pomóc w jego doborze .

    Chcę kupić piec z zasobnikiem . Cena nie jest tutaj najważniejsza. Ważna jest jakość i bazproblemowa obsługa. Dodam, że mam dom o powierzchni użytkowej 118 m2. Z garażem i kotłowniż148 m2 ( nie wiem czy to się liczy do obliczeń mocy pieca - w garażu będzie grzejnik ale działał będzie tylko tak aby w garażu było jakieś10 stopni). Dom wybudowany z silki 24 cm ocieplony wełną15 cm. Na stropie 15 cm wełny ( poddasze nieużytkowe ).

    A więc jaka moc pieca? Po przeczytaniu wielu wątków wydaje mi się ,że 15 kw- ale nie jestem pewien .

    Zastanawiam się czy lepiej zrobić grzanie cwu w lato z pieca czy osobnej termy. Czy jeżeli zrobię osobną termę to czy muszę mieć też zasobnik na wodę , czy można to jakośpołączyć.

    No i generalne pytanie jaki piec !!!

    z góry dziękują za pomoc

  2. #3802
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał gieniek Zobacz post
    Chcę kupić piec z zasobnikiem . Cena nie jest tutaj najważniejsza. Ważna jest jakość i bazproblemowa obsługa. Dodam, że mam dom o powierzchni użytkowej 118 m2. Z garażem i kotłowniż148 m2 ( nie wiem czy to się liczy do obliczeń mocy pieca - w garażu będzie grzejnik ale działał będzie tylko tak aby w garażu było jakieś10 stopni). Dom wybudowany z silki 24 cm ocieplony wełną15 cm. Na stropie 15 cm wełny ( poddasze nieużytkowe ).

    A więc jaka moc pieca? Po przeczytaniu wielu wątków wydaje mi się ,że 15 kw- ale nie jestem pewien .

    Zastanawiam się czy lepiej zrobić grzanie cwu w lato z pieca czy osobnej termy. Czy jeżeli zrobię osobną termę to czy muszę mieć też zasobnik na wodę , czy można to jakośpołączyć.

    No i generalne pytanie jaki piec !!!
    Te 15 cm wełny na stropie to niewiele - ja mam 15+10 oraz 15 w skosach na strychu.

    Przy tej powierzchni 12 kW wystarczy na CO i CWU ze sporym zapasem.

    Nie do końca rozumiem o co chodzi z osobną termą do CWU latem - ja grzałem przez miesiąc CWU prądem i okazało się, że jest to o około 30% droższe niż piecem.

    Co do wyboru pieca najlepiej napisz do Jarecki79 bo wprowadzają piec 12 kW z nowym palnikiem Brucer, do tego jeśli chcesz mieć z głowy regulowanie pieca wybierz sterownik PUMA.

    Według mnie będzie to najlepszy wybór.

  3. #3803
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Witam

    Zainteresowanych doświadczeniami wymiany sterownika "tradycyjnego" na PID zapraszam do nowego wątku z moimi spostrzeżeniami. W szczególności mile widziani Jarecki79 i SUSPENSER.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ego-sterownika

  4. #3804

    Domyślnie

    Kochani

    25.IX.2010
    [email protected]
    posłał do mojego instytutu taki donos:
    „chciałem pogratulować państwu pracowników zwłaszcza kultury osobistej i reklamy na Forum MURATORA (ponad 100tys czytelników) waszego instytutu, przez waszego pracownika o niku „zawijan” którego pewnie dobrze znacie proszę sobie przejrzeć jego posty np. w tym wątku … jak w ten sposób pracujecie i tak odnosicie się do klientów to o waszym przedsiębiorstwie nie świadczy dobrze… jakby był osobą prywatną to bym nic nie mówil ale on się powołuje na wasz instytut dlatego postanowiłem poinformować waszą firmę o czymś takim…
    Pozdr Piotrek”

    Poruszony jego troską, dziękuję tym wszystkim sympatycznym dyskutantom, którzy mnie tu łaskawie tolerowali. Mówi się wprawdzie, że głupota nie boli – ale czasem jednak chyba tak.
    Nie mam ochoty „robić za zbawcę świata”, więc przestanę. Piszcie dalej te swoje prywatne teorie i myśli złociste – nie będę przeszkadzał, niech kwitną. Może uda się Wam sprzedać – dzięki temu – cztery kotły rocznie więcej, lub znaleźć trzech dodatkowych zleceniodawców, nie świadomych, co ich czeka.
    Kto zechce technicznej fachowej opinii – wie, gdzie mnie szukać.

    Cześć

    P.S.
    Choć nie ręczę, czy czasem nie wytrzymam i znowu przywalę niektórym mądralom, jeśli będą się czuli zbytnio bezkarni i popuszczą wodze swym fantazjom. Bądźcie więc czujni.
    Ukłony dla Redakcji

  5. #3805

    Domyślnie

    Czasami kulturą odpowiedzi nie grzeszych, to się ktoś zirytował.

    Zapraszam Cię na wątek wymieniony wyżej przez Trocia

    Dodałem tam właśnie opis naszego klienta, który ma bodajże 2letni kocioł
    SKAM-P Premium 25kw wyposażony w pierwszą wersję palnika Brucer oraz sterownik RT09pid

    pali miałem z Piasta lub Borutą, może Cie to zaciekawi.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  6. #3806

    Smile

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Kochani

    25.IX.2010
    [email protected]
    posłał do mojego instytutu taki donos:
    „chciałem pogratulować państwu pracowników zwłaszcza kultury osobistej i reklamy na Forum MURATORA (ponad 100tys czytelników) waszego instytutu, przez waszego pracownika o niku „zawijan” którego pewnie dobrze znacie proszę sobie przejrzeć jego posty np. w tym wątku … jak w ten sposób pracujecie i tak odnosicie się do klientów to o waszym przedsiębiorstwie nie świadczy dobrze… jakby był osobą prywatną to bym nic nie mówil ale on się powołuje na wasz instytut dlatego postanowiłem poinformować waszą firmę o czymś takim…
    Pozdr Piotrek”

    Poruszony jego troską, dziękuję tym wszystkim sympatycznym dyskutantom, którzy mnie tu łaskawie tolerowali. Mówi się wprawdzie, że głupota nie boli – ale czasem jednak chyba tak.
    Nie mam ochoty „robić za zbawcę świata”, więc przestanę. Piszcie dalej te swoje prywatne teorie i myśli złociste – nie będę przeszkadzał, niech kwitną. Może uda się Wam sprzedać – dzięki temu – cztery kotły rocznie więcej, lub znaleźć trzech dodatkowych zleceniodawców, nie świadomych, co ich czeka.
    Kto zechce technicznej fachowej opinii – wie, gdzie mnie szukać.

    Cześć

    P.S.
    Choć nie ręczę, czy czasem nie wytrzymam i znowu przywalę niektórym mądralom, jeśli będą się czuli zbytnio bezkarni i popuszczą wodze swym fantazjom. Bądźcie więc czujni.


    Jaki piękny donos, Wręcz klasyka z minionej epoki. Kolego Zawijan jest takie przysłowie: "psy szczekają a karawana jedzie dalej", więc spokojnie. Twoja wiedza merytoryczna przyda się wszystkim. Szczególnie ,że na forum nie wszyscy do końca wiedzą co się dzieje w piecu i co ciekawe chyba są ich producentami(?!).
    Może temat oceny jakości węgla domowym sposobem zainteresowałby Ciebie . To bardziej przydałoby się domowym palaczom niż jakieś nastawy sterowników.
    U nas na Pomorzu jest głównie węgiel z importu.Nic o nim nie wiadomo. Jednym słowem sprzedawcy wciskają "kit". Zrobiłem proste doświadczenie. Poddałem spalaniu kawałek polskiego węgla i węgla rosyjskiego. Ten pierwszy w początkowej fazie mocno kopcił i w faza żaru trwała krótko. W tej fazie węgiel miał kolor jasnoczerwony . Natomiast rosyjski słabo kopcił.Długo się żarzył i miał kolor jasnożółty. Co można powiedzieć o tych węglach? Który rokuje lepszą jakość?
    Gdybyś mógł dać jakieś wskazówki co do powyższego byłbym (chyba i nie tylko ja) wdzięczny.
    hobbyści też mają wiedzę

  7. #3807

    Domyślnie

    Cytat Napisał pomorzanin Zobacz post
    Może temat oceny jakości węgla domowym sposobem zainteresowałby Ciebie . To bardziej przydałoby się domowym palaczom niż jakieś nastawy sterowników.
    U nas na Pomorzu jest głównie węgiel z importu.Nic o nim nie wiadomo. Jednym słowem sprzedawcy wciskają "kit". Zrobiłem proste doświadczenie. Poddałem spalaniu kawałek polskiego węgla i węgla rosyjskiego. Ten pierwszy w początkowej fazie mocno kopcił i w faza żaru trwała krótko. W tej fazie węgiel miał kolor jasnoczerwony . Natomiast rosyjski słabo kopcił.Długo się żarzył i miał kolor jasnożółty. Co można powiedzieć o tych węglach? Który rokuje lepszą jakość?
    Gdybyś mógł dać jakieś wskazówki co do powyższego byłbym (chyba i nie tylko ja) wdzięczny.
    Zainteresowałeś mnie tym problemem.
    Spróbuję pomyśleć nad takim "domowym" sposobem i przygotować stosowny rozdział na ten temat w swoim "poradniku".

    A ten rosyjski węgiel - to prawdopodobnie węgiel "antracytowy". Wydziela on znacznie mniej gazów od typowego węgla "płomiennego", więc mniej kopci. Wydziela mniej gazów, więc ma więcej żaru. Węgiel "antracytowy" to jest coś takiego, czemu bliżej do koksu, niż do węgla. W kotle zachowuje się specyficznie - mimo wysokiej wartości opałowej, może dawać niską moc, bo spala się "powoli" (nie ma gazów, które spalają się "szybko" - tylko żar, spalający się powierzchniowo, a więc wolniej). Aby uzyskać taką samą moc (moc - to ilość ciepła wydzielona w jednostce czasu) trzeba go spalać w przewymiarowanym palniku, gdzie mieści się większa ilość żaru.
    Nie znaczy to wcale, że będą niższe sprawności kotła. Tylko kocioł może nie uzyskać swojej mocy nominalnej - tak, jak gdyby miał za mały palnik.
    Ukłony dla Redakcji

  8. #3808

    Domyślnie

    Do p.Zawijan.
    Dziękuję za cenne informacje na temat węgla. Z węgla rosyjskiego zostaje ok.10% popiołu (mierząc wagowo). Czy jest to w normie?
    Spotkałem się z parametrem szybkości spalania węgla. Szacowany jest na 1kg/1godzinę. Czy może Pan to potwierdzić i czy ta wielkość jest prawdziwa?
    Z góry dziękuję
    hobbyści też mają wiedzę

  9. #3809

    Domyślnie

    Cytat Napisał pomorzanin Zobacz post
    Do p.Zawijan.
    Dziękuję za cenne informacje na temat węgla. Z węgla rosyjskiego zostaje ok.10% popiołu (mierząc wagowo). Czy jest to w normie?
    Spotkałem się z parametrem szybkości spalania węgla. Szacowany jest na 1kg/1godzinę. Czy może Pan to potwierdzić i czy ta wielkość jest prawdziwa?
    Z góry dziękuję
    !0% popiołu z węgla - lokuje go wśród tzw. paliw kwalifikowanych, czyli dobrych. Są oczywiście węgle o zawartości popiołu niższej i wyższej.

    W "małej energetyce" nie ma czegoś takiego, jak szybkość spalania węgla, jako parametr charakterystyczny. Węgle palą się z różną szybkością - antracytowe wolniej, energetyczne szybciej.
    Groszki wolniej od miałów. Im drobniejsze uziarnienie, tym większa szybkość spalania. Im więcej powietrza, tym większa szybkość spalania, ale tylko do pewnej granicy, powyżej której powietrze już nie bierze udziału w spalaniu, tylko ulatuje jako tzw. ślepe powietrze.
    W dużej energetyce, gdzie spala się ziarna o średnicy 0,1mmm - takie wskaźniki mogą funkcjonować.
    Ukłony dla Redakcji

  10. #3810

    Domyślnie

    witam ,drodzy koledzy chciałbym zapytać o taka sprawę, a mianowicie posiadam kocioł 25 kw ekocentr ze sterownikiem compit 510 oraz sterownikiem pokojowym, ale do rzeczy czy korzystniej jest ustawić na zaworze trójdrożnym niższą wartość np między 2 a 3 czyli wówczas temperatura na grzejniki około 40 stopni, czy też sterować kotłem zapomocą sterownika pokojowego np ja w tej chwili ustawione mam 23 stopnie w domu piec nabija do tej temperatury a następnie się wyłącza i po jakimś czasie znów się załacza i wówczas pracuje bez przerwy, czyli niezbyt ekonomicznie? w tej chwili spalam na dobę 25 kg dom ocieplony strych również powierznia 150 metrów. Podawanie 14 przerwa 54 , nadmuch 35 procent. Proszę o porady, aha groszek dobry ekores 26 kj

  11. #3811

    Domyślnie

    W zeszłym roku nie miałem założonego zaworu trójdrożnego ,przy takich temperaturach jak teraz miałem na piecu ustawioną temp.40 stopni i spalał mi worek 25kg na dobę.Dwa miesiące temu założyłem zawór ,temp.na piecu 52 stopnie a na grzejniki ok 30-35 stopni i pali mi worek 25kg na dwa dni.Żadnych innych ustawień nie zmieniałem. W domu temp.cały czas taka sama ok 23 stopnie.Sterownik mam Ognik -PID,w zasadzie ustawiam tylko temp na piecu resztą zajmuje się elektronika.Więc z mojego doświadczenia na pewno lepiej ustawić wyższą temp. na kotle i obniżyć zaworem.

  12. #3812

    Domyślnie

    Witam,
    Palę w moim Lazarze EcoComfortA 18kW od roku.
    W poprzednią zimę dom był nieocieplony i to była jakaś masakra, nie mogłem ustawić pieca, ciągle gasł, przesypywał itp. a jak już palił to jak parowóz pod górę jakieś masakryczne ilości węgla.
    Pod koniec zimy się udało wyregulować i pali się nieźle. Zimna wiosna ogrzewanie pełna parą, latem piec chodził na okrągło na CWU - spalanie 125kg na miesiąc.
    W tej chwili pomiary od 22.09. do 22.10 spalił mi 650kg węgla - w domu 22stC w dzień i 20stC nocą, budynek ocieplony i wszytko gra ale....
    ...nurtuje mnie ciągle dmuchawa, która w Lazarze nie jest regulowana tzn. jest tylko możliwość przymknięcia jej przysłony.
    Aby ustawić dobrze płomień muszę mieć dmuchawę przymkniętą na ok 90% i sama regulacja płomienia tą przysłona to tragedia.
    Poza tym jaki ma sens pracy dmuchawy na 100% jak ma przysłonięty prawie maksymalnie wlot powietrza.
    Czy można w obwód dmuchawy wpiąć jakiś regulator obrotów jej silnika bez wpływu na sterownik? Nie wiem czy na wyjściu sterownika jest tylko styk roboczy czy nie ma jakiejś elektroniki - nie chcę go uszkodzić.
    Fachowcy może coś doradzicie? Jakiś konkretny model regulatora.

    Jeszcze jedna sprawa - tylko raz udało mi się ustawić tak spalanie aby powstawał biały osad, wtedy było najmniej popiołu. W tej chwili po pełnym zasobniku (150kG) mam 1/3 komory zasypanej popiołem - wydaje mi się że to trochę za wiele.

    Pozdrawiam
    Grzegorz
    "Elektronika jest prosta, prąd wpływa i wypływa, a jak nie wypływa to jest zepsute i trzeba naprawić!"
    Mój były szef

  13. #3813
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Taki luźny temat związany z paleniem w piecach....
    Mój teściu dorzuca do swojego wszystkopalnego pieca obierk z ziemniaków, mówiąc że działają podobnie jak sadpal. Idąc tym tropem i mając na względzie, że wsypywanie samego sadpalu do zasobnika na ekogroszek może powodować jego szybszą korozję, czy by nie dorzucać wspomnianych obierek przy zasypywaniu węgla....

    Czy mit o obierkach to rzeczywiście mit, czy może coś w nim jest?
    Czy ktoś próbował dorzucać obierki do zasobnika?

  14. #3814

    Domyślnie

    Do zasobnika nie polecam, ale spróbowac mała ilość na wierzch palnika można. Przekonasz się sam czy to cos daje.

    Sadpal w zasadzie też na palnik a nie do kosza. Rano malutka płaska łyżeczka na wierch paleniska i wieczorem podobnie.

    Wykonaj próby, porównaj efekty spalania, będziesz wiedział.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #3815
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    porównałem- g....uzik warte, jedynie co ,to czysci troche kocioł od sadzy i pewnie komin, a jeżeli chodzi o ilośc spalanego opału-bez zmian
    Ale próbowałeś z sadpalem czy obierkami

    Mi nie chodzi o jakąś redukcję opału a właśnie o kondycję pieca i komina.
    Jeżeli i sadpal i obierki działają tak samo, to po co kupować sadpal jeżeli obierki mamy gratis

  16. #3816
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Do zasobnika nie polecam, ale spróbowac mała ilość na wierzch palnika można. Przekonasz się sam czy to cos daje.
    Myślisz, że coś się będzie działo z podajnikiem jeżeli zasypię te obierki do zasobnika? Nie mówię o świeżych tylko lekko podsuszonych na piecu.

  17. #3817
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Po swoich ostatnich doświadczeniach oraz lekturze kilku wpisów na forum, dochodzę do wniosku, że brakuje nam listy czynności serwisowych, które powinniśmy robić na co dzień i raz w roku.
    Bo właśnie się dowiedziałem, że dobrze byłoby przeczyścić kanały, którymi powietrze dostaje się do paleniska....

  18. #3818
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    no to taki mały off top....i wyoobrażamy sobie kominek z PW w którym musimy palić żeby mieć ciepło w domu....nasz piekny wymuskany saloon zamienia się w kotłownie
    Bobek to może PCi ? hehehe. wiesz o co chodzi ?

  19. #3819

    Domyślnie

    Mam sterownik przy kotle Geco 403-02 a w domu sterownik pokojowy Auration 2005. WZ pieca mam na jednej pompce wodę do grzejników a na drugiej do bojlera.
    Zgodnie z tym, co jest w instrukcji wszystkim steruje czujnik w bojlerze i w związku z tym temperatura włączania kotła to teperatura wody w boilerze – 2 stopnie czyli D4 a temperatura wyłączania i przejścia w blokadę to temperatura zadana kotła czyli U0.
    Pytanie: Jeśli te temperatury bardzo się różnią (np. u mnie 47 i 63 stopnie) to kocioł włącza się dość rzadko, ale na bardzo długo (bo musi podgrzać wodę aż o 16 stopni), jeśli są bardziej zbliżone (czyli np. 52 i 55 stopni) włącza się dużo częściej ale na krócej. Jak będzie bardziej ekonomicznie? Z góry dziękuję za pomoc.

  20. #3820

    Domyślnie

    witam ,chciałbym porady , bo coś nie do końca mogę to ogarnąć. Co zmienić w nastawach ,aby uzyskać efekt lepiej wypalonego groszku (obecnie mało popiołu dużo niedopałków) . Obecne ustawienia:
    piec 25 kw ekocent , sterownik compit r 510 , węgiel - oryginalny Ekores.
    Podawanie 17s,
    przerwa 60 s
    siła nadmuchu 35 %
    przysłona wentylatora - odsłonięta na 2,5 cm
    tryb podtrzymanie podawanie 15s
    przerwa 25 minut
    czas pracy wentylatora po osiągnięciu zadanej temp 20 s
    Pozdrawiam

Strona 191 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony