dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 203 z 249
Pokaż wyniki od 4.041 do 4.060 z 4970
  1. #4041

    Domyślnie

    Witam po świętach

    możecie mi powiedzieć jakie są objawy kończącego się ślimaka ?

    u mnie w kotłowni stoi Heitz Eko z podajnikiem Pancerpol I generacji,
    ostatnio zakupiłem 2t. "suchego" miału (znajomy znajomego sprzedaje, mówił że sprawdzony, przykrywany słowem suchy),
    po zasypaniu okazało się jaki on suchy, jednak po zasypaniu - przez pierwsze dwa dni - miał palił się dobrze, po tym czasie i kolejnym zasypie miał zaczął się zawieszać, próbowałem różnych sposobów ale się poddałem, obecnie na zasypanym groszku problem pozostał, jak zauważyłem zawiesza się na końcu leja, mimo że groszek nie jest zbyt suchy to wcześniej nie miałem z tym problemów,
    czy mogą to być objawy niedomagania ślimaka ?

  2. #4042
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jagawe

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ja posiadam taki piec. Palę pierwszy sezon i jak na razie bez zastrzeżeń. Tak naprawdę to dopiero się uczę.
    Dom 130 m2 użytkowej, W listopadzie spaliłem 550 kg a w grudniu do dzisiaj 700 kg ekogroszku.

  3. #4043

    Domyślnie

    ale ja nie mam do niego zastrzeżeń, problem to mokry węgiel i ewentualne skutki jego stosowania

  4. #4044

    Domyślnie

    Witam forumowiczów,
    Jak zapewne większość z Was także i ja mam dylemat co do wyboru pieca z zasobnikiem. Będe palił miałem.
    Dom parterowy z poddaszem pow. użytkowa 120 m2 + ogrzewanie zasobnika wody cieplej caloroczne - nie mam gazu
    W okolicy jest kilku producentów pieców z podajnikiem

    1. Stalmark Roczyny interesuje mnie taki piec : http://www.stalmark.pl/pl/kotly-z-po...-typu-stalmark

    2. Specstal Sułkowice koło Andrychowa taki piec : http://allegro.pl/kociol-piece-co-20...372245943.html

    3. Metalkolor Czaniec koło Kęt taki piec : http://allegro.pl/piec-piece-kotly-k...370321284.html

    4. Kotłobud Osiek

    Bardzo prosze o Wasze opinie jeśli posiadacie któryś z w/w kotłów

    Pozdrawiam

  5. #4045
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jagawe

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    38
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    tig1 bardziej mój post był do jeremy. Pozdrawiam

  6. #4046
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaremy Zobacz post
    Panowie a co sądzicie o takim piecu. Znajomy instalator poleca mi coś takiego, a kogo mam się zapytać jak nie WAS

    http://www.heiztechnik.pl/index.php?...mid=20&lang=pl
    Znam trochę pieców i wg mnie najlepiej wziąć pod uwagę dzisiaj Skam-P Premium ze sterownikiem Puma, RBR Ekouniwersal z eCOAL, Ogniwo z eCOAL.

    Stały ruszt wodny raczej nie będzie Ci potrzebny przy miale, a do awaryjnego spalenia drewna wystarczy dokładany sztabkowy.

    Planujesz instalację z grzejnikami czy cały dom z ogrzewaniem podłogowym ?

  7. #4047

    Domyślnie

    Cytat Napisał artecki Zobacz post
    źle - również robią się spieki a żar "wchodzi" w retortę i dym cofa się ślimakiem do zasobnika. Jak zastosuje się do instrukcji, gdzie jest napisane że przy włączonym trybie fuzzy logic trzeba otworzyć cały wentylator to mam taki przeciąg w piecu że sam się chłodzi i nie może wejść na zadaną temperaturę - spalanie wychodzi wówczas 50kg... na 6 godzin
    tak jak pisałem, grzeje pierwszy sezon, dom jeszcze nie zamieszkały, w trakcie wykańczanie, także zdaję sobie sprawę że zanim mury się ogrzeją i dom się osuszy z "wilgoci technologicznej" to piec może pożerać nieco większe ilości eko, ale takich się nie spodziewałem.
    w przyszłym tygodniu sprawdzę piec na eko który się nie spieka (przynajmniej nie spieka się w piecu kolegi) - może to jednak wina groszku.
    witam, to i ja może napiszę kilka słów na temat sterownika ecoMax 800r i pieca Heiztechnik 17kW Duo.

    1. Z wentylatorem w trybie Fuzzy Logic i zmniejszonym maksymalnie nadmuchem (można regulować 90-110 %) smaży groszek jak wściekły - topi się, a nie się pali. Jedyna szansa to przysłona zasłonia wentylator na 80%.

    2. Nastawa na piecu 55 C - w trybie Fuzzy Logic piec smaży groszek do 60 C i dopiero powyżej 5st. C od zadanej przechodzi w nadzór - co to powoduje - na piecu ma
    być 55 a jest od 53 do 66 C - raczej z ekonomią nie ma to wiele wspólnego, później oczywiście w nadzorze piec stoi kilka minut (gdy cieplej kilkanaście).

    Z drugiej strony od połowy października (1 sezon) do dziś 1,5 tony zużycie to chyba nie jest źle (160-180 m2 użytkowej około) po podłogach 260 (garaż i pomieszczenie gosp. nieogrzewane w bryle 50 m2) - parterowy z poddaszem użytkowym


    Uprzedzając pytania - dzwoniłem do serwisu i sterownika i pieca, niestety nikt nic ciekawego nie powiedział - przeciąganie temperatury o 5C przez sterownik tłumaczono mi poprawieniem "emisyjności" bądź emisji

    Także od wczoraj własne ustawienia ręczne jak w sterowniku bez dopłaty ( -300 zł za Fuzzy Logic wyrzucone w błoto, niby niewiele ale boli) i zobaczymy co będzie.

    Także można powiedzieć, że o ile jeśli chodzi o piec jestem zadowolony to sterownik nie bardzo - dam mu jeszcze szansę po nowym roku

    Nie wiem czy to byłby lepszy wybór, ale miałem wybrać inny piec ze sterowaniem PID, o którym wątek jest na forum niestety odległość od producenta i brak przedstawicieli mnie zniechęciło - może warto pomyśleć o jakiejś pseudo sieci sprzedaży i może dotarcie do instalatorów, bo nikt nie słyszał z tymi co gadałem o brucerze, ecoalu, pumie, ekoenergii, itp. - obrotowa retorta i zwykły sterownik ( no czasem PID) to maksymalna nowinka z tego co montowali - a raczej troche instalacji robią na piecach gazowych i olejowych znanych firm na V na V na DD itp

    pozdrawiam WM
    mieszkam i to jak ...

  8. #4048

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanko - czy przy znacznym spadku temp na zew. z -5 na -15 zmieniacie ustawienia parametrów pieca. Od kilku dni temp u mnie spadła o ok 8 - 10 stopni.
    Przy poprzednich temperaturach tj -5 do -7 st. temp pieca spadała o 3-4 stopnie poniżej temp zadanej tzn na piecu zadane 55 temp spadała do 51. Teraz jak na zew. jest -15 , temp na piecu spada o 10 st. Z zadanej 55 spada do 45.
    Czy poprzestawiać jakies parametry aby temp na piecu tak nie spadała ?
    Wielu by stchórzyło, gdyby mieli dostatecznie dużo odwagi

  9. #4049
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    btx

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    394
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    124

    Domyślnie

    przy dużych mrozach zdarza mi się podnieść temperaturę z 60 do 65-70st.
    Ale to nie z powodu opadania temperatury na piecu, ale dlatego, że w jednym pokoju mam chyba za duże straty ciepła albo zbyt mały grzejnik i nie dogrzewa.
    Gdyby nie to to raczej nie widziałbym sensu zmiany temperatury.
    Z drugiej strony w instrukcji chyba coś o tym pisali Wyższa temperatura - wyższa moc. bla bla Zależy jak masz liczone grzejniki

    ale extra napisałem

  10. #4050
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ja przed większymi mrozami zwiększam temperaturę pieca z 50 st (do -2) do 55 st (do -1 aż do 60 st przy największych mrozach (poniżej -1 jednak robię to z tego względu, żeby instalacja lepiej się wyrabiała z dostarczaniem ciepła a jednocześnie żeby nie było zbędnych strat przez ustawienie nazbyt wysokiej temperatury pieca.

    Jak chcesz, żeby temperatura tak nie spadała to możesz podwyższyć temperaturę kotła i zmniejszyć przepustowość zaworu 3d lub po prostu podwyższ próg załączenia pomp.

    wm78 - dzięki za opis działania ecomax - czy na tych ręcznych ustawieniach masz PID czy pracę dwustanową ?

  11. #4051
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Myślę że takie duże schodzenie z temp. może być też spowodowane złą nastawą kotła w nadzorze. Być może palenisko za bardzo się wyżarza w nadzorze i po przejściu w regulację (dogrzewanie) długo trwa zanim się dobrze rozpali i wtedy kocioł za bardzo zjeżdża z temperaturą. Niech kolega popatrzy jaki jest kopczyk po przestoju kotła w nadzorze. Może wystarczy zmniejszyć krotność i czas miedzy przedmuchami żeby utrzymać kopczyk.
    Ale to tylko MOŻE, trzeba by więcej info.

  12. #4052
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    A z trzeciej strony to nie pisali w instrukcji kotła że minimalna temperatura wody powrotnej to 55 stopni....
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #4053

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Znam trochę pieców i wg mnie najlepiej wziąć pod uwagę dzisiaj Skam-P Premium ze sterownikiem Puma, RBR Ekouniwersal z eCOAL, Ogniwo z eCOAL.

    Stały ruszt wodny raczej nie będzie Ci potrzebny przy miale, a do awaryjnego spalenia drewna wystarczy dokładany sztabkowy.

    Planujesz instalację z grzejnikami czy cały dom z ogrzewaniem podłogowym ?
    SUSPENSER - planuje tak pół na pół - dół podłogówka, góra grzejniki dom 135 mkw pustak max 24 plus 20 cm styropian.
    Powiem, że już wariuję co będzie lepsze gaz czy ekogroszeg

    Robie projekt indywidualny wiec dobrze by było się określić - wielkość kotłowni. Normalnie mózg paruje

  14. #4054

    Domyślnie

    Powiem, że już wariuję co będzie lepsze gaz czy ekogroszeg
    Miałem tak samo, przez całą budowę dręczyło mnie to pytanie. W końcu - ekogroszek - Skam-p Premium z pumą, odpalam koło 15 stycznia. Zobaczymy jak to będzie.

  15. #4055

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post

    wm78 - dzięki za opis działania ecomax - czy na tych ręcznych ustawieniach masz PID czy pracę dwustanową ?
    Na ręcznych ustawieniach praca dwustanowa, jak najmarniejszy sterownik sprzed 10 lat
    (jedyna róźnica to ładny ekranik i pokrętło do ustawiania)

    Z resztą w trybe Fuzzy Logic też nie za bardzo obroty dmuchawy się zmieniały (albo tak mało, że nie zauważyłem tego).

    pozdrawiam
    mieszkam i to jak ...

  16. #4056

    Domyślnie

    Nie za bardzo zmieniały sie obroty dmuchawy... taka melodię znam ze starego softu RT09pid v.5.09 czy jeszcze pierwsze v.5.11

    Suspenser więcej może o tym powiedzieć.

    Potrzeba sporo czasu, aby dojść z softem do przyzwoitego poziomu. Ładny wyświetlacz to nie wszystko.
    Mając naprawdę duże doświadczenie z modelami sterowań pid/FL uważam,że dobry soft to minimum 2lata pracy, aby wyłapać błędy i zebrać wszystkie opinie z rynku.
    Pana uwagi warto wysłać do producenta kotła albo jeszcze lepiej do producenta sterownika. Będą wówczas mieli dane, co poprawić i owe poprawki pojawią się szybciej.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  17. #4057

    Domyślnie

    Cytat Napisał wm78 Zobacz post
    ...

    Z resztą w trybe Fuzzy Logic też nie za bardzo obroty dmuchawy się zmieniały (albo tak mało, że nie zauważyłem tego).

    pozdrawiam
    u mnie się zmieniają! jak dochodzi do zadanej temperatury wyraźnie zwalnia. ale ale - co jest zresztą napisane w instrukcji sterownika - w trybie fuzzy sterownik tak dobiera obroty żeby nie wejśc w "dozór" (czy tam "nadzór") a cały czas utrzymywac się w trybie "praca" w okolicy zadanej temparatury (pewnie dlatego sterownik ma wybieg temperatury +5stC od zadanej o czym kolega wcześniej wspomniał).

    w trybie pracy ręcznym (zwanym "standadowym" w tym sterowniku) również zagrzewa nieco wyżej od zadanej temperatury (nie sprawdziłem czy również jest to 5stC) i przechodzi w "nadzór" i tak sobie czeka aż temperatura spadnie poniżej 3stC od zadanej - i w tym przypadku u mnie również sterownik wyraźnie modeluje pracę nadmuchu, zmniejszając go gdy dochodzi do zadanej temapratury.

  18. #4058
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaremy Zobacz post
    SUSPENSER - planuje tak pół na pół - dół podłogówka, góra grzejniki dom 135 mkw pustak max 24 plus 20 cm styropian.
    Powiem, że już wariuję co będzie lepsze gaz czy ekogroszeg

    Robie projekt indywidualny wiec dobrze by było się określić - wielkość kotłowni. Normalnie mózg paruje
    Gaz sieciowy jest o około 30% droższym paliwem od ekogroszku, ale jest bezobsługowy, z butli jest ponad 2 krotnie droższy, ale to już Twój wybór.

    Wymiary minimalne kotłowni zależą od wybranego pieca, więc warto już teraz się wstępnie zdecydować.

  19. #4059
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Wymiary minimalne kotłowni zależą od wybranego pieca, więc warto już teraz się wstępnie zdecydować.
    Do tego też trzeba przemyśleć gdzie i jak będzie składowany opał na sezon. Czy wszystko wrzucamy do kotłowni, czy część trzymamy pod jakąś wiatą.

  20. #4060

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Gaz sieciowy jest o około 30% droższym paliwem od ekogroszku, ale jest bezobsługowy, z butli jest ponad 2 krotnie droższy, ale to już Twój wybór.
    To prawda, ale pewnie zależy to jeszcze od sprawności. O ile taki np. kondensat ma np. 105%, to kocioł na ekogroszek może mieć 85% przy bardzo dobrych nastawach, plus dochodzi cena kotła z podajnikiem często 2-3 razy większa od kotła na gaz... Ale to zależy ile energii potrzebujesz, przy mniejszym zużyciu lepszy będzie gaz. Przy większym - groszek.

Strona 203 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony