dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 249
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 4970
  1. #1001

    Domyślnie

    Zastanawia mnie tylko jedno ..cały dzień piec pracuje żeby trzymać 22 stopnie/wiadomo w dzień o to łatwiej bo na dworze cieplej/W nocy kiedy temperatura zaledwie 2 stopnie niższa piec wymaga tylko podtrzymania...jakim cudem?Na czym polega u ciebie praca a na czym podtrzymanie?

  2. #1002

    Domyślnie

    No tak jest. Cudu tu żadnego nie widzę. Jeżeli piec+sterownik pokojowy utrzymuje w dzień temperaturę 22C to po przejściu na temp nocną (ogodz 22) 20C potrzeba w moim przypadku kilku godzin zanim temp w domu spadnie o 2 C, jeżeli w nocy jest na zewnątrz w miarę ciepło to uwierz mi piec sie nie włączy a jak rano wstanę (o 6:30) to na termometrze mam 20-20,5C. Nie pisałem że zawsze tak sie dzieje czasem jeżeli temp w nocy spadnie poniżej 20C piec się załącza. Podtrzymanie polega na załączaniu pieca co 45min w celu niedopuszczenia do wygaśnięcia. W podtrzymaniu co 45 min sterownik załącza najpierw dmuchawę na 1min później podajnik na 30 sek i znowu dmuchawę na 1 min. A praca polega na na osiągnięciu temp zadanej (u mnie 55C) lub osiągnięciu temp ustawionej na sterowniku pokojowym. Podczas pracy mam czas podawania 20 sek a czas przerwy 55sek. Mam nadzeje że wszystko jest dość jasne.
    Pozdrawiam Tomek

  3. #1003

    Domyślnie

    A mogę jeszcze zapytać jak piec pracuje w trybie pracy?Tzn.ile trybów pobranie -spalanie przerabia w ciągu jednego cyklu i jaką ma potem średnio przerwę do kolejnego cyklu pracy?Jaką masz temperaturę wody która idzie do kaloryferów?

  4. #1004

    Domyślnie

    Mendras, do mnie nie może się przebić twoja teza o wyższości ciągłej pracy podajnika i dmuchawy nad pracą tychże urządzeń z przerwami spowodowanymi osiągnięciem zadanej temp i oczekiwaniem na spadek o ilość stopni ustawioną w histerezie. U mnie obecnie, przy niezbyt mroźnej aurze piec po osiagnięciu zadanej temp ( 56 st, wcześniej 60 st było podobnie ) kocioł Termo tech 22 kw wyłącza się i ta przerwa trwa ok 20 min, nawet dłużej ( przy czym nie ma praktycznie różnicy przy histerezie 2 i 3 st ). Gdy temp spadnie czas dochodzenia do zadanej wynosi kilka minut i znowu 20 min przerwy. I to według ciebie nie jest ekonomiczne w odniesieniu do pracy kotła ? Lepiej, żeby przerw nie było i palnik pracował non stop ? To wszystko przecież zużywa prąd w czasie pracy a nie w czasie przerwy. Wybacz, ale nie przekonuje mnie to, jak miałbym zatem rozkazać kotlowi , żeby pracował bez takich przerw ? Na jakiej podstawie opierasz swoje teorie ?

    Danutka: najpierw wołasz o pomoc w sprawie ustawień pieca, nagle już czujesz się ekspertem i doradzasz innym by znów zadawać szereg pytań właściwych początkującym użytkowanikom ekogroszkowców Juz się gubię w tym wszystkim.

    Dochodze też do jasnej i wyraźnej konkluzji: żaden rodzaj opału nie miał ostatnio tutaj takiej ilości postów i kontrowersji, próśb o pomoc w ustawieniach, spalaniu etc niż ten przeklęty ekogroszek, żaden też tak szybko nie poszedł w górę cenowo w ostatnich latach a mimo to tyle nad nim zachwytów Zupełnie jak z kobietą: bez niej źle, z nią jeszcze gorzej, czy może na odwrót Ja oczywiście jestem w tym gronie wewnętrznie rozdartych użytkowników: każdego dnia cieszę się, że mam ekoszajs patrząc na domy sąsiadów, którzy mają piece na węgiel i drzewo i ciągle biegają, dokładają i rozpalają na nowo i co kilka dni przeklinam ten cholerny ekoszajs wybierając popiól do wiaderek wciągając tumany pyłu do nosa i oczu, tfu tfu i ładując 100 kg tego cudu techniki grzewczej do podajnika... Ufff, poniosło mnie i poprzynudzałem co nieco

  5. #1005

    Domyślnie

    Cytat Napisał danutka66
    A mogę jeszcze zapytać jak piec pracuje w trybie pracy?Tzn.ile trybów pobranie -spalanie przerabia w ciągu jednego cyklu i jaką ma potem średnio przerwę do kolejnego cyklu pracy?Jaką masz temperaturę wody która idzie do kaloryferów?
    Temp mam 55C, a co do reszty nigdy tego nie liczyłem.
    Pozdrawiam Tomek

  6. #1006

    Domyślnie

    Cytat Napisał mendras
    Szarpanie termiczne pieca to chory pomysł!! Pompka CO jest po to by w sposób ekonomiczny wykorzystywać zmienność temperatury czynnika grzewczego w miejscach docelowych. Powinna pracować non stop, bo wówczas łatwiej jest sterować ilością ciepła w danym systemie. Bardziej skutecznie, bez skoków termicznych.
    to jak chcesz sterować temperaturą w pomieszczeniach skoro pompa chodzi cały czas i woda na zasilaniu grzejników ma 60 stopni? Daj jakąś lepszą propozycje skoro sterowanie pompą jest bez sensu.

    BTW: sterowanie pompą przez termostat pokojowy zasugerował mi gościu z serwisu firmy która robi sterowniki PID bo jak sam stwierdził termostat podpięty do sterownika zakłóca algorytm PID - i tu akurat się z nim zgadzam. Poza tym np w moim sterowniku PID jak podepnę termostat do sterownika PID to g..o to daje (w sensie regulacji temperatury w pokojach.)

  7. #1007

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą w pełni Sigurd. Też mam eko techa 22 i zastanawiam się czy duże znaczenie ma odległość deflektora od paleniska (retorty). Czy ma ona wpływ na spalanie paliwa. W moim kotle ta odległość jest niewielka, przy rozpalaniu mam duże problemy z włożeniem między deflektor a palenisko, kilku patyków. Np. eko-tech 26 kw ma tą odległość większą niemal dwukrotnie. Co Wy na to?

  8. #1008

    Domyślnie

    No właśnie, płomień od razu rozbija się na boki i w/g mnie gdyby deflektor był wyżej płomień palił by się szerzej na talerzu ...

    Sigurd jakie masz ustawienia, że wycisnąłeś 20 minut przerwy !!! Pogratulować.
    Ja po podłączeniu sterownika pokojowego zasobnik ładuję co 5 dni. Poprzednio co 3 dni.Ale to i tak dużo- ok 25 kg na dobę.

  9. #1009
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    a mi sie wydaje że deflektor wisi na tyle blisko płomienia po to żeby spaliny i płomień nie leciały odrazu w komin, tylko odchylały się na boki w stronę ścianek kotła, w stronę jego płaszcza wodnego.

  10. #1010

    Domyślnie

    Mnie się też wydaje, że ten deflektor po to jest niżej, żeby płomień ogrzewał ścianki płaszcza wodnego zamiast lecieć w komin. Termo tech 22 kW pojawił się nieco później jako model pośredni między 19 a 26 kW zdaje się. Z instrukcji wynika, że ma inne rozwiązanie budowy płaszcza wodnego, moim zdaniem ulepszone w stosunku do poprzedników ale tylko gdybam. Mój kociołek nie ma problemu z wyciągnięciem tych 60 st a chałupę mam dużą, 3 kondygnacje z piwnicą, średnio ocieplony jak na dzisiejsze standardy ( rzekłbym nawet, że słabo ) - dzisiaj np praktycznie nie chodzi podajnik ani dmuchawa, 20 minut to pikuś dla niego, gdy były mrozy tydzień temu to już tak pięknie nie było, powiedzmy z 6 dni na jednym podajniku schodził do 3 - 4 dni. Obecnie mam histerezę na 3, przy obecnej pogodzie jest spora różnica in plus w porównaniu z histerezą 2 st. Czas podawania 10 sek ( zmniejszałem, zwiększałem o 1 - 2 sek ale niewielkie różnice ), czas przerwy 52 ( plusminus 3 st ). Wydaje mi się po paru tyg obserwacji, że mniej spala gdy bojler jest ciągle u mnie włączony i grzany przez piec ( bez pompy CWU, tylko grawitacyjnie ) - woda powracajaca do kotła nie ochładza się tak szybko jak bez grzania bojlera. Dmuchawa pod wpływem sugestii obecnych tu forumowiczów ciągle na 1 ( parę razy próbowałem na 2 ale nie chciało mi się długo obserwować, czy są różnice ).
    Nie jest źle jak dla mnie ale powtórzę, żeby nie było idealnie - spieki mam, te tzw koralowce, jak ktoś pięknie to ujał dla świętego spokoju raz dziennie rozbijam szufelką. Ja kupiłem węgiel luzem i tanio po 500 zł, sprzedawca bez ściemniania powiedział, że groszek jest ruski. Przy polskim, niby lepszym w tamtym roku były takie same spieki.

  11. #1011

    Domyślnie

    Sigurt jeśli przeszkadzają ci moje pytania bo jesteś już wszechwiedzący i naumiany ,proponuję ignorować moje pytania....będziesz zdrowszy
    A ja mam kolejne,w instrukcji wyczytałam,że temperatura na kotle nie powinna być niższa/ dla żywotnosci kotła/ niż 60 st....ponieważ jest ciepło,temperatura wody danej na grzejniki to 40 stopni.Zastanawiam się więc jaki sens ma trzymanie 60 st na piecu?Czy nie ma to przypadkiem wpływu na ilość spalanego opału?
    Skoro pompa włącza się przy 48 stopniach/ustawienia producenta/to czy nie można przypadkiem na kotle ustawić temperatury powyżej właśnie tej?


    Co do czasu pracy,tez uważam ,że jak najdłuższe przerwy w pracy wpływają na ekonomikę pieca.
    Przy obecnych temperaturach u mnie kocioł pracuje ok10 minut/14 podawania i 52 spalania czyli 9 razy podaje co daje 2 minuty podawania 8 spalania/ i ma przerwę ok 20 minuta,wciągu doby przerabia 48 takich cykli co daje 1,6 h pracy podajnika ,6,4h spalania i 16h postoju
    Oczywiście wszystko sie zmieni kiedy aura za oknem bardziej nam "pozimieje"
    Myślę,że przy trybie ciągłym pracy w/w wyliczenia byłyby mniej korzystne,pomijajac kwestie kosztów energii

    od dziś postaram się policzyć ile spala na dobę kg

  12. #1012

    Domyślnie

    danutka66 jestem pełen podziwu dla Twojego entuzjazmu przy obsłudze kotła, szczere brawa!!!.

  13. #1013

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sigurd
    Danutka: najpierw wołasz o pomoc w sprawie ustawień pieca, nagle już czujesz się ekspertem i doradzasz innym by znów zadawać szereg pytań właściwych początkującym użytkowanikom ekogroszkowców Juz się gubię w tym wszystkim.
    Sigurd, każdy na forum przechodzi metamorfozę. Kwestia czasu (poczytaj w archiwum jakie pytania zadawali kiedyś Olimpijczycy forumowi i porównaj co piszą dziś. Tak dla relaksu ). Jeśli Danutka już coś wie, to czemu ma nie podpowiedzieć?
    Poza tym fainie opisujesz i też można trochę skorzystać z Twojego doświadczenia
    Jak sobie pomyślę, że praktycznie wszystkim idzie tona groszku miesięcznie to zastanawiam się kogo stać na ogrzewanie za 800 zł/mies W morde...

  14. #1014
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    ja nie ustawiam pod jakieś konkretne czasy podawania, tylko na podstawie obserwacji jak sie spala , piec jest sterowany regulatorem pokojowym, więc temperatura zadana na piecu jest ustawiona na 70 stopni , 2 podowy, przy regulatorze pokojowym zależy żeby jak najszybciej nagrzać pomieszczenie do temperatury zadanej na pokojowym, a to zapewnia wysoka temperatura wody grzewczej , kocioł pracujący na wysokiej temperaturze mniej się brudzi , komin też lepiej pracuje . Czasy podawania/przerwy ustawione tak żeby płomień był szeroki i wysoki i żeby węgiel spalał się nie w centrum retorty ale żeby się paliła lekka górka opału na całym tależu , wtedy kocioł osiąga max moc i szybko nagrzewa wodę w instalacji po przejściu z cyklu czuwania w cykl pracy.

  15. #1015

    Domyślnie

    hehe ja wcale entuzjastycznie nie podchodzę,właśnie odwrotnie ...boję się ,ze finansowo ten piec mnie zeżre haha i dlatego kombinuję co by wyciągnąć z niego jak najwięcej jak najmniejszym kosztem..póki co mój kocioł trudno nazwać bezobsługowym często spotykam się z nim na randkach

  16. #1016
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    [quote="jaro'71"]
    Cytat Napisał Sigurd
    Jak sobie pomyślę, że praktycznie wszystkim idzie tona groszku miesięcznie to zastanawiam się kogo stać na ogrzewanie za 800 zł/mies W morde...
    mi idzie drugi rok z rzędu 4 tony na sezon, ( od października do kwietnia ) w tym też nie kupiłem więcej , musi starczyć.
    Temp ustawiona na pokojowym regulatorze : w nocy 19 stopni, rano 21 , cału dzień znowu 19 , po powrocie z pracy 21. Mam zamiar osiągnąć jeszcze niższe spalanie , bo mam niedkokończone ocieplenie poddasza , jak się uszczelni to będzie lepiej.

  17. #1017

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    ...ustawione tak żeby płomień był szeroki i wysoki i żeby węgiel spalał się nie w centrum retorty ale żeby się paliła lekka górka opału na całym tależu
    Przy moich próbach palenia to właśnie mi się nie udaje. Ogień zawsze upatrzy sobie jakieś konkretne miejsce na tależu i tam siedzi. Czasem na środku, czasem z tyłu. Ale żeby równomiernie cały tależ był rozżarzony, to nigdy

  18. #1018
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    Cytat Napisał pawelurb
    ...ustawione tak żeby płomień był szeroki i wysoki i żeby węgiel spalał się nie w centrum retorty ale żeby się paliła lekka górka opału na całym tależu
    Przy moich próbach palenia to właśnie mi się nie udaje. Ogień zawsze upatrzy sobie jakieś konkretne miejsce na tależu i tam siedzi. Czasem na środku, czasem z tyłu. Ale żeby równomiernie cały tależ był rozżarzony, to nigdy
    może za duży nadmuch ? ja mam na sterowniku ustawione na "1" , a przesłona zamknięta w 80 % , to ma się palić żółtym spokojnym płomieniem, a nie świecą jak z palnika , czasami też zatka się któryś z otworów nadmuchowych.
    Zółty = dobrze
    Czerwony = za mało nadmuchu
    Biały rażący = za duży nadmuch.

  19. #1019

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    może za duży nadmuch ?
    Już mniej się nie da. Nadmuch na 1 z 10, otwór w wentylatorze mini-mini. Pokombinuję jeszcze, ale na razie jestem na "podtrzymaniu" bo zimy nie widać, glazurnika nie ma, nie grzeję. Grzałem raptem dwa razu po tygodniu, więc doświadczenie mizerne

  20. #1020

    Domyślnie

    no właśnie ja chyba jeszcze muszę zmniejszyć nadmuch,bo mam wrażenie ze za mocno bucha i wszystko w komin

Strona 51 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony