dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 61 z 249
Pokaż wyniki od 1.201 do 1.220 z 4970
  1. #1201

    Domyślnie

    to i ja o coś zapytam
    Zamówiłem na allegro regulator pokojowy euroster2006 z chęcią podpięcia do sterownika st-37. Poszukiwania odpowiedzi w necie niewiele dały - czy on w tym sterowniku rozłącza całkowicie zasilanie kotła czy przenosi go w stan podtrzymania?

  2. #1202
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    to i ja o coś zapytam
    Zamówiłem na allegro regulator pokojowy euroster2006 z chęcią podpięcia do sterownika st-37. Poszukiwania odpowiedzi w necie niewiele dały - czy on w tym sterowniku rozłącza całkowicie zasilanie kotła czy przenosi go w stan podtrzymania?
    Hej
    Nie pamiętam, czy mam ten sam sterownik, ale to nie powinno mieć znaczenia. U mnie sterownik pokojowy przełącza piec w stan podtrzymania. Zasilanie jest cały czas. Przepala się również raz na jakiś czas, gdy w pomieszczeniu temp. jest powyżej zadanej.

  3. #1203

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Cytat Napisał jaro'71
    to i ja o coś zapytam
    Zamówiłem na allegro regulator pokojowy euroster2006 z chęcią podpięcia do sterownika st-37. Poszukiwania odpowiedzi w necie niewiele dały - czy on w tym sterowniku rozłącza całkowicie zasilanie kotła czy przenosi go w stan podtrzymania?
    Hej
    Nie pamiętam, czy mam ten sam sterownik, ale to nie powinno mieć znaczenia. U mnie sterownik pokojowy przełącza piec w stan podtrzymania. Zasilanie jest cały czas. Przepala się również raz na jakiś czas, gdy w pomieszczeniu temp. jest powyżej zadanej.
    Jeśli to prawda to mi ulżyło, bo najpierw zamówiłem sterownik... a dopiero potem sprawdzałem czy pasuje . Bałem się, że całkowite rozłączenie kotła zbyt mocno go schłodzi.
    Dzięki

  4. #1204
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Jaro - nie powinno być problemu. U mnie z regulaora wychodzą dwa kabelki, które są albo zwarte albo rozwarte i na tej podstawie ST-37 wie czy ma pracować czy sobie czekać.

  5. #1205
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga_I_Przemek_WCH
    Witam,

    Podłączam się do prośby Jacka.

    Mój domek z garażem ma 145m2. Ściany wykonane z ceramiki (25cm) + styropian 15cm.

    Poszukuję jak najlepszego pieca na ekogroszek.

    Analizując poprzednie posty zastanawiam się nad dwoma kotłami:

    Ling Duo Plus 25 kW (Czy to nie za duża moc jak na mój dom?)

    HEF Eko Plus Uniwersalny 18 kW.

    Chciałbym zastosować zasobnik na wodę z dwoma wężownicami. Jedną chciałbym nie używać na starcie. W przyszłości do wykorzystania z solarami.

    Zbiornik na wodę na 4 osobową rodzinę 220l ???

    W domu nie przewiduję ogrzewania podłogowego. Tylko kaloryfery.

    Czy ktoś jest w stanie coś podpowiedzieć? Jaki kocioł? Jaki zbiornik? Jakieś wskazówki odnośnie instalacji?

    Pozdrawiam

    Przemek
    Parametry domu jak u mnie - tyle, że mam wentylację z rekuperatorem i GWC.
    Ogrzewam dom pierwszy sezon i wystarcza do tego piec 18 kW.
    Mam piec ENKA - po ustawieniu jest ok - kupiony w Polmark we Wrocławiu - aktualnie są w nich sterowniki PID (czego mój niestety nie ma, a sąsiad obok już ma) tzn. sam sobie dobiera parametry pracy.

    Zbiornik na wodę 140 l wystarcza na dłuuugi prysznic z hydromasażem
    Potem trzeba odczekać 10-15 minut i jest gotowy na kolejny prysznic lub wannę.

    Jedyne co bym zmienił to dałbym silniejszą pompę WILO do CWU np. taką 72W jak mam w CO, bo aktualnie mam standardową 48W i mogłaby szybciej nagrzewać wodę w zbiorniku (jest wąskim gardłem, bo piec przechodzi w stan podtrzymania pomimo, że woda jest jeszcze nagrzewana, bo pompa nie nadąża pompować pomimo ustawienia na najwyższy bieg).
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #1206

    Domyślnie

    Cytat Napisał mendras
    Witomark, z tego co podałeś, twój dobry ekogroszek, to raczej kiepski ekogroszek albo spalanie masz ustabilizowane na wiwat.
    Nie wiem po czym sądzisz, że mam złe ustawienia, lub kiepski ekogroszek nie znając parametrów ogrzewanej powierzchni.
    Dom jest wybudowany w tym roku, palę w nim od 2 miesięcy. Ocieplony jest styropianem 12cm, poddasze ocieplone wełną 20cm, nie ma na razie grzejników, parter 85m2, prawie cały ogrzewany podłogówką, jeden grzejnik w małym pokoiku, ogrzewam też piwnicę, żeby wysychała, tzn pomieszczenie ok 35m2 - 2 grzejniki, pozostałe 35m2 ogrzewane z kotłowni o pow. ok 15m2 w której mam otwarte drzwi. Nie grzeję na razie ciepłej wody, utrzymuję temperaturę w piwnicy ok 18stopni, na parterze ok 20stopni, przy czym w ciągu dnia jest ona niższa, gdyż przez cały dzień są wietrzone pomieszczenia.

    Swoją drogą, groszek może i jest kiepski, trudno mi się wypowiadać, gdyż dopieo zaczynam swoją przygodę z paliwami stałymi, niemniej jest to najlepszy groszek, który udało mi się dostać na miejscowych, złodziejskich składach z opałem 800zł/tona. Próbowałem też innych trochę tańszych, to ten palił się najlepiej, tak mi się przynajmniej wydawało.

    Ustawień próbowałem już różnych i wnioski mam podobne jak radzisz innym forumowiczom, niemniej różnice w ilości spalania opału w zależności od ustawień czasu przerwy i czasu podawania są niewielkie, tego samego opału zawsze spala mi podobne ilości, tyle, że temperatura na piecu albo jest stabilna, albo mocno pływa. Na zbyt szybkie wypalanie się opału jedynie ma wpływ za mocny nadmuch, w żadnym innym wypadku nie wypalało mi się za mocno paliwo w palenisku.

    Jeśli chodzi o test spalania pelet w porównaniu do ekogroszku, to 150kg (ponoć kiepskiego) groszku wystarcza mi na 5,5 doby(ok 800kg/mies=640zł) i co 5 dni mam pełny popielnik, 150kg pelet wystarczyło na 4 doby(1125kg/mies=731zł + własny transport), popiołu niewiele.

    Na przyszły sezon grzewczy zakupię chyba jednak latem miał i nim będę palił. Mam piec z reortą ruchomą, czyli jak podaje producent pieca, z możliwością spalania miałów. Próbowałem już w nim palić miałem i dobrze się paliło, jednak nie był zbyt suchy i zawieszał mi się w zasobniku, więc w tym sezonie grzewczym zrezygnowałem z niego.

  7. #1207

    Domyślnie

    Cytat Napisał arthek
    Napisałem wyraźnie że (-)...Popieram kolegę w szukaniu alternatywnego paliwa do swojego kotła...(-) Mieszam miał z trocinami ponieważ:
    - suche trociny mam pod dostatkiem ze stolarni za "free"
    słyszałem że są piece na trociny... może lepiej było coś takiego zakupić skoro masz trociny za darmo?

  8. #1208

    Domyślnie

    [quote]
    Jedyne co bym zmienił to dałbym silniejszą pompę WILO do CWU np. taką 72W jak mam w CO, bo aktualnie mam standardową 48W i mogłaby szybciej nagrzewać wodę w zbiorniku
    [quote]

    to wcale nie musi być wina pompki - można zmierzyć temp. na powrocie i na tej podstawie wyciągać wnioski a zbiornik na wodę ma wbudowaną: wężownicę, U, czy może płaszcze ?

  9. #1209

    Domyślnie

    mi też sięz daje że to nie wina pompki - ja mam pompę która pracuje na 1 biegu (wtedy ma 35W) i daje radę ogrzać zasobnik 140l CWU

    ciekawe jaki przekrój ma rurka która idzie do tego zasobnika od pieca

  10. #1210
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Słuchajcie. Do tej pory paliłem non stop w piecu, bo nie miałem sterownika pokojowego. Więc cały czas piec krążył w okolicy zadanych 55 stopni.
    Przed świętami założyłem sterownik i mam na chwilę obecną zadane 11 stopni (domek jeszcze nie ocieplony więc nie szaleję z temperaturą).
    I teraz wygląda to tak, że dochodzimy do tych 11 stopni, piec się wyłącza i czekamy aż "ostygnie". Ale w tym czasie woda w układzie stygnie do jakiś 30 stopni, pompka co wyłącza się.
    I teraz jak temp spadnie poniżej 11 stopni, wszystko musi się rozgrzewać od nowa a to trwa chwilę.

    Czy to bardziej opłacalne aniżeli grzanie non stop?

  11. #1211

    Domyślnie

    Trochę chaotycznie napisałeś.Rozumiem ze owe 11 stopni to temperatura w pomieszczaniach,ale co to znaczy:
    "Ale w tym czasie woda w układzie stygnie do jakiś 30 stopni, pompka co wyłącza się. "
    To jaka masz temperaturę zadaną na piecu???

  12. #1212
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał danutka66
    Trochę chaotycznie napisałeś.Rozumiem ze owe 11 stopni to temperatura w pomieszczaniach,ale co to znaczy:
    "Ale w tym czasie woda w układzie stygnie do jakiś 30 stopni, pompka co wyłącza się. "
    To jaka masz temperaturę zadaną na piecu???
    Temperatura zadana na piecu to wspomniane 55 stopni.
    11 stopni to temperatura ustawiona na sterowniku pokojowym, czyli temperatura w pomieszczeniach.
    Piec podgrzewa wodę w układzie co. Jak temp wody się podniesie ponad 37 stopni, załącza się pompka co. Piec pracuje dopóki temp wody nie osiągnie 55 stopni. Czyli tak jak wszędzie.
    Jeżeli temperatura w pomieszczeniu podniesie się do 11 stopni, piec się wyłącza, woda w układzie co krązy aż się oziębi do 37 stopni.
    Jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie ponownie poniżej 11 stopni, piec się załącza i piec musi rozgrzać oziębioną wodę z poziomu około 30 stopni do max 55.

  13. #1213

    Domyślnie

    Rozumiem,ja nie mam sterownika pokojowego ,wiec u mnie to działa inaczej.Może więc na czas niezamieszkiwania w domu zrezygnuj ze sterownika a temperaturę reguluj zaworem trój,albo czwórdzielnym,
    Jest jeszcze inna opcja,sprawdzałeś jaka byłaby temperatura ,gdybyś w ogóle nie ogrzewał domu?

    Jakim cudem mając zadaną na piecu temperaturę 55 spada Ci do 37-u??
    Normalna zasada pieca jest taka:
    -ustawiasz temperaturę zadaną -u Ciebie 55
    -ustawiasz histerezę-jaka u Ciebie?
    -piec pracuje aż osiągnie temperaturę zadaną czyli 55 i wyłącza się
    -kiedy temperatura na kotle spada poniżej zadanej plus histereza piec się włącza
    Zastanawia mnie jakim cudem u Ciebie temperatura na kotle spada do 37-u...może tak jest przy sterowniku pokojowym i ktoś się wypowie ,kto ma taki zainstalowany

  14. #1214
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał danutka66
    Jest jeszcze inna opcja,sprawdzałeś jaka byłaby temperatura ,gdybyś w ogóle nie ogrzewał domu?
    Po świętach jak skończył się węgiel temp. w środku spadła do 2 stopni Domek nie ocieplony, brak jeszcze wełny na suficie (w skosach już jest).

  15. #1215
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał danutka66
    Rozumiem,ja nie mam sterownika pokojowego ,wiec u mnie to działa inaczej.Może więc na czas niezamieszkiwania w domu zrezygnuj ze sterownika a temperaturę reguluj zaworem trój,albo czwórdzielnym,
    Tylko, że ręczne sterowanie ma ten minus, że zmniejszałbym temp w momencie wychodzenia z domu a podkręcał po powrocie. Tak więc dużą część czasu, który spędzam w domku spędzałbym w niższej temperaturze, bo zanim się rozgrzeje minie trochę czasu. A tak sterownik załączałby mi wyższą temp. jakieś 2 godziny przed przyjazdem a pozostały czas byłaby niższa.

  16. #1216

    Domyślnie

    Trociu tak to niestety działa. Sam zastanawiam się czy takie sterowanie ma sens w przypadku tak niskich temperatur ustawionych na termostacie pokojowym.

    ja mam kocioł w układzie otwartym i za wymiennikiem układ zamknięty (grzejniki i podłogówka).
    Jak termostat wyłączy pompę od grzejników (podłogówki nie wyłączam) to kocioł podtrzymuje sobie zadaną temperaturę ale jak temperatura w domu spadnie poniżej zadanej to cała ta chłodna woda z grzejników chłodzi kocioł i u mnie z zadanych 56 stopni na kotle spada temperatura do 40 stopni.

    planuje dorobić sobie sterowanie pompą na jakimś multiwibratorze - tak żeby w trybie podtrzymania pompa włączała się np na 10-15s w ciągu każdej minuty. To spowoduje że woda w układzie nie spadnie tak drastycznie i wahania temperatury na kotle będą mniejsze.

    Myślę że jak w domu byłoby około 20stopni to i na kotle byłby mniejsze wahania.

    co do zużycia węgla mam wrażenie że jak kocioł podgania po ponownym załączeniu pompki temperaturę to spala więcej węgla więc oszczędności nie są zbyt duże.

    Ja sterowałem jakiś czas tak pompą od grzejników, że pracowała tylko przez 15min na każdą godzinę (żeby podtrzymać temperaturę w okolicach 12stopni w domu i co jakiś czas przepchać gorącą wodę przez grzejniki) ale jakoś nie zauważyłem znacznych oszczędności a mam wrażenie że kocioł mocno się zabrudził sadzą od tego. Trochę mniej niby tego węgla szło. Ostatnio przełączyłem znowu pompę na pracę ciągła. Zobacze jakie teraz będzie zużycie.

  17. #1217

    Domyślnie

    Powiem wam ,ze u mnie pompa pracuje cały czas/przypominam że nie mam sterownika pokojowego,bo doszłam do wniosku ,że zejście do piwniczki ,żeby zmienić ustawienie zaworu to żaden problem przecież/ale dzięki temu woda przepływa przez grzejniki cały czas,a kocioł nie wychładza się do tak drastycznych temperatur,pracuje regularnie i stabilnie

  18. #1218

    Domyślnie

    Witam,

    Mam piec Hef 25 kw z zaworem 4 -owym i termostatem pokojowym bezprzewodowym.
    Niestety jest taka możliwość że mimo ustawionej tem na piecu 60 st, w stanie blokady temp. wody w piecu może spaść do 30 kilku stopni. Jak mi powiedziano w serwisie jest winny sterownik Geco w tych piecach, który mimo spadku temp wody nie włącza pieca.
    U mnie pomogło trochę pogrzebanie w ustawieniach serwisowych gdzie można przestawić aby piec częściej się włączał w trybie blokady co powoduje że piec u mnie już tak bardzo nie chłodzi się.
    Obecnie podajnik 120 kg starcza na 6 dni. Dom 220 metrów nie ocieplony, poddasze 25 cm wełny. Myślę że gdy ocieplę dom to trochę powinnem zyskać na spalaniu.

    Pozdrawiam,

    Radek

  19. #1219

    Domyślnie

    No więc ja też dziś stałem się posiadaczem regulatora pokojowego (godzinę po przyjeździe kuriera termostat już wisiał na ścianie ), ponieważ przestała mi się podobać temperatura 20 stopni w pustej chałupie. Nie mogę przecież pozakręcać wszystkich grzejników albo zdusić kotła poniżej 57 stopni. Temperaturę na termostacie ustawiłem początkowo na 18, ostatecznie na 17 stopni. Obserwowałem przez dwie godziny załączanie i wyłączanie kotła. Rzeczywiście woda dość mocno się wychładza (z 58 gdzieś do 40-45 stopni). Przedmuch w podtrzymaniu mam 10-sekundowy co 10 minut. Wtedy budzi się na chwilę płomień. Na pierwszy rzut oka cieszy to, że praktycznie kocioł nie pracuje (czytaj oszczędza groszek). Ale to poźniejsze dość długie doganianie temperatury zadanej może w efekcie okazać się niewiele oszczędniejsze, a przede wszystkim zgubne dla kotła (kopcenie i skoki temperatur).
    Jeśli nawet da to 20-procentową oszczędność węgla w sezonie czyli przy 4 tonach 600 zł, a ma szybko zniszczyć kocioł za 6000, to wolę nie "oszczędzać".
    No cóż, dopiero dzień dzisiejszy jest dla mnie odnośnikiem ilości spalonego grochu. Zasypałem podajnik (chyba ze 120 kg) i po kilku dniach będę mógł wypowiedzieć się ile węgla poszło dla utrzymania stałej temperatury w domu.
    Jeśli chodzi o ustawienia, to zmieniłem zgodnie z sugestiami Mendrasa podawanie na 5 sek, wydłużałem natomiast od paru dni przerwę z 45 do obecnych 70 sekund bo przesypywał mi bardzo dużo niespalonego grochu.
    Powiem na koniec jedno - ta zabawa z ustawieniami to kosztowne, ale cholernie wciągające zajęcie
    Pozwoliłem sobie na przydługi post, jak na ten sylwestrowy wieczór, ale u mnie tylko biała sala i piwko, więc cóż można robić, jak nie siedzieć na forum Wszystkiego dobrego z Nowym Rokiem!

  20. #1220

    Domyślnie

    Jak wy to robicie ,że macie tak długi przestój miedzy podawaniem.Ja mam obecnie 10 s podawania 45s przerwy,a tu słyszę o 5/60.Przy takim ustawieniu wypala mi się dziura
    Może to zależy jaki piec,może każdy ma inną wielkość paleniska

Strona 61 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony