dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 93 z 249
Pokaż wyniki od 1.841 do 1.860 z 4970
  1. #1841

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER
    W tym momencie zastanawiam się czy przy PID oszczędności w spalaniu węgla nie pójdą na prąd ?
    sądzisz że sterownik PID pobiera sporo więcej prądu niż sterownik zwykły?

    cała reszta - pompy, dmuchawa,podajnik i tak musi pracować

  2. #1842

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    sądzisz że sterownik PID pobiera sporo więcej prądu niż sterownik zwykły?

    cała reszta - pompy, dmuchawa,podajnik i tak musi pracować
    nie chodzi o to, że sterownik pobiera więcej. PID dąży do tego aby kocioł cały czas pracował - jak ma cały czas pracować to musi podawać i dmuchać zatem pobierać prąd Nie wiem ile można (i czy w ogóle) zaoszczędzić węgla na PID - wypada to zestawić z kosztem pracującego podajnika i wentylatora.

    Mendras doprowadza ciepło z adaptera, układa inaczej szamotkę w kotle -wszystko aby spalać jak najefektywniej i najtaniej. Z drugiej strony pali dębem , którego wartość dla przemysłu drzewnego jest największa ze wszystkich gatunków drzew rosnących w Polsce, pomijam szczególną wartość kulturową tego rodzaju drewna Spożytkowanie dębu w inny sposób dałoby o wiele większy zysk Mendras zaraz tu napisze, że kolejne 'mondrości' wypisuje. Koszt utraconych korzyści mendras.'Tylko' tyle i nic więcej.

  3. #1843

    Domyślnie ..

    W sprawie nastaw sterowników.

    Szkoły są 2,
    czyli albo pracuję z większą nadwyżką mocy, aby szybko dojść w przedmuch i tam dopalać paliwo (jak pozwala na to sterownik)

    albo pracuję łagodnie i wolniutko dochodzę do temp. zadanej i mało przebywam w przedmuchu (jak sterownik ma skopaną budowę przedmuchu, czyli sam układ jak dmucha to równolegle podaje).

    Zarówno nastawy 15sekund pracy a 45 sekund przerwy czy tez 5sekund pracy a 20-25sekund przerwy są dobre! Zależy to od budowy softu w danym sterowniku!

    Jeżeli mam tak zbudowany sterownik,że ustawiam:
    1. Ile sekund podaję paliwo
    2. Ile sekund mam przerwy podawania
    3. Jak mocno dmucham (może być dodatkowy podział na siłę nadmuchu przy grzaniu i siłe nadmuchu w tzw.przedmuchu, np. sterownik Tango firmy Foster czy sterownik Argon2CWU firmy Prond)
    4. BUDOWA PRZEDMUCHU i od tego zależy nasza praca z kotłem!!!!
    a) przedmuch można podzielić na: co ile minut dmucham razem z podawaniem, tego typu przedmuch preferuje małe cykle pracy i krótkie przebywanie w cyklu przedmuchu! Przykład sterownik Multi-Ster czy Ognik CWU z tego co pamiętam też recalart economic 3000
    b) przedmuch podzielony na: co ile minut dmucham razem z podawaniem plus osobny dodatkowy czas pracy samej dmuchawy dla dopalenia dodanego w przedmuchu paliwa. Tutaj można już kombinować z dłuższą praca w przedmuchu...
    c) przedmuch podzielony na co ile minut dmucham, na ile sekund dmucham i co które dmuchnięcie dodatkowo dokręcam paliwo. Przykład sterownik tango, titanic, argon p, argon2cwu. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie przedmuchu. Idealne dla wszystkich rodzajów paliw, czyli ekogroszku, miału w obrotowym czy do spalania pellet.

    Teraz co do ustawienia dobrego spalania ekogroszku:
    Niezależnie od preferencji w stylu 5sekund podawania czy 15sekund podawania.

    Nalezy tak ustawić spalanie, aby do spalania ekogroszku był lekko wypukły kopczyk na ok. 3-6cm, tylko wtedy jest efektywne spalanie i najmniejsza ilość sadzy. Węgiel potrzebuje większej ilości powietrza od spodu jak z góry. Jak obniżacie zbyt mocno palenisko to zamiast grzać- chłodzicie i psujecie spalanie.
    Jak kopczyk za wysoki, to spada niedopalone paliwo, bo do górnych partii kopczyka nie dostaje się już powietrze pierwotne od spodu węgla.

    Powietrze, żaden sterownik nie ma liniowej charakterystyki mocy dmuchawy. Czyli w jednym dmuchawa na 30% a w drugim dmuchawa na 60% mogą w istocie oznaczać te same obroty silnika i tę samą siłę nadmuchu!

    Ilość dostarczanego powietrza ma być taka, aby kolor płomienia był intensywnie żółty, jak jest czerwony to powietrza jest zbyt mało i kopcimy, jak jest biały, to pracujemy z nadmiarem powietrza i możemy nawet stopić żeliwny deflektor, pomijam spieki i zbyt duże spalanie.

    Przesłona na dmuchawie jest konieczna np. dla sterowań GECO, bo występują one w wersji bez regulacji mocy nadmuchu i dozowanie powietrza odbywa się poprzez przymknięcie tej właśnie klapki.

    W innych modelach raczej korzystamy z elektroniki, a przesłonę traktujemy jako rezerwę, czyli jak zbyt duzy ciąg komina, to dodatkowo można przesłonic klapke na dmuchawie, aby komin samoczynnie nie wypalał paliwa jak nadmuch stoi.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  4. #1844

    Domyślnie

    Dej fit, w czeskim slangu znaczy coś w rodzaju, Luz.. ja powiem inaczej Buďfit, trzymaj się zdrowo.
    Spokojnie mógłbym pominąć milczeniem twoją przynętę ale twój typ tak ma, koniecznie chce pogadać, sobie.. Staram się nie być obojętnym na potrzeby bliźnich. A drzewa? Też bliskie mi żywe istnienia. Nieraz może nawet bardziej od ludzi, bo przemawiają do mnie językiem piękna Natury. Penderecki stworzył dla nich swoją VIII Symfonię w oparciu o poetyckie teksty zachwytu niemieckich poetów, m.in. Rilkego, Goethego.. nad naturą. – „Zacząłem myśleć o tej symfonii, ponieważ chciałem napisać utwór poświęcony - może to zabrzmi śmiesznie - moim drzewom, które posadziłem w Lusławicach. A kiedy zacząłem szukać tekstów okazało się, że temat niespodziewanie się pogłębił i powstał utwór nie o drzewach, ale o przemijaniu.”

    Symfonia nosi tytuł „Pieśni Przemijania” Nie wiem, czy słuchasz tzw. muzyki poważnej, w każdym razie do mnie przemawia między innymi, jak przypuszczam, dlatego, że zawiera prawdziwe emocje i porusza sprawy istotne dla człowieka.

    Nie palę meblami gdańskimi, ani deskami pięknego parkietu.. Co prawda, „martwe” drzewa w lesie puszczańskim są potrzebne innym żywym stworzeniom, to ich domy, pożywienie i w cyklu długiego łańcuszka pokarmowego leśnego organizmu, są niezbędne.. Problem w tym, że w naszym kraju próba stworzenia nawet niedużego rezerwatu przyrody, napotyka najczęściej na histeryczny opór ludzki
    Palenie drewnem opałowym, jest nie tylko ekologiczne ale służy przyrodzie, ponieważ nie wytwarza to nic dodatkowego a jest krążeniem tylko elementów jej zasobów, powstałych w otaczającej nas przyrodzie. Jest to więc proces całkowicie odnawialny, tak jak każde życie na ziemi. Również nasze.
    Nawiasem mówiąc, chcąc gderać, warto też mieć czym. Płacz nowobogackich nad niedoszłymi tralkami rezydencji na działkach wyciętego lasu mało mnie wzruszy. Raczej przygnębia.

    Zamiast długiej symfonii, kaprys. W lesie można usłyszeć wiele kapryśnych dźwięków. W naturze jest wiele kapryśnych istot i lubią się kłócić i przedrzeźniać. ILE W TY JEDNAK WYRAZU!!
    http://www.youtube.com/watch?v=FrU6y...eature=related


  5. #1845
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejfit
    Cytat Napisał pierwek
    sądzisz że sterownik PID pobiera sporo więcej prądu niż sterownik zwykły?

    cała reszta - pompy, dmuchawa,podajnik i tak musi pracować
    nie chodzi o to, że sterownik pobiera więcej. PID dąży do tego aby kocioł cały czas pracował - jak ma cały czas pracować to musi podawać i dmuchać zatem pobierać prąd Nie wiem ile można (i czy w ogóle) zaoszczędzić węgla na PID - wypada to zestawić z kosztem pracującego podajnika i wentylatora.
    Dokładnie o to mi chodziło
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #1846

    Domyślnie ..

    w pid podajnik nie chodzi non stop... pracę przerywana mogą tez mieć pompy w zależności od nastaw między c.o. a cwu. Tzn. jeżeli nastawa cwu jest > od nastawy c.o. = to pompa c.o. pracuje sekwencyjnie, aby podać mniej ciepła do domu. Np. nastawa cwu 60 a c.o. 45 oznacza,że kocioł z ognikiem pid powinien pilnować temp. 60st.C plus nadwyżka grzania bojlera, temp. c.o. 45 ma być podawana poprzez okresowe załączanie i rozłącznie pompy c.o.

    W istocie w pid na stałe pracuje tylko dmuchawa, w tym sterowniku jest to robione poprzez falownik, na temp. zadanej mam minimalne obroty (od 1%mocy, w klasycznym nie da rady zejść poniżej ok.10%), pobór prądu jest stały, ale mniejszy jak przy okresowym załączaniu dmuchawy w tradycyjnym sterowniku, jak wiadomo urządzenia elektryczne w momencie startu pobierają mniej więcej 2krotnośc znamionowego prądu (czyli jak dmuchawa ma silnik 60W, to w chwili startu pobieram jakieś 100-120W oczywiście zakładając brak regulacji jej obrotów). W każdej obudowie dmuchawy czy silnika elektrycznego jest jakiś rodzaj kondensatora odpowiadającego za podanie większej wartości prądu, aby urządzenie wystartowało.

    To jednak teoria, nie porównywałem w praktyce zużycia prądu przy klasycznym sterowniku i przy pid.

    W klasycznym praca na ileś tam %mocy to w istocie konkretna wartość prądu. Są sterowania z trybem serwisowym, w których dobieram wartość prądu dla biegu 1, która odpowiada minimalnym obrotom, przy których silnik pracuje a nie buczy oraz wartość prądu dla biegu przedostatniego - ostatni odpowiada włączeniu dmuchawy w kontakt, taki dobór wartości prądowych będzie gwarantował płynna prace dmuchaw od biegu min do biegu max., niezależnie od ich typów i zastosowanych silników)
    W tym miejscu trzeba tez dodać,że w jednym sterowniku niby 40%nadmuchu w istocie oznacza prąd np. 130W podawany na silnik a w drugim sterowniku niby 70%nadmuchu oznacza dokładnie taką sama wartość podawanego prądu np.130W, bo dany producent sterownika dobrał charakterystykę pracy pod konkretny model dmuchawy i pod konkretnego producenta kotła.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  7. #1847

    Domyślnie

    Jarecki, pozdrowienia dla etatowego wykładowcy

    Danutka, gratulacje, widać, że masz gorący wpływ tego gościa w kotłowni. Aż mu zazdroszczę.. twoich wizyt!

    Co do Sadpalu, to on też pracuje na poprawę termiczną pieca, bo osad wysuszonej sadzy na ściankach wymiennika, daje słabszy efekt izolacji, w mniejszym stopniu obniża jego sprawność. Być może nie jest to jakaś rewelacja ale różnica z pewnością jest dostrzegalna.
    U siebie od jakiegoś czasu niczego już nie reguluję na piecu. Zaworu też nie ruszam. Trochę bawię się ilością i formą dodanego drewna na górnym palenisku. Ostatnio doszedłem do wniosku, że korzystniej jest palić łupanymi tylko na pół kawałkami, tak by tylko dały radę przejść przez otwór zasypowy. Wzrost temperatury kotła jest wolniejszy i w sumie nie przekracza 6şC ale czas palenia jednego klocka, który zajmuje prawie całą niezasłoniętą część rusztu to około 10 –12 godz. To rozwiązanie bardziej wolę. Jest też bardziej ekonomiczne i prostsze. Nie muszę też zatrzymywać pieca, więc odpada kolejny moment produkcji dymu i obniżanie temperatury kotła. Same plusy a wielkość spalonego drewna ta sama. Coś mi się wydaje, że latem będę mógł ogrzewać c.w.u. samym drewnem, już bez palnika retorty. W sumie korzystam w tej chwili tylko z 1/3 powierzchni paleniska górnej komory a poza tym do górnego deflektora jest jeszcze sporo miejsca. Odkryłem w okolicy dostawcę brykietu dębowego 580zł/t. Muszę sprawdzić, czy ta forma dębowego paliwa nie opłaci się bardziej. Teoretycznie wychodzi taniej, bo jest go większa ilość i ma większą moc o 3-4MJ od naturalnego drewna dębowego. Poza tym ma tylko 12% wilgotności. Warto wypróbować

    Podliczyłem stan zużycia węgla w okresie od 8.12.2008 do 4.02.2009. co daje 57 dni z dokładnością co do godziny. Spaliłem 1560kg węgla o wartości 25MJ, w tym 650kg Retopal. Całość z KWK PIAST. Zużycie dobowe 27,369kg.Ogrzewana kubatura wnętrz ą1100mł, 20şC ą 1. Dodatkowo zużycie drewna dębowego około 0,5 -0,7 mp, jako dopalacza na górnym palenisku i 3 mp w kominku otwartym w salonie. Koszt paliw sumarycznie 1228zł.
    Zważywszy, że był to okres najniższych jak dotąd temperatur tej zimy, nie ma co narzekać. Dodam jeszcze dla dokładności, że temperatura wnętrza mierzona jest w otwartym dwupoziomowym wnętrzu (salon, jadalnia, kuchnia) na wysokości 1m mierząc z poziomu kuchni i jadalni a 2m z poziomu salonu. W dolnej części salonu usytuowany jest kominek.

  8. #1848
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    elektromet 25KW, podajnik chyba 140kg

    napisze tylko ze jade juz 12-ty dzien na jednym podajniku i pewnie dzis bede wybieral popiol i uzupelnial nowy kompletny wsad

    dom w linku podpisu
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  9. #1849

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    elektromet 25KW, podajnik chyba 140kg

    napisze tylko ze jade juz 12-ty dzien na jednym podajniku:
    Szerokiej drogi,tylko opony zimowe załóż

    Mnie już nie ruszają takie teksty
    Ja jadę 15 311 dni na jednym..sercu,to jest sukces

  10. #1850
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał danutka66
    Cytat Napisał piotrulex
    elektromet 25KW, podajnik chyba 140kg

    napisze tylko ze jade juz 12-ty dzien na jednym podajniku:
    Szerokiej drogi,tylko opony zimowe załóż

    Mnie już nie ruszają takie teksty
    Ja jadę 15 311 dni na jednym..sercu,to jest sukces
    opony mam zimowe, letnie na slicznych alu leza w garazu

    nie pisze aby kogokolwiek to ruszalo. jednak jak jednym starcza na 3-4 dni a innym na 12 to mysle za warto poczytac, podrazyc, pokombinowac i oszczedzac

    moje serduszko nieco mlodsze , prawie o cale 10-cio lecie
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  11. #1851

    Domyślnie

    Chyba podrażnić hahahha dlatego każda inteligentna osoba będzie z przymrużeniem oka przyjmować tego typu oświadczenia
    Bo co tu czytać,skoro każdy z nas ma inny dom,inne parametry energetyczne,inny opał,inny piec,inne zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach....mam dalej wymieniać??

  12. #1852

    Domyślnie

    danutka.. to, kiedy te Sto lat!, w kwietniu?

    .. dzielna z ciebie kobieta.. i co za fantazja !! Daj znać, myślę, że warto jakąś butelczynę dobrego wina otworzyć na forum ..

  13. #1853

    Domyślnie

    Już piłam hahahhahaha

  14. #1854

    Domyślnie

    .. a tak nawiasem mówiąc, kubatura powierzchni użytkowej rzędu 350, dodając nawet matematyczne.. chyba 400m sześciennych to daje wydolność z 1kg węgla u szczęśliwca w nowym domu dodając nieco na zachętę 35m sześciennych ogrzanych na dobę. Tu bym już raczej zaczął mieć kompleksy..

  15. #1855

    Domyślnie ..

    No mendras możesz mieć kompleksy, bo spora część użytkowników spala ok.1kg/godzinę, ale to żadne pocieszenie, bo są tez rekordziści zużywający 80kg/dobę. Mówię o takim samym modelu kotła w takiej samej wielkości budynku (tyle,że reszta już inna...).

    Danutka ma 100%racji, spalanie zależy od doboru kotła, od izolacji budynku ale głównie od prawidłowo i właściwie wykonanej instalacj w tym budynkui, gdzieś na szarym końcu jest dobry dobór nastaw sterownika. Węgla trzeba zużyć tyle, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło danego budynku, cudów nie ma. Ostatni przykład 100m2 piwnicy puszczone rurki miedziane, grzejniki w każdym pomieszczeniu piwnicy i ani jedna rurka nie była ocieplona. Klient grzał głównie piwnice dziwiąc się,że spala 80kg/dobę a na górze w domu ledwie 21 przy 60st.C na kotle. Pogratulować mądremu instalatorowi.

    Wracając do sadpalu, nie należy jego nadużywać, bo zniszczysz ślimak i kosz nie wspominając o kotle. 1max.2kg na 1tonę węgla.
    Są też naturalne substytuty sadpalu.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #1856

    Domyślnie Re: ..

    Cytat Napisał Jarecki79
    ...Są też naturalne substytuty sadpalu.
    Znowu te obierki?

  17. #1857

    Domyślnie ..

    nie

    np. chlorek wapnia - soda mątwy, firma Ciech (Inowrocławskie Zakłady Chemiczne) worek 25kg kosztuje ok.65zł netto. Efekt identyczny jak przy sadpalu (eliminacja sadzy, lepsze dopalanie węgla).
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #1858
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: ..

    Cytat Napisał Jarecki79
    Wracając do sadpalu, nie należy jego nadużywać, bo zniszczysz ślimak i kosz nie wspominając o kotle. 1max.2kg na 1tonę węgla.
    Są też naturalne substytuty sadpalu.
    Tylko że my tutaj propagujemy wsypywanie sadpalu na ogień a nie do zasobnika

  19. #1859

    Domyślnie ..

    Świetnie!
    Możesz mi wytłumaczyć jak zamierzasz wydzielać ilość sadpalu w ilości 1kg/ tonę węgla wsypując go bezpośrednio na ogień paleniska retortowego i w jakich odstępach czasu? Wsypując na ogień sądzisz, że unikniesz konsekwencji niszczenia wymiennika kotła? (kosza i ślimaka owszem, ale kosztem większego niszczenia wymiennika wodnego).
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  20. #1860

    Domyślnie

    jarecki, masz dużą zdolność wykładowczą.. być może stąd nie masz czasu czytać, chyba, że masz problem z rozumieniem treści. O złą wole cię raczej nie podejrzewam.

    Sadpal stosowany na palnik retorty nie niszczy w żaden sposób ani podajnika ani zasobnika. Nie niszczy również samej retorty. To prosta treść. Nie wymaga specjalnego wysiłku intelektualnego, bo nie potrzebna jest jakaś wydumana interpretacja. Założę się, że danutce do głowy by nie przyszło, że należy wsypywać go do zasobnika.

    Muszę uzupełnić,czytając kuriozalny wywód Jareckiego. Każdy suszak, przez swoje właściwości staje się związkiem uwodnionym i w tym celu jest stosowany, ponieważ ma tę zdolność wchłaniania wody. Poces odbywa się w temperaturze wnętrza pieca i w żaden sposób nie dzieje się na ściankach wymiennika, ponieważ w tej temperaturze jest lotnikiem doskonałym. Odrywanie się ze ścianek osadów spowodowane jest tym przede wszystkim, że zostały pozbawione wilgoci, która działa jako lepiszcze.

    Sadpal nie wymaga recepty aptecznej. Łyżka na retortę codziennie nie stanowi żadnego nadmiaru ani niedomiaru, niezależnie ile się spala. Sadpal nie ma nic wspólnego z węglem, tylko parą wodną spalin! Wylatuje przez komin bez względu czy jest w pełni uwodniony, czy tylko trochę zdołał sobie łyknąć!


    co do rewelacji kilogramowych, mógłbyś podać konkretny przykład z konkretnymi wyliczeniami i jakością ogrzewanej budowli, bo nie wiem czy zdołałeś przeczytać, że mój 25 letni dom ma niezłe przewiewy, które stopniowo w ramach swoich możliwości finansowych eliminuję, a nie jest to tanie przedsięwzięcie. Poza tym, podaję na tym forum fakty rzeczywiste i nie prowadzę wyścigu zbrojeń, sorry, urojeń

    .. a tak nawiasem mówiąc, najbardziej ekonomicznym ogrzewaniem jest nie instalacja grzewcza drogi instalatorze ale energooszczędność budowli, jej zdolność zatrzymania ciepła we wnętrzu. Zrozumienie tego też nie wymaga skomplikowanej interpretacji. Ponoć też jesteś zwolennikiem prostych rozwiązań. Tak przynajmniej napisałeś.


    Jaro, obierki w otocze wapiennej, ala cukier puder..

Strona 93 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony