dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Czy sprzedajacy cos kreci?Pomocy!

    Mam problem: jestesmy po pertraktacjach wstepnych dotyczacych zakupu domu. Umawialismy sie ze sprzedajacym na umowe wstepna-wlasciwie to on ja zaproponowal, a ja sprawdzilam co to za ufo i OK.
    W poniedzialek mamy spotkanie u notariusza a dziadek twierdzi, ze on myslal, ze to juz od razu bedzie umowa kupna-sprzedazy, a notariuszowi podobno jest wszystko jedno (!?). Powiedzialam mu, ze zrobimy tak jak sie umowilismy, czyli z umowa wstepna, a dziadek sie zacukal ale zgodzil. Pytanie moje brzmi: co on moze knuc? I czy jest jakis min. i max. czas miedzy podpisaniem umowy wstepnej a kupna-sprzedazy? Bede bardzo wdzieczna za rady. Pozdrawiam. Kasia.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak to dziadeczek, to pewnie myślał że od razu "syćkie piniondze" będą, a nie jakieś cudowanie panocku.

  3. #3

    Domyślnie

    kupujący ma niepisane prawo wyboru notariusza, więc może ty go wybierz. Nie wiadomo czy notariusz nie jest w jakiejś zmowie ze sprzedającym. Albo BARDZO dokładnie przeczytaj umowę przed podpisaniem.

    Pozdrawiam,

    Iwona
    Stosowny - C101L

    nasz dom: www.asiaiwona.ao.pl - na razie tylko wirtualny

  4. #4

    Domyślnie

    umowa przedwstępna ma służyć zabezpieczeniu interesów obu stron. jeśli jest zawarta w formie aktu notarialnego (w tym wypadku musi być bo wymagana jest forma taka w jakiej będzie podpisywana umowa przyżeczona czyli ta końcowa) sprzedający jak i kupujący mogą dochodzić w sądzie wykonania umowy zgodnie z ustaleniami zawartymi w pżrzedwstępnej (np co do ceny, terminu spłaty, przekazania itp). poza tym kupujący jeśli zapłacił zaliczkę może dochodzić jej zwrotu w podwójnej wysokości (teraz nie mam kc pod ręką i nie pamiętam czy jednocześnie z dochodzeniem wykonania umowy czy albo jedno albo drugie). sprzedający też jest zabezpieczony bo jak dostaje zaliczkę to w przypadku nie wywiązania się pżrzez kupującego z umowy może on zaliczkę zatrzymać.

    poza tym jak dziadkowi się tak spieszy to ja bym sie jeszcze wszystkiemu przyjżał

    co do notariusza to mogę polecić w wawie. nie jest najtańszy ale różne rzeczy już z nim robiłem i mnie nie zawiódł
    wolnoć tomku w swoim domku

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pakodegites
    ...w tym wypadku musi być bo wymagana jest forma taka w jakiej będzie podpisywana umowa przyżeczona czyli ta końcowa)...
    Wcale nie musi. UP można podpisać tylko cywilno-prawną.
    Nie da się przenieść własności ( nieruchomości ) w inny sposób jak tylko w formie AN.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pakodegites
    umowa przedwstępna ma służyć zabezpieczeniu interesów obu stron. jeśli jest zawarta w formie aktu notarialnego (w tym wypadku musi być bo wymagana jest forma taka w jakiej będzie podpisywana umowa przyżeczona czyli ta końcowa) sprzedający jak i kupujący mogą dochodzić w sądzie wykonania umowy zgodnie z ustaleniami zawartymi w pżrzedwstępnej (np co do ceny, terminu spłaty, przekazania itp). poza tym kupujący jeśli zapłacił zaliczkę może dochodzić jej zwrotu w podwójnej wysokości (teraz nie mam kc pod ręką i nie pamiętam czy jednocześnie z dochodzeniem wykonania umowy czy albo jedno albo drugie). sprzedający też jest zabezpieczony bo jak dostaje zaliczkę to w przypadku nie wywiązania się pżrzez kupującego z umowy może on zaliczkę zatrzymać.

    poza tym jak dziadkowi się tak spieszy to ja bym sie jeszcze wszystkiemu przyjżał

    co do notariusza to mogę polecić w wawie. nie jest najtańszy ale różne rzeczy już z nim robiłem i mnie nie zawiódł
    Te kary dotyczą zadatku, a nie zaliczki.
    Pozdrawiam Tomik_B

  7. #7

    Domyślnie

    Maksymalanego czasu między umowami nie ma. Jest pytanie, co się ma wydarzyć albo może wydarzyć pomiędzy jedną a drugą i czy jest faktycznie potrzeba dzielić to w czasie. Bo jak dziadek nie daj Boże zemrze miedzy jedną z drugą umową, to trochę potrwa zanim uda się dogadać ze spadkobiercami. Notariuszowi może być wszystko jedno bo zawyczaj łączna kasa jaką bierze za obie umowy jest mniej więcej taka sama jak za jedną.
    Tomasz M.

  8. #8

    Domyślnie

    1. umowa przedwstępna jest umową cywilno-prawną
    2. oczywiście umowa przeniesienia własności nieruchomości musi być w formie aktu notarialnego natomiast umowa przedwstępna nie (tu troche sie zapędziłem). jednak w tym przypadku, skoro nie ma tu zaliczki byłoby to dobre i w tym wypadku jedyne zabezpieczenie interesów kupującego.
    3. co do interesów notariusza to jemu nie jest wszystko jedno bo on np liczy sobie od ilości stron w umowie. i tu policzy sobie za przedwstępną i oddzielnie za przyżeczoną
    4. niedawno podpisywałem troche dziwną umowę i ze względu na różne okoliczności trzeba było zrobić najpierw warunkową umowę przeniesienia własności nieruchomości. no ale kłopotów ze spadkobiercami można uniknąć, trzeba tylko troche mieć mocne nerwy ale czasem warto. można sie dogadać z notariuszem na taką warunkową (tzreba uknuć jakiś powód, np uzyskanie aktualnych dokumentów, zaświadczeń itp), zapłacić całą cenę sprzedaży i dopidsać w umowie nieodwołalne pełnomocnictwo dla kuującego do przeniesienia własności nieruchomości. ze względu na ryzyko patent ten trzeba stosować ostrożnie ale może sie przydać jeżeli ów dziadek czuje się niebardzo
    wolnoć tomku w swoim domku

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie:czy podpisujac umowe przedwstepna musze wplacic zadatek, czy niekoniecznie? Co do dziadka, to on sam na poczatku zaproponowal umowe wstepna i stad sie zaczelam interesowac co to jest (bylam kompletnie zielona w tych sprawach), a teraz wyskoczyl z kupna-sprzedazy, dlatego mysle, ze kombinuje albo moze sie napalil od razu na calosc sama nie wiem. Interesuje mnie bardzo czy na przyklad odstep miedzy podpisaniem umowy wstepnej a zakupu moze wynosic powiedzmy 5 m-cy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pakodegites
    umowa przedwstępna ma służyć zabezpieczeniu interesów obu stron. jeśli jest zawarta w formie aktu notarialnego (w tym wypadku musi być bo wymagana jest forma taka w jakiej będzie podpisywana umowa przyżeczona czyli ta końcowa) sprzedający jak i kupujący mogą dochodzić w sądzie wykonania umowy zgodnie z ustaleniami zawartymi w pżrzedwstępnej (np co do ceny, terminu spłaty, przekazania itp). poza tym kupujący jeśli zapłacił zaliczkę może dochodzić jej zwrotu w podwójnej wysokości (teraz nie mam kc pod ręką i nie pamiętam czy jednocześnie z dochodzeniem wykonania umowy czy albo jedno albo drugie). sprzedający też jest zabezpieczony bo jak dostaje zaliczkę to w przypadku nie wywiązania się pżrzez kupującego z umowy może on zaliczkę zatrzymać.

    poza tym jak dziadkowi się tak spieszy to ja bym sie jeszcze wszystkiemu przyjżał

    co do notariusza to mogę polecić w wawie. nie jest najtańszy ale różne rzeczy już z nim robiłem i mnie nie zawiódł
    Dzieki Pakodegites, kupuje w swietokrzyskim.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał katarzyna kulpinska
    Interesuje mnie bardzo czy na przyklad odstep miedzy podpisaniem umowy wstepnej a zakupu moze wynosic powiedzmy 5 m-cy.
    Prawnie może wynosić nawet 500 miesięcy, ale czym ten czas jest dłuższy, tym więcej może się wydarzyć i tym większe ryzyko, że pojawią się problemy. Ale 5 miesięcy to nie jest tak wiele.
    Tomasz M.

  12. #12

    Domyślnie

    co do okresu jaki minie od podpisania umowy przedwstępnej i przyrzeczonej strony mogą umawiać się dowolnie i są nim związane. Jednak jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej (tzn w umowie nic na ten temat nie zapisano), nie można żądać jej zawarcia.
    wolnoć tomku w swoim domku

  13. #13

    Domyślnie

    A kto jest wlasciwie wlascicielem od momentu podpisania wstepnej do podpisania przyrzeczonej? A co sie stanie jak np przez ten czas ktos sie wlamie, czy cos zniszczy? Wlasnie te 5 mcy mi potrzeba na sprowadzenie sie tam i sama nie wiem jakie rozwiazanie moze byc najlepsze

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar K74
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.446
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    197

    Domyślnie

    No, właścicielem aż do podpisania końcowej umowy kupna-sprzedaży pozostaje "dziadek".
    Dobrze by było w umowie przedwstępnej zapisać, co się w domu znajduje, żebyś na przykład nie zdziwiła się jak Ci "dziadek" okna, drzwi i baterie zlewozmywakowe zdemontuje, tłumacząc, że przecież sprzedał dom, czyli mury, a nie to co w domu.
    Jeżeli będzie już wiadomo, co kupujecie, to niech się "dziadek" martwi, żeby w tym czasie (5 miesięcy do podpisania końcowego aktu notarialnego) nie ukradli i nie zniszczyli, bo będzie musiał odkupić lub naprawić, lub obniżyć cenę.

  15. #15

    Domyślnie

    no właścicielem do momentu podpisania umowy przyrzeczonej jest dziadek. jeśli by coś sie z tym domem stało do momentu przeniesienia własności czyli podpisania przyrzeczonej, można dochodzić np obniżenia ceny itp (ale ciężko jest). można też ustalić że umowa wchodzi w życie z dniem XX kiedy to planujecie się przeprowadzić.
    wolnoć tomku w swoim domku

  16. #16

    Domyślnie

    K74, Pakodegites - wielkie dzieki. Wreszcie jakas dobra wiadomosc. Juz wiem czemu dziadek kreci skubany

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    12.639
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał katarzyna kulpinska
    K74, Pakodegites - wielkie dzieki. Wreszcie jakas dobra wiadomosc. Juz wiem czemu dziadek kreci skubany

    Nie rozumiem skąd ten wniosek ?

    Dziadek też ma prawo się zabezpieczyć i mieć w jakimś sensie pewność, że nie zmienisz zdania i nabędziesz od Niego nieruchomość.

    Umowa PW jest zabezpieczeniem dla OBU stron.
    Gdyby dziadek chciał się z niej wycofać, jako sprzedający musiałby Tobie oddać kwotę dwa razy większą niż wynosi Twoja wpłata.

  18. #18

    Domyślnie

    czy dziadek kombinuje czy nie to zabezpieczyć sie zawsze warto. sam mam przedwstępną na duży kawałek ziemi i ustaloną cenę. podpisana 3 lata temu. cena też 3 razy wzrosła. a sprawy w sądzie cały czas sie toczą
    wolnoć tomku w swoim domku

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sonika
    Cytat Napisał katarzyna kulpinska
    K74, Pakodegites - wielkie dzieki. Wreszcie jakas dobra wiadomosc. Juz wiem czemu dziadek kreci skubany

    Nie rozumiem skąd ten wniosek ?

    Dziadek też ma prawo się zabezpieczyć i mieć w jakimś sensie pewność, że nie zmienisz zdania i nabędziesz od Niego nieruchomość.

    Umowa PW jest zabezpieczeniem dla OBU stron.
    Gdyby dziadek chciał się z niej wycofać, jako sprzedający musiałby Tobie oddać kwotę dwa razy większą niż wynosi Twoja wpłata.
    kochana, przeczytaj uwaznie watek od poczatku, a bedziesz wiedziala skad ten wniosek

  20. #20

    Domyślnie

    A może spiszecie od razu umowę sprzedaży, tylko, że zapłata ceny nastąpi w 2 ratach: 1 teraz, a 2 po jakimś czasie - oszczędzisz na kosztach notariusza. Można zapisać w umowie, że wydanie przedmiotu umowy nastąpi w momencie zapłaty 2 raty. Warto nad tym się zastanowić, ale z pewnością można wybrać taki wariant umowy, żeby obie strony nie czuły się oszukane.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony