dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie przyłączenie wody

    Witam

    Jestem świeżym właścicilem działki budowlanej. Ostatnio byłem w spółce wodnej odpowiedzialnej za przyłącza w mojej okolicy, żeby dowiedzieć się kiedy mogę liczyć na podłączenie wody. Facet z tej spółki powiedział mi że dla jednej czy nawet kilku działek w danej lini zabudowy nie opłaca im się rozpoczynać inwestycji.

    Proszę wszystkich którzy już to załatwiali czy faktycznie trzeba czekać aż wszyscy właściciele dzialek (ok 20) muszą złożyć wnioski o przyłączenie wody?
    Jeśli tak to może dość długo trwać.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Wybudowanie wodociągu ( bo takowy jest potrzebny, by zaopatrzyć w wodę 20 działek, a może i więcej ) jest takim samym procesem inwestycyjnym jak budowa domu czyli wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
    Projekt, uzgodnienia środowiskowe, pozwolenie na budowę - ca. ok. roku nie wyjęte . No a potem budowa, ale to już z górki.
    Spólka która rzadzi się rachunkiem ekonomicznym dla 1-2 domów nie wybuduje przewodu, chyba, że jest to tzw. spinka poprawiająca ciśnienie wody w sieci, wtedy może to byc uzasadnione.
    warto jednak "deptać" ww sprawie ponieważ gminy mogą otrzymać znaczne środki unijne ( do 75%) na tego rodzaju inwestycje.
    Pozdro
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  3. #3

    Domyślnie

    pytanie brzmi jak daleko masz do najbliższej rury. Jeśli jest to kilkadziesiąt metrów rozważ możliwość wybudowania takiej rury samemu jako PRZYŁĄCZE do swojej działki. Wtedy wystarczy zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę a z wodociągami wynegocjuj sobie, (jest to często przyjęta praktyka), że poniesione przez Ciebie koszta zwrócą Ci nie pobierając od Ciebie opłaty za wodę
    pozdrawiam

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie



    ... a potem następny sąsiad wybuduje sobie przyłącze, potem następny i za parę latek będziesz miał 20 przyłączy w drodze
    I tylko pytanie gdzie się to wszystko pomieści
    J

    Proponuje nie ograniczać się i z gazem zrobić to samo, a potem jeszcze kanalizacja ....
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzysio


    ... a potem następny sąsiad wybuduje sobie przyłącze, potem następny i za parę latek będziesz miał 20 przyłączy w drodze
    I tylko pytanie gdzie się to wszystko pomieści
    J

    Proponuje nie ograniczać się i z gazem zrobić to samo, a potem jeszcze kanalizacja ....
    nie rozumiem Twojej ironii... W ciągu drogi kładzie się po prostu rurę o już dobranej średnicy tak, żeby przepływ i ciśnenienie był wystarczający. Do swojej posesji na złączu (nie wiem jak to się fachowo nazywa) wykonujesz z potrzebną Tobie średnicą, a całość opracowania nazywasz projektem PRZYŁĄCZA, zo pozwala wykonać to na zgłoszenie a nie PnB. Projekt z głową zrobi spec od wody z lokalnych wodociągów. Nie rozumiem co i gdzie ma się mieścić ?? Co do kanalizacji zapewnewiesz, że przepływ jest zależny od spadku podłużnego kanału i wykonanie przyłącza jako takiego jest teoretycznie możliwe, ale wymagałoby wykonania projektu dla CAŁOŚCI sieci kanalizacyjnej a wykonania prac tylko na Twoim odcinku. Oczywiście pod warunkiem że spadek kanału miałbyś OD siebie a nie DO siebie. Nie wypowiadam się o załatwieniu spraw administracyjnych, czyli czy udałoby się uzyskanie pozwolenia ? zgłoszenia? na część kanalizacji. Na gazie nie znam się w ogóle więc pomijam
    pozdrawiam

    A i jeszcze jedno w kwestii wody, nie wiem jak sobie to wyobraziłeś ale sąsiad nie podłącza się znów do rury, do której ja się podłączyłem, ale do końca rury, którą ja, w ciągu drogi, wybudowałem. Jak sądzę jedna rura w drodze się zmieści

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Rura w drodze, o której ( rurze ) piszesz to ni mniej ni więcej to przewód wodociągowy, a nie przyłącze i zgodnie z PB obowiązują procedury jw napisałem, to wszystko.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerzysio
    Rura w drodze, o której ( rurze ) piszesz to ni mniej ni więcej to przewód wodociągowy, a nie przyłącze i zgodnie z PB obowiązują procedury jw napisałem, to wszystko.
    J
    rozumiem, że nigdy nie przetrenowałeś ścieżki, którą opisałem. Podany przeze mnie sposób jest praktycznie wykorzystany. O jego zgodności z PB nie podejmuję dyskusji, ale zapewne orientujesz się na czym polega teoria Prawa Budowlanego i czym różni się od praktyki.

    PS> W kwestii uzyskania pozwolenia na budowę wodociągu podany przez Ciebie rok czasu to trochę straszący termin. Jak wiesz czas uzyskania DŚ i PnB jest względny i zależy od urzędów w jakich to załatwiasz. Cztery miesiące od pomysłu do uzyskania PnB (bez ostateczności) jest jak najbardziej wykonalne

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Skoro sam przyznajesz, że zgodność takiego rozwiązania z PB stanowi znak zapytania, to dlaczego u licha wpuszczasz kogoś w potencjalne kłopoty ?
    Proponujesz Cichemu zamiast normalnej procedury zgodnej z prawem, wybudowanie ( nielegalnie !) kawałka przewodu wodociągowego od którego zrobi sobie przyłącze !
    I co dalej ?
    Następny sąsiad za Cichym ma zrobić to samo - przedłużyć wodociąg o następne 30-50 m i bach przyłącze ???
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  9. #9

    Domyślnie

    Rozmowa po próżnicy.
    Z przyłączami jest tak ,że wszystko zaczyna się od technicznych warunków przyłączenia po to aby nie było takich dyskusji.
    Tam jasno będzie określone, że w zakresie rozbudowy sieci należy zrobić to i to. W zakresie budowy przyłącza zrobić to a to. I nie da się robić na zgłoszenie rozbudowy sieci. Jeśli natomiast załatwisz sobie ,że w warunkach napiszą ci ,że masz wybudować tylko przyłącze to robisz to całkiem legalnie i zgodnie z PB. Tylko ,że nikt ci tak nie napisze bo następnego gostka trzeba przyłączyć do sieci a nie do przyłącza.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  10. #10

    Domyślnie

    Jerzysio:
    nie napisałem, że jest to niezgodne z prawem czy wręcz nielegalne, napisałem tylko o teorii i praktyce prawa budowlanego. Nikogo w kłopoty nie wpuszczam. Żeby przeprowadzić taką procedurę potrzebna jest zgoda wodociagów (o czym pisze Marcin714) i pzredstawienie sprawy w urzedzie, gdzie będzie projekt zgłaszany. Niepotrzebnie się denerwujesz.

    Marcin714:
    Tylko ,że nikt ci tak nie napisze bo następnego gostka trzeba przyłączyć do sieci a nie do przyłącza.
    Zgadza się. Ale znam przypadki, gdzie wodociagi po przejeciu wybudowanej przez osobę prywatną infrastruktury (30, 40 metrów) dobudowały do niej dalszą część wodociągu. Nie wiem na jakiej podstawie ten odcinek został wciągnięty na ewidencję jako sieć, a nie przyłącze.

    Nie twierdzę oczywiście, że każdy kolejny sąsiad będzie wykonywać swój kawałek wodociągu z pominięciem pozwolenia na budowę. To byłoby nieracjonalne, kosztowniejsze niż umówienie sie z sąsiadami, wykonanie jednego projektu i wybudowanie wspólnie.
    Dyskusję jak napisał mądrze Marcin, zatem kończę.
    Nastała jasność a decyzję podejmie autor wątku PO otrzymaniu warunków przyłączenia o czym jednoznacznie i słusznie powyżej napisał Marcin
    pozdrawiam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Warunki jakie otrzyma Cichy są są +/- znane:
    - w najbliższej przyszłości spółka nie przewiduję budowy sieci...
    ale...
    ponieważ zaopatrzenie w wodę należy do zadań gminnych, to należy rozpocząć od "deptania" w gminie i "trucia" wójtowi co tydzień !
    Oczywiście najlepiej robić to w kupie.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    zrob sobie pompe i hydrofor - moze taniej a z pewnoscia szybciej

    z same warunki na wode z wodociagu u mnie w gminie zaplacilem 1800 zeta. do tego hjakas mapka za 300 zeta i fizyczne podloczenie. mam nadzieje za w 4 kolach sie zamkne. z wlasmym ujeciem bylo by taniej
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    zrob sobie pompe i hydrofor - moze taniej a z pewnoscia szybciej

    z same warunki na wode z wodociagu u mnie w gminie zaplacilem 1800 zeta. do tego hjakas mapka za 300 zeta i fizyczne podloczenie. mam nadzieje za w 4 kolach sie zamkne. z wlasmym ujeciem bylo by taniej
    co to za opłata 1800 zł?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał bernadetta
    Cytat Napisał piotrulex
    zrob sobie pompe i hydrofor - moze taniej a z pewnoscia szybciej

    z same warunki na wode z wodociagu u mnie w gminie zaplacilem 1800 zeta. do tego hjakas mapka za 300 zeta i fizyczne podloczenie. mam nadzieje za w 4 kolach sie zamkne. z wlasmym ujeciem bylo by taniej
    co to za opłata 1800 zł?
    zeby dostac pozwolenie na budowe trzeba miec warunki na kanalizaje, wode i prad

    warunki na wode i kanalizacje to nic innego tylko zgoda gminy na podlaczenie sie do jej sieci

    taka zgoda w postaci 1 kartki a4 zapisanej do polowy kosztuje 3600 (1800+1800)

    wielka nieszawka kolo torunia
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  15. #15

    Domyślnie

    za zgodę na podłączenie nie pobiera się żadnej opłaty za przyłącze - sprawdź dokładnie za co płacisz.
    miałam podobną sytuację ze swoją budową ale wcześniej popytałam, poszukałam i nie płaciłam

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex
    Cytat Napisał bernadetta
    Cytat Napisał piotrulex
    zrob sobie pompe i hydrofor - moze taniej a z pewnoscia szybciej

    z same warunki na wode z wodociagu u mnie w gminie zaplacilem 1800 zeta. do tego hjakas mapka za 300 zeta i fizyczne podloczenie. mam nadzieje za w 4 kolach sie zamkne. z wlasmym ujeciem bylo by taniej
    co to za opłata 1800 zł?
    zeby dostac pozwolenie na budowe trzeba miec warunki na kanalizaje, wode i prad

    warunki na wode i kanalizacje to nic innego tylko zgoda gminy na podlaczenie sie do jej sieci

    taka zgoda w postaci 1 kartki a4 zapisanej do polowy kosztuje 3600 (1800+1800)

    wielka nieszawka kolo torunia

    W poniedziałek (22.01.2007) składałam wniosek, a już jutro (25.05.2007) idę do wodociągów po odbiór warunków i decyzji, dotyczącej budowy przyłącza wodnego i kanalizacyjnego. Dziś telefonicznie
    pan poinformował mnie, że całość kosztowała mnie będzie dokładnie 62zł - za wydanie pozwolenia i warunków na przyłączenie tych mediów. Nie rozumiem zatem, dlaczego o tak dużych pieniądzach Ty mówisz?! (1800+1800)??? Chyba coś jest nie tak?
    oliwka

  17. #17

    Domyślnie

    Jeszcze tylko dodam, że dostawca GAZU za wydanie decyzji o warunkach przyłącza nie pobiera ŻADNEJ opłaty...
    oliwka

  18. #18

    Domyślnie

    często się zdarza że w mniejszych gminach pobierane są opłaty za tzw. przyłącze - które są nielegalnie pobierane. kilka lat wstecz podjęta została uchwała w sprawie wprowadzenia takich właśnie opłat (teraz już by nie przeszła) i tak to funkcjonuje - do czasu aż ktoś się tym zainteresuje, a niestety jest tak bardzo rzadko. ludzie idą i pytają ile kosztuje podłączenie się do wodociągu, słyszą odpowiedz że tyle i tyle więc nie pytają o nic więcej tylko grzecznie płacą

  19. #19

    Domyślnie

    A na jaki przepis się powołać, żeby im udowodnić, że opłatę pobierają bezprawnie??? Właśnie dzwoniłam do Rzecznika Praw Konsumenta z tym problemem i na jutro ma mi się dowiedzieć. Najpierw mówił, że to gminy sobie ustalają, ale ja zapytałam, czy nadal mają takie prawo i obiecał na jutro się dowiedzieć. Tak więc wstrzymam się z odbiorem warunków z wodociągów do jutra...
    oliwka

  20. #20

    Domyślnie

    zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 132, poz. 622 ze zm) podłączenie nieruchomości do istniejącej kanalizacji sanitarnej jest prawnym obowiązkiem mieszkańca – obwarowanym karą grzywny (art. 10 ust. 2 tej ustawy).

    Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że zaspokojenie zbiorowych potrzeb należy do zadań własnych gminy (do tych zadań należą m.in. sprawy wodociągów
    i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych.). żaden z obowiązujących przepisów nie pozwala na przerzucenie tych zadań na mieszkańców gminy i to w drodze nałożonego obowiązku.

    Nadmienić należy, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego ugruntował się pogląd, że jednostronne nakładanie na obywateli obowiązków w tym opłat nie jest dopuszczalne bez upoważnienia ustawowego. Również art. 84 Konstytucji, który mieści się w ramach regulacji dotyczących środków ochrony wolności i praw człowieka i obywatela wynika, że obywatel jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, przewidzianych wyłącznie ustawą.



    mam nadzieję że to wystarczy

    prosze się tylko dokładnie dopytać czy chodzi o opłatę typowo za przyłącze

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony