dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    midu

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    7

    Domyślnie pozwolenie na użytkowanie

    Jakie są kary za zamieszkanie w budynku bez pozwolenia na użytkowanie

  2. #2
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    10k PLN

    Zrób odbiór częściowy

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    10k PLN
    A skąd takie informacje? Jakaś podstawa prawna?

    Jak mi udowodnią, że mieszkam, a nie - np. pilnuję domu przed złodziejami?

  4. #4

    Domyślnie

    Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji:
    Art. 121. § 1. Grzywna w celu przymuszenia może być nakładana kilkakrotnie w tej samej lub wyższej kwocie, z zastrzeżeniem § 4.
    § 2. Z zastrzeżeniem § 5 każdorazowo nałożona grzywna nie może przekraczać kwoty 5.000 zł, a w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej kwoty 25.000 zł.
    § 3. Grzywny nakładane wielokrotnie nie mogą łącznie przekroczyć kwoty 10.000 zł, a w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej - 100.000 zł.
    § 4. Jeżeli egzekucja dotyczy spełnienia przez zobowiązanego obowiązku wynikającego z przepisów prawa budowlanego lub z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, grzywna w celu przymuszenia jest jednorazowa.
    Nie zamierzam straszyć, ale jednak przestrzegałbym przed uważaniem inspektorów PINB i sędziów za idiotów, którzy pozwolą sobie wmówić każy kit, typu "ja tu tylko pilnuję". Jak się im zechce, znajdą dowody (np. zeznania "życzliwych" sąsiadów), że jest inaczej.
    Tomasz M.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    No dobrze, ale to nie jest podstawa prawna nałożenia grzywny za mieszkanie w nieoddanym budynku.

  6. #6
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Cytat Napisał anpi
    Jak mi udowodnią, że mieszkam, a nie - np. pilnuję domu przed złodziejami?
    W bardzo prosty sposób. Wystarczy sprawdzić rachunki za gaz/prąd/wodę. Równie skuteczni są "życzliwi" sąsiedzi

    A podstawa prawna? Czyżby Prawo Budowlane ?

  7. #7

    Domyślnie

    Masz rację, sorry. Podstawą w tym przypadku jest art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego:
    "Art. 57.7. W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 54 i 55, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Do kary tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu."

    W przypadku domów jednorodzinnych karę liczy się mnożą stawkę wyjściową 500 zł przez 2 i to razy 10 (wg. art. 57.7) - wychodzi 10 tys.
    Tomasz M.

  8. #8

    Domyślnie Re: pozwolenie na użytkowanie

    Cytat Napisał midu
    Jakie są kary za zamieszkanie w budynku bez pozwolenia na użytkowanie
    poszukaj - było już sporo na ten temat na forum

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz M.
    Masz rację, sorry. Podstawą w tym przypadku jest art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego:
    "Art. 57.7. W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 54 i 55, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Do kary tej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu."

    W przypadku domów jednorodzinnych karę liczy się mnożą stawkę wyjściową 500 zł przez 2 i to razy 10 (wg. art. 57.7) - wychodzi 10 tys.
    Ten kraj jest chory

  10. #10

    Domyślnie

    Dla budynków jednorodzinnych nie ma obowiazku, a więc również potrzeby uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie (po za specjalnymi przypadkami)
    pzdr

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał budulec
    Dla budynków jednorodzinnych nie ma obowiazku, a więc również potrzeby uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie (po za specjalnymi przypadkami)
    pzdr
    ??? zdaje mi się że nie masz racji

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał budulec
    Dla budynków jednorodzinnych nie ma obowiazku, a więc również potrzeby uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie (po za specjalnymi przypadkami)
    pzdr
    ??? zdaje mi się że nie masz racji
    a na jakiej podstawie tak twierdzisz?

  13. #13
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Cytat Napisał budulec
    a na jakiej podstawie tak twierdzisz?
    Wydaje mi się, że to Ty powinieneś udowodnić swoją tezę. Prawo budowlane stanowi jednoznacznie na Twoją niekorzyść.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    Cytat Napisał budulec
    a na jakiej podstawie tak twierdzisz?
    Wydaje mi się, że to Ty powinieneś udowodnić swoją tezę. Prawo budowlane stanowi jednoznacznie na Twoją niekorzyść.
    Przeczytaj Prawo Budowlane

  15. #15

    Domyślnie

    Budulec, a nie cierpisz Ty aby na kompleks wyższości. O WIELKI nasz przewodniku zechciej chociaż raz odpowiedzieć nam na pytanie dokładnie i wyczerpująco, a nie krytykuj tylko innych tonem wszystkowiedzącego.
    W ogóle to wyluzuj chłopie, chłopak się pyta dlaczego, a Ty mu zaraz dlaczego tak twierdzi. Jak wiesz dlaczego to zacytuj lub powiedz a nie zachowuj się jakbyś wiedzę tajemną posiadł, do której nikt nie ma dostępu.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że w przypadku domów jednorodzinnych jest obowiązek zgłoszenia zakończenia budowy. Teraz pytanie - jakie są konsekwencje zamieszkania w domu, który nie został zbudowany, i siłą rzeczy - zgłoszony.

  17. #17

    Domyślnie

    anpi - na tak postawione pytanie masz odpowiedź już wcześniej.

    dropsik - ja jestem wyluzowany, zawsze i wszędzie. Jeśli uważasz, że Twoja wypowiedź wniosła merytorycznie więcej niż moja to musisz być strasznym ignorantem.
    Jeśli ktokolwiek zarzuca mi, że nie mam racji to myślę, że mam prawo wiedzieć, dlaczego tak twierdzi.

  18. #18
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Cytat Napisał budulec
    Przeczytaj Prawo Budowlane
    Ty również, szczególnie art 54 Jeśli nie spełniasz wymogów art 57 to 57.7 będzie jak znalazł. Art 59b też się przyda.

    Początkowe pytanie zostało po prostu źle zadane, powino brzmieć : Jakie są kary za zamieszkanie bez zgłoszenia zakończenia robót. Na dobrą sprawę jednak i to i to oznacza, że inwestor niedopełnił wszystkich formalności i NIE powiniem zamieszkać (użytkować) w obiekcie.

  19. #19

    Domyślnie

    Dla tych co nie wierzą, że M@riusz ma rację:

    "Art. 54. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

    Art. 55. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:
    1) na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy;
    2) zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4;
    3) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych."

    Pozwolę sobie przypomnieć, że cytowany wyżej art. 57.7 Prawa budowlanego (ten o karach za użytkowanie niezgodnie z przepisami) odnosi się m.in. do art. 54.
    Tomasz M.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    Cytat Napisał budulec
    Przeczytaj Prawo Budowlane
    Ty również, szczególnie art 54 Jeśli nie spełniasz wymogów art 57 to 57.7 będzie jak znalazł. Art 59b też się przyda.

    Początkowe pytanie zostało po prostu źle zadane, powino brzmieć : Jakie są kary za zamieszkanie bez zgłoszenia zakończenia robót. Na dobrą sprawę jednak i to i to oznacza, że inwestor niedopełnił wszystkich formalności i NIE powiniem zamieszkać (użytkować) w obiekcie.
    Mariusz, od razu widać , że nie widziałeś jeszcze decyzji o pozwoleniu na budowę, ale na plus dla Ciebie jest to, że nie czekasz leniwie z założonymi rękami, ale przygotowujesz się teoretycznie.
    Art. 54 mówi wyraźnie, że potrzebne jest zawiadomienie
    Oczywiście tzw. "łaściwy organ" może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na uzytkowanie, ale jak wspominałem wecześniej w przypadku 99% domów jednorodzinnych tego nie czyni.
    pzdr

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony