dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
 1. #1

  Domyślnie gont drewniany - kto się podzieli doświadczeniami?

  Witam
  Póki co planujemy położyć na naszym dachu gont drewniany. Przejrzałem w tym celu forum oraz strone www.gonty.com.pl. Jednak informacji za dużo nie znalazłem.

  W związku z tym mam kilka pytań:
  1) Słyszałem że gonty kładzie się jednowarstwowo lub dwuwarstwowo. Dziś przeczytałem że raczej dwu- lub trzywarstwowo. Jak to jest? Czy w zależności od ilości warstw oszczędza się na czymś pod gontem?

  2) Do tej pory słyszałem że najlepsze są gonty osikowe, a świerkowe są gorsze. Natomiast dziś wyczytałem na powyższej stronie że świerkowe są w porządku, a o osikowych w ogóle tam nie wspominają...

  3) Słyszałem że gont jest mało praktycznym materiałem bo co 2 lata trzeba go malować/impregnować. Natomiast dziś przeczytałem że w zasadzie bezobsługowo gont łupany wytrzymuje do 100 lat a cięty do 50. Znalazłem też informację że można chemicznie potraktować gont żeby dłużej wytrzymał ale to nie wskazane ze wzglądów ekologicznych (to akurat zrozumiałe). Różnica między konserwacją co 2 lata a bezobsługowością 50-letnią jest zastanawiająca.


  Bardzo proszę osoby które mają jakąś praktyczną widzę nt gontów drewnianych o jak najwięcej informacji (nie tylko na powyższe pytania).

  Z góry dziękuję

 2. #2

  Domyślnie

  Czyżby nikt nie kładł gontu? Albo przynajmniej się do tego nie przymierzał? Wiem że to dziś mało popularne pokrycie dachu, ale jednak zdarza się widzieć takie...

 3. #3
  Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
  Zarejestrowany
  Nov 2005
  Skąd
  Głogów Młp
  Kod pocztowy
  36-060
  Dzielnica
  Zabajka
  Posty
  4.324

  Domyślnie

  szukaj postów wiór osikowy tam moze cos ci sie oswieci
  Już niedługo już niebawem u siebie...

 4. #4
  ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
  bonetka

  Zarejestrowany
  Nov 2005
  Posty
  1.525

  Domyślnie

  Witaj, przymierzam się do gontu.

  Jeżeli chodzi o trwałość to raczej około 50 lat to strzecha im bardziej stroma tym wytrzymuje więcej 60-100 lat.
  Warstwy: wszystko zależy od pochylenia połaci dachowej:
  22-70* - trzy rzędy, 71-90* - dwa rzędy
  Gonty wykonuje się z deszczółek:modrzewiowych,jodłowych ,dębowych, sosnowych, świerkowych /rzadziej/ i cedrowych/ importowanych/.
  Trzy pierwsze w/w nie wymagają impregnacji ale muszą być łupane.
  Pozostałe trzeba zabezpieczyć przed ogniem , owadami, zagrzybieniem.
  Gont pokrywa się impregnatami po ułożeniu lub przed /można poddać
  krótkiej kapieli w roztworze/.
  Impregnację się powtarza co kilka lat.
  Najlepsze są gonty łupane.Są wtedy z nieregularną, chropowatą powierzchnią ale dzieki temu są mniej nasiąkliwe i nie zatrzymują spływającej wody.Powinny mieć jak najmniej seków.
  Gonty powinno się mocować do sztywnego poszycia /deski/ ale powinny być miedzy nimi kilkucentymetrowe odstępy żeby lepiej wentylować dach.
  jedynie przy okapie musi być pełne deskowanie.
  Gonty nie powinny się stykać bezpośrenio z papą /powinny być łaty i kontrłaty/ bo mogą powstać zawilgocenia.
  Dekarze udzielają gwarancji na max 20 lat.
  Są jeszcze gonty z wpustem / na pióro i wpust/ pokrycie z nich jest najbardziej szczelne.


  Pozdrawiam serdecznie

 5. #5
  ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
  bonetka

  Zarejestrowany
  Nov 2005
  Posty
  1.525

  Domyślnie

  Witam

  Znalazłam taką stronę-kopalnia wiedzy o gontach

  www.gonty.com.pl/de/gonty/rynny.php


  Strona dotyczy firmy PRIMEX -producenta gontów drewnianych.

  Pozdrawiam

 6. #6

  Domyślnie

  Dzięki za informacje. Właśnie kupiłem ostatniego Muratora (12/2005) i tam jest trochę informacji o takich pokryciach dachu (gonty, stzrechy, wióry, łupki).

  Ale jeśli ktoś wie coś więcej to chętnie poczytam.

 7. #7
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  bado

  Zarejestrowany
  May 2010
  Posty
  3

  Domyślnie o gontach - z do��iadczenia

  Witam serdecznie. Ja również od dłuższego czasu jestem zainteresowany pokryciem gontem drewnianym mojego domu (prawie 300 m2). Z informacji, które zebrałem, kilka osób zdecydowanie polecało mi gonty świerkowe, a nie osikowe. Między innymi dlatego, iż gonty osikowe pod wpływem warunków atmosferycznych ulegają dużej krzywiźnie, deformacji - często taki jeden pojedynczy gonty robi się"półokrągły" co może skutkować przeciekaniem dachu. W sumie chyba rzeczywiście kiedy jedzie się do Zakopanego, a tam najdawniej stosowali gonty drewniane to góralskie domy pokryte są gontami świerkowymi lub jodłowymi, a nie osikowymi. Gonty drewniane, aby wytrzymały maksymalnie długo na dachu muszą być zaimpregnowane poprzez zanurzenie lub próżniowo przed położeniem i pomalowane po położeniu. Bardzo ważna sprawa to zachowanie wymiarów gontów. Jeśli mają być rzeczywiście ie trwałe jak podają producenci, muszą posiadać odpowiednią grubość W najgrubszym miejscu powinny mieć 2,6 cm - 2,8 cm. Niestety producenci bardzo często dla zaoszczędzenia na materiale wykonują gonty cieniutkie jak listki, taki gont nigdy nie wytrzyma tych 50 lat jak podają Ważna sprawa, aby gonty były wykonane na zasadzie łupanej, tzn. mogą być maszynowo cięte ale drewno musi być rozwarstwiane zgodnie z przyrostem naturalnym. Kontaktowałem się ze znajomymi którzy dokonywali zakupu gontów i kilka osób zgodnie polecało mi gonty od od producenta z miejscowości Podwilk w powiecie nowotarskim. Dane kontaktowe jeśli by ktoś był zainteresowany znajdziecie na stronie www. ekogonty.pl Bardzo solidne gonty pod względem jakości drewna i wymiarów. Właściciel firmy jeśli dobrze pamiętam to Stanisław Bielak. Ponadto fachowo i miło doradzają Mojemu koledze wykonywali pokrycie dachowe, był bardzo zadowolony. Myślę że mogę ich polecić osobom zainteresowany.

  Pozdrawiam

  Kamil. W-wa

 8. #8

  Domyślnie

  mała poprawka gatunek drzewa wybieranego do gontu nie wynika z tego że to lub tamto jest lepsze tylko z faktu że na danym terenie było takie dostępne i tak górale robią z świerka bo mają go w bród Beskid i rejony Bieszczad to w większości jodła, północna centralna polska to osika ,modrzew i jeśli jest dobrze wykonany konserwowany to postoi ho ho.A co do gontu łupanego to to co producenci podają to bajki, łupanie i struganie ręczne ośnikiem gontu w najmniejszym stopniu narusza strukturę drzewa i jest to gont łupany reszta to maszynowy a nie łupany który jest o niebo gorszy.
  Do jakości dochodzi jeszcze fakt oddzielenia łyka drzewa od rdzenia przyrost drzewa np jodła ma max 50 cm ciężko znaleźć drzewo bez sęka na długości powyżej 50cm
  Ludzi którzy tradycyjnie wyrabiają gont to można zliczyć na palcach jednej ręki reszta to masówka.
  I te robione ręcznie poleżą może nie sto lat ale spokojnie 50-60.
  Ostatnio edytowane przez maciej74 ; 02-05-2010 o 14:48

 9. #9
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  bado

  Zarejestrowany
  May 2010
  Posty
  3

  Domyślnie

  Nie do końca zgadzam się z Tobą Macieju74, że drzewo do gontu wybierane jest takie jakie w danym regionie występuje. Owszem górale mają najwięcej świerka i jest to jeden z czynników decydujący o zastosowaniu rodzaju drewna na wykonanie gontów ale nie jedyny. Należy zwrócić uwagę na to w jakich warunkach następuje przyrost naturalny drewna. Kiedy drzewo wyrasta w warunkach górskich jego roczny przyrost jest bardzo mały. Twardość takiego drzewa jest zdecydowanie większa od drzewa wyrastającego na terenach równinnych, kiedy jego roczny przyrost jest dużo większy, a co za tym idzie twardość drewna dużo mniejsza. Czynniki te mają ogromne znaczenie przy wytrzymałości wykonanych profesjonalnie gontów. Owszem modrzew jest najtrwalszym drewnem ale pozyskać dobry modrzew na gonty jest zdecydowanie trudniej niż świerk, a jeśli już taki znajdziemy (jakość drewna I klasa, z minimalną liczbą sęków, mały roczny przyrost naturalny itd. ) to jego cena jest dużo wyższa od świerka, czy jodły. Zgadzam się z Tobą, że najtrwalszy jest gont wykonany ręcznie, jednak kiedy szukałem kogoś kto wykonuje ręcznie nikt nie posiadał takiej ilości na mój dach, znalezienie tego było nierealne. Według wiedzy jaką posiadłem jeśli gont jest wykonywany maszynowo, rozłupywany na zasadzie ręcznej ma podobną trwałość jak gont wykonany ręcznie. Nie jest tak, że ręczny jest o niebo lepszy. Tylko maszynowy musi być wykonany na takich samych zasadach jak ręczny. Oczywiście tak jak pisałem wcześniej musi być odpowiednia grubość gontów zachowana, jakość drewna. Rzeczywiście mało jest producentów, którzy mają odpowiednie maszyny, wiedzę, doświadczenie, aby mogli produkować gonty takie jak kiedyś robili to ludzie. Ja niestety tych co robią ręcznie większej ilości nie znalazłem, a wykonałem masę telefonów. Tak jak pisałem mogę polecić (takie jest moje prywatne zdanie i moich znajomych, którzy pokrywali domy i altany gontem) producenta ze strony www.ekogonty.pl

  Pozdrawiam wszystkich,

  Kamil. W-wa

 10. #10

  Domyślnie

  to mam pytanko jaki rodzaj drzewa na gont jest najlepszy pomijając modrzew.
  Jeśli chcesz mieć ręcznie robiony to musisz się uzbroić w cierpliwość ja na swój czekałem 8 miesięcy a też mam blisko 300m dachu było warto.
  człowiek który robił mi gonty pracuje w skansenie Sanockim i z stąd mam porównanie z gontami maszynowymi te robione maszynowo są już wymieniane ręczne jeszcze nie a skansen istnieje od 1958 roku .różnica trwałości to jakieś 20-30 lat.
  Tylko maszynowy musi być wykonany na takich samych zasadach jak ręczny
  Nie da rady wykonać maszynowy na takich samych zasadach jak ręczny to są dwie inne techniki obróbki drewna nawet jeśli maszynowy jest łupany to i tak do kształtu klina obrabia je maszyna a ta tnie i przez to rozrywa włókna dzięki tej czynności woda ma lepszy dostęp w głąb drewna i efektem tego jest krótsza żywotność.
  Ręcznie gont jest strugany na kobylicy ośnikiem w wzdłuż włókien ,gonciarz nawet fizycznie nie może je rozerwać, widzi materiał i przez to wie z której strony ma klepkę strugać ,żeby mieć jak najmniej odpadów to dobiera naprawdę wyselekcjonowane drzewo i nie używa żadnych maszyn jedynie co to do wpustów frezarkę.
  I żeby było jasne nie jestem przeciwnikiem maszynowych gontów lecz krew mnie zalewa co robią nierzetelni producenci tychże gontów psując rynek a przez to coraz mniej jest domów z tak pięknymi dachami.
  Ostatnio edytowane przez maciej74 ; 03-05-2010 o 15:52

 11. #11
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  tomgast

  Zarejestrowany
  Jul 2010
  Posty
  1

  Domyślnie szerokość klepek

  Mam pytanie: czy ma znaczenie dla trwałości dachu szerokość klepki? Przyglądając się istniejącym dachom z gontu, mam wrażenie, że niektóre są zrobione z równych (jeśli chodzi o szerokość) klepek , a inne z klepek o różnej szerokości. Czy ma to jakieś znaczenie?

 12. #12
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
  Zarejestrowany
  Mar 2007
  Posty
  1.923
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  100

  Domyślnie

  Pozwólcie, że przyłączę się z pytaniem. Czym impregnować gont na dachu? Jaki środek będzie do tego dobry?

 13. #13
  WITAJ, czytaj i pytaj... :)
  Bożenka1

  Zarejestrowany
  Jul 2014
  Skąd
  Kraków
  Kod pocztowy
  30-001
  Posty
  3

  Domyślnie Gonty drewniane - Mity i Fakty które warto wiedzieć...

  Witam.

  Ja rok temu dokonałam zakupu gontów drewnianych świerkowych ok 250 m podwójnego krycia. Mogę podzielić się swoim doświadczeniem.
  Na początku bałam się, że gont nie będzie trwałym i dobrym pokryciem. czytałam dużo opinii internetowych, ale to jeszcze bardziej wprawiło mnie w niepewność. Zaczęłam dzwonić do producentów z allegro ( mam zaufanie co do tego forum ) i dowiadywać się od nich jak to jest.

  Przede wszystkim gonty wykonane ze świerka, modrzewia i jodły są najlepsze.
  Osobiście rok temu dokonałam zadaszenia gontami świerkowymi i jestem z nich zadowolona. Nie były one łupane, o co jest większość sporów, że gonty są najlepsze, gdy są wykonane ręcznie... Gont może być bardzo, bardzo dobry, gdy jest wykonany maszynowo ale tylko wtedy gdy jest robiony na tych samych zasadach jak robi się je ręcznie. WAŻNE jest też aby gont był sezonowany, gdyż potem jest odporny na działania czynników atmosferycznych.
  Moje gonty przeszły śnieg, deszcz ( wszystko co możliwe ) i nadal wyglądają pięknie i zadowalają oko.

  Polecam też krycie podwójne, gdyż ładniej to wygląda a po drugie daje większą gwarancję trwałości niż przy kryciu pojedynczym.

  Jeśli jest ktoś zainteresowany gontami drewnianymi to ja osobiście polecam firmę SZYSZKA. O ile pamiętam jest to rodzinna firma z przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją. Gonty i podobne usługi oferuje zarówno ojciec jak i syn. Sprawdziłam, że można ich nadal znaleźć na allegro i mają też swoje strony internetowe w Google.
  Miejscowość to Podsarnie ( sama tam byłam po odbiór gontów ) woj. Małopolskie.
  Miła i fachowa obsługa, doradztwo dla wątpiących, czyli takich jakich ja byłam, a teraz jestem zadowolona i cieszę się że wybrałam właśnie GONT wykonany tak dobrze i naprawdę trwale.

 14. #14
  WITAJ, czytaj i pytaj... :)
  Bożenka1

  Zarejestrowany
  Jul 2014
  Skąd
  Kraków
  Kod pocztowy
  30-001
  Posty
  3

  Domyślnie

  Szerokość nie ma tu znaczenia są gonty szersze i węższe. Ważne by były z dobrego gatunku drzewa.

 15. #15

  Domyślnie

  Ile gontów wychodzi na m2?

 16. #16
  WITAJ, czytaj i pytaj... :)
  Tomasz Górski

  Zarejestrowany
  Dec 2015
  Skąd
  Kazimierz Dolny
  Kod pocztowy
  24-120
  Posty
  1

  Domyślnie

  Dobrą impregnację gontów drewnianych robi:

  http://ekogonty.pl/?Gonty_drewniane_...ow_drewnianych

  Wykonywali impregnację kościoła u nas. Gonty po 3 latach dobrze wyglądają i nie zauważyłem żeby coś im się działo.

  Tomasz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony