Witam
Póki co planujemy położyć na naszym dachu gont drewniany. Przejrzałem w tym celu forum oraz strone www.gonty.com.pl. Jednak informacji za dużo nie znalazłem.

W związku z tym mam kilka pytań:
1) Słyszałem że gonty kładzie się jednowarstwowo lub dwuwarstwowo. Dziś przeczytałem że raczej dwu- lub trzywarstwowo. Jak to jest? Czy w zależności od ilości warstw oszczędza się na czymś pod gontem?

2) Do tej pory słyszałem że najlepsze są gonty osikowe, a świerkowe są gorsze. Natomiast dziś wyczytałem na powyższej stronie że świerkowe są w porządku, a o osikowych w ogóle tam nie wspominają...

3) Słyszałem że gont jest mało praktycznym materiałem bo co 2 lata trzeba go malować/impregnować. Natomiast dziś przeczytałem że w zasadzie bezobsługowo gont łupany wytrzymuje do 100 lat a cięty do 50. Znalazłem też informację że można chemicznie potraktować gont żeby dłużej wytrzymał ale to nie wskazane ze wzglądów ekologicznych (to akurat zrozumiałe). Różnica między konserwacją co 2 lata a bezobsługowością 50-letnią jest zastanawiająca.


Bardzo proszę osoby które mają jakąś praktyczną widzę nt gontów drewnianych o jak najwięcej informacji (nie tylko na powyższe pytania).

Z góry dziękuję