Nie do końca zgadzam się z Tobą Macieju74, że drzewo do gontu wybierane jest takie jakie w danym regionie występuje. Owszem górale mają najwięcej świerka i jest to jeden z czynników decydujący o zastosowaniu rodzaju drewna na wykonanie gontów ale nie jedyny. Należy zwrócić uwagę na to w jakich warunkach następuje przyrost naturalny drewna. Kiedy drzewo wyrasta w warunkach górskich jego roczny przyrost jest bardzo mały. Twardość takiego drzewa jest zdecydowanie większa od drzewa wyrastającego na terenach równinnych, kiedy jego roczny przyrost jest dużo większy, a co za tym idzie twardość drewna dużo mniejsza. Czynniki te mają ogromne znaczenie przy wytrzymałości wykonanych profesjonalnie gontów. Owszem modrzew jest najtrwalszym drewnem ale pozyskać dobry modrzew na gonty jest zdecydowanie trudniej niż świerk, a jeśli już taki znajdziemy (jakość drewna I klasa, z minimalną liczbą sęków, mały roczny przyrost naturalny itd. ) to jego cena jest dużo wyższa od świerka, czy jodły. Zgadzam się z Tobą, że najtrwalszy jest gont wykonany ręcznie, jednak kiedy szukałem kogoś kto wykonuje ręcznie nikt nie posiadał takiej ilości na mój dach, znalezienie tego było nierealne. Według wiedzy jaką posiadłem jeśli gont jest wykonywany maszynowo, rozłupywany na zasadzie ręcznej ma podobną trwałość jak gont wykonany ręcznie. Nie jest tak, że ręczny jest o niebo lepszy. Tylko maszynowy musi być wykonany na takich samych zasadach jak ręczny. Oczywiście tak jak pisałem wcześniej musi być odpowiednia grubość gontów zachowana, jakość drewna. Rzeczywiście mało jest producentów, którzy mają odpowiednie maszyny, wiedzę, doświadczenie, aby mogli produkować gonty takie jak kiedyś robili to ludzie. Ja niestety tych co robią ręcznie większej ilości nie znalazłem, a wykonałem masę telefonów. Tak jak pisałem mogę polecić (takie jest moje prywatne zdanie i moich znajomych, którzy pokrywali domy i altany gontem) producenta ze strony www.ekogonty.pl

Pozdrawiam wszystkich,

Kamil. W-wa