dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pytałem 2 kominkarzy o to jak zorganizować sobie wyczystkę. Pierwszy powiedział, by wyczystkę ukryć w przyległym pokoju pod karton i po 5-10 latach przed malowaniem odkryć i wybrać. Jest to możliwe, bo półtora metra komina poniżej wlotu będzie gromadzić sadzę. Drugi (z rozmowy odniosłem wrażenie, że jest bardziej doświadczony i zależy mu na dobrze wykonanej robocie) stwierdził wręcz, że przy wlocie na 180cm, kominie do poziomu podłogi i paleniu suchym drewnem sadzy będzie tyle, że i przez 100 lat nie zatka wylotu, więc wyczystka musi być tylko dla kominiarza. Ostrzegał jeszcze przed paleniem mokrym drewnem, bo tworzy substancje mogące wręcz przeniknąć przez komin i zabrudzić ścianę.

    Czy Wam kominkarze też coś takiego sugerowali?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    PN-89 B-10425
    3.3.2.1. Przewody dymowe należy prowadzić od otworów wycierowych
    do wylotów komina lub nasady kominowej wg dokumentacji technicznej.Otwory wycierowe usytuowane w piwnicy powinny znajdować się na poziomie od 1.0 - 1.2m od podłogi oraz powinny być zamknięte szczelnymi drzwiczkami wykonanymi z materiałów niepalnych.
    Dolna krawędz otworu wycierowego przewodów z palenisk usytuowanych w pomieszczeniach,w których znajduje się wlot,powinna znajdować się na wysokości 0,3m od podłogi.Otwory wycierowe powinny być łatwo dostępne ,mieć osadnik na sadze i być zamknięte szczelnymi drzwiczkami.

    Pozdrawiam.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    OK. Dzięki. Pytanie tylko co znaczy łatwo dostępne? Czy chodzi o dostępność w znaczeniu podejścia czy o łatwość otwarcia. Kominkarze sugerowali przykrycie tego G-K. Ja raczej myślę o przykrycie tego blachą albo kamieniem. Oczywiście podstawowa sprawa to szczelność pod materiałem przykrywającym.

    Dalej czekam na potwierdzenie, że nie będę musiał tam zaglądać przez 5-10 lat lub więcej.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam ten sam problem a może jeszcze lepszy. U mnie dom nie ma piwnic ,komin rozpoczyna sie od parteru i jak to zrobić?Wygląda że będe miał te drzwiczki do czyszczenia na korytarzu też jestem ciekawy jak cżesto trzeba tam zaglądać uwzględniając wysokość komina poniżej wlotu spalin. Przypuszczam że po takim czyszczeniu komina trzeba bedzie malować połowę mieszkania. Może się mylę ale pamiętam czasy kiedy w moim rodzinnym domu przychodził kominiarz czyścić komin. sadzy było wszędzie. Proszę o wybaczenie wszystkich kominiarzy na forum - może coś sie zmieniło w sposobie czyszczenia kominów i robicie to w białych rekawiczkach ale sadza jest taka sama.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Czy jeśli w projekcie mam kominek przy ścianie zewnętrznej - wylot owej wyczystki może być skierowany na zewnątrz domu?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Nie wiem, czy wiecie, że np. we Francji nie istnieje coś takiego jak wyczystka. Kominki są sytuowane przy samym kominie i sadza ma wpadać bezpośrednio do kominka To jest opinia wieloletnich mieszkańców i użytkowników kominków w tamtym rejonie. Bardzo byli zdziwieni jak pokazywalismy im nasze wyczystki. U nas jedna wyczystka mieści się w piwnicy, a druga obok kominka. Można było je zrobić w kuchni za szafkami. Sądzę, że trzeba będzie je wyczyścić za jakieś 5 lat.
    Pik, nie widzę przeszkód / a nawet same zalety /umieszczenia wyczystki na zewnątrz domu, najlepiej troche poniżej parteru/ ze względu na izolacje termiczną ścian.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Niedopuszczalne jest zaglądanie do użytkowanego przewodu kominowego raz na 5 czy 10 lat.
    Przewody kominowe - dymowe powinno się czyścić minimum raz w roku.Przepisy mówią nawet o czterech czyszczeniach w roku
    Rozporządzenie MSWiA z dnia 03.11.1992r. (Dz.U.Nr 82 poz.460).
    Każdorazowe oczyszczenie komina - dymowego wiąże się z wybraniem sadzy.Sadza to chemicznie prawie czysty węgiel i
    kiedy zalega w kominie jej większa ilość to może powstać pożar sadzy, temperatura ponad 1000 stponi - nikomu nie życzę.
    Owszem sadzy prawie w ogóle nie będzie przy paleniu suchym drewnwm,ale czy ktoś dzisiaj pali suchym drewnem?
    Suche drewno to takie które jest przechowywane 2-3 lata w
    przewiewnym miejscu chronionym przed deszczem i wilgocią
    o wilgotności 10-15% wówczas spala się prawie doszczętnie
    bez szkodliwych pozostałości i wspaniale ogrzewa.
    Z doświadczenia wiem ,że drzwiczki w kominie to dobra rzecz
    pozdrawiam kominiarz.



  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Z tym to masz rację.Skoro już gościmy kominiarza na forum jedno pytanie.Jeżeli w salonie jest wkład kominkowy ,a salon połączony jest z kuchnią ,to mogę wykorzystać kanał wentylacyjny przy kominku do rozprowadzenia ciepłego powietrza ? dodam że w kuchni są dwa kanały ,jeden na całe pomieszczenie drugi do pochłaniacza.
    Proszę powiedz co na to przepisy ,a jak w praktyce i zagrożenia ,tylko nie maluj odrazu czarnego scenariusza.
    Dzięki

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Pierwsza istotna rzecz to fakt, że w pomieszczeniu gdzie znajduje się palenisko (kominek) z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin używanie urządzeń typu okap mechaniczny jest zabronione
    (może być ale tylko pochłaniacz).
    PN B-03430
    2.1.2.strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla pom. kuchni (z urządzeniem gazowym typu kuchnia gazowa) wynosi - 70m3/h
    Wymiana powietrza w pokoju,przynajmniej jedna wymiana na godzinę.
    Jeżeli po zlikwidowaniu wentylacji pokoju pozostawiona kratka wentylacyjna w kuchni da radę to tak (praktycznie niemożliwe).
    Moja rada - zostawić tak jak jest a do rozprowadzenia powietrza wykonać dodatkowy kanał.





  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Kominiarz - no ja właśnie o takim przypadku. Czy sądzisz, że wydając 4-5 kzł na sam wkład będę sępił na suchym drewnie? To o czym mi mówili kominkarze miało właśnie takie założenie. Mając wyczystkę w pokoju mogę albo odnawiać pokój, albo używać suchego drewna. Wybór jest prosty. Poza tym czyszczenie wkładu. No i co pewnie najgorsze - jakikolwiek brud w domu przy czyszczeniu spowodowałby suszenie głowy przez żonę, więc chyba lepiej już suszyć drewno. Stan surowy to dobry moment na pierwszy rzut, potem jakaś wiata lub daszek, albo dobry dostawca.

  11. #11

    Domyślnie

    to ja jeszcze inne pytanie w temacie - czy mozna jakos samemu stwierdzic ze komin nalezaloby juz wyczyscic? pale pierwsza zime, drewno raczej kiepsko wysuszone wiec nie wiem czy nie powinienem przeczyscic komina w trakcie sezonu.

    wojtek

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że czyszczenie a wybieranie sadzy, to odrębne tematy. Najlepiej, jak odpowie na to kominiarz.

  13. #13

    Domyślnie

    w swoim domu zamierzam komin zbudować na kominku przez co sadza będzie spadać bezpośrednio do wsadu- jest to pomysl kominkarza - ponoć dopuszczalny.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jan100 - czyli przy czyszczeniu komina masz pełno sadzy w salonie. 90% wkładów nie ma uszczelek, a czy pozostałe są na prawdę szczelne

  15. #15

    Domyślnie

    a czy ktoś widział kominiarza podczas przeglądu kominów. z całym szacunkiem większość ich nie czyści. poza tym ten pomysł dotyczy kominów z gładkich np. z kajnerki.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    przy wlocie na 180cm, kominie do poziomu podłogi
    Cześć,
    odgrzebuję stary temat.
    No właśnie, u mnie jest taka sytuacja, że wyczystki brak. Przewodu kominkowego brak, jest to kanał wymurowany z cegły, 30x30cm. Wlot z wkładu kominkowego mam na wysokości ok. 2,30m.
    I teraz:
    1. zastanawiam się nad wykuciem otworu do komina od strony zewnętrznej (wewnątrz budynku nie ma takiej opcji, komin jest obudowany z obu stron), ale tu mam elewację, zastanawiam się jak to zabezpieczyć i czy ogólnie ma to sens?
    2. czy kominiarze mają jakieś urządzenia do wyciągnięcia takiej sadzy z dna komina? Odkurzacz lub coś podobnego?

    Pozdrawiam,
    guit

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Zrób drzwiczki i koniec. Co chcesz zabezpieczać? I zrób to jak najszybciej. Brak wyczystki w Twoim wypadku to niezła bomba z opóźnionym zapłonem!

  18. #18

    Domyślnie

    Chodzi mi o zabezpieczenie elewacji (styropian), bo chcę się jakoś wkuć do komina z zewnątrz budynku.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    knatom

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    KTA - okolice Tarnowa
    Posty
    28

    Domyślnie

    Witajcie.
    Co w sytuacji, gdy przewód spalinowy (stalowa rura) jest postawiona bezpośrednio "na" wkładzie kominkowym. Żadnych kolan. Poprostu prosto z kominka na dach. Czy normy przewidują taką sytuację? Czy wtedy wyczystką jest sam kominek?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał knatom Zobacz post
    Witajcie.
    Co w sytuacji, gdy przewód spalinowy (stalowa rura) jest postawiona bezpośrednio "na" wkładzie kominkowym. Żadnych kolan. Poprostu prosto z kominka na dach. Czy normy przewidują taką sytuację? Czy wtedy wyczystką jest sam kominek?
    Ja to tak interpretuję. Uważam, że DOBRZE wykonana w ten sposób instalacja, rodzi mniej problemów i jest bezpieczniejsza. Warto w tej kwestii dogadać się z kominiarzem. Najlepiej przed wykonaniem montażu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony