dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Czy paliliście deskami w kominku?

    no właśnie, wszyscy twierdzą, że w kominku powinno palić się tylko drewnem liściastym. Podobno iglaste ma dużo żywicy która obkleja komin. Czy to jedyny powód?
    No i czy można palić w kominku deskami? Zostało mi ich sporo po budowie (głównie ścinki), drewno jest suche i bardzo dobrze sie pali i nie zauważam jakichkolwiek problemów z wkładem ani kominem.
    Czy ktoś z Was palił deskami w kominku i miał z tym później jakieś problemy?

  2. #2

    Domyślnie

    Oczywiście że możesz napalić w kominku deskami. Ale staraj się by były bez impregnatu (może być go czuć), oraz nie malwane farbą olejną (brudzi szyby, czuć ją i ogień gwałtownie się pali jakby była wlana benzyna). Najlepiej jest dodawać te deski do drewna które jest dostosowane do kominków. Czyli każde drzewo liściaste. Drzewa iglaste brudzą szybę, jest żywiczne i paląc je latami, osiada na ścianach komina. Dlatego się go unika, ale nie znaczy, że z niego się nie korzysta.
    Pozdrawiam.Ala

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście że paliłem "drewnem budowlanym". Napewno więcej brudzi szybę i moga dochodzić różne zapachy (jeżeli jest impregnat). Warto dodawać specjalengo proszku - zapomniałem nazwy chyba "sodal"- jest w castoramie i innych w kolorze zielonkawym.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaltam
    Oczywiście że paliłem "drewnem budowlanym". Napewno więcej brudzi szybę i moga dochodzić różne zapachy (jeżeli jest impregnat). Warto dodawać specjalengo proszku - zapomniałem nazwy chyba "sodal"- jest w castoramie i innych w kolorze zielonkawym.
    Pewnie chodzi o Sadpal.
    Pozdrawiam Tomik_B

  5. #5

    Domyślnie

    potnij ,porąb , niech przeschnie i pal do bólu ( te dodatki do palenia to wg. mnie bajer i tak kominiarz musi przychodzić i przeczyścić komin ). Paliłem i nic z szybą ani kominem i kominkiem się nie stało.
    Właściciel domu z poddaszem , kominkiem , ogrzewaczem przepływowym , dwoma kotami i jednym psem.

  6. #6

    Domyślnie

    DOkłądnie tak, pal i niech ci ciepło będzie
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  7. #7

    Domyślnie

    w kominku nie powinno się palić drewnem iglastym, więc ja nie polecam, a deski z budowy są przeważnie świerkowe.

  8. #8

    Domyślnie

    kaco - a dlaczego nie ? bo szybka się zaświni czy sadza osadzi się w kjominie ? -to wszystko głupota . Tu gdzie mieszkam z dziada /pradziada palili wszystkim czym sie dało ( akurat kominki weszły tu niedawno ) ale piece i kominy sa takie jakie były - nie rozpoadaja się , kominy nie zaświniaja się sadzą ( od czasu do czasu tak czy inaczej potrzebuja kominiarza ) więc twóju komentarz uważam za bezsensowny. Szybke trzeba tak czy inaczej czyścic . Prawie 4 lata juz używam kominek , który wg. jotulowców nie powinien działać a nie narzekam , palę prawie wszystkim i uważam ,że mozna w nim spalić wszystko - jasne ,że lepiej liściaste ale jak nie miałem to spaliłem wszystko po remoncie , iglaste, liściaste i żadnych problemów nie miałem - napisze nawet , że wyższą temp.szybciej miałem w czasie palenia drewnem iglastym .
    Właściciel domu z poddaszem , kominkiem , ogrzewaczem przepływowym , dwoma kotami i jednym psem.

  9. #9

    Domyślnie

    może masz szczęście, albo lepsze drzewo.....
    tak czy inaczej ja sobie deski w kominku odpuszczę (spalę je w piecu)

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Przecie nic sie nie stanie.
    Tylko przy iglastym pełny wkład spali się ponad dwa razy szybciej więcjest nieekonomiczny.
    A i kominek więcej brudzi.
    No i strzela strasznie aż podskakujesz na kanapie (tak było u mnie)

    Jak nie masz co z tym zrobić to oczywiscie spal.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja palę (jeszcze mi pare stępli z budowy zostało). Brudzi się bardziej, ale jest na to sposób: mniej przykręcać dopływ powietrza.

    Pozdr.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    właśnie dorzuciłem pocięte palety do Jotula, owszem strzela, ale jest ciepło

  13. #13

    Domyślnie

    Osobiście nie palę, ale niedawno jadłem posiłek w zajeździe zdudowanym z bali i facet palił w kominku tymi właśnie sosnowymi balami, co to po budowie mu zostały.

  14. #14

    Domyślnie

    KIlka lat palimy kominkiem, a od roku wrzucamy także (teraz już jako rozpałkę, bo niewiele zostało - zeszłej zimy paliliśmy tego więcej) porąbane i pocięte drewno szalunkowe. Świetna rozpałka. Brudzi się i tak, pod tym względem nie ma większej różnicy.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Przerabiałam ten temat na wiosnę (mam mały sosnowy lasek) i z wszelkich dostępnych źródeł wynikało, że przynajmniej w Jotulu można palić drewnem iglatym ale SUCHYM. Dużo gorszy jest np niewysuszony dąb. A od wielu osób ciągle słyszę, że nie ma sensu suszyc drewna rok, bo traci wartość kaloryczną. Tyle, że rzeczywiście trzeba unikać desek z impregnatami, farbami etc - te jeśli już to spalić w kozie i potem lepiej wziąć kominiarza do przeczyszczenia komina.
    W instrukcji montażu i obsługi firmowanej przez dystrybutora Jotula w Polsce też jest napisane, że mozna palić każdym drewnem pod warunkiem , że jest suche.
    Teraz - na jesieni - dopalamy własnie pozostałe deski. Fakt, że trzeba dość często dorzucać (ale na te 4 godziny dziennnie palenia to nie problem) i że bardziej się brudzi szyba niż przy liściastych (więc częściej czyścimy).

  16. #16

    Domyślnie

    Pomimo, że niby nie powinniśmy to -palimy. Po pierwsze dlatego, że nie mamy kupionego drewna suchego a że teraz sezon to ....
    Tylko mężowi gwoździ sie z desek wyciągać nie chciało i wygarnia je potem z kominka
    Aneta
    Buduję LMP 96 http://www.lipinscy.pl/
    kilka fotek
    GG 1496532

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał abromba
    ...A od wielu osób ciągle słyszę, że nie ma sensu suszyc drewna rok, bo traci wartość kaloryczną....
    Taaaa jak ja lubię takie bzdury. Najbardzie podoba mi się jak ktoś popiera takie teorie stwierdzeniem, że przecież mokre wolniej się pali.

    abromba - skąd się biorą tacy ludzie?

  18. #18

    Domyślnie

    Pal i się nie martw, jeno gwożdzie się cięzko z popielnika wyciaga
    Strzela zajefajnie, temperatura dużo wyższa niż przy liściastym a brudzenie - etam i tak raz na tydzień trzeba szybsko myć .
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony