dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 120
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 2388
  1. #1001

    Domyślnie

    Rzeczywistość nie jest jakaś sama w sobie. Jest taka jaką chcemy aby była i w jaką wierzymy.

    Przykład Beti z rodziną to może i faktycznie przypadek ekstremalny, ale dowodzący że można tanio wybudować dom. Cywilizację zbudowali ludzie którzy wierzyli, że im się uda własnymi siłami coś osiągnąć... reszta tylko od nich kupuje

    Każdy musi udzielić sobie odpowiedzi czy zasuwać w pracy czy na budowie - ja kiedyś sądziłem, że wolę to pierwsze... ale ostatnio gruntownie remontuję stare mieszkanie i odkryłem w pracy przy tym "radość tworzenia" i cały czas odsuwam w przyszłość moment kiedy najmę do tego fachowców (najpierw miałem wizję, że im tylko zapłacę )... może idzie i wolno (ale gdzie mi się spieszy?), może i człowiek zmęczony i mięśnie bolą (ale kondycja się poprawia, brzuszek spadł i na karnet na siłownie płacić nie trzeba...), może i ciężko (ale wszyscy najbliżsi pomagają ochoczo w czym mogą)... nagle odkryłem, że mam 40 dni niewykorzystanego i zaległego urlopu... nagle soboty nie trzeba spędzać przy komputerze... o korzyściach z "niewydania" pieniędzy nie wspomne.

    Póki co jedynymi fachowcami byli z firmy montującej okna... tu ze względu na gwarancję, ceny materiału, możliwość popełnienia błędów montażowych oraz "kluczowość" w konstrukcji i funkcjonalności mieszkania nie zdecydowałbym się na to samodzielnie...

    A wszystkim sceptykom zapracowanym kilkanaście godzin na dobę w biurach radzę jednak wybrać się "w teren" poza nasze aglomeracje gdzie wszystko jest koszmarnie drogie (my też ). W całym kraju powstają domy. W małych miasteczkach i wioskach. Domy - pod względem standardu wykończenia i ozdobności architektonicznej nie jakieś rezydencje i pałace. Ale o dużym metrażu i z rozmachem...

    A straszące gdzie niegdzie rudery to jednak w większości efekty hiperinflacji...

    Jeżeli każdy z tych budujących ma na ten cel 400 tys. zł to żyjemy w naprawdę bogatym kraju...

    A wracając do tematu taniego budowania - proponuję tylko konkretne debaty - czyli co i kto za ile zapłacił. Bez ogólników - i z rozbiciem na konstrukcje, instalacje i fanaberie czyli wykończeniówkę.

    Agnieszka1 dała do salonu panele 60 zł/m2 chociaż podobała jej się deska 150 zł/m2.

    A ja bym dał góra za 25 zł/m2 paneli (ha... jeszcze nie najtańsze bo są i za 15 zł/m2 i to w sklepie, na Allegro nie szukałem...) - bo dawanie takiej kasy za kawałek sklejki wiórowej z laminatem i obrazkiem deski jakoś mnie nie kręci... co więcej nie potrafiłbym sam sobie wytłumaczyć takiego szaleństwa

    Na 35 m2 salonu mamy kwoty: 5250 zł (marzenia Agnieszki1), 2100 zł (realia Agnieszki1) lub 875 zł (marzenia Irreality)... aż strach jak zaczniemy analizować inne elementy nie?

    A jak bym zapytał czy za 1000 zł dam radę zrobić jakąś podłogę salonie to pół by mnie zakrzyczała, że niedoszacowałem o 100% albo 500%? A drugie pół udawadniałaby, że potrzebny mi parkiet dębowy albo deska barlinecka. A Beti napisałaby, że spokojnie bo jej wyszło 200 zł na cały salon... 150 zł klej do wiórów, 50 zł za laminat - wzorki słojów narysowała sama z mężem i mieli z tego frajdę a wióry zostały za darmo z cięcia więźby w tartaku A forum się kręci i o to chodzi...

    (Beti nie obraź się przypadkiem - ja jestem pełen podziwu i naprawde jesteście "my heroes" do naśladowania - musze mieć jednak jakiś przykład do anegdoty)

    Więc nie dajmy się zwariować... czego sobie i Państwu życzę. A teraz z powrotem do roboty bo świt nadejdzie a ja się na forum obijam...

  2. #1002
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał irreality
    ...Przykład Beti z rodziną to może i faktycznie przypadek ekstremalny, ale dowodzący że można tanio wybudować dom...
    nie ekstremalny ...
    mieszkam niedaleko _Beti_ i znam realia budowania na podkarpaciu ...

    nie zatrudniałem zadnej ekipy ani firmy
    dom wybudował mi jeden murarz (zmarł w tym roku w wieku 90 lat ...)
    murował u mnie mając grubo ponad 80 lat ...
    Jego "dniówka" wynosiła 70 PLN za 10 godzin pracy ... (kilka lat temu ...)
    sciany nośne parteru postawił w 11 dni ( sciana trójwarstwowa), kominy murowalismy wspolnie
    na podaszu sciany zewnetrzne ( jednowarstwówka bez kominów i wewnetrznych) wymurował w dwa dni ...

    sciany szczytowe i kominy ponad dachem ponad tydzień - nie pamietam dokładnie ale jakies 8- 10 dni
    (dla wyjasnienia - mam 3 stropy - jak u Beti)
    Cytat Napisał Agnieszka1
    ...Oczekujesz komentarzy?
    Masz
    pokaz mi firme ktora wybuduje Ci stan surowy tegoz domu za 2500 tys Bo reszta to koparki i inne ( raczej sprzet niz robocizna ale to szczegol).
    Jak znajdziesz to prosze o namiarek ...
    to do Agnieszka1 ... policz sobie sama - proste liczenie bo bez narzutów (bez zysku i kosztów posrednich) dołóz kilka dni na sciany nosne wewnetrzne poddasza i kominy (9 oczek)
    a namiary ... "mojego" murarza szukaj w Niebie ...

    pzdr

  3. #1003

    Domyślnie

    Nie ma co się kłócić o ceny. Różne mogą być ceny za 1m2 na gotowo. Od 1300 do 3000, a i więcej się zdarzy.
    Faktycznie, jeśli ktoś pisze, że minimum 2000 za m2 to raczej jest z mazowieckiego.

    Ale tak naprawdę, ile osób już się wprowadziło, a jeszcze nie skończyło?
    Mało kto, ma tyle pieniędzy, że skończyć wszystko na tip-top.

  4. #1004

    Domyślnie

    irreality, podzielam Twoje zdanie.

  5. #1005

    Domyślnie

    Jak wiekszosc z Was jestem pozytywnie zaskoczona faktem budowy stanu surowego zamknietego u Beti za 50 tys. Sama tak bym chciala. Ale wybralismy dom parterowy, wiec od razu duzo wiecej idzie kasy w fundamenty (beton, stal, bloczki).
    Dom budujemy o powierzchni 155 + 33 garaż (w obrysie 19,5 m x 16 m) - wariacje na temat 'rodzinnego' D26 z kolekcji muratora (projekt indywidualny)
    - fundamenty - stan "0" do chudziaka - 21 tys.
    - sciany z bloczkow silikatowych (bloczki 2,22 zl/szt, nadproża (1600 zl), cegla czerwona na kominy 0,6 zl/szt, klej 1250 zl, cement 380zl/t) koszt 17 tys (razem z działowkami)
    - strop terriva - koszt 15,5 tys
    - drewno na więźbę, deski do deskowania, deski na szalunek, wychodek, drewniaczek na materiały i narzedzia - 21 tys.
    - materiały pomocnicze typu papa, gwoździe, wkrety do szybkiego montazu ect... - 5 tys.
    - robocizna (wynajeta ekipa) - 31 tys.

    Dom przed zimą ma stanąć w stanie surowym zamkniętym bez stolarki.
    Koszt wydaje mi sie przyzwoity (nie udalo mi sie taniej kupic materiałów) - 110,5 tys.

    Oczywiście oboje pracujemy, mieszkamy na swoim wiec trzeba jakos utrzymac mieszkanie, dzieci, samochody ect... nie ma opcji rzucenia pracy i zajecia sie budową 24h/dobę.
    Bierzemy kredyt i mam nadzieję ze za 150tys uda nam sie w przyszlym roku wykonczyć nasz domek.
    Im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi na polu walki - J.Piłsudski
    nasz domek

  6. #1006

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Beti_
    ja rozumie ze niektórzy z was bardzo ciężko pracują na swoje spore wypłaty , ale ludzie dajcie spokój dajcie szanse cos wybudować i ludziom młodym i biedniejszym od was, my budujemy o wiele wolniej ale skutecznie
    Beti jestem pełen podziwu za zaradność, świetnie jest też prowadzony dziennik budowy ! Większość budujących jednak pracuje zawodowo i jest zmuszonych na wynajęcie ekipy budowlanej . W normalnej pracy wolny czas to dopiero po 16.00 i wcześniej nie ma szans. Oczywiscie osoba "techniczna" też coś może sama zrobić ale po pracy .

    pozdrawiam

  7. #1007
    ELITA FORUM (min. 1000)
    _Beti_

    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    164

    Domyślnie

    dziękuje wszystkim za słowa podziwu
    ale te wszystkie pochwały należą się tak naprawdę przede wszystkim mojemu mężowi, teściowi, całej rodzince i sąsiadom bo to są bohaterowie mojego dziennika bez nich nie miałabym o czym pisać
    Trzymam kciuki za wszystkich inwestorów i tych bogatych i biednych

  8. #1008

    Domyślnie

    Jak praca jest od 9tej do 17-18 tej bo jest przymusowa "przerwa na lunch" albo inne wynalazki... doliczając czasy dojazdu wypadające w szczycie komunikacyjnym na trasach: dom - praca - budowa - dom to może się okazać że "za dnia" jest naprawdę mało czasu. No ale co zrobić...w mniejszym mieście nie ma przynajmniej tak koszmarnych korków...

  9. #1009
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksieciu
    ...- strop terriva - koszt 15,5 tys
    - drewno na więźbę, deski do deskowania, deski na szalunek, wychodek, drewniaczek na materiały i narzedzia - 21 tys.
    ....

    Miałem już nie wchodzić do wątku o tanim budowaniu ale to mnie przeraziło.
    Mam strop drewniany więc potrzebowałem z definicji więcej drewna niż standartowo a na tartaku zapłaciłem 8600zł (belki na strop, cała więźba, słupy, deski wiatrowe, murłaty, stęple, deski na szalunki, wieńce itp - dosłownie wszystko)
    8600zł
    A tutaj widze w sumie za to samo 36500zł

    Rozbieżność straszna
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  10. #1010
    Lider FORUM (min. 2800)
    Xena z Xsary

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    3.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Cytat Napisał ksieciu
    ...- strop terriva - koszt 15,5 tys
    - drewno na więźbę, deski do deskowania, deski na szalunek, wychodek, drewniaczek na materiały i narzedzia - 21 tys.
    ....

    Miałem już nie wchodzić do wątku o tanim budowaniu ale to mnie przeraziło.
    Mam strop drewniany więc potrzebowałem z definicji więcej drewna niż standartowo a na tartaku zapłaciłem 8600zł (belki na strop, cała więźba, słupy, deski wiatrowe, murłaty, stęple, deski na szalunki, wieńce itp - dosłownie wszystko)
    8600zł
    A tutaj widze w sumie za to samo 36500zł

    Rozbieżność straszna
    stary po rpostu dorwałeś jakieś tanie drewno przyznaj się;P
    nie cierpię oszustów

  11. #1011
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar andrzejka
    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    8.077
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Joasiac
    Oto link:
    http://www.domfort.pl/projekt.php?id..._projektu=NINA

    Chce tylko zaznaczyc, ze wykonczenie bedzie naprawde skromne - w tej cenie nie ma rowniez mebli i agd. Nie zamierzam klaść np. parkietu za 120 zl za m2
    Fajny prosty domek
    Ja twierdzę ze sie da wybudowac za te pieniądze

  12. #1012

    Domyślnie

    Jablko to wszystko zalezy od powierzchni domu i dachu.
    Nasz dom jest parterowy o powierzchni prawie 190 m2 (razem z garazem) - materialy na strop terriva udalo mi sie kupic bez Vatu wiec i tak jest taniej o 22% poza tym u mnie dochodzi jeszcze beton B20 do zalania stropu a to jest u nas koszt 175 zl / m3.
    A dach no coz to tez jest nie do porownania. Moj ma 381m2 do tego pelne deskowanie, slupy drewniane w ilosci 7 szt podtrzymujace dach nad tarasem i wejsciem + domek drewniany o wymiarach 3x5 m + wychodek + wszystkie deski do szalunkow (ok. 4 m3). To wszysztko dalo cene 21 tys. Moim zdaniem to tez nie drogo, bo drewno kupilismy w tartaku tez bez Vatu (czyli znowu ok 22% taniej). Sama wiezba ze slupami to u nas 16m3 do tego deski do deskowania prawie 10m3 to juz daje 26m3, drewniaczek z montazem,wychodek z montazem, transport ect....
    Zreszta co ja się bede tlumaczyla. Tyle nas to wynioslo. Dla jednych drogo dla drugich tanio.
    Im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi na polu walki - J.Piłsudski
    nasz domek

  13. #1013
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Xena drewno kupowałem normalnie po 600zł za m3

    Ksieciu rzecywiście dachu mam 200m2 a stropu 100m2.

    Więc jak widać w kosztach najważniejszy jest chyba projekt a dopiero później własna praca.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  14. #1014
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    Witam wszystkich ..."wierzących i nie"
    Napiszę trochę przewrotnie. Czy wiecie kto to jest wynalazca?
    Wszyscy dookoła wiedzą, że tego nie da się zrobić. Tylko on jeden tego nie wie i to robi. Ciekawe jak?
    Beti tak trzymaj i pozdrawiam
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  15. #1015
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Więc jak widać w kosztach najważniejszy jest chyba projekt a dopiero później własna praca.
    Dokładnie!

  16. #1016

    Domyślnie

    Cytat Napisał jea
    Witam wszystkich ..."wierzących i nie"
    Napiszę trochę przewrotnie. Czy wiecie kto to jest wynalazca?
    Wszyscy dookoła wiedzą, że tego nie da się zrobić. Tylko on jeden tego nie wie i to robi. Ciekawe jak?
    Beti tak trzymaj i pozdrawiam
    To nie jest kwestia wiary a jak część osób już wspomniała uwarunkowań lokalnych i sytuacji danej osoby. Mój brat buduje się na wsi i oczywiście bez kredytu i na pewno tanio ale..., sam ma sporo czasu więc dużo wykonuje sam, murarza i pomocników miał z tej samej wsi więc cena też nie była wysoka, o betonie z gruszki to tam nie słyszeli więc wszystko robione z betoniarki więc ze względu na własną robociznę wyszło taniej, własne drewno i piasek, własna działka, media w drodze, z papierów to tylko geodeta bo już adaptację to mu zrobił urzędnik wrysowując budynek w mapę (nieodpłatnie) itd. Dla odmiany w mojej sytuacji dochodzi koszt doprowadzenia mediów, koszt papierów, każdą drobnostkę muszę kupić (łącznie z zapewnieniem prądu - agregat,paliwo), muszę zatrudnić ekipę, która robi "na wyjeździe" czyli od razu kosztuje więcej (taki wiejski murarz nie przyjedzie do mnie bo on jest przyzwyczajony, że sobie cały dzień muruje a na noc idzie do domu odpocząć), sam niewiele zrobie ze względów czasowych i trzeba też mieć narzędzia. Tak, że wykonanie samych fundamentów (szczególnie po ostatnich podwyżkach) wyniesie mnie ok.23tys a to nawet nie jest stan "0"
    A i jeszcze jeden element, on może się nie spieszyć z budową bo ma gdzie mieszkać ja muszę płacić za wynajem i zależy mi na szybkim zbudowaniu, więc czasami przepłacę aby przyspieszyć budowę.

  17. #1017

    Domyślnie

    Ja na samym początku gdy zabierałem się za budowę to także wyślałem że się zmieszczę w 100.000 zł. Dom parterowy z poddaszem użytkowym około 140 m2, prosty dach dwuspadowy około 200 m2 powierchni. Budowa zaczęta w maju 2004 roku.
    Niestety....
    Na dzień dzisiejszy na 1,5 miesiąca przed wprowadzeniem się wychodzi około 120.000 zł .... a góra nie wykończona, dach pokryty papą na deskowaniu, bez tynku na ścianach na zewnątrz, bez tarasu, bez schodów wewnątrz i kominka.
    A wydawała mi się że zmieszczę się w kwocie 100.000 zł.
    I jeszcze jedno - wszystkie prace na budowie wykonywane własnymi siłami bez zatrudniania firm i fachowców - tylko do więźby zatrudniony cieśla który skasował 2.500 zł - reszta sami.
    To jeżeli chodzi o odpowiedź dla autora postu.
    Beti pozdrawiam i tak trzymaj. Gdyby nie wiara w własne cztery ścniany to dawno bym tym wszystkim rzucił.
    Nie wszystkich stać na wzięcie 200.000 zł albo więcej kredytu i "budować". Reszta buduje własnymi siłami i przy pomocy rodziny. Nie wszystkim płacą w pracy za godziny nadliczbowe - conajwyżej można dostać wolne. Ja też bym wolał siedzieć w pracy i zarabiać pieniądze.
    Z tego co się orientuję to milion z hakiem jest podatników z drugiej grupy podatkowej - co z tymi co są w pierwszej grupie, czy bank przy dochodzie rocznym w granicy 30000 zł, 3-4 członkach rodziny udzieli kredytu 200.000 zł - raczej nie. Trzeba wziąść wszystko we własne ręce i zacząć działać.
    Pozdrawiam i jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam.
    "Money, it's a crime.
    Share it fairly but don't take a slice of my pie.
    Money, so they say
    Is the root of all evil today."

  18. #1018
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ania26

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Witam, bardzo dużo naczytałam się waszych wypowiedzi. I .... wcale nie jestem przerażona. To jest moje marzenie od kilku lat i tak łatwo się nie poddam. Nawet jeśli przekroczymy magiczną kwotę 100.000. A już na wiosnę startujemy z budową domku EWA z Horyzontu.

  19. #1019
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ania26
    Witam, bardzo dużo naczytałam się waszych wypowiedzi. I .... wcale nie jestem przerażona. To jest moje marzenie od kilku lat i tak łatwo się nie poddam. Nawet jeśli przekroczymy magiczną kwotę 100.000. A już na wiosnę startujemy z budową domku EWA z Horyzontu.
    i nie słuchaj tych co Ci będą mówili, że się nie da. Twarda masz być nie mientka.
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  20. #1020

    Domyślnie

    Magiczne 100 tys. to na pewno przekroczysz, ale są przecież kredyty i będzie motywacja żeby zarabiać. Aby oszczędzić na tym domku, to na pewno zlikwiduj balkon, który taki śliczny to jest tylko w aranżacji. Tak naprawdę, to nie jest użyteczny, a plyta balkonu to potężny mostek termiczny, chyba, że zrobisz go np. z płyty Ytong lub super zaizolujesz, a to kosztuje. Balustrada - ładna!, a nie ordynarne tralki to kupa kasy, kafelki na balkonie wraz z systemem izolacji to następny pieniądz. Można zostawić te długie okna i dać tylko rurki metalowe - taka namiastka balkonu, ale w takich małych pokojach, to lepsze jest normalne okno - i tańsze! Tarasy lepiej nie wylewane i kafelkowane, ale na gruncie z ładnej kostki betonowej lub drewna. Zastanów się też, czy potrzebujesz tyle okien dachowych - każde ok. 800 stów, a wcale nie są takie praktyczne. Tam gdzie są okna w ścianie można z nich zrezygnować. POWODZENIA! My budujemy Sosenkę - też niskobudżetowo. Zaczynamy w przyszłym roku na wiosnę. Ewa to fajny domek, myślałam nad nim, ale nam był potrzebny jeszcze jeden pokój na dole - dla Babci. No i mamy wjazd od zachodu i słońce z przodu domu.

Strona 51 z 120

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony