dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 89
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar gabriela
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    869

    Domyślnie

    A ja mam na dzialce bardzo stara jablon (kosztela), ktora sadzil jeszcze moj dziadek. I owocuje!!!
    Gabriela

  2. #22

    Domyślnie

    Gabriela, to jesteś szczęściarą!

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Dla Krakusów. Ciekawe stare odmiany kupiłem w Polsadzie chyba przy Majora to jest. Kosztelę, Antonówkę i Malinówkę.
    A to dzisiejsze fotki.




    Paliki mają dwa metry wysokości !!! myślałem, że gadzina nie dadzą rady, ale dała. Drzewka do odratowania, ale nie będą owocować przez kilka lat. Na wiosnę kończę ogrodzenie, więc następnej zimy problemu nie będzie. Ale szkoda.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar gabriela
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    869

    Domyślnie

    Oto moja stara jablon:::





    Gabriela

  5. #25

    Domyślnie

    Ged,u mnie podobna rozpacz.Ocalały tylko te drzewka które otuliłam w całości w geowłókninę.Zające biegają u nas stadami.
    Co do starych odmian ,na rynku na Lea w Krakowie zjawia się co drugi dzień pani ,latem oczywiście ,z krążelkami.Wspaniała odmiana ,soczysta i winna.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Znam je. Dziadek sadził, ojciec pielęgnował. Ja jako dziecko zjadałem. Byłem w starym naszym sprzedanym sadzie - nie ma po nich śladu. Dało się je przechowywać zasypane piaskiem w skrzynkach w ciemnej piwnicy. Niestety nie mogę zdobyć takiego drzewka. Mieliśmy jeszcze kantówkę. Jabłko bardzo durze. Nie było okrągłe, ale tak jakby z kilku kawałków papieru posklejać kulę. Na łączeniach miało takie fajne kanciki (stąd nazwa). Twarde, soczyste, najsmaczniejsze ze wszystkich jakie mieliśmy. W mojej okolicy jest sporo starych zdziczałych sadów drzewa praktycznie nie rodzą. Myślę powycinać z nich zrazy i poszczepić trochę. Tak z czystej ciekawości co z tego wyjdzie.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Cytat Napisał gabriela
    A ja mam na dzialce bardzo stara jablon (kosztela), ktora sadzil jeszcze moj dziadek. I owocuje!!!
    Kosztela ma niepowtarzalny smak, jest trochę mało soczysta, ale ta jaj charakterystyczna słodycz jest zniewalająca. Stare odmiany Koszteli bardzo późno wchodziły w owocowanie niekiedy po 20 latach i owocowały naprzemiennie, za to były długowieczne. Mam! zdobyłem je! Co prawda na karłowatych podkładkach, ale mam. Szukam jeszcze Starkinga. Jabłko z nutką goryczy. Jakby ktoś miał młode,a nawet stare drzewo w okolicach to chętnie wezmę do szczepienia.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał ged
    Znam je. Dziadek sadził, ojciec pielęgnował. Ja jako dziecko zjadałem. Byłem w starym naszym sprzedanym sadzie - nie ma po nich śladu. Dało się je przechowywać zasypane piaskiem w skrzynkach w cie
    najpierw zdjecie na kawałek pieknego starego sadu.



    nasza wieś juz w starym Elblągu była nazywana kurortem i sadem Elbinga .
    ta wieś nazywa się Kamionek Wielki . kamionek w dosłownym tego słowa znaczeniu .na polach prawie nic nie roslo(nie rośnie) .
    z wyjątkiem drzew owocowych . tam gdzie spadnie pestka czereśni , tam już za rok rośnie drzewko .
    na wszystkich koloniach sa jeszcze stare sady jabloni .
    oczywiście jabłoni , które nie co rok owocują i sa narazone na kaprysy aury wiosenno-letniej .
    ale owoce są przepiekne :
    te " Malinówki " , które będąc chłopakiem , jak mieszkałem w Gdańsku , szabrowałem , czy tez " Janatany " , które z Kaszub na rynek chłopi furmankami przywozili .
    czy te " Ananasy " , ktore ananasem smakują .
    te wszystkie sorty tych jabłek na koloniach są .
    sa jeszcze takie jak je zastali osadnicy ze wschodu po 45-ym . do dzisiaj nie wiedza jak drzewka ciąć , żeby na drugi rok były owoce .
    ale owoce sa do dzisiaj przepyszne , czasami trochę parchate , ale komu to przeszkadza . chyba tylko temu co lubi błyszczace i woskowane jabłka z Włoch
    slawek
    jak to mówią budowlańcy : przyjdzie stolarz, przybije listewkę i będzie prosto.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    próchno

    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Skąd
    Słomczyn koło Konstancina
    Posty
    66

    Domyślnie

    Czy mogę prosic o namiary na szkółkarza ze Skierniewic?
    zbuduję dom z silikatów

  10. #30

    Domyślnie

    W zeszłym roku w listopadzie kupiłem 12 drzewek starych odmian jabłoni. Nie pamiętam wszystkich odmian jakie kupiłem, ale były na pewno:

    1. Papierówka (czyli Oliwka inflancka, jeśli się nie mylę).
    2. Antonówka.
    3. Kosztela (dwie szt.).
    4. Szara reneta.
    5. Królowa renet.
    6. Koksa pomorańczowa.
    7. Malinowa oberlandzka (malinówka).
    8. Kronselska.
    i jeszcze 3 inne (już nie pamiętam).

    Jedno drzewko kosztowało 10 zł.

    Wszystkie, oprócz papierówki, szczepione na podkładce P14 (półkarłowa) więc nie wyrosną z tego prawdziwe, wielkie drzewa jak w dawnych sadach, ale też nie trzeba ich prowadzić przy palikach. Ja liczę, że przy odpowiednim prowadzeniu, będę miał ładne drzewa wysokośi do 3,5 m i to mi wystarcza. Papierówka zaszczepiona jest na siewce antonówki - tradycyjna podkładka silnie rosnąca.

    Szkółka znajduje się na południe od Skierniewic (chyba była to miejscowość Prusy, ale pewny nie jestem). Kontakt, gdzie można dostać namiary na szkółkę:

    Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach tel: (046) 833 20 21

    W listopadzie już nie było kilku odmian, ale jeszcze sporo zostało i pewnie jest dostepnych teraz na wiosnę. Mają tylko dawne odmiany jabłoni (grusz, śliw i innych nie ma).

    Jabłonie już mam posadzone (choć jedno drzewko chyba jednak nie przetrwało zimy). Teraz poszukuję starych odmian grusz i śliw. Jeśli ma ktoś namiary na jakąś szkółkę w województwie łódzkim, bardzo proszę.

    Wszystkie posadzone jabłonie zostały u mnie objedzone przez zwierzęta, do wysokości 50 cm (tak wysokie było zabezpieczenie założone w grudniu, którego nota bene wszyscy w rodzinie mi odradzali - "co ty, tak zimno, a ty jedziesz drzewka owijać, przecież nic im nie będzie. daj spokój." - na szczęście nie posłuchałem). Niektóre publikacje radzą wiosną silnie przyciąć posadzone jesienią drzewka. Maiałem co do tego wątpliwości, ale natura zadecydowała za mnie: już wszystkie są przycięte na wysokość 50 cm Na tegoroczną zimę będzie porządne zabezpieczenie na całej wysokości drzewek.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Xena z Xsary

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    3.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    czesc, a nie znacie takiej szkółki na Dolnym Sląsku>?

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Szkółki w swojej okolicy znajdziesz w książce telefonicznej


    Objedzone drzewka (kora przez zające) usychają - niestety (najczęściej na jesień). Wystarczy że taki obgryzie pół obwodu pieńka /gałęzi i gałąź uschnie. Jedynym ratunkiem jest cięcie pod obgryzieniem - nawet jeśli ma zostać tylko pieniek. Istnieje wtedy spore prawdopodobieństwo że drzewko przetrzyma. Ja owijałem do wysokości 1,5m i skubańce zniszczyły kilka super owocujących trzylatków.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xena z Xsary
    czesc, a nie znacie takiej szkółki na Dolnym Sląsku>?
    http://www.zszp.org.pl/index.phtml
    tu masz wyszukiwarkę, kliknij na "o szkólkach"

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    Xena z Xsary

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    3.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    ale numer, jedyną szkółke u nas ma mój sąsiad

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xena z Xsary
    ale numer, jedyną szkółke u nas ma mój sąsiad
    Może nie jedyną, ale należy do Związku Szkółkarzy, więc możesz się spodziewać że materiał nasadzeniowy będzie dobry i z oceną zdrowotnoście etc.

  16. #36

    Domyślnie stare odmiany do kupienia w KRakowie

    Ponieważ tej zimy zające zjadły mi skutecznie trzy jabłonki, które nie przeżyły mimo smarowania funabenem ( w tym dwie już pięcioletnie, które owocowały), postanowiłam, korzystając z późnej wiosny wybrać się na zakupy i uzupełnić straty. W centrum ogrodniczym na Wielickiej w Krakowie kupiłam ku mojemu zdumieniu stare odmiany - szarą renetę ( była też złota) i malinową oberlandzką. Drzewka są spore, juz rozgałęzione, szczepione na półkarłowych podkładkach M 7. Dokupiłam też jedną gruszkę - Bonkretę Wiliamsa, zamiast lukasówki też zjedzonej przez zajączki. Te drzewka pochodzą ze szkółki niejakiego Grzywacza, ale brak adresu na metkach.
    Pytałam sprzedającego Pana, skąd te odmiany, odpowiedział że ludzie pytają, więc znowu sadownicy zaczęli je produkować. Posadziłam je już i bardzo się cieszę, bo ze starych odmian miałam tylko papierówkę, a wspomnienia z dużego sadu,posadzonego przez mojego dziadka ciągle świeże. Po sadzie już nie ma śladu, bo się wyprowadziłam pod KRaków i założyłam swój, od początku, za to z kilkoma starymi odmianami, wobec czego mniej mi teraz żal zjedzonych jabłek ( Szampion i Delikates to były).

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Są na allegro!!!


  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie I jeszcze ciekawostka - balerina !

    Dziś widziałam pierwszy raz w życiu - balerinkę.
    Jabłoń krótkopędową, szczepioną na 9-tce, która w zeszłym roku owocowała. Zamówiłam to cudo w tutejszej szkółce i jutro odbieram sadzonkę. Jest to rewelacyjna rzecz do małych ogródków lub...dziwoląg i oryginał do wyeksponowania. Niskie drzewko bez bocznych rozgałęzień, za to pokryte w całości pięknym kwieciem i owocami - świetne na szpalery podmurowe, bo nie wymaga rozpinania i formowania.
    ""Baleriny" to grupa odmian niewytwarzających długopędów, tylko przewodnik z krótkopędami. Drzewka te produkowane są na zlecenie zagranicznych odbiorców, którzy równocześnie dostarczają materiału wyjściowego do ich produkcji. Do sprzedaży trafiają jednoroczne okulanty, które w szkółce dorastają do 40–60 cm"
    A to znalazłam na stronie producenta http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=461

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800)
    Xena z Xsary

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    3.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał Xena z Xsary
    ale numer, jedyną szkółke u nas ma mój sąsiad
    Może nie jedyną, ale należy do Związku Szkółkarzy, więc możesz się spodziewać że materiał nasadzeniowy będzie dobry i z oceną zdrowotnoście etc.
    no i nie ma starych odmian jabłoni.szukam dalej
    nie cierpię oszustów

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Re: Są na allegro!!!

    Cytat Napisał hanka55
    Tutaj znalazłam stare antonówki i papierówkę :
    http://www.allegro.pl/show_user_auct...hp?uid=4152048

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony