dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 81
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dva

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witamy! Kompletując dokumenty do uzyskania pozwolenia na budowę domu jesteśmy na etapie składania wniosku do Zakładu Elektroenergetycznego o ustalenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Czy ktoś wie jak liczy się roczne zapotrzebowanie energii elektrycznej, moc przyłączeniową do obiektu, czy moc przyłączeniową do zasilania placu budowy? Planujemy budowę domu o pow. użytk.140 m2, ogrzewanie gazowe, w łazience -podłogowe, kuchenka elektryczna. ([email protected])

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: dva dnia 2003-01-06 12:15 ]</font>

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli możesz wytąp o przyłącze docelowe - budowlane jest
    dwukrotnie droższe . Podlicz moc wszystkich urządzeń w domu i
    to będzie twoja moc przyłaczeniowa . Można ją zmniejszyć ,
    bowiem wszystko naraz nie pracuje - ale bezpieczniej jest
    zamówić moc nominalną. Zibi

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Czy jest jakaś różnica w miesięcznej opłacie abonamentowej zależnej od mocy przyłączeniowej?

  4. #4

    Domyślnie

    Z tego co się orientuję to za moc przyłączniową płaci się tylko raz w momencie składania wniosku o przyłącznie. Potem co miesiąc opłaty są związane tylko z mocą użytą (plus stały abonament).

    W którymś z Muratorów ostatniego półrocza jest artykuł o ogrzeaniu prądem i jest tam podany prosty przepis na obliczenie mocy przyłączeniowej do podania we wniosku. Ja w moim w wniosku nie podałem rocznego zużycia i nie było z tym problemów.

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie jest już prąd na działce, z tego co słyszałam, może się zdarzyć, że nie założysz np. ogrzewania prądem gdyż do jednego trafo podłączonych jest już zbyt wiele gospodarstw domowych i nie przydzielą Ci mocy. Prąd "budowlany" jest droższy od "domowego" - ciekawa jestem czy to tylko polski wynalazek monopolisty ? możesz wystąpić o np. 5 kW i powiększyć o kolejne 10 kW ( jeśli to możliwe - patrz pkt. 1) płacisz wówczas coś około 120 ZŁ za każdy kolejny 1 kW.

    Karina Z.

  6. #6

    Domyślnie

    Do czasu ukończenia budowy w grę wchodzi wyłącznie taryfa budowlana.
    Po opłaceniu wszelkich robót i urządzeń przyłączeniowych
    należy zapłacić za przyznane zapotrzebowanie energetyczne (np.11kW) ok. 1000zł.
    To minimum.
    Tak już jest na rynku monopolisty.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    [quote]
    On 2003-01-04 23:51, Maco wrote:
    Z tego co się orientuję to za moc przyłączniową płaci się tylko raz w momencie składania wniosku o przyłącznie. Potem co miesiąc opłaty są związane tylko z mocą użytą (plus stały abonament).

    Maco właśnie ten stały abonament ,czy on jest taki sam dla tego użytkownika ,który ma moc przydzieloną 5KW i tego co ma 30 KW.
    Coś mi się o uszy obiło że ten który ma większą moc bardziej eksploatuje sieć i powinien więcej płacić stałej opłaty.







  8. #8

    Domyślnie

    Ja nie mając jeszcze pozwolenia na budowę domu , a posiadając
    tylko zaświadczenie o warunkach zabudowy - wystąpiłem z wnioskiem o pozwolenie na budowę przyłącza energetycznego o
    mocy 10 kW.Płacę więc jak za normalne użytkowanie , a nie
    budowlane. Abonament 2-miesięczny 7,80 zł. Zibi

  9. #9

    Domyślnie

    Ja nie mając jeszcze pozwolenia na budowę domu , a posiadając
    tylko zaświadczenie o warunkach zabudowy - wystąpiłem z wnioskiem o pozwolenie na budowę przyłącza energetycznego o
    mocy 10 kW.Płacę więc jak za normalne użytkowanie , a nie
    budowlane. Abonament 2-miesięczny 7,80 zł. Zibi

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dva

    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Posty
    7

    Domyślnie

    Jedynie nie zupełnie mi pasuje algorytm że moc przyłączeniowa równa się sumie mocy zainstalowanych urządzeń elektrycznych. Najczęściej pojawiającą się mocą przyłączeniową w różnych projektach jest 5-7kW, więc licząc na przykład czajnik (2kW), pralka (1,5kW), zmywarka (1,5kW), piekarnik elektryczny (1-2kW), elektryczny podgrzewacz do wody (1-2kW) to widać ze spokojnie przekraczamy moc przyłączeniową (nie licząc oświetlenia, wiertarki, odkurzacza i innych dorywczo włączanych urządzeń elektrycznych). Dodatkowo, zastanawiam się jak policzyć zapotrzebowanie na zasilanie 380V (trójfazowe).
    Pracownik w miejscowym zakładzie energetycznym nie chciał nawet wysłuchać naszych pytań, powiedział tylko że wniosek ma być wypełniony i to my sami musimy określić szczegółowe wartości, nie podając przy czym w jaki sposób.

  11. #11

    Domyślnie

    Moc jest zawsze liczona w układzie trójfazowym . Projektant przy
    liczeniu uwzględnia współ.jednoczesności pracy urządzeń .
    Proponuję wystąpić o większą moc przyłączeniową - póżniej może
    być za późno.Gdy możliwości sieci będą mniejsze zakład energ.
    obetnie tą moc. Zibi

  12. #12

    Domyślnie

    Trzeba dodac moce wszystkich odbiornikow (to bedzie moc max), a potem
    dodac tylko moc (pobierana normalnie, a nie np. przy starcie) tych co beda
    pracowac rownoczesnie - to bedzie moc przylaczeniowa.
    W jakims pismie kiedys to liczyli (Ladny dom czy cos) - moze znajde
    pozdr - Krzysiek

  13. #13

    Domyślnie

    W bieżącym cenniku mojego zakładu energetycznego nie znalazłem pozycji zależnej od mocy przyłąćzeniowej. Abonament stały zależy od taryfy (G11, G12) i od tego czy jest zasilanie jedno lub trójfazowe. A składniki zmienne opłaty zależą od ilości kilowatów zużytych.

    Z tego co pamiętam to współczynnik równoczesności wynosi około 0,6. To znaczy, że sumę wszystkich urządzeń elektrycznych trzeba pomnożyć przez 0,6 i to będzie moc przyłączeniowa. ALe jak ktoś ma ogrzewanie elektryczne to już trzeba liczyć inaczej...

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lola

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Na mój dom 150 m2 i rózne urzadzenia wystarczy 16 kw plus 5 w rezerwie. facet w enerdze powiedział,że maja taki podział na grupy tj. 10-15, 16-20 kw i moc przyłączeniową dla 16-to czy 20 kilowatowca daja taka sama a za 16 kw zapłacimy przy podłączeniu mniej. Powiedział, ze srednie roczne wykozystanie to 4000 kw., na budowie starczą 4 kw i abonament budowlany (bez wykozystania energii) to 12 zł.

  15. #15

    Domyślnie

    Spoko wystarczy 15 kW, góra 20. Nie ma co płacic 120 PLN/kW.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-01-08 16:51 ]</font>

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Moj dom..140m2..zakład energetyczny wyliczył..12Kw..
    Prąd budowlany płace zuzycie..plus własnie monopol...75 zł co dwa miesiace,to opłata przesyłowa i abonament..I nie mam wyjscia..

    a...nie mam ogrzewania podłogowego standard i tylko płyta ceramiczna..
    Kw mozna zwiekszyć..
    Za przyłaczenie...własnie..sami wybudowalismy przyłącza..7000 tyś..ale za takie przyłacze płaci sie standard 1200 zł..wrr nie wspomne..mam nadzieje ze monopol zostanie jakos przełamany..
    Teska

  17. #17

    Domyślnie

    Warto zamówić sobie /opłacić/ docelowo odp. ilość kW. Jednakże na okres budowy ograniczyłem to do 2kW. Płacę tylko abonament za 2kW co i tak nie jest śmiesznie mało a spokojnie wystarczy na cele budowlane. Po zakończeniu budowy wrócę do pierwotnego zapotrzebowania bez żadnych opłat. Sam bym na to nie wpadł, ale zaprzyjaźniony elektryk z energii podsunął mi tę myśl.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Dużo już pisaliśmy w innych wątkach o tzw. mocy zapotrzebowanej. Może dla niektórych będzie to zaskoczeniem: w nowym projekcie normy określającej zapotrzebowanie mieszkań i budynków mieszkalnych zakłada się, że moc dla domu jednorodzinnego powinna wynosić nie mniej nie więcej tylko 30 (trzydzieści) kW.(źr: Elektroinstalator 10/2002)
    Dzięki temu przyszły użytkownik (następni użytkownicy) nie są skazani na ograniczenia w projektowaniu instalacji - sposobu uzyskiwania ciepłej wody, ogrzewania domu czy też sporządzania potraw.

    Przy okazji muszę sprostować jednego z przedmówców:
    nowoczesny piekarnik - 5,7 kW
    płyta ceramiczna z 2 polami poszerzanymi - 6,7 kW
    zmywarka z przepływowym ogrzewaniem wody - 2,7 kW

    pzdr

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    dva
    Myslę, że najlepiej zbudować odrazu przyłącze docelowe (jeśli to możliwe) z dużym zapasem, w zależności od przyłacza nie mniej jak 10...16mm2. natomiast z mocą przyłączeniową na czas budowy nie szaleć jakieś 2kW wystarczy.
    Nalezy tez wiedziec że w przypadku mocy przyłączeniowej ważna jest nie tyle sama wielkośc mocy co maksymalna wielkość zabezpieczenia które ogranicza wartość prądu pobieranego przez odbiorcę. Sama moc elektryczna nie jest przez ZE kontrolowana. Wielkość największego bezpiecznika jest ważna ze względu na selektywność zadziałania zabezpieczeń tzn. chodzi o to aby w przypadku np. zwarcia zadziałało zabezpieczenie zamontowane w Waszej tablicy w domu a nie bezpiecznik w złaczu, które jest np. w linii ogrodzenia. Wiadomo spacer w nocy w deszczu i zimnie nie należy do przyjemności.
    Docelowo proponuję popatrzeć raczej na wielkość i konfiguracje bezpieczników niż na samą moc. Sądzę, że optymalna wielkość dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego to 32A (bezpiecznik topikowy). Wtedy jest możliwość stopniowania z bezpiecznikiem nadmiarowym 20A.
    W zależności od wartości tego zabezpieczenia ZE podaje moc przyłaczeniową. W ciagu kilku ostatnich lat ZE zaczynają w swoich tabelach zmniejszać wartość bezpieczników nie zmniejszając mocy przyłaczeniowych co jest mało korzystne dla odbiorców.

    pozdrawiam

    P.S.
    Przybliżona wartość prądu w obwodzie 3fazowym to P/660 (w rzeczywistości jest nieco większa)
    P = moc [W]

  20. #20

    Domyślnie

    On 2003-01-06 16:22, inwestor wrote:
    dva
    Myslę, że najlepiej zbudować odrazu przyłącze docelowe (jeśli to możliwe) z dużym zapasem, w zależności od przyłacza nie mniej jak 10...16mm2. natomiast z mocą przyłączeniową na czas budowy nie szaleć jakieś 2kW wystarczy.
    Nalezy tez wiedziec że w przypadku mocy przyłączeniowej ważna jest nie tyle sama wielkośc mocy co maksymalna wielkość zabezpieczenia które ogranicza wartość prądu pobieranego przez odbiorcę. Sama moc elektryczna nie jest przez ZE kontrolowana. Wielkość największego bezpiecznika jest ważna ze względu na selektywność zadziałania zabezpieczeń tzn. chodzi o to aby w przypadku np. zwarcia zadziałało zabezpieczenie zamontowane w Waszej tablicy w domu a nie bezpiecznik w złaczu, które jest np. w linii ogrodzenia. Wiadomo spacer w nocy w deszczu i zimnie nie należy do przyjemności.
    Docelowo proponuję popatrzeć raczej na wielkość i konfiguracje bezpieczników niż na samą moc. Sądzę, że optymalna wielkość dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego to 32A (bezpiecznik topikowy). Wtedy jest możliwość stopniowania z bezpiecznikiem nadmiarowym 20A.
    W zależności od wartości tego zabezpieczenia ZE podaje moc przyłaczeniową. W ciagu kilku ostatnich lat ZE zaczynają w swoich tabelach zmniejszać wartość bezpieczników nie zmniejszając mocy przyłaczeniowych co jest mało korzystne dla odbiorców.

    pozdrawiam

    P.S.
    Przybliżona wartość prądu w obwodzie 3fazowym to P/660 (w rzeczywistości jest nieco większa)
    P = moc [W]

    dawno minely czasy "zapasow"
    wymiana zabezpieczenia to ca. 100PLN. jesli bedzie za malo zawsze mozna dolozyc chyba ze ktos chce wyskoczyc powyzej 20kW (zalozenia stacji: 10 odbiorcow 200kW).
    poza tym wartosc zabezpieczenia scisle wiaze sie z max zapotrzebowaniem na moc chwilowa (wspolczynnik jednoczesnosci).
    warto przypomniec ze zblizamy sie takze nieuchronnie do dnia zmiany napiec na 230/400V +-10%(kable, urzadzenia musza spelniac te warunki)
    co do wartosci bezpiecznikow nie kwestionuje jedynie zwroccie uwage na rodzaj zabezpieczenia zwarciowego (A,B,C,D). W zlaczu polecam zastosowac C, co Energetyka czasami sobie wrzuci B

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony