dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 81
  1. #21

    Domyślnie

    Witam,
    Podziele sie z Wami moimi doswiadczeniami z ZE. Słup mam na rogu działki. Po wizycie w ZE okazało się, że ZE w moim rejonie wogóle nie widzi możliwości przyłącza kablowego tylko napowietrzne. Jest więc duży problem w tymczasowym przyłączeniu placu budowy. Zamówiłem 10KW - opłata 950 zł (10 x 95/kW) + 450 zł przyłączenie do sieci. Ponieważ nie ma możliwości zrobienia przyłącza kablowego czyli skrzynki w ogrodzeniu (tak jest najwygodniej) i od niej pociągnięcia kabla do budynku, trzeba robić prowizorkę budowlaną (koszt słupa + robocizna to około 2500 zł), a po skończeniu budowy przenieść skrzynkę na ścianę budynku (kolejna opłata dla elektryka). Tak więc przyłącze zamiast kosztować 1400 zł bedzie kosztowało o conajmniej 2500 zł więcej. I nie ma na nich rady, chyba że złoży się wniosek o przyłączenie od razu budynku, a prąd na budowe wykombinuje się od kogoś innego.

    Pozdrawiam

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lola

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    W moim ZE w Tczewie, za wszystko płacą oni. Ja za moc przyłączeniowa i skrzynkę. Wszelkie słupy zgodnie z nowym prawem energrtycznym robia na swój koszt. Z tym że linie napowietrzna robia dopiero gdy wybudowany jest dom, bo musza podłączyć do szczytu, a podzieną moga od ręki. I od tego własnie uzalęznione sa warunki umowy i czas oczekiwania na prąd, gdyz nie wszedzie chcą robić podziemne łącze.

  3. #23

    Domyślnie

    SikooR
    problem tego przylacza napowietrznego dotyczy tylko przylacza budowlanego i takze docelowego?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    tom soyer
    Widzę, że albo ja niejasno opisałem sprawę albo Ty nieuważnie przeczytałeś moją wypowiedź.
    Pisząc o tym aby zbudować przyłącze z zapasem podałem przekrój przewodu zasilającego. Sądziłem, że jak napiszę mm2 (milimetry kwadratowe) to będzie wiadomo o co chodzi. Podtrzymuję nadal, że nie ma co oszczędzać na kablu zasilającym różnice są groszowe. Już od ładnych paru lat dosyć szybko rosną moce produkowanych urządzeń AGD, myslę że taka tendencja się nadal utrzyma. Oznacza to wzrost mocy szczytowej pobieranej przez instalacje w naszych domach. Jeśli nie będziemy mieli kabla o odpowiednim przekroju aby taką moc pobrać to za jakiś czas będziemy wracać do tematu przeróbka przyłącza. Dlatego stanowczo nie zgadzam się w tym przypadku z Twoją opinią, że dawno minęły czasy zapasów.

    Nie wiem również z której normy czerpiesz wiadomości bo informacja podana przez Ciebie dotyczącą charakterystyk wyłączników instalacyjnych A B C D wymaga sprostowania.
    Wyłączników o charakterystyce A nie ma. Charakterystyk (czasowo-prądowych) B C D nie wiązałbym rownież z ich wybiórczym działaniem. Zastosowanie C zamiast B praktycznie nie wpłynie na poprawę selektywności działania. Jeżeli chcemy mieć wybiórcze zadziałanie zabezpieczeń to w złączu należy instalować albo bezpieczniki topikowe, albo specjalne wyłączniki selektywne, no i oczywiście do nich odpowiednio dobrać następne zabezpieczenia.
    Pozdrawiam

  5. #25

    Domyślnie

    Hej
    U mnie wygladalo to tak
    Poniewaz moja dzialka jest oddalona od glownej ulicy o jakies 80 m wiec na plac budowy musialbym postawic przynajmniej trzy slupy plus 80 m kabla (ktory pozniej moglbym sobie wsadzic gdzies) Wiec dogadalem sie z wlascicielem pierwszej dzialki(dobra butelka alkoholu) na ktorej postawilem prowizoryczny slup wraz ze skrzynka Montaz skrzynki wraz z wszystkimi "bebechami" i praca elektryka kosztowal mnie 1200 zł(skrzynka do wykorzystania przy podlaczeniu na stale)oplata do ZE wynosila 95 zł/1KW docelowo zglosilem zapotrzebowanie na 15 KW (chyba wystarczy co? tak mi znajomy doradzil) natomiast na plac budowy wzialem tylko 7KW to jest niezbedne minimum aby podlaczyli sile. wiec w sumie kosztowalo mnie to ok 1900 zl no i jeszcze dokupilem ok 30 m kabla 5*2.5(koszt 100pln)(reszte mialem)ktory wykorzystam do instalacji wewnatrz domu wiec w sumie cala zabawa kosztowala mnie ok 2000 zł teraz bede musial doplacic tylko pozostale 6 KW i wszystko zamknie sie kwota ok 2600 zl.
    I dobrze ze sie nie pakowalem w duze slupy bo teraz ZE wymyslil ze jednak bedzie budowac przylacze kablowe w ziemi wiec na slupach to bym sie mogl chyba tylko powiesic lub odsprzedac jakiemus frajerowi.

    Pozdrawiam

  6. #26

    Domyślnie

    "minęły czasy zapasów" - kiedy?
    Na kablu przyłącza i wielkości rozdzielnicy głównej budynku nie warto oszczędzać, prędzej czy później odbije się to czkawką. Podane przeze mnie 30 kW uważam za jak najbardziej rozsądne. W obecnej sytuacji jednak radziłbym te 30 kW uwzględnić w przekrojach kabli, a od energetyki zamówić 16-20 kW.
    Niestety ZE traktuje główne zabezpieczenia jak kryzy ograniczające moc i zwykle uzyskanie pełnej selektywności działania zabepieczeń o których pisze inwestor jest tylko pobożnym życzeniem.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    aziel
    Zgadzam się całkowicie z Tobą.
    Mogę tylko dodać,że jeżeli chcemy poprawić sytuację selektywności to tylko poprzez zamówienie odpowiednio dużej mocy takiej aby zabezpieczenie (topikowe-przedlicznikowe) w złączu było nie mniejsze niż 32A. Wtedy mamy szansę na wybiórcze działanie zabezpieczeń.
    Ostatnio ZE wymyślają jeszcze dodatkowo chamskie zabezpieczenie zalicznikowe - jedyna obrona przed tym to zamienić je na wyłącznik selektywny. ZE się na to zgadzają, ale taki wyłącznik kosztuje już trochę kasy i jak będziemy chcieli zwiększyć później moc to będziemy se go mogli ...... wiecie co.
    Pozdrawiam

  8. #28
    Guest

    Domyślnie

    Maksymalna moc jaką możemy uzyskać od energetyki nie związaną z dużym nakładem inwestycyjnym jes 40kW co daje nam maksymalną wielkość zabezpieczeń głównych 63A, wszystko co powyżej może wiązać się układem pomiarowym półposrednim i np. wyprowadzeniem dodatkowego obwodu ze stacji trafo.
    Moim zdaniem jeszcze narazie warto przewidzić maksymalną moc przyłączeniową, ale niesie to w przyszłości zagrożenie ponieważ jes już w projekcie opłata stała która będzie uzależniona od wielkości tych zabezpieczeń, nie mniej wykonując instalacę elektryczną radziłbym mieć na uwadze maksymalną moc, w przypadku wprowadzenia w/w projektu zawsze idzie zrezygnować z wielkości zabezpieczeń tzn wilkości mocy przyłączeniowej.

  9. #29

    Domyślnie

    15kW to z całą pewnością wystarczy. Chyba że w budynku przewidujemy ostre grzanie. Jest to wielkość rozsądna również w opłacie za podłączenie.Trójfazowe zabezpieczenie przedlicznikowe wówczas wynosi 25A. Należy spodziewać się trudności z selektywnością. Moc większa od 40kW jest bez sensu bo faktycznie trzeba budować układ pomiarowy z przekładnikami i nalezy się liczyć z dwuczłonową taryfą: za zużyta energię i za MOC ZAMÓWIONĄ!

  10. #30

    Domyślnie

    15kW to z całą pewnością wystarczy. Chyba że w budynku przewidujemy ostre grzanie. Jest to wielkość rozsądna również w opłacie za podłączenie.Trójfazowe zabezpieczenie przedlicznikowe wówczas wynosi 25A. Należy spodziewać się trudności z selektywnością. Moc większa od 40kW jest bez sensu bo faktycznie trzeba budować układ pomiarowy z przekładnikami i nalezy się liczyć z dwuczłonową taryfą: za zużyta energię i za MOC ZAMÓWIONĄ!

  11. #31

    Domyślnie

    >[quote]
    >On 2003-01-07 10:26, inwestor wrote:
    >aziel
    >Zgadzam się całkowicie z Tobą.
    >Mogę tylko dodać,że jeżeli chcemy poprawić >sytuację selektywności to tylko poprzez >zamówienie odpowiednio dużej mocy takiej >aby zabezpieczenie (topikowe->przedlicznikowe) w złączu było nie mniejsze >niż 32A.

    Co do selektywności. Aktualny taryfikator ZE (przynajmniej we Wrocławiu) zawiera również wartości zab. przedlicznikowych (np. dla 15 kW- 25 A). Nie ma szans na selektywność. A to już jest sprzeczne z nowymi "Warunkami technicznymi obiektów ...." obowiązującymi chyba od 19.12.02. Trzeba powalczyć z ZE. Robię teraz jakieś studia podyplomowe i jeden z wykładowców jest współautorem różnych norm i dokumentów SEP. Mam ochotę przećwiczyć ZE, dam znać jak by co...


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pawel_l dnia 2003-01-08 22:43 ]</font>

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    pawel_l
    Popieram Walkę z ZE i niech "moc" będzie z Tobą.
    Ja już jestem po wstępnych kłótniach na ten temat na razie przez telefon. Odpowiedź jest mniej więcej taka "..jak się nie podoba mały bezpiecznik to dopłać Pan to zainstalujemy wyłącznik selektywny..."
    Ciekawy jestem co Tobie odpowiedzą ??
    Pozdrawiam

  13. #33

    Domyślnie

    ja właśnie na zapas podpisałam umowę na 30 kW, po pierwsze nie martwie się, że nie starczy mi mocy, mam zapas na ewentualne szaleństwa światełek ogrodowych na święta , a może sauna w ogrodzie, basen i ogrzewana woda - te 30kW daje mi pewność, no cóż troche drożej na początku, ale nie wiem co może być za parę lat z przydzielaniem mocy.
    a i kable do mocy 30 są inne niż do 15 kW,
    jedno mnie tylko trochę martwi chcę wprowadzić się w tym roku, a w umowie termin przyłączenia jest do połowy 2004.

  14. #34
    Guest

    Domyślnie

    A ile płaciłaś za 1 KW przyłączony.

  15. #35

    Domyślnie

    95 zł

  16. #36
    Guest

    Domyślnie

    W 2001 podpisałem umowę na 30 KWx90 zł ,jakoś w czerwcu 2002 przysłali mi aneks do umowy że cenę jednostkową podnoszą do 120zl,czyli 30 x120 .Aneksu nie podpisałem i czekam na ich następny krok ,jeżeli będą sie upierać to ja ze swojej strony zmniejszę moc przyłączeniową z 30 na 20 ,bo akurat zakladają mi gaz .Na początku budowy były założenia aby ogrzewanie było elektryczne ,ale gazmajstry przyciągneli się z gazem więc na energetyce przestało mi aż tak zależeć.

  17. #37

    Domyślnie

    On 2003-01-07 09:57, inwestor wrote:
    tom soyer
    Widzę, że albo ja niejasno opisałem sprawę albo Ty nieuważnie przeczytałeś moją wypowiedź.
    Pisząc o tym aby zbudować przyłącze z zapasem podałem przekrój przewodu zasilającego. Sądziłem, że jak napiszę mm2 (milimetry kwadratowe) to będzie wiadomo o co chodzi. Podtrzymuję nadal, że nie ma co oszczędzać na kablu zasilającym różnice są groszowe.
    nie mialem na mysli kabla ale "wielkosc zabezpieczenia" w zlaczu
    - to sa co miesieczne koszt. kabelek to pestka - zgadzam sie z toba obstawalbym nawet przy 16mm2 (wymiana kabla nie jest prosta chyba ze leci w rurce)

  18. #38

    Domyślnie

    Nie wiem również z której normy czerpiesz wiadomości bo informacja podana przez Ciebie dotyczącą charakterystyk wyłączników instalacyjnych A B C D wymaga sprostowania.
    Wyłączników o charakterystyce A nie ma.
    A - ok nie dotyczy to wylacznikow instalacyjnych

  19. #39

    Domyślnie

    Charakterystyk (czasowo-prądowych) B C D nie wiązałbym rownież z ich wybiórczym działaniem. Zastosowanie C zamiast B praktycznie nie wpłynie na poprawę selektywności działania.
    wplynie i to bardzo! - wszystko zalezy od rodzaju obciazenia - to wlasnie do niego dobiera sie charaktrystyke pradowo-czasowa

    co to znaczy odpowiednio?
    czy uklad np: 32[A] C - 32[A] B jest selektywny?

  20. #40

    Domyślnie

    On 2003-01-07 10:09, aziel wrote:
    "minęły czasy zapasów" - kiedy?
    Na kablu przyłącza i wielkości rozdzielnicy głównej budynku nie warto oszczędzać, prędzej czy później odbije się to czkawką. Podane przeze mnie 30 kW uważam za jak najbardziej rozsądne. W obecnej sytuacji jednak radziłbym te 30 kW uwzględnić w przekrojach kabli, a od energetyki zamówić 16-20 kW.
    czyli rezygnujesz z zaspasu (mocy)?

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony