dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie układ otwarty c.o. - jakie ma wady?

    Wiele mówi się o wyższości układów c.o. zamkniętych nad otwartymi.
    Mam pytanie: jak będzie wyglądało to w kontekście instalacji c.o. starego typu (żeliwne grzejniki), gdzie mam już kocioł węglowy i planuję przyłączyć równolegle nowy gazowy (np. Termet lub "Niedżwiedż" Saunier Duval).
    - Czy jest znany jakiś znaczący negatywny wpływ układu otwartego na kocioł gazowy?
    - Jeśli tak to jakie są sposoby ich zminimalizowania?
    - Czy słyszeliście o dosypywaniu do instalacji fosforanu sodu lub substancji chelatujących ?
    - Jak fachowo przepłukać instalację przed zamontowanie nowego kotła?
    - Jakie wstawić filtry, osadniki, pompy, ... inne urządzenia i gdzie?
    Darek

  2. #2

    Domyślnie

    Uklad otwarty obniza zywotnosc instalacji calej, nie tylko plomieniowek kotla. Im czesciej dopuszczasz wody tym instalacja bardziej sie zuzywa. Z tego tez powodu bylbym ostrozny z tym przeplukiwaniem chyba ze chcesz to zrobic jednorazowo i szybko, czyli od razu napelnic instalacje woda ponownie. Nie ma nic gorszego (no moze poza przemrozeniem) dla plomieniowek i pozostalych rur stalowych niz napelnianie ich woda, wypuszcanie tej wody i ponowne napelnianie. No i przeczytaj czy nie stracisz gwarancji na przyklad na pompe obiegowa jesli zastosujesz uklad otwarty.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli planujesz przyłączyć kocioł gazowy z pompą obiegową to zwróć uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół:
    Przy układzie otwartym może się zdarzyć, że pompa będzie "mieliła" wodę w miejscu. Prawdopodobieństwo to jest tym większe, im wyższe jest ciśnienie statyczne wody (im wyżej umiejscowione naczynie przelewowe)... Układ zamknięty, gdzie w instalacji mamy ciśnienie 1-2 [bar] jest praktycznie niewrażliwy na ciśnienie statyczne, tzn. nie ma zasadniczej różnicy, czy najwyższy punkt instalacji jest na poziomie jednego, czy np. sześciu metrów. Przy takim układzie pompa ma tylko do pokonania opory przepływu instalacji, natomiast nie musi się męczyć z pokonaniem różnicy poziomów...
    Oczywiście w przypadku układu otwartego- grawitacyjnego te uwagi nie mają znaczenia...

  4. #4

    Domyślnie

    1/ Mam już pompę z Leszna (teraz nie używam, bo przeszłem na grawitacyjny. Zbyt krótki cykl pracy niedogrzewał 2-ch pokoi najbardziej oddalonych) i wydaje mi się, że działała i nie mieliło wody.
    2/ Chciałbym mieć równolegle podpięty węglowy i gazowy. Dlatego idea systemu otwartego. Ale zastanawiam się czy nie ma przeciwskazań dla samego kotła (Termet lub Niedzwiedz SD - producent dopuszcza do ukł. otwartego).
    3/ Jakie wstawić filtry i gdzie (słyszałem o siatkowych, sznurkowych, odmulaczach ?)
    4/ Słyszałem o płukanie chemią
    5/ słyszałem o dodawaniu chemii do instalacji (zmiękczacze ?, inhibitor KN190H na allegro ??, środki chelatujące ??). Tylko słyszałem, zero szczegółów !

    Może ktoś fachowo doradzi.
    Proszę.
    Darek

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A czy nie lepsze by było przerobienie instalacji na zamkniętą i podłączenie do niej kotła gazowego, a kocioł na węgiel pracował by w ukłądzie otwartym połączony przez wymiennik?

  6. #6

    Domyślnie

    No i właśnie zastanawiam się co będzie lepiej.
    Bo dobry wymiennik to 600 zł + robocizna i przeróbki = ok. 1000 zł. Słyszałem o możliwości zagotowania się wody lub konieczności częstej wymianie wymiennika oraz o ewentualnych 20-30% stratach na wymianie.
    Darek

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Grzegorz - coś pomyliłeś - im wyższe ciśnienie tym pompa lepiej pracuje (sprawdzone) - ostatnio w kotłowni pompa mieliła wodę w miejscu . Hydraulik głowił sie co to może być? Podpowiedziałem żeby pompę zamontował jak najniżej.Njapierw sie obruszył ale potem dał namówić .Co prawda był z tym kłopot , ale obniżył ją o 0,5m(0,05bar) i instalacja nagle ożyła.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  8. #8

    Domyślnie

    mial zamale cisnienie naplywu wody na krociec ssawny i wystopilo zjawisko kawitacji ale jezeli na zimnej wodzie wystarczylo przenies o 0,5m w dol to moze miec problemy na wyzszej temp. bo wtedy jest potrzebne wyzsze cisnienie naplywu wody
    podaje za obrazkami grundfosa[sa takie na instrukcji montazu ]

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Pompy mają podane w instrukcji minimalne ciśnienie pracy.Ciśnienie mierzy sie najprościej w barach (1bar= 10 m słupa wody).Np grundfos podaje mozliwość pracy od 0,3bar.
    Co do "ciśnienia napływu" hmmm... przy stojącym kotle nie powinno działać nic. Woda przeciez stoi. A włączę pompę i wodę przerzuca.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Jest moda na wstawianie zaworów sprężynowych zwrotnych. I tutaj jest kot pogrzebany często. A żeby było weselej, to te zawory są do zimnej wody.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    tak ale ja mowie w stanie dynamicznym miedzy kroccem ssawnym a tlocznym powstaje roznica cisnien dlatego musisz miec jakies cisnienie statyczne zeby wode przy uruchomieniu pompa przetloczyla i nienastopilo zjawisko kawitacji[odrywania strog wody od wirnika a tym samym spadku przeplywu ilosci wody i innych efektow] a przy wzroscie temp. wody to cinienie wody musi byc wieksze bardzo wazne to jest w instalacjach otwartych bo tam przy wzroscie temp. wody cisnienie sie niezmieni odwrotnie w ukladach zamknietych tam cinienie wzrosnie

  12. #12

    Domyślnie

    Kurza stopa !
    Mało kumam o tych pompach. Teraz mam instalacją otwartą przez 4 kondygnacje x2,8 m = 10,5-11 m. Naczynie przelewowe na strychu. W kotłowni na górnym leżaku manometr zegarowy pokazuje 0,8 b. Jest pompa na powrocie i pompowała.
    Ale ............ chciałbym wrócić do tematu.
    Bo zastanawiam się co będzie lepiej.
    Bo dobry wymiennik to 600 zł + robocizna i przeróbki = ok. 1000 zł. Słyszałem o możliwości zagotowania się wody lub konieczności częstej wymianie wymiennika oraz o ewentualnych 20-30% stratach ciepła na wymianie.
    Tak więc mam dylemat :
    - czy nowy żeliwny kocioł na grawitacyjnym równolegle z weglowym (tak teraz mam i jest OK oprócz rachunków za gaz. Ale zwalam to na przestarzałą konstrukcję gazowca). Nowy kocioł producent dopuszcza do otwartego.
    - czy nowego gazowca w ukł. "zamkniety" i węglowy przez wymiennik, ale czy to się finalnie opłaci i sprawdzi.
    Darek

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Ogólnie bardziej chodzi tu o zużywanie sie instalacji w układzie otwartym powodowane przez dopuszczanie świeżej wody i podwyższone ryzyko odkładania się kamienia.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Mark1oc

    W instalacji co w pompie zjawisko kawitacji?
    Chyba sobie żarty robicie.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Czy są sposoby minimalizujące niedogodności układu otwartego, tj. "uszczelnienie" zmniejszające ubytki wody, dodawanie preparatów chemicznych, uzdatniacze wody, .......... itd.
    Układ otwarty wydaje mi się najmniej kłopotliwy dla idei dwóch kotłów.

    Co poradzicie ????????
    Darek

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Jak nie będziesz pilnował to wodę zagotujesz w każdym ukłądzie. Mi się to udało raz (przy ukłądzie otwarto/zamkniętym) jaki ci radziłem) i to przy mocnej mojej pomocy. Ot tego czasu nie przytrafiło mi się to ani razu.

  17. #17

    Domyślnie

    Do rafałek:

    Czy to oznacza,że masz gazowy na ukł. zamkniętym i węglowy na otwartym z krótką pętlą i pompą do wymiennika?
    Jak Twoim zdaniem to się spisuje?
    Zauważasz minusy? Jakieś straty ciepła?
    Czy wymiennik nie zarasta? Jaki ten wymiennik (są za 300, 600, 800 zł). Masz 2 pompy? Co steruje pompą zwęglowego?
    Jakie filty należy dać (ochrona wymiennika)? Ponoć delikatne ustrojstwo.
    Darek

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek63
    Czy są sposoby minimalizujące niedogodności układu otwartego, tj. "uszczelnienie" zmniejszające ubytki wody, dodawanie preparatów chemicznych, uzdatniacze wody, .......... itd.
    Układ otwarty wydaje mi się najmniej kłopotliwy dla idei dwóch kotłów.

    Co poradzicie ????????
    Mam instalację otwartą od zawsze. Od 23 lat używam polskiej produkcji stalowe grzejniki(panele). Wodę mam twardą. 22st.niemieckie. Wiem, bo mam akwarium.
    Z racji wykonywanego prawie od trzydziestu lat zawodu kotlarza naoglądałem się wszelakiej maści kotłów naprawdę wiele. I na palcach jednej ręki mogę wymienić przypadki stwierdzenia kamienia kotłowego w kotłach. Były to zazwyczaj kotły parowe i w dwóch przypadkach kotły wodne niskotemperaturowe (właśnie takie jakich używamy). Kamień kotłowy w tych kotłach wziął się stąd, że były potężne ubytki wody. To było w firmach transportowych i kierowcy zimą zalewali silniki gorącą wodą właśnie z centralnego. Czyli kamień kotłowy mamy z głowy .
    Korozja instalacji.
    Chyba wszyscy słyszeliście o letnich przyduchach w jeziorach. Następuje wtedy śnięcie ryb z powodu braku tlenu w wodzie. Tak samo napowietrzmy akwarium, żeby dotarczyć rybkom tlenu. Czym woda cieplejsza, tym mniej rozpuszcza gazów. W jeziorach, akwariach, jaka występuje temperatura wody? Do dwudziestu kilku stopni i już prawie nie ma w niej tlenu. A co powoduje korozję instalacji c.o.? Tlen zawarty w wodzie. Grzejemy instalację do jakich temperatur? Do kilkudziesięciu stopni. Jaki jest styk wody z powietrzem w porównaniu z objętością wody w zładzie? Malutki. Aby wodę dobrze natlenić musi być ona w ruchu. W naczyniu wzbiorczym praktycznie stoi, nie biorąc pod uwagę ruchów jak instalacja chłodzi się lub rozgrzewa. Napełniamy instalację zimną wodą. Odpowietrzamy. Rozpalamy w kotle i co widzimy? Że znowu jest zapowietrzona. Zapowietrzona, bo w miarę wzrostu temperatury uwalnia się z wody zgromadzone(rozpuszczone) w niej powietrze. Odpowietrzamy tak kilka razy i potem na lata mamy swięty z tym spokój, gdyż powietrza w niej już praktycznie nie ma. Nie ma powietrza, nie ma tlenu, nie ma korozji.
    Dolewanie wody i kamień kotłowy.
    Ile w takim domku litrów dolewamy wody w sezonie? 20 litrów, 50?
    Ile z tego wytrąci się kamienia kotłowego? Śladowe ilości. A ile razy czasami spuszczamy i napełniamy wodą zład, jak hydraulikowi coś nie wyjdzie? I co? Kamień nam wtedy nie przeszkadza?
    Nie dajmy się zwariować. Grabie zawsze grabią do siebie. Niech każdy reklamuje swój towar, ale niech nie opluwa konkurencji.
    Nie ma podstaw, aby obawiać się otwartej instalacji c.o.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Jakby mi się chciało pisaś to napisałbym podobnie - co do kamienia chodziło mi bardziej o naczynia z dopuszczaniem wody(pływak) gdzie uzupełnianie następuje nawet kilka razy dziennie.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    A myślisz, że mi się chce?
    Wolę pisać jakieś ble, ble .
    A jeżeli chodzi o te naczynia z pływakiem. Może to i dobre, tylko zależy do czego. W kibelkach sprawdza się.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony