dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jaki grzejnik wybrać?

    Mam w planach wymianę starego żeliwnego grzejnika w pokoju, lecz nie wiem na jaki się zdecydować. Jaka jest różnica pomiędzy grzejnikiem aluminiowym a metalowym i który lepiej sprawdzi się w mieszkaniu (35m2). Jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie i nie bardzo wiem, który będzie się lepiej nadawać.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli masz instalację z rur miedzianych to nie polecam grzejników aluminiowych, tlenki miedzi wydzielające się w wodzie źle wpływają na aluminium i grzejniki korodują.
    Grzejniki aluminiowe są modułowe tzn. mozna dokręcać dowolna liczbę "zeberek" za pomoca specjalnego klucza, żadany wymiar skręcają w sklepie albo zrobi ci to kazdy hydraulik. Grzejniki aluminiowe mają tylko podłączenie boczne.

    Na grzejniki stalowe miedz nie ma wpływu, Jeśli jednak masz instalacje z plastiku lub rur pex-al-pex to nie ma znaczenia jaki grzejnik podłączysz. Grzejniki stalowe sa z podłaczeniem bocznym jak i dolnym, co ładnie wygląda jeśli rurki wyprowadzisz na dole ze ściany nad wylewka i podłączysz przyłączem kątowym. Grzejniki stalowe trzeba kupić na wymiar, wiec trzeba dobrać moc w Watach do danego ogrzewanego pomieszczenia uwzględniając temp wody w CO, każdy porducent ma tabele z moca swoich grzejników dla zadanych temp. Zasilania i powrotu.

    Grzejniki stalowe z podłączeniem bocznym mają oznaczenie C, z dolnym V. Są też grzejniki dwupłytowe i jednopłytowe. Np. oznaczenie V22 mówi że jest to grzejnik dwupłytowy z podłączeniem dolnym. C22 to samo tylko z podłączeniem bocznym. Przy takich samych wymiarach dwupłytowe mają 2 razy większą moc

    Grzejniki stalowe mają zazwyczaj już wbudowany zawór termostatyczny, do którego wystarczy dokręcić głowice, w aluminiowych chyba tego nie ma i trzeba osobno dokupić.

    Mi osobiście podobają się grzejniki stalowe, z podłaczeniem dolnym płytowe V22. Z polecanych firm polecam Purmo dają 10 lat gwarancji oraz Kermi (bardzo dobry lakier i biel i technologia X2 o której możesz poczytać na stronie Kermi)

  3. #3

    Domyślnie

    Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że stalowe dużo szybciej korodują od aluminiowych. Ceny są już dosyć podobne aluminiowych i stalowych. Ja osobiście polecam aluminiowe i nie spotkałem jeszcze skorodowanych za to stalowych już wiele.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że stalowe dużo szybciej korodują od aluminiowych. Ceny są już dosyć podobne aluminiowych i stalowych. Ja osobiście polecam aluminiowe i nie spotkałem jeszcze skorodowanych za to stalowych już wiele.
    W instalacjach zamkniętych nie ma co korodować, w instalacjach otwartych z piecem na węgiel owszem, ale wtedy najlepiej podłączyć piec na węgiel za wymiennikiem ciepła w obiegu otwartym a grzejniki dać w układzie zamkniętym.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki ślicznie za tak szybką i obszerną odpowiedź.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar tomasz_ka
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-205
    Posty
    35

    Domyślnie

    Lenyx, a co polecasz właśnie do instalacji miedzianej, bo taką posiadam? Grzejniki stalowe czy jakieś inne? W ogóle zauważyłem sporą oszczędność w posiadaniu instalacji miedzianej, nieźle energooszczędna jest.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.125
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasz_ka Zobacz post
    Lenyx, a co polecasz właśnie do instalacji miedzianej, bo taką posiadam? Grzejniki stalowe czy jakieś inne? W ogóle zauważyłem sporą oszczędność w posiadaniu instalacji miedzianej, nieźle energooszczędna jest.
    http://www.regulus.com.pl/jednorodna...ziesieciolecia

    Pozdrawiam
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony