dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wybór ekipy budowlanej - jak porównać oferty ?

    Jestem w trakcie wyboru ekipy budowlanej. Mam 7 kandydatów i chce uzyskać od nich ofertę na stan surowy otwarty + dach. Z tego powodu mam prośbę,c zy zawarłem wszystkie istotne punkty w zapytaniu ofertowym. Wiem, że ekipy wyceniają różnie i w różnym zakresie, a nie chce się później rozczarowwać. Ponizej list prac / zagadnień, prosze o komentarz i uwagi co do braków lub nadmiarowości. Na co zwracać jeszcze uwagę lub co oddać do listy!:

    BUDOWA
    Kondygnacja 0 -piwnica
    Roboty ziemne
    Budowa kanalizacji piwnicy +drenaż
    Fundamenty
    Ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne
    Sciany działowe
    Strop nad piwnicą
    Schody żelbetonowe
    Izolacja pozioma i pionowa przeciwwilgociowa / przeciwwodna
    Ocieplenie
    Kondygnacja 1 - parter
    Ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzneparteru
    Sciany działowe
    strop nad parterem
    Kominy parteru
    Taras (elementy nośne)
    Schody żelbetonowe wewnętrzne
    Schody zewnętrzne (wejściowe)
    Kanalizacja parteu
    Kondygnacja 2 - poddasze
    Śniany nośne zewnętrzne (kolankowa) i wewnętrzne
    Ściany działowe
    Kominy poddasza
    Kanalizacja poddasza
    Dach
    Więźba dachowa
    Położenie dachu
    INNE
    Kanalizacja, POŚ, etc.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym podał dokładniej na czym mają polegać roboty ziemne (np. zdjęcie humusu, wykopy, obsypanie fundamentów, piasek pod podłogę w piwnicy), a szczególnie co mają zrobić z ziemią - bo będzie jej sporo - bo może nie chcesz mieć takiej dużej górki na działce. Przy dachu też trzeba sprecyzować, czy chodzi o deskowanie + papa, folia + łaty, kontrałaty i dachówka, czy co innego), chyba że projekt to wyraźnie opisuje. Oczywiście oferenci powinni zadeklarować zgodność z projektem, używanie tylko materiałów nowych, z wymaganymi aprobatami/certyfikatami. Może trzeba coś dodać o podłączeniu wody - przy budowaniu trzeba jej dużo?
    Tomasz M.

  3. #3

    Domyślnie

    Tomasz - Dzięki za rady

    Może ktoś jeszcze chce się podzielić swoimi doświadczeniami?
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  4. #4

    Domyślnie

    Powiedźcie, na cyz się przejechaliscie, czego nie wzięliście pod uwagę, a okazało się to problemem w wycenie / umowie.
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie kanalizacja byla na samym koncu - traktowana łącznie niemal jako element robót wykonczeniowych przed tynkowaniem, razem z ogrzewaniem, wodą, prądem, anteną, etc. Robila to inna ekipa.
    Brak w wykazie izolacji ścian - zależy czy 2 czy 3 warstwowe - to różnie kosztuje i na innym etapie sie robi.
    Brak też wzmianek o zbrojeniu i wylaniu belek nadokiennych - żeby potem nie powiedzieli, że "tego nie było".
    Racje ma Tom, jak pyta o to "co z ziemią" - zależnie czy wywózka czy splantowanie - koszt będzie różny, ale zawsze będzie i trzeba go ująć w obowiązkach wykonawcy.
    Ocieplenie dachu - ile i jakiego materiału, ewentualne wstawienie okien (także w ścianach). Dobrze jest probować wytargować zaplatę ostatnich 10% np. w 2 miesiące po zakonczeniu prac. Da ci to bat na niesolidnych.
    U mnie tak bylo - nie mialem projektu instalacji, więc mi go zrobili ołówkiem, niemalże na serwetce, a kier. budowy chce porządny, do akt. I szukam teraz tych moich wykonawców, jak ostatni frajer, bo zaplacilem im 100%. Za wczesnie.
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  6. #6
    ElaB
    Guest
    ElaB

    Domyślnie

    Rafalg,
    Umowy mozesz zawierac jakie chcesz. Czy widziales, gdzie mieszkaja twoi potencjalni budowlancy i co posiadaja? To tak na wszelki wypadek gdyby nie zostaly dotrzymane warunki umpwy. ..

  7. #7

    Domyślnie

    ElaB - -zbieram wszystkie informacje o potencjalnych wykonawcach, właśnie nawet gdzie mieszkają. W tym względzie pytam się w jaki sposób organizowali budowę w kontekście mijsca zamieszkania i gdzie dojezdżali najdalej. Mogę to potem zweryfikowac z inwetorami, czy rzeczywiście się sporawdzili (tzn. załatwili sobie noclgi czy tez sumiennie dojeżdżali)
    Pozdrówka
    Rafal
    GG: 386832

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    To ciekawy temat, dla mnie na czasie, będę wdzięczna jeśli jeszcze ktoś napisze swoje doświadczenia

    serdecznie pozdrawiam
    P.S odświeżę też temat

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Monika $ Seba
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    127

    Domyślnie

    podnosze temat bo kolejna grupa już-prawie-budujących staje przed tym problemem. Liczymy na doświadczenia inwestorów z roku 2005 i wcześniejszych

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,
    Ja przede wszystkim kierowałem się opiniami tych, którym już ekipa zbudowała domy. I to w dłuższym okresie czasu. Oglądałem m.in. dom zbudowany przez "moich" Budowlańców 5 lat temu. I opinia jego właścieli mnie przekonała, że warto się na nich zdecydować.

    I mam propozycję - jak wybierzesz ekipę, to spróbuj sie dogadać (mi sie udało), że np. 5% wartości zapłacisz po 3 latach + odsetki (ja się umówiłem na 5,5%). A w tym czasie ekipa ma usunąć wszelkie usterki.
    Moim zdaniem suma jest na tyle mała, że się zgodzą i na tyle duża, że jak coś będzie nie tak, to szybko poprawią (z i co najważniejsze, podczas budowy będa staranni).
    Ja mam taką umowę - mam nadzieję, że będzie działać. Ale o tym za... 3 lata.
    Pozdrawiam
    Grzegorz

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    podnoszę temat
    w nadziei na pomoc inwestorów z poprzedniego roku..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony