dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 105 z 107
Pokaż wyniki od 2.081 do 2.100 z 2127
  1. #2081

    Domyślnie

    Rury pionowe 12mm w harfie co 10cm czy co 20 można?
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  2. #2082
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kac-Per Zobacz post
    Rury pionowe 12mm w harfie co 10cm czy co 20 można?
    Co 10
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  3. #2083

    Domyślnie

    No i jest 2x2m
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1468.jpg
Wyświetleń:	397
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	304208
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1470.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	304207
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  4. #2084

    Domyślnie

    Ty tak na miękko to polutowałeś?

  5. #2085
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    yaiba83 - uważasz, że nie wytrzyma?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  6. #2086

    Domyślnie

    Tak, lut miekki. Będzie działać na grawitacji z buforem 1000l wiec nie obawiam się o przegrzanie.
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  7. #2087

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o przegrzanie bo temp ok 200C cyny co nie grozi . Raczej chodzi o pękanie lutu z powodu naprężeń spowodowanej skokami temperatury od -20 C do 100C a tu raczej chodzi o naprężenia i pękanie lutów zimnych Jeżeli lutowanie jest w ten sposób co w CO czyli w kształtkach to ok a jeśli na styk i oblane cyną to czarno to widzę!!!! czyli partanina dlatego potrzebny lut twardy
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 15-04-2015 o 19:13

  8. #2088
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kac-Per Zobacz post
    No i jest 2x2m
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1468.jpg
Wyświetleń:	397
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	304208
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1470.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	304207
    A jak połączyc rurke z blachą bo samo wygniecenie rowku w blasze i włożenie w niego rurki nie zapewna stuprocentowego styku i przewodzenia ciepła z blachy do rurki może zatopic w jakim silikonie ?a gdyby np. zamiast wygniatac w blasze owinąc folia aluminiową.folia jest cieńsza a wiec po wyjsciu słonecza za chmur szybciej ciepło jest przekazywane do rurki i przestrzeń miedzy absorberem a szybą zmniejszył bym do min.

  9. #2089
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A jak połączyc rurke z blachą bo samo wygniecenie rowku w blasze i włożenie w niego rurki nie zapewna stuprocentowego styku i przewodzenia ciepła z blachy do rurki może zatopic w jakim silikonie ?
    Nie. Jeżeli masz dwa różne materiały to trzeba zrobić to tak:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz1.jpg
Wyświetleń:	389
Rozmiar:	17,1 KB
ID:	317488  
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  10. #2090
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    a gdyby np. zamiast wygniatac w blasze owinąc folia aluminiową.folia jest cieńsza a wiec po wyjsciu słonecza za chmur szybciej ciepło jest przekazywane do rurki
    Zrób takie doświadczenie; Weź kawałek takiej folii i zacznij ją z jednego końca ogrzewać, trzymając w palcach w drugim. To samo doświadczenie zrób z blaszką o grubości np.0,3mm. Do wniosków dojdziesz sam.
    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    i przestrzeń miedzy absorberem a szybą zmniejszył bym do min.
    Przestrzeż między absorberem a szybą też jest ściśle określona, tak aby graniczyć do minimum szkodliwe zjawiska i wynosi 1,5-3,5 cm.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #2091

    Domyślnie

    popieram kolektor1
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  12. #2092
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Nie. Jeżeli masz dwa różne materiały to trzeba zrobić to tak:
    Prawde mówiąc to nie bardzo widze na zdjęciu jak to zrobione mógłbyś opisac rurka wiadomo miedziana nad blachą sie zastanawiam jaka będzie lepsza miedz czy aluminium ? obecnie mam solar na tarasie pod płytkami 100mb alupex ostatnio licznik który mam umieszczony na obiegu pokazał 600lw pompowanej wody o temp 45stopni w ciągu 4godzin sriednia temperatura wody jaka wchodziła w kolektor licze na jakieś 25stopni narazie chce zbudowac jeden kolektor i podpiąc pod niego ten taras szeregowo żeby dogrzał z tych ok.45 przynajmniej do 60stopni

  13. #2093
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    romano78- blacha owinięta wokół rurki- takie odwrócone U, w którego środku jest rurka. Pozostała blacha wyprostowana i kolejne zawinięcie na rurce.
    --u----u---u-- - tak to mniej więcej wygląda. W wywinięcia blachy wkładamy rurkę.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  14. #2094
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    romano78- blacha owinięta wokół rurki- takie odwrócone U, w którego środku jest rurka. Pozostała blacha wyprostowana i kolejne zawinięcie na rurce.
    --u----u---u-- - tak to mniej więcej wygląda. W wywinięcia blachy wkładamy rurkę.
    To wszystko to ja wiem tylko po wsadzeniu rurki w rowek chyba nie będzie ona ładnie stykała sie wszędzie z blachą,idealnie było by zalac rurke w rowku czyms ciekłym co póżniej zmieniło by stan na stały ,cyna ładnie sie topi ale ma słabą przewodnośc i pewnie efek byłby gorszy

  15. #2095
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Romano.
    To co widziałeś wcześniej na prezentowanym zdjęciu to nie jest raczej "u" a jest to raczej w kształcie Greckiej litery omega. Jeżeli chcesz użyć blachy miedzianej to użyjesz cyny. To że cyna gorzej przewodzi to tym się nie martw, będzie bardzo dobrze. Ale jeżeli chcesz użyć blaszki aluminiowej to nie jesteś w stanie jej przylutować do miedzianej rurki i robisz to tak:
    Profilujesz blachę aluminiową w kształcie "omegi" ale z średnicą o 1mm mniejszą w stosunku do rurki miedzianej. Na rurkę miedzianą zakładasz półokrągły korek o średnicy tej rurki miedzianej i wpychasz do tej omegi. Omega się lekko otwiera bo i rurka jest większa, ale za to dokładnie "opina" rurkę.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  16. #2096
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Romano.
    To co widziałeś wcześniej na prezentowanym zdjęciu to nie jest raczej "u" a jest to raczej w kształcie Greckiej litery omega. Jeżeli chcesz użyć blachy miedzianej to użyjesz cyny. To że cyna gorzej przewodzi to tym się nie martw, będzie bardzo dobrze. Ale jeżeli chcesz użyć blaszki aluminiowej to nie jesteś w stanie jej przylutować do miedzianej rurki i robisz to tak:
    Profilujesz blachę aluminiową w kształcie "omegi" ale z średnicą o 1mm mniejszą w stosunku do rurki miedzianej. Na rurkę miedzianą zakładasz półokrągły korek o średnicy tej rurki miedzianej i wpychasz do tej omegi. Omega się lekko otwiera bo i rurka jest większa, ale za to dokładnie "opina" rurkę.
    A jak wyprofilowac ten rowek ja myśle aby wyfrezowac odpowiednim frezem w kawałku debowej deski rowek, na deske blacha pręt odpowiedniej średnicy i wcisnąc prasą hydrauliczną bo mam dostep do takiej .

  17. #2097
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A jak wyprofilowac ten rowek ja myśle aby wyfrezowac odpowiednim frezem w kawałku debowej deski rowek, na deske blacha pręt odpowiedniej średnicy i wcisnąc prasą hydrauliczną bo mam dostep do takiej .
    No nie tego tak nie zrobisz, bo wciskając pręt w rowek uzyskasz tylko wgłębienie w kształcie"u" a musisz uzyskać "omegę"
    Robi się to w dwóch osobnych etapach. Popatrz na rysunek poniżej,
    w drugim etapie po włożeniu pręta w wygnieciony rowek trzeba całość przepuścić przez rolki aby nadać kształt omegi, kółka zaciskają na pręcie blachę tak aby do niej przylegała.
    Rolek są co najmniej trzy pary. Pierwsza słabo zagniata na pręcie a więc są one oddalone od siebie najwięcej, druga para jest bardziej zbliżona do siebie a trzecia para rolek prawie do siebie dotyka mocno zaciskając blachę na pręcie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rolowanie.jpg
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	69,6 KB
ID:	318234  
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 23-05-2015 o 21:27
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  18. #2098
    Banned
    Wojtko55

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-814
    Posty
    204

    Domyślnie

    Kolektor1 możesz cos powiedziec o chińskich kolektorach bądź panelach fotowoltaicznych ? Oczywiście chodzi mi o kolektory z przepływem pośrednim i jakby to cenowo wszystko wyglądało

  19. #2099
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Aga i Krzysiu
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza/Sosnowiec
    Posty
    63

    Domyślnie Solar wodny

    Witam ponownie!
    Po 2,5 latach przerwy wróciłam do koncepcji solarów. Zakupione profile aluminiowe oraz rurki "gniją" w garażu i najwyższy czas, aby coś z nimi zrobić. Krótko przypomnę mój projekt:

    "Przymierzam się do wykonania panela słonecznego, lecz mam kilka wątpliwości i proszę o poradę.
    Solar będzie zrobiony według pomysłu Adama_mk z pierwszej strony tego wątku: w profil aluminiowy szerokości 80mm jak w załączniku będą wciśnięte rurki fi 5mm, odstępy pomiędzy profilami 40mm. Według tego schematu zmieszczę na ścianie 40 rurek (szerokość ściany pomiędzy oknami to 2,9m) po 2m długości każda. Ściana domu jest skierowana na południowy zachód, bardziej na południe. W grudniu o godzinie 9 rano ta ściana już była oświetlona.
    Połączenie panela z pompą za pomocą karbowanej rury DN16, od pompy do bufora rura miedziana fi 22mm (takie mam wyście z bufora). Niepokoją mnie przekroje poszczególnych elementów. Największy w sumie przekrój będzie mieć "harfa" - przy fi wewnętrznym 3,4mm rurki mają w sumie pole przekroju 415,27mm2 i jednocześnie największy opór. Najmniejszy przekrój ma rura DN16 - 200,96mm2. Nie pamiętam już jak to wygląda z przepływami i oporami przy różnych średnicach rurek, może trzeba będzie zmniejszyć powierzchnię kolektora?"

    Niestety wtedy na moje pytania nie otrzymałam żadnej konkretnej odpowiedzi. Teraz koncepcja się trochę zmieniła, panel nie będzie na ścianie, tylko na dachu. Projekt solara robiłam w marcu; latem, poprzez duże okapy panel na ścianie byłby w cieniu w 1/3 wysokości, co jest bez sensu, bo głównie ma służyć latem do ogrzewania CWU; w pozostałych okresach ewentualnie wspomagać ogrzewanie bufora 1000l kominkiem z PW, oczywiści w obiegu solara glikol.
    Nie pamiętam, dlaczego przerwy pomiędzy profilami aluminiowymi mają być 4 cm. Czy nie lepiej, żeby były mniejsze? Wtedy powierzchnia całości byłaby mniejsza, ale chyba równie wydajna - teraz ma wg projektu około 4,5 m2. Korci mnie również przecięcie tego profilu, wtedy każda rurka miałaby własne "skrzydełko". Przecięcie profilu to nie problem - ma rowek w środku. Profile zamierzam pomalować czarną matową farbą w spraju do tłumików.
    Do tego dręczą mnie szyby: czy dawać dwie, czy jedną? Solarne ciężko zdobyć, poliwęglan też drogi, sama już nie wiem, co robić. Na dachu sąsiad z procą niegroźny, okna dachowe też się trzymają.

    Na razie zabieram się za matowienie prfoili aluminiowych...Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Instalacja solara.JPG
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	45,5 KB
ID:	332761Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PROFIL.JPG
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	332762Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PROFIL.JPG
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	332762Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat solara.JPG
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	42,4 KB
ID:	332763

    pozdrawiam,

  20. #2100

    Domyślnie

    Witam budowniczego
    Absorber musi mieć idealny styk z rurkami inaczej glikol ma marną temperaturę. Do przykrycia kolektora polecam poliweglan, Mi szyby pękały od naprężeń i temperatury. Znalazłem poliweglan komorowy 8m2 10mm za 250zł były to odpady 5x80cm na 210cm szukaj firm które budują wiaty i zadaszenie. Profile do łączenia najtańsze znalazłem w markecie budowlanym.

    Nie pamiętam, dlaczego przerwy pomiędzy profilami aluminiowymi mają być 4 cm. Czy nie lepiej, żeby były mniejsze? Wtedy powierzchnia całości byłaby mniejsza, ale chyba równie wydajna
    Adam od spodu dał lustro aby oświetlić absorber promieniem odbitym jak dobrze pamiętam.
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

Strona 105 z 107

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony