dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
 1. #1

  Domyślnie

  W artykule "Ile kosztuje ściana" (Murator 2/2002, str. 9 można przeczytać, że ocieplenie styropianem 12 cm + tynk cienkowarstwowy kosztuje ok. 116 zł za m kw.
  Czy to prawda? Myślałem, że jest to około 2-3 razy tańsze?
  Jakie są Wasze doświadczenia?

 2. #2
  Guest

  Domyślnie

  Ocieplenie mojego domu styropianem o gr. 12 i 14 cm kosztowało ok. 85 zł za metr kwadratowy, łącznie z robocizną (wszystkie materiały oprócz styropianu pochodziły z firmy Caparol)

 3. #3
  Guest

  Domyślnie

  To co napisał ostatnio Murator to paranoja.
  Ja płaciłem (co prawda 2 lata temu, ale ceny prawie się nie zmieniły) ok. 35 zł/m2 za cały system Kreisla (b zresztą przyzwoity) + 25 zł/m2 robocizna (bez rachunku).
  Wiem, że kalkulacje z Muratora zawierają składniki typu zysk, koszta zakupu itp. ale kalkulacja jest i tak z kosmosu.
  Podobnie mylące jest porownanie ściany nośnej z silikatów i ceramiki.
  Wybrano najdroższy na rynku system Silka - faworyzowany zresztą gdzie się da (ostatnio z Muratorplusa dowiedziałem sie,że wyroby wapienno-piaskowe są dostepne w Polsce od 5 lat i to właśnie dzięki grupie Van den Brink - ciekawostka przyrodnicza). Tymczasem bloczki BSD 180 innych wytwórców można dostac za 1/2 tej ceny (niewiele ponad 20 zł/m2)
  Podobnie nierealnie niskie wydają mi sie koszta robocizny przy murach z porothermu.
  Nikt nie wymuruje ściany z P+W 18,8 za 10 zł/m2!!!
  Alek

 4. #4

  Domyślnie

  To bardzo ciekawe zjawisko, występujące na łamach prasy związanej z tematyką budowlaną i wyposazenia domów: ceny są zwykle niższe, niż podają autorzy. Dotyczy to także sprzętu AGD, mebli etc.

 5. #5

  Domyślnie

  Co do kosztów robocizny to faktycznie cena jest z kosmosu.
  Ja za wymurowanie 1 m2 porothermu 30 P+W (robocizna tańsza bo jest P+W) płaciłam 16 zł bez rachunku oczywiście z rachunkiem to jest kwota rzędu 20-25 złotych za m2. Mieszkam w małym mieście gdzie ceny nie są wysokie. Nie wiem skąd się wzieła w muratorze kwota 10PLN za m2.
  pozdrowienia
  Agnicha

 6. #6

  Domyślnie

  warto wiedzieć ,że rozliczenia w świecie budowlanym dokonywane są np o KNR i tam podany jest konkretny naklad np 1 godzina na metr kwadratowy muru mnożymy to razy stawkę za godzinę i wychodzi .Dlaczego zaś nie wychodzi fachowcom o których wspominacie ,dlatego ,że są źle zorganizowani. Te nakłady są podawne przy dobrej organizacji robót, a ztym jak wiadomo ciężko.
  To tak jak w samochodach podaje się,że osiąga 100 w 9 sekund i niech ktoś spróbuje jedynie kierowcy fabryczni w określonych warunkach (temperaturowych, wietrznych itp).POZDRAWIAM

 7. #7
  FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
  Wojtek M.

  Zarejestrowany
  Nov 2001
  Kod pocztowy
  38-420
  Posty
  111

  Domyślnie

  Moje doświadczenia cenowe także są podobne. To co jest w muratorze, a to co ja płacę to dwie różne sprawy. Ceny różnią się zarówno na plus jak i na minus.
  A co do ocieplenia to cena styropianu łatwa do policzenia 1m3 kosztuje 90 zł to m2 12 cm około 10 zł. Siatka 1,6 zł/m2, klej 16 zł/m2, tynk różnie, a robocizna 25 zł/m2. Tyle płaciłem w ubiegłym roku.

 8. #8

  Domyślnie

  ostateczna cena docieplenia styropianem to także listwy narożne itp. i np to,że okna wlicza wykonawca w robociznę lub liczy ościerza dużo drożej.W W-wie około 100 z racunkiem można znaleźć bez problemu z tym ,że nie są to renomowane systemy ociepleniowe

 9. #9
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Skąd
  Południowa Wielkopolska
  Posty
  8.486

  Domyślnie

  Ketiso - nie zgadzam się co do cenników i cen z Muratora. Przyjrzyj się ile kosztuje wykonanie (robocizna) ściany surowej z Porothermu i tych bloczków z Krotoszyna (Krotherm?). Nie mam przy sobie Muratora, ale to było coś koło 11 i 32 odpowiednio. Podobne rozmiary, P+W i 3 razy taniej? Mutator bazował na danych od producentów i widać, że niektórzy podali poprawnie, a niektórzy zaniżają, że heja. Tak samo jak w hutowni próbowali mi wcisnąć kit: "Bloczek Porothermu kosztuje tyle co betonu komórkowego". Na co ich obśmiałem "a cegła kosztuje 8 razy taniej". Dla tych co nie wiedzą - bloczek z betonu komórkowego (Prefbet Milicz i 3 inne) ma 59cm długości, czyli jest ewidentnie większy od Porothermu. To co napisałem nie oznacza, że komuś odradzam Porotherm, ale niech sam decyduje jaki typ materiału mu odpowiada i niech sam (lub jego murarze) policzy.

 10. #10

  Domyślnie

  Frankai. Nie wiem czy wiesz ,że w Porothermie bywają promocje i zdarzają sie takie sytuacje ,że np metr kwadratowy Porothermu 30 P+W mogłeś przez około 2 miesiące dostać z transportem z rozładunkiem na budowie -25% od cennika 43,20zł . Nie kupisz niczego inn3ego o takich parametrach w takiej cenie. Sytuacja októrej piszesz że PTH 25 P+W byłotańsze od gazobetonów 24 też niedawno miała miejsce .Odnośnie nakładów robocizny to są one podane w KNR i ich się nie przeskoczy(tylko dobra organizacja)

 11. #11
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Skąd
  Południowa Wielkopolska
  Posty
  8.486

  Domyślnie

  Ketiso - podaj mi gdzie przeczytam (może być KNR), że nakład na wykonanie muru z Porothermu jest 3 razy większy niż z podobnego Krotermu (czy jakoś tam). Ba - nie sądzę nawet, by na to była osobna pozycja. Będzie coś w stylu "wykonanie m2 ściany 36cm z ceramiki lekkiej na pióro i wpust : Xh".
  Jeżeli porównujesz Ytong i Porotherm to może tak jest. Jak kupowalem niecałe 2 lata temu i porównałem Porotherm i beton komórkowy z Milicza u tego samego hurtownika, to Porotherm wychodził mi około 25% drożej; dowóz i rozładunek w obydwu wypadkach wliczone.
  Jeszcze co do KNR-ów, to mylą się one jak diabli. Robiąc instalację elektryczną kułem 3 razy szybciej od normy, żeby było jasne - nie jestem jakimś osiłkiem, a zakładając osprzęt ledwo się wyrabiałem. Patrząc całościowo, to więcej godzin wychodziło wg cennika niż w rzeczywistości.

 12. #12

  Domyślnie

  Frankai odnośnie KnR to można dowiedzieć się w Wienerbergerze ,ja nie mam. Odnośnie cen to przy promocjach są czasami bezkonkurencyjni tylko trzeba się dowiadywac

 13. #13

  Domyślnie

  witam,
  w moich stronach cena ocieplenia styropianem + tynk cienkowarstwowy, wynosi ok. 55-60 zl.

  pozdro

 14. #14
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Skąd
  Południowa Wielkopolska
  Posty
  8.486

  Domyślnie

  Redakcjo - prosimy o podawanie pozycji z cennika przy podawaniu cen wykonania jakichś prac. Bardzo dobrze było przedstawione przeliczenie godzin (podanych przez producenta) na konkretną kwotę, ale tak duże rozbieżności w robociznie są bardzo wątpliwe. Plusy swoich materiałów producenci powinni wykazywać w inny sposób, a nie przez wątpliwe obliczenia.
  Szczegóły w "Wymiana doświadczeń"-"Cena ocieplenia styropianem"

 15. #15

  Domyślnie

  Wojtek M: płaciłeś tylko 25 PLN za robociznę? Bardzo tanio. Mieszkam w Poznaniu, tu 30 PLN za metr uchodzi za ofertę atrakcyjną. Dotyczy to także wykonawców z "terenu", którzy również żadają tu dość dużo. Jeden z nich zaproponował mi nawet 45 PLN. Gdy go wyśmiałem, opuścił do 40... Inna rzecz, że można "dogadać" się z chłopakami, którzy ocieplają: niedwuznacznie sugerują, że zrobiliby ocieplenie "za plecami" szefa poniżej 30 PLN za metr.

 16. #16
  SYMPATYK FORUM (min. 10)
  gregorus

  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Posty
  84
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  31

  Domyślnie

  Jedno małe pytanko...
  Słyszałem, że Wienerberger ma znowu promocje na swoje porothermy (-15%). Ktoś o niej słyszał? (u mnie w hurtowniach nic - mają stare ceny)..
  Grzegorz

 17. #17

  Domyślnie

  Może i ja coś dodam! Wyliczanie wg KNR-ów, nowocześniej z KNNR-ów podczas budowy domu dla siebie nie jest do końca uzasadnione, ponieważ norma normą, a jak założycie sobie styropian sami lub ustalicie dobrą cenę z wykonawcą to możecie te wyliczenia wyrzucić do śmieci. MURATOR podaje ceny, które nie należy przyjmować za wyrocznię (ot ktoś zbudował dom za 60tyś. - ale wszystko robił sam, trochę pomógł szwagier, trochę materiałów sprzedał taniej sąsiad, itp.) MOja rada liczcie sobie sami wertując ceny u hurtowników i wykonawców, a dane podawane przez czasopisma lub inne publikacje traktujcie jako szacunkowe- jak z trzech źródeł ceny Wam się pokryją tzn. że coś w tym guście należy wydać (A propos czasopism to chyba sprawdza się też zasada - kto posmaruje tan pojedzie - interpretację tych słów pozostawiam Wam drodzy forumowicze) PAPAPAPAPA!

 18. #18

  Domyślnie

  W listopadzie uczestniczyłem w pokazie systemu dociepleń i po pokazie w ramach promocji można było nabyć komplet materiałów za 35 zł +7% vat za metr kw.

 19. #19
  Guest

  Domyślnie

  Generalnie w większych miastach są wyższe zarobki. Kierując się tą zasadą budowlańcy odpowiednio dostosowują ceny. Na prowincji koszt docieplenia to 20 zł za m2 + koszt systemu dociepleń (do wyboru). Obchodzi mnie tylko zakup materiałów. Narzędzia, robocizna, rusztowania są robotników.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony