Z powodu niemożności podłączenia się do wodociągu (załatwianie dokumentacji trwa w urzędach „dopiero” 5 miesięcy – wczoraj dostałem z Urzędu Dzielnicy informację o konieczności uzupełnienia dokumentacji o pismo określające wpływ uzgadnianego przyłącza na środowisko!!! ) musiałem odłożyć przeprowadzkę do wiosny. W domu (ściany: jednowarstwowa Ytong 40 cm klasy 400 na „cienkim” kleju; poddasze: wełna 15+5 cm i dachówka betonowa) mam tynki wewnętrzne, wszystkie instalacje i w części położone podłogi z nie cyklinowanych jeszcze desek świerkowych (deski klejone – podłoga pływająca).
Mój dylemat polega na tym, że nie jestem pewien, czy pozostawienie domu „samemu sobie” na całą zimę nie odbije się negatywnie na jego konstrukcji. Z uwagi na to, że zainstalowane są już wszystkie okna i drzwi znajomy budowlaniec poradził mi, aby przez całą zimę grzać te pomieszczenia, w których położone są podłogi (ok. 70 m2). Ma to zapobiec „wichrowaniu” się desek. Inny fachowiec polecił ogrzewanie całego domu (ok. 250 m2) – żeby „mróz nie wszedł w ściany”. W domu dysponuję tylko ogrzewaniem elektrycznym i zainstalowałem w części budynku z podłogami grzejniki. Termoregulator nastawiony jest na 5 oC. Ich wydajność termiczna jest jednak za mała, aby ogrzać całą kubaturę budynku – dlatego pozostałe pomieszczenia odgrodziłem przegrodami ze styropianu.
W związku z tym mam następujące pytania:
- czy na takiej przegrodzie nie będzie się wykraplała para wodna zawilgacając podłogę (mnie się wydaje, że przy temperaturze ~ 5oC nie, ale w tej materii nie mam doświadczeń praktycznych);
- czy w pozostałych, nieogrzewanych pomieszczeniach mogą wystąpić jakieś niekorzystne zjawiska (wilgoci technologicznej nie powinno być wiele – spoina pomiędzy bloczkami to ok. 2 mm kleju, a dodatkowo dom był już sezonowany przez 1,5 roku), jeżeli tak to jakie i czym to grozi;
- czy pozostawienie położonej na izolacji przeciwwilgociowej i na 5 mm podkładach z pianki podłogi (deska 28 mm) w pomieszczeniu bez ogrzewania może spowodować deformacje, których nie uda się usunąć poprzez cyklinowanie?
Z góry serdecznie dziękuję za praktyczne rady i okazaną mi tym samym pomoc. Pozdrawiam wszystkich bojowników o własne lokum.