dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Fundamenty izolacja - prośba o opinię

    Jestem nowy. Napewno ktoś powie, iż było to już tysiąc razy, ale...
    Wykonawca zaproponował mi (ciągle pracuje) następującą izolację ściany z bloczków fundamentowych.
    Klejenie bezpośrednio do bloczków styropian na klej do styropianu, następnie na styropian klej z siatką i na to dysperbit.
    Styropian jest do samej ławy, odizolowany poziomo.

    Czy uważacie że będzie OK ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Teoretycznie może być. A nie lepiej pomalować dysperbitem ścianę, na to styropian, a na wierzch folię kubełkową? Mniej pracochłonne, a chyba bardziej skuteczne.

    W Twoim sposobie bałbym się o trwałość połączenia warstwy dysperbitu z izolacją poziomą ławy - jeśli połączenie będzie nieszczelne, to cała izolacja traci sens.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Anpi

    Wykonawca uważa, iż styropian klejony do dysperbitu to raczej kiepskie połączenie i należałoby dać dodatkowe kołki mocujące. Co ciekawe terorię podziela również projektant ???
    Zastanawiam się co zrobić.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał sqra
    Wykonawca uważa, iż styropian klejony do dysperbitu to raczej kiepskie połączenie i należałoby dać dodatkowe kołki mocujące.
    Ale po co? Przecież styropian i tak jest docelowo dociśnięty przez ziemię (piasek). Ja kleiłem specjalnym klejem dyspersyjnym (Styrbit - coś jak dysperbit, ale bardziej gęsty). Trzyma się super. A teraz jest dociśnięte przez ziemię.

    A kołki to złe rozwiązanie pod ziemią - powodują przerwę w izolacji i mostki termiczne (małe, bo małe ale są).

  5. #5

    Domyślnie

    mam tak jak ty plus folia kubełkowa , a od środka dysperbit
    czytałem na forum ze będzie dobrze

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sqra
    Wykonawca zaproponował mi (cišgle pracuje) następujšcš izolację œciany z bloczków fundamentowych.
    Klejenie bezpoœrednio do bloczków styropian na klej do styropianu, następnie na styropian klej z siatkš i na to dysperbit.
    Dobrze radzi.
    Cytat Napisał anpi
    A nie lepiej pomalować dysperbitem œcianę, na to styropian, a na wierzch folię kubełkowš? Mniej pracochłonne, a chyba bardziej skuteczne
    Nikt nie położy folii kubełkowej idealnie szczelnie.
    A w każdym innym przypadku zrobisz sobie basen dookoła fundamentów.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał pattaya
    Nikt nie położy folii kubełkowej idealnie szczelnie.
    A w każdym innym przypadku zrobisz sobie basen dookoła fundamentów.
    Lepiej mieć basen dookoła fundamentów, czy wewnątrz?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał anpi
    Lepiej mieć basen dookoła fundamentów, czy wewnštrz?
    No właœnie!
    Po co ta folia?
    Woda nie ma dokšd odpłynšć!
    I prędzej czy póŸniej przesšczy się do œrodka.
    A w przypadku domu bez piwnicy-co nam przeszkadza wilgoć wewnštrz fundamentów?
    Beton lubi wodę.

  9. #9

    Domyślnie Re: Fundamenty izolacja - prośba o opinię

    Cytat Napisał sqra
    Jestem nowy. Napewno ktoś powie, iż było to już tysiąc razy, ale...
    Wykonawca zaproponował mi (ciągle pracuje) następującą izolację ściany z bloczków fundamentowych.
    Klejenie bezpośrednio do bloczków styropian na klej do styropianu, następnie na styropian klej z siatką i na to dysperbit.
    Styropian jest do samej ławy, odizolowany poziomo.

    Czy uważacie że będzie OK ?
    Moim zdaniem będzie ok, ja mam tak samo. Tylko styropian był klejony na całej powierzchni, a nie na "packi" (jak zwał tak zwał, ale widadomo o co chodzi).

  10. #10

    Domyślnie

    Kochani
    Serdecznie dziękuję za wasze spostrzeżenia. Teraz kilka moich. Widziałem takie wykonanie u sąsiada oraz kilka innych budów.
    Moje wnioski:
    1. Nigdzie izolacja z dysperbitu nie wyglądała tak szczelnie jak na siatce zaciągniętej klejem (na porowatej ścianie nie da się tego tak ładnie zrobić).
    2. Folia kubełkowa - wszędzie wisi w zasadzie luźno, w żaden sposób nie izolując przed wodą (tak mi się wydaje). Leżąc na ścianach i ławach napewno nie zabezpiecza przed wodą gromadzoną wokół fundamentów. Jako izolacja mechanieczna jest OK.
    3. Moje może głupie spostreżenie (to mój pierwszy dom). Jak ta woda w bloczkach i zaprawie na w niej "wyjść" jak z obu stron pomalujemy iolacją przeciwwilgociową ???? Może lepiej, aby były nieszczelności między styropianem a ścianą.

    Czekam na wasze komentarze bo mam jeszcze kilka dni na decyzję.

    Pozdrawiam

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał sqra
    1. Nigdzie izolacja z dysperbitu nie wyglądała tak szczelnie jak na siatce zaciągniętej klejem (na porowatej ścianie nie da się tego tak ładnie zrobić).
    2. Folia kubełkowa - wszędzie wisi w zasadzie luźno, w żaden sposób nie izolując przed wodą (tak mi się wydaje). Leżąc na ścianach i ławach napewno nie zabezpiecza przed wodą gromadzoną wokół fundamentów. Jako izolacja mechanieczna jest OK.
    3. Moje może głupie spostreżenie (to mój pierwszy dom). Jak ta woda w bloczkach i zaprawie na w niej "wyjść" jak z obu stron pomalujemy iolacją przeciwwilgociową ???? Może lepiej, aby były nieszczelności między styropianem a ścianą.
    1. Na ścianie się da - tylko musi być zarapowana.
    2. Folia kubełkowa z założenia ma chronić styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi (gryzonie, korzenie) i niszczeniem go przez grunt. Ma też za zadanie odprowadzać wodę w dół, czyli ułatwiać jej spływanie.
    3. Nikt nie pisał o malowaniu ścian także od wewnątrz. A nawet - to zostają niepomalowane od dołu - to jest niemożliwe do zrobienia.

  12. #12

    Domyślnie

    Nie dodałem, iż Dyspebit będzie również od środka, a izolacja pozioma od ławy na całej jej szerokości.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał sqra
    Nie dodałem, iż Dyspebit będzie również od środka, a izolacja pozioma od ławy na całej jej szerokości.
    Skoro tak - to bardzo dobry pomysł.

  14. #14

    Domyślnie

    ja robiłem (osobiście) tak:
    bloczki posmarowane 2x dysperbitem
    styropian klejony izolbetem S - który jest klejem do styro i jednocześnie izolacją przeciwwilgociową
    styropian posmarowany ponownie izolbetem S i przyklejona do niego folia kubełkowa - zgadxam sie że folia kubełkowa pełni tu jedynie role ochronną dla styro

    wg mnie kluczową rolę pełni ów izolbet S - zużyłem 5 wiaderek po 160 zł

  15. #15

    Domyślnie

    Rozumiem że mówisz o Izolbecie, ale tym na zewnątrz.
    Zatem pytanie ....
    Czy warto w tym przypadku smarować dysperbitem (albo innym) ścianę fundamentową od zewnątrz. Może warto jej pozostawić trochę "swobody".
    Poza tym czytałem na forum, że beton lubi wilgoć. Być może niezabezpieczenie ściany środkiem pozwoli na łatwiejsze wymianę wilgoci ????

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał mack
    ja robiłem (osobiście) tak:
    bloczki posmarowane 2x dysperbitem
    styropian klejony izolbetem S - który jest klejem do styro i jednocześnie izolacją przeciwwilgociową
    styropian posmarowany ponownie izolbetem S i przyklejona do niego folia kubełkowa - zgadxam sie że folia kubełkowa pełni tu jedynie role ochronną dla styro

    wg mnie kluczową rolę pełni ów izolbet S - zużyłem 5 wiaderek po 160 zł
    Ja robiłem podobnie, z tym że styropianu nie smarowałem dysperbitem. Szczegóły w moim dzienniku - to było we wrześniu.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja miałam ławe wylewaną do gruntu potem odkopaną oczyszczoną i pomalowaną dysperbitem z dwóch stron. Fundament także. Mam wode na 80cm i kierownik kazał szalować, aby ją potem pomalować. Ekipa wolała ten sposób, który opisałam.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    ja do posmarowanej ściany dysperbitem przyklejałem styropian na zwykły klej do styropianu, trzymało bardzo dobrze, ale dla pewności dałem kołki po dwa na płytę ( i tak zasypane i przyciśnięte ziemią na większości wysokości ) na to poszedł klej siatka, i jeszcze raz tym razem do poziomu gruntu zamalowane dysperbitem , na koniec folia kubełkowa

  19. #19

    Domyślnie

    Ja zrobiłem tak (dodam ze mam dom z piwnicą):
    bloczki zasmarowanie dysperbitem 1 rozcięczonym i 2x normalnym.
    na to przyklejone na styrbit syropian zaciągnięty siatką i znów 2xdysperbit. Wszystko obłożyłem grubą folją, która się pewnie przykleiła do dysperbitu. Dotam ze styropian czy p. ekstrudowany pod podziemią wystarczy przykleic dysperbitem na pewno będzie trzymał. Osobiście nie polecam foli kubełkowej.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał sqra
    Rozumiem że mówisz o Izolbecie, ale tym na zewnątrz.
    Zatem pytanie ....
    Czy warto w tym przypadku smarować dysperbitem (albo innym) ścianę fundamentową od zewnątrz. Może warto jej pozostawić trochę "swobody".
    Poza tym czytałem na forum, że beton lubi wilgoć. Być może niezabezpieczenie ściany środkiem pozwoli na łatwiejsze wymianę wilgoci ????
    mówię o specjalnym preparacie Izolbet S - nie było go w ciagłej sprzedaży tylko na zamówienie.
    Jak najmniej swobody dla wilgoci w fundamentach

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony