Witam,
Mój hydraulik proponuje zamiast układu z mieszaczem układ z zaworem RTB z kapilarą. Instalacja wygląda następująco : kocioł kondensacyjny , parter 6 pętli podłogówki (ok. 75 m2) + 4 grzejniki (kotłownia,wiatrołap,WC,garaż) , piętro same grzejniki . Zasilanie grzejników bezpośrednio z kotła (wykorzystuje pompę zamontowaną w kotle).Tuż pod kotłem trójnik z odejściem zasilania na podłogówkę. Przed rozdzielaczem podłogówki na przewodzie zasilającym z kotła jest zamontowany zawór RTB (Heimeier) z kapilarą , którego czujnik zamontowany jest na belce rozdzielacza zasilającego , natomiast sam przewód zasilający wpięty jest tuż za zaworem RTB w belkę rozdzielacza powrotnego z podłogówki. Pomiędzy belką powrotną rozdzielacza i zasilającą podłogówki wpięta jest pompa wspomagająca podłogówkę , która zasysa wodę z belki powrotnej i tłoczy do belki zasilającej . Ponadto z belki zasilającej podłogówkę jest odejście do powrotu kotła (łączy się z powrotem z grzejników). Układ trochę dziwny ale wg niego działa to tak:
Na zaworze RTB ustawiam temperaturę zasilania podłogówki. Zawór jest w pozycji otwartej dopóki czujnik na belce zasilającej nie wykryje nastawionej temperatury. W tym czasie pompa wspomagająca zasysa cały powrót z podłogówki oraz częśc strumienia wody zasilającej z kotła (przez otwarty zawór RTB) i wszystko to pcha do belki zasilającej .Nadmiar wody z belki zasilającej wraca do kotła. Trwa to do czasu osiągnięcia nastawionej temperatury. Po jej osiągnięciu Zawór RTB zamyka się i pompa wspomagająca miele wode tylko w układzie podłogówki . Gdy woda się trochę schłodzi zawór RTB otwiera się aby osiągną nastawioną temp. , wówczas częśc wody z belki zasilającej wraca do kotła itd. Niby to wszystko logicze i powinno działac ale moja największa wątpliwośc to że w momencie otwarcia zaworu RTB do kotła wraca częśc wody z belki zasilającej podłogówkę co podbija powrót cakowity kotła i obniża jego sprawnośc kondensacji.Nie byłby to problem gdyby grzejniki były dobrane na niskie parametry np 55/40 ale one są 70/55 . Co sądzicie o tym układzie ? schemat
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.h...5000&k=2&nxt=0