dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie zmiana istotna czy nie istotna ?

    Cześć, mam wydane pozwolenie na budowę domu z ogrzewaniem za pomocą pieca na ekogroch. Po długich namysłach zdecydowałem się na pompe ciepła. Zadzwoniłem do kierbuda, który powiedział że to zmiana istotna. Zadzwoniłem do starostwa wydział budownictwa i rownież Pan mi powiedział, że to zmiana cyt. "bardzo istotna" i wymaga kolejnego pozwolenia. Jednakże czytając prawe budowlane art.36a pkt 5 ust.7 wnioskuje, że jest całkiem inaczej. Prawo to mówi, że:

    "Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie: zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym."

    Czy ja mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Bo wg. powyższego zapisu owszem na takie zmiany musi być wydane pozwolenie, jeśli chciałbym ogrzewanie pompą ciepła, gazem, lub paliwem ciekłym zmienić na ekogroszek lub pellet. W przypadku gdy chce zmienic ekogroszek lub pelet na gaz lub pompe ciepła, jest to interpretowane jako zmiana nieistotna.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    zmiana moim zdaniem ( tak jak piszesz ) jest nieistotna, natomiast to nie Urząd, nie Inwestor, nie Kierownik budowy dokonuje klasyfikacji zmiany, tylko PROJEKTANT !!!
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał enussss Zobacz post
    prawe budowlane art.36a pkt 5 ust.7
    Art. 36a pkt. 6 brzmi:
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-01-2021 o 19:09

  4. #4

    Domyślnie

    A widzicie, myślałem, że to kierbud kwalifikuje daną zmianę jako istotna lub nieistotną, a następnie robi tylko wpis w dzienniku budowy. Czyli z tego co rozumiem, jeśli jest to zmiana nieistotna, to muszę udać się do projektanta adaptującego, aby naniósł tą zmianę w moim w projekcie i to wszystko?? W/w zmiana wymaga wpisu przez projektanta do dziennika budowy?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    ... i to wszystko??
    TAK
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony