dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 267 z 407
Pokaż wyniki od 5.321 do 5.340 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #5321

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki za pomoc. Czyli mając dom odebrany w sierpniu 2010 nie muszę złożyć wniosku o zwrot VAT do końca 2010, mogę to zrobić w 2011?

    QUOTE=belladonna;4463818]NIE


    jeden wniosek może zawierać wszystko, czyli FV od 1 maj 2004 do nadal (ale dla FV są załączniki, gdzie się każdą wpisuje) oraz kilka inwestycji (a przy kilku inwestycjach do wniosku dołączamy odpowiednie dokumenty do danych inwestycji) [/QUOTE]

  2. #5322

    Domyślnie

    Witam,

    belladonna
    dziękuję za odpowiedź

    pozdrawiam

  3. #5323

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Czy schody składane na strych można odliczyć?
    Wg mnie nie, bo schody drewniane mieszczą się w grupowaniu 20.30.13, czego nie ma w załączniku

  4. #5324
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    elena_100

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Jeżeli ktoś może mi pomóc bardzo proszę o odpowiedź na 2 pyt.
    1. czy zamiana piwnic na mieszkanie w domu jednorodzinnym jest remontem czy przebudową (przystosowaniem) pomieszczeń niemieszkalnych - w zw. z tym będzie potrzebne zezwolenie na budowę?
    2. Czy w wykazie wymieniamy materiały tylko zużyte do konkretnych robót czy zakupione z zamiarem remontu - tzn. kupiłam płytki, kabinę itp. i mam zamiar remontować łazienkę ale dopiero mamy wyrównane ściany i posadzkę, płytki jeszcze nie położone, a wniosek o zwrot vat chciałabym złożyć jeszcze w tym roku.

  5. #5325
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Odp. pyt 2- odliczyć można już teraz, mimo że realizacja remontu odbędzie się nieco później.
    Co do pyt. 1 to odpowiedzi należy szukać w ustawie prawo budowlane, więc w tym temacie jest mało prawdopodobne by ktoś znał odpowiedź, ale kto wie? Najlepiej zapytać w starostwie. To jest bowiem organ odpowiedzialny za przestrzeganie prawa budowlanego i wydawanie pozwolenia na budowę.

  6. #5326

    Domyślnie

    Cytat Napisał elena_100 Zobacz post
    1. czy zamiana piwnic na mieszkanie w domu jednorodzinnym jest remontem czy przebudową (przystosowaniem) pomieszczeń niemieszkalnych - w zw. z tym będzie potrzebne zezwolenie na budowę?
    W prawie budowlanym jest napisane:
    Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
    2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;

    a o czym mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1?
    Art. 29
    2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    1) remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;

    Miałam do czynienia z prawem budowlanym na studiach, ale było to dawno i rzadko do niego zaglądam, jednak widzę to tak: osoba jest zobowiązana dokonać zgłoszenia planowanego remontu... na zgłoszeniu tym jest miejsce na opis remontu.... i myślę sobie, że zgłoszenie takie służy temu, że ten właściwy organ decyduje czy coś wymaga pozwolenia, czy też nie (bo zwykły laik jakim jestem ja skąd ma to wiedzieć?)... widywałam pozwolenia na budowę dot. remontu i wówczas osoba wypełnia poz. 43 (rok remontu), robiła opis ale VAT wrzuca w kolumnę inwestycji wymagającej pozwolenia (5).... to jest chyba jedna z anomalii spotykanych w VZM
    No chyba, że ja nie umiem czytać ustawy "Prawo budowlane"

  7. #5327

    Domyślnie

    Ok dziękuję Belladonna. Mam jeszcze kilka artykułów mam nadzieje że mi pomożecie .
    1.Grzejnik łazienkowy (drabinka) to chyba podlega odliczeniu?
    2.Grzejniki aluminiowe no właśnie znalazłem że grzejniki blaszane można odliczyć a aluminiowe?
    3.Kominek z płaszczem wodnym
    4.Rozdzielacz do podłogówki
    5.Rozdzielacz do c.o
    6.Rura Pex
    7.lepik na zimno
    8.papa termozgrzewalna
    9.rura spalinowa do kominka
    10.rura wentylacyjna aluminiowa
    11.wkładka do zamka gerda
    Dziękuje.

  8. #5328

    Domyślnie

    doradźcie:
    1. czy odliczeniu vat podlega cegła elewacyjna klinkierowa?
    2. czy sortowniki odpadów montowane na zlewozmywaku kuchennym mogę również odliczyć ?
    z góry dziękuję

  9. #5329
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tom13
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    149

    Domyślnie

    Witam,
    Czy to mogę odliczyć ?

    1. tapeta fizelinowa i klej do tapet
    2. płyta gazowa
    3. piekarnik elektryczny
    4. okap kuchenny
    5. zestaw uszczelniający (konopia + pasta) 24.30.22-53.20
    6. wąż elastyczny stalowy 25.21.22-70.11 coś mi tu nie pasuje??
    7. przyłącz elastyczny gazowy
    8. preparat do usuwania silikonu
    9. osadnik do rynien
    10. daszek klinkierowy (do słupków ogrodzeniowych)
    11. listwa do folii fundamentowej
    12. napęd do bramy przesuwnej


    Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
    Aśka

  10. #5330
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna Zobacz post
    Samo zawiadomienie o zakończeniu budowy to za mało (z niego nie wynika, kto się budował z tego co pamiętam) dlatego plus pozwolenie i już
    A jak masz wszystkie FV po zakończeniu budowy to malujesz we wniosku piękny opisik... poza tym rok inwestycji pojawi Ci się w poz. 43, a nie 41 jak dla budowy.... a opisik, to chyba poz. 52
    Aaaaa... na czym polega opis.... ano na tym, ze w nim masz napisać gdzie wykorzystałeś materiały z FV, czyli..np ułożenie płytek, szpachlowanie... z opisu ma wynikać, że materiały wykorzystałeś w budynku, a nie ogrodzie właśnie
    Cholera!
    I cały mój plan ...!

    Można to jakoś przeskoczyć?
    np. Podpiąć to jako faktury z budowy, czy jak już był odbiór to nie da rady?
    Albo czy ktoś to sprawdza? Zawsze mogę napisać ze obłożyłem elewacje cegłą lub wybudowałem wewnętrzne ścianki z klinkieru
    Gdzie znajdę listę robót które nie są zaliczane do tych po odbiorze..

  11. #5331

    Domyślnie

    Jak powinienem wypełnić wniosek jeżeli w tym roku w lipcu zostało złożone zawiadomienie o zakończniu budowy?
    Czy wszystkie faktury wystawione po terminie złożenia zawiadomienia powinny być uwidocznione w kolumnie 6 "niewymagajace pozwolenia na budowę"? Jeśli tak to, która data jest datą zmiany kwalifikacji "na remont" - data złożenia wniosku czy uprawomocnienia się go?.

    I jeszcze pytanie dotyczące samych odpisów czy można przewody o takim oznaczeniu:
    - 750v czarny przewód H07V-K 10

    Pozdrawiam
    BIZON

  12. #5332
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Dorfi
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.931
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    108

    Domyślnie

    A jaki jest aktualny limit VAT? Będę składać wniosek o zwrot po raz pierwszy.

  13. #5333
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tom13
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    149

    Unhappy

    Cytat Napisał bizon_3 Zobacz post
    Jak powinienem wypełnić wniosek jeżeli w tym roku w lipcu zostało złożone zawiadomienie o zakończniu budowy?
    Czy wszystkie faktury wystawione po terminie złożenia zawiadomienia powinny być uwidocznione w kolumnie 6 "niewymagajace pozwolenia na budowę"? Jeśli tak to, która data jest datą zmiany kwalifikacji "na remont" - data złożenia wniosku czy uprawomocnienia się go?.

    I jeszcze pytanie dotyczące samych odpisów czy można przewody o takim oznaczeniu:
    - 750v czarny przewód H07V-K 10

    Pozdrawiam
    Witam,
    Dołączam się do pytania.
    Wydaje mi się, że data wystawienia "potwierdzenia przyjęcia obiektu budowlanego do użytkowania" będzie przesądzała w której kolumnie wpisać kwotę (ale nie jestem pewna.)
    Ja mam jeszcze jedno pytanie, jeśli budynek został oddany do użytkowania w lutym 2010r to w rubryce 41 wpisuje rok rozpoczęcia budowy w moim przypadku 2008r ( bo mam kilka faktur do rozliczenia ze stycznia 2010r) a w kolumnie 43 wpisuje rok 2010 (rozliczam faktury po odbiorze domu) ???
    Proszę jeszcze o informację, czy materiały wykorzystane do budowy ogrodzenia i mostka wjazdowego mogę odliczyć -niestety są to faktury wystawione po odbiorze domu??

    pozdrawiam
    Aśka

  14. #5334

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Ok dziękuję Belladonna. Mam jeszcze kilka artykułów mam nadzieje że mi pomożecie .
    1.Grzejnik łazienkowy (drabinka) to chyba podlega odliczeniu?
    2.Grzejniki aluminiowe no właśnie znalazłem że grzejniki blaszane można odliczyć a aluminiowe?
    3.Kominek z płaszczem wodnym
    4.Rozdzielacz do podłogówki
    5.Rozdzielacz do c.o
    6.Rura Pex
    7.lepik na zimno
    8.papa termozgrzewalna
    9.rura spalinowa do kominka
    10.rura wentylacyjna aluminiowa
    11.wkładka do zamka gerda
    Dziękuje.
    Nie chce mi się już przekopywać zagadnienia (żegnam się z tym powoli), ale nie:
    7.lepik na zimno
    podejrzane jest:
    3.Kominek z płaszczem wodnym
    4.Rozdzielacz do podłogówki
    5.Rozdzielacz do c.o
    9.rura spalinowa do kominka

  15. #5335

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczypiorynka Zobacz post
    doradźcie:
    1. czy odliczeniu vat podlega cegła elewacyjna klinkierowa?
    2. czy sortowniki odpadów montowane na zlewozmywaku kuchennym mogę również odliczyć ?
    z góry dziękuję
    Wg mnie 1 tak, a 2 nie

  16. #5336

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom13 Zobacz post
    Witam,
    Czy to mogę odliczyć ?

    1. tapeta fizelinowa i klej do tapet
    2. płyta gazowa
    3. piekarnik elektryczny
    4. okap kuchenny
    5. zestaw uszczelniający (konopia + pasta) 24.30.22-53.20
    6. wąż elastyczny stalowy 25.21.22-70.11 coś mi tu nie pasuje??
    7. przyłącz elastyczny gazowy
    8. preparat do usuwania silikonu
    9. osadnik do rynien
    10. daszek klinkierowy (do słupków ogrodzeniowych)
    11. listwa do folii fundamentowej
    12. napęd do bramy przesuwnej


    Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
    Aśka
    1 nie znam takiej tapety, a z klejami tez jest różnie
    Raczej nie:
    3. piekarnik elektryczny
    4. okap kuchenny
    7. przyłącz elastyczny gazowy
    8. preparat do usuwania silikonu
    10. daszek klinkierowy (do słupków ogrodzeniowych)... ogrodzenie nie jest w zakresie robót
    12. napęd do bramy przesuwnej

  17. #5337

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby Zobacz post
    Cholera!
    I cały mój plan ...!

    Można to jakoś przeskoczyć?
    np. Podpiąć to jako faktury z budowy, czy jak już był odbiór to nie da rady?
    Albo czy ktoś to sprawdza? Zawsze mogę napisać ze obłożyłem elewacje cegłą lub wybudowałem wewnętrzne ścianki z klinkieru
    Gdzie znajdę listę robót które nie są zaliczane do tych po odbiorze..
    W załączniku do ustawy jest zakres robót (czyli co się zalicza)...
    http://www.mf.gov.pl/_files_/informa...attj2010mc.pdf

  18. #5338

    Domyślnie

    Cytat Napisał bizon_3 Zobacz post
    Jak powinienem wypełnić wniosek jeżeli w tym roku w lipcu zostało złożone zawiadomienie o zakończniu budowy?
    Czy wszystkie faktury wystawione po terminie złożenia zawiadomienia powinny być uwidocznione w kolumnie 6 "niewymagajace pozwolenia na budowę"? Jeśli tak to, która data jest datą zmiany kwalifikacji "na remont" - data złożenia wniosku czy uprawomocnienia się go?.

    I jeszcze pytanie dotyczące samych odpisów czy można przewody o takim oznaczeniu:
    - 750v czarny przewód H07V-K 10

    Pozdrawiam
    Po zawiadomieniu o zakończeniu budowy wydatki to remont (w poz. 43 powinien się pojawić rok, kiedy było zawiadomienie), VAT w kolumnie 6 i do tych FV opis konieczny

  19. #5339

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorfi Zobacz post
    A jaki jest aktualny limit VAT? Będę składać wniosek o zwrot po raz pierwszy.
    cena 4433 zł, a jak obliczyć limity znając cenę pisze w VZM

  20. #5340

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom13 Zobacz post
    Witam,

    Ja mam jeszcze jedno pytanie, jeśli budynek został oddany do użytkowania w lutym 2010r to w rubryce 41 wpisuje rok rozpoczęcia budowy w moim przypadku 2008r ( bo mam kilka faktur do rozliczenia ze stycznia 2010r) a w kolumnie 43 wpisuje rok 2010 (rozliczam faktury po odbiorze domu) ???
    Proszę jeszcze o informację, czy materiały wykorzystane do budowy ogrodzenia i mostka wjazdowego mogę odliczyć -niestety są to faktury wystawione po odbiorze domu??

    pozdrawiam
    Aśka
    Dokładnie tak... jak wykazujesz budowę i potem remont (czyli wykończeniówka po zakończeniu) to wypełniasz poz. 41 i 43 jak napisałaś (do FV po odbiorze robisz opis, a które to wynika z kolumny VAT (6 po odbiorze)).
    Ogrodzenie i wjazd nie wchodzi w zakres robót do VZM

Strona 267 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony