dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 134 z 407
Pokaż wyniki od 2.661 do 2.680 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #2661

    Domyślnie

    Do wniosku o zwrot i tak dajesz kopie, więc jak najbardziej możesz wydrukować. Gorzej, jak zostaniesz wezwany do wyjaśniania jakichś niejasności, ale wtedy można poprosić sprzedawcę o duplikat.
    Pozdrawiam,
    Krisker

  2. #2662
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pati&Tomek

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    22
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Witam w kwietniu 2009 zaczynamy budowę czy ktoś mi podpowie czy my też możemy vat uzyskać do zwrotu. i w jaki sposób zabrać sie za to.. oczywiście logiczne jest że muszę zbierać faktury

  3. #2663
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Zbierac faktury na wszystko nawet na najmniejszą pierdułkę. Oczywiście faktury na materiały czyli z 22% VATem. Poniewaz mozna występowac tylko raz w roku pierwszy wniosek proponuje złoży pod koniec tego roku.

  4. #2664

    Domyślnie

    Witam
    Ja myśle że szara strefa się bardziej opłaca tylko trzeba dobrze pogadać na hurtowni

  5. #2665

    Domyślnie

    Zaczeliśmy budowę w 2008 roku. Buduje nam firma za wcześniej ustaloną kwote i dom kupujemy od nich tak jakby od dewelopera. Materiały budowlane bierze wiec na siebie właściciel firmy. Dom odbieramy w stanie deweloperskim. My kupujemy płytki, kominek,sprzet i reszte rzeczy potrzebnych do wprowadzenia. Czy możemy coś odpisac?
    Gdzie można odszukać spis rzeczy,które da sie odliczyc? Szczerze powiem ,że myslałam ,że już nic nie da sie odliczać...

  6. #2666
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar MonikaC
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    7.704
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    367

    Domyślnie

    Witam,

    Przepraszam że wyjeżdżam z takim głupim pytaniem ale nie orientuję się w temacie.

    Jeśli zaczęliśmy budowę w 2008 roku to z tego co się zorientowałam możemy odliczyć różnicę vatu - tak?

    I jeszcze jedno - czy to się składa z pitem czy to odrębna sprawa i do kiedy to trzeba złożyć?

    AAA i czy zlecacie to komuś jeśli tak to jaki są koszta?

    Z góry dziękuję
    Z idiotą się nie dyskutuje - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem wygra doświadczeniem
    DZIENNIK
    Komentarze

  7. #2667
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał MonikaC
    Witam,

    Przepraszam że wyjeżdżam z takim głupim pytaniem ale nie orientuję się w temacie.

    Jeśli zaczęliśmy budowę w 2008 roku to z tego co się zorientowałam możemy odliczyć różnicę vatu - tak?

    I jeszcze jedno - czy to się składa z pitem czy to odrębna sprawa i do kiedy to trzeba złożyć?

    AAA i czy zlecacie to komuś jeśli tak to jaki są koszta?

    Z góry dziękuję
    Możecie odliczyc różnicę VAT od materiałów dla których Vat przed 1 maja 2004 wynosił 7 % ( stawka VAT 22%). Jest to odrębna sprawa nie składa się tego z PITem, mozna składac raz w roku kalendarzowym (nie częściej ale można rzadziej np raz na dwa lata) Czyli można złoży jeden wniosek np w grudniu a drugi np w styczniu. Większośc robi sama korzystajac m.in z porad w tym wątku. Pomocne strony internetowe:
    http://www.pit.republika.pl/vzm.htm
    http://www.pit.republika.pl/info.htm
    http://michalp2005.republika.pl/VZM1.htm
    http://michalp2006.republika.pl/VZM.htm
    i oczywiście najważniejsza strona Ministerstwa Finansów.
    http://www.mf.gov.pl/index.php?dzial=106&wysw=4&const=1

  8. #2668

    Domyślnie

    Witam,

    wątek jest tak rozległy a moje pytanie ciut nietypowe, więc nie znalazłem tego o co mi chodzi.

    Budowę zaczęli rodzice, ale w sumie było prawie nic do 2007 r. Wtedy ja ruszyłem z kopyta, postawiliśmy ściany i strop. Kupowałem pustaki, stal itp. Rodzice przepisali pozwolenie i działkę na mnie dopiero pod koniec 2007. Czy mogę do zwrotu VAT uwzględnić faktury, które mam z okresu przed notarialnym przepisaniem działki i pozwolenia na mnie?? Chodzi o okres ok 8 miesięcy. Tzn pustaki kupiłem ok. 8 mcy zanim stałem się prawnym właścicielem.

    Z góry dziękuję za poradę.

  9. #2669
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) - art. 2 ust 2
    "2. Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba
    fizyczna posiada:
    2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7
    lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie."
    art 5
    "5. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy załączyć kopię:
    1) pozwolenia na budowę albo - w przypadku remontu, o którym mowa w ust. 4 pkt 7 -
    dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego
    lub lokalu mieszkalnego;
    2) faktur dokumentujących poniesione wydatki, o których mowa w art. 3 ust. 1;"
    Czyli czytając literalnie w chwili składania wniosku o zwrot VAT powinieneś posiadac pozwolenie na budowę.
    Jednakże niektóre US ustanawiają że faktury nie mogą byc wcześniejsze niż np 3 miesiące przed datą posiadania pozwolenia na budowę co tak de facto nie ma uzasadnienia prawnego. Najlepiej zapytac w swoim US, ale ja na twoim miejscu w przypadku nie uwzględnienia tych faktur bym sie odwoływała.

  10. #2670
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    erbi79

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    3

    Domyślnie Wykaz robót zaliczanyc do remontu budynku

    Witam serdecznie.
    Mam pytanie dotyczące odliczenia vat-u za materiały budowlane.

    W 2006 roku kupiłem dom i zacząłem jego remont. Rozumiem, że powinienem wypełnić część E formularza VZM-1. Załącznik do ustawy składa się z dwóch części: dotyczącej remontu budynku mieszkalnego oraz dotyczącej remontu lokalu mieszkalnego. Wydaje mi się, że powinienem brać pod uwagę pierwszą część czyli dotyczącą remontu budynku mieszkalnego ale wtedy nie mogę odliczyć takich materiałów jak np drzwi wewnętrzne, panele podłogowe itd.

    Z drugiej strony w ustawie nie jest co to jest ten lokal mieszkalny (opisano tylko budynek mieszkalny).

    W związku z moimi wątpliwościami mam pytanie czy wypisywać faktury, na których widnieją materiały znajdujące się na wykazie materiałów objętych przed akcesją stawką 7% a nijak nie pasujące do wykazu robót zaliczanych do remontu BUDYNKU MIESZKALNEGO np wymienione już przeze mnie drzwi i panele.

    Z góry dzięki za odpowiedź

  11. #2671
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Według mnie można składac wniosek o zwrot Vat wyszczególniając w opisie remontu te elementy które dotyczą lokalu mieszkalnego. Posiłkowałabym sie tutaj prawem budowlanym art 3 pkt 2a.

    "2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumieć budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku;
    Czyli zakładam w twoim budynku mieszkalnym jest jeden lokal mieszkalny.
    Można posłużyc się również tym
    "Samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.
    Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane "pomieszczeniami przynależnymi".

    [Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

  12. #2672
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    erbi79

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki bardzo. Dokładnie o to mi chodziło.
    pozdrawiam

  13. #2673

    Domyślnie Re: Wykaz robót zaliczanyc do remontu budynku

    erbi79
    Załącznik do ustawy z
    - wykazem robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego i
    - wykazem robót zaliczanych do remontu lokalu mieszkalnego
    wskazuje właścicielom lokalu czego nie mogą odliczyć.

    To faktycznie nie wynika wprost z ustawy ale tak jest. Właściciel budynku może odliczać wszystko.
    ____________________________________________
    Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej
    Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT
    VAT
    Ostatnio edytowane przez Pit_er ; 21-04-2012 o 14:50

  14. #2674

    Domyślnie

    witam. Jak opisywaliście zakres robót na które nie trzeba było pozwolenia? W VZM pisze żeby opierać się na załączniku do ustawy, ale tam jest opisane wszystko bardzo ogólnie. jak napisać takie rzeczy jak : szpachlowanie, tynkowanie, kładzenie płyt gk, płytek, wełny na sufity. Wyszczególniać to czy napisać po prostu : modernizacja stropów, remont ścian, remont i modernizacja łazienki i kuchni. Pomóżcie proszę, bo bardzo bym chciała już przez to przebrnąć i zanieść do US (niech teraz oni się z tym męczą)

  15. #2675
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar scooby
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    849
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Hej, a jest ktos może z okolic Poznania co moze za mnie zrobić ta sprawę?
    Bo ja naprawdę nie mam wiedzy i czasu na takie tematy.

  16. #2676
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar banko
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    702
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał scooby
    Hej, a jest ktos może z okolic Poznania co moze za mnie zrobić ta sprawę?
    Bo ja naprawdę nie mam wiedzy i czasu na takie tematy.

    Jak masz sporo do zwrotu to ja bym znalazł czas i chęci na zrobienie tego samemu. Za rozliczenie tego biorą około 10% kwoty zwrotu. Ja nie miałem tego za dużo. Zajęło mi to tak naprawde jeden wieczór i jak pomyślę że komuś za to musiałbym zapłacić ponad 900pln bo tak by wychodziło w moim przypadku to takie wieczorki mógłbym spędzać codziennie.

  17. #2677

    Domyślnie

    Hej Proszę Was o radę. Budowę zacząłem w 2008 roku. Czy jeśli bym chciał w tym roku rozliczyć Vat, to faktury z zeszłego roku też mogę dołączyć?? Czy liczą się tylko te z roku w którym się rozlicza? Mam zamiar zrobić to pod koniec roku, bo wiem że można tylko raz (w roku), ale czy jest jakiś termin ostateczny składania wniosków?? No i najważniejsze...Czy ma to znaczenie że nie rozliczam się z urzędem skarbowym w Polsce (od kilku lat mieszkam za granicą)?? Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam X-tra

  18. #2678

    Domyślnie

    banko - ja też tak myślałam i zwlekałam, a sama nie potrafiłam się zabrać
    ale okazało się że znalazłam panią która mi to zrobiła za 250 pln, a faktury z całej budowy

    X- tra - możesz rozliczać faktury z zeszłego roku,
    ja rozliczałam vat raz - po zakończeniu budowy, faktury z 3 lat

    pytanie

    PKWiU - komin systemowy stalowy VAILLANT
    Uratować człowieka przed samotnością- to dopiero wyzwanie w dzisiejszym świecie.

    Moj album

  19. #2679

    Domyślnie

    Dzięki za odzew Pozdrówki

  20. #2680
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    erbi79

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    3

    Domyślnie Re: Wykaz robót zaliczanyc do remontu budynku

    Cytat Napisał Pit_er
    erbi79
    Załącznik do ustawy z
    - wykazem robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego i
    - wykazem robót zaliczanych do remontu lokalu mieszkalnego
    wskazuje właścicielom lokalu czego nie mogą odliczyć.

    To faktycznie nie wynika wprost z ustawy ale tak jest. Właściciel budynku może odliczać wszystko.
    ____________________________________________
    Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej
    Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT

    Piękne dzięki - to rozwiało już wszystkie moje wątpliwości

Strona 134 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony