dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 154 z 407
Pokaż wyniki od 3.061 do 3.080 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #3061

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUZEK
    Dla mnie najlepszy jest tekst:

    Wskazać należy, iż Wnioskodawczyni miała prawo do wyboru terminu złożenia przedmiotowego wniosku.


    Pełny tekst interpretacji, o której pisały belladonna i naan5:
    http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p...mpp_s_strona=1
    No ten tekst jest dobry. Tak, osoba w styczniu 2006 była prorokiem, że w 2008 wprowadzą limit pięcioletni i będzie stosować cenę metra z tego wniosku...

  2. #3062

    Domyślnie Re: zwrot VAT

    Cytat Napisał Apis51
    Cytat Napisał Pit_er
    - w załączniku VZM-1/A i VZM-1/B komplet obejmujący fakturę zakupu pomniejszoną o faktury korygujące należy ująć w jednej pozycji - wierszu
    - nie należy wpisywać do wniosku faktur korygujących jako oddzielne pozycje a tym bardziej z kwotami ujemnymi
    A co wpisać do rubryki nr faktury? Czy tam się zmieszczą dwa numery faktur?
    Jeden wiersz załącznika przeznaczony jest dla jednej faktury, którą
    charakteryzuje jej numer i data wystawienia. Nie ma tu specjalnie
    miejsca na dwa numery faktur i dwie daty wystawienia. Numeru faktury
    korygującej i daty jej wystawienia do załącznika się nie wpisuje. Faktura
    korygująca ma swój unikalny numer ale też podaje numer faktury pierwotnej
    i datę jej wystawienia i to wystarczy aby je powiązać.
    Wychodzi na to, że jedna pozycja załącznika to w sumie jeden zakup,
    również ten korygowany.
    ____________________________________________
    Alfabetyczny wykaz materiałów budowlanych
    Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej
    Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT

  3. #3063
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Apis51

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki. A może na wszelki wypadek napisać nr faktury+korekta?
    Mam fakturę gdzie są parapety z aglomarmuru (26.70.12-80.00) i marmuru (26.70.11-00.00) Tymczasem w wykazie wskazanym na republice parapety maja całkiem inne numery i ten z konglomeratu (26.61.11-50.52)
    da się odliczyć. Z marmuru natomiast 14.11.11-35.10 nie.
    Czy ktoś wie co z tym zrobić? Kto odpowiada za właściwy numer kodu na fakturze? Czy ja mam prawo go zmienić?

  4. #3064

    Domyślnie

    Fakturę ktoś wystawia, wiec tylko wystawca ma prawo coś na niej zmieniać. Hm... co do aglomarmuru dzwoniłam do jednego sklepu i Pan mi powiedział, że jest to z kamienia naturalnego, więc tym samym zwrot się nie należał. Jak najbardziej początek 26.7 to kamień naturalny i zawsze był na 22%, więc raczej trudno będzie to przeforsować...
    Co do korekt, to ich nr nie wpisujesz, tylko kopię korekty podpinasz pod kopię faktury korygowanej

  5. #3065
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Apis51

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję. Z tym się pogodziłem, że prawdopodobnie nie odliczę parapetów. Mi chodzi bardziej o rozbieżności z informacjami podanymi w alfabetycznym wykazie materiałów budowlanych w portalu republika polecanym przez Pit-er'a. Tam właśnie parapety z aglomarmuru wymienione są z podanym przeze mnie numerem i zakwalifikowane do odliczenia.
    Ja jeśli mogę skorzystać z porady Belladonny prosiłbym o wyjaśnienie możliwości odliczenia VAT od zakupu kilku innych materiałów tj:
    1. podbitka 14x121x3,0SOFT 20.10.21-10.40
    2. rura 200IMC Czarna 28.11.23.50-10 (Odprowadzenie spalin z kominka)
    3. kolano 200 czarne j.w. j.w.
    4. grunt uniwersalny 26.64.10-00-11
    5. Pompa Grundfos cyrkulacyjna z termostatem nie znam numeru
    6. Jak to jest z drewnem? Czy krawędziaki się odlicza?
    7. Czy silikony można wliczać jako kity uszczelniające budowlane? Na fakturach mają często różne numery albo nie mają ich wcale.
    Z materiałami oznaczonymi numerami 26.64 itd w ogóle jest chyba jakieś nieporozumienie bo w wykazie MTiB jest tylko początek tego numeru tj. ex 26.6. i dotyczy to wyrobów z betonu i gipsu z wyłączeniem itd. Tymczasem przecież niemal wszystkie kleje do glazury, fugi mają właśnie numery 26.64.10 a jako żywo trudno zaliczyć je do wyrobów z betonu lub gipsu. A może ja czegoś znowu nie rozumiem lub nie wiem?
    Skorygowałem te korekty i mam śmieszną wątpliwość. Po wpisaniu korekty do faktury podstawowej pojawia się pusty wiersz(faktury wpisuję chronologicznie) Czy może pozostać pusty wiersz czy wpisać tam można dowolną późniejszą fakturę? Bo "podciągnąć" całości się nie da w VZM1.
    I ostatnie pytanie . Czy w przypadku wątpliwości nie warto jednak wpisać danego materiału i czekać na U.S. Czy można się spotkać z zarzutem próby wyłudzenia nienależnego zwrotu czy też jest to traktowane jako błąd bez konsekwencji? Z góry dziekuję za poradę.

  6. #3066

    Domyślnie

    Symbol z wykazu ma się zawierać w symbolu z faktury, a nie odwrotnie. Czyli jak masz 26.64.10 (coś krótkawy ten symbol), to zawiera się w nim symbol z wykazu (26.6), a wyłączeniem to nie jest, dlatego to wchodzi.
    Nie zostawiaj pustego wiersza, wpisz inną fakturę, nie ma obowiazku wpisywania faktur wg daty.... byle do wniosku były kopie po kolei wg wykazu z załącznika, bo potem niepotrzebnie to przeszukiwanie zabiera komuś czas....
    Jeśli nie wiesz czy coś wchodzi wciągaj to. US nie puści tego wniosku bez weryfikacji, więc o wyłudzeniu nie ma mowy. Ty go tylko składasz, a ktoś musi to sprawdzić i ocenić czy wszystko wchodzi.

    Co do aglomarmuru znalazłam w necie, że to z kamienia naturalnego, ale postanowiłam to jeszcze sprawdzić u źródła, czyli w sklepie i Pan mi potwierdził, że to kamień naturalny..... i ja tego się trzymam, a czy prawidłowo, czy nie to tego nie wiem

    Co do listy.
    1,2 spokojnie mogą Ci usunąć, bo ma symbol niewchodzący.
    Miałam na własnej fakturze kolano i rurę czarną.... ale czy to aby nie miało symbolu jak kolana hamburskie i nie wchodziło, czy jednak to odliczałam, to nie pamiętam...
    4 wg mnie nie wchodzi, ten symbol nie jest poprawny.... ale właśnie, jak trafisz na kogoś skupiającego się tylko na PKWiU, to pewnie przejdzie.
    5. Pompy były zawsze na 22%, tylko hydrofor lub zestaw hydroforowy można odliczyć (pompy związane z centralnym też nie wchodzą).
    6. Drewno? raczej drewno podłogowe wchodzi.... ale np bambusowe nie, było na 22% (znalazłam kiedyś, że te egzotyczne były na 22%)
    7. Silikony raczej wchodzą, chociaż pojawia się jeden z symbolem niewchodzącym. Bo pewnie co region to powtarzające się faktury z tych samych sklepów )

  7. #3067

    Domyślnie

    być może takie pytanie już się przewinęło... jeżeli tak to przepraszam.

    szwagierka zakupiła mieszkanie od developera. Wiadomo... w stanie developerskim. Do wykończenia zakupiła mnóstwo materiałów które zaliczają się do zwrotu vat.

    Może złożyć w US VZM-1? I pod jakie prace to podciągnąć? Można pod remont?

  8. #3068

    Domyślnie

    Może.
    Wyłącznie jako remont (inwestycja niewymagająca pozwolenia na budowę).

    PS - też bym nie czytał całego wątku

  9. #3069

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apis51
    Kto odpowiada za właściwy numer kodu na fakturze? Czy ja mam prawo go zmienić?
    Z orzeczenia WSA w Warszawie (z 14.10.2008 III SA/Wa 338/0:

    Przy ustalaniu właściwego grupowania PKWiU pomocne może być załączone do skargi oświadczenie producenta (...). Oświadczenie to może być tym bardziej pomocne, że, jak wynika z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi;
    Konglomerat (aglomarmur) to 95% marmuru (kruszonego, mielonego) i 5% żywic syntetycznych. Czy to 26.61.11-50.52 (płyty parapetowe ze sztucznego kamienia)? Ja do tej pory nie mam wiarygodnych informacji od jakiegoś producenta w sprawie klasyfikacji tych parapetów.

  10. #3070

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZUZEK
    Może.
    Wyłącznie jako remont (inwestycja niewymagająca pozwolenia na budowę).
    PS - też bym nie czytał całego wątku
    Dzięki - wątek czytałem już ze 2 razy - ale nie wszystko pamiętam - skupiałem się na innych rzeczach wtedy. Czy nie będzie tu problemem w US że "remontuje"się nowo-wybudowane mieszkanie? Czy to standardowa praktyka że można tak rozliczyć wykończeniówkę stanu developerskiego mieszkania?

  11. #3071

    Domyślnie

    To pewien paradoks ale US tego nie kwestionuje.

    Z wikipedii:
    Remont – naprawa. Przywrócenie do stanu używalności. W budownictwie remonty dzielą się na:

    bieżące – polegające na wykonywaniu okresowych przeglądów i prowadzeniu prac konserwatorsko-profilaktycznych, niezbędnych dla utrzymania obiektu (budynku) i jego otoczenia w należytym stanie technicznym. W ramach tego typu remontów wykonywane są naprawy, likwidacje przyczyn ewentualnych uszkodzeń elementów budowlanych i wyposażenia budynków.
    interwencyjne – wykonywane są w przypadku wystąpienia uszkodzeń spowodowanych różnymi, zazwyczaj nagłymi powodami (np. pęknięcie rury, wybuch (gazu), pożar itp.)
    kapitalne – polegające na wymianie i naprawie wszystkich zużytych, zniszczonych lub uszkodzonych elementów budynku i wyposażenia. Remonty kapitalne przeprowadzane są w celu przywrócenia pierwotnej wartości budynku lub budowli. Remonty kapitalne często przeprowadza się równolegle z modernizacją, która polega na wykonaniu np. nie istniejących wcześniej instalacji centralnego ogrzewania.
    Wiele wniosków VZM-1 dot. budowy dzieli wydatki na "budowlane" i "remontowe" (czyli te po odbiorze budynku).
    Zresztą pod pojęciem inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę kryje się też modernizacja.

    Modernizacja - unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie, unowocześnienie np. istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.

    Obejmuje prace związane z podnoszeniem walorów estetycznych i użytkowych budynku lub innego produktu. W ramach modernizacji może zostać wzbogacona architektura budynków, projektowanych niegdyś według uniwersalnego wzorca, prowadząc do nadania budynkowi wyrazu odpowiadającemu panującym aktualnie modom i gustom.

  12. #3072

    Domyślnie

    dzięki jeszcze raz

  13. #3073
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    czy deska tarasowa ryflowana z modrzewia podlega odliczeniu?

  14. #3074
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    nas wezwali w zeszlym tygodniu ze niby na 2 fakturach numery faktur nieczytelne. zobaczyli orginaly i juz pasi. napisali ze przelew w ciagu chyba 25 dni wiec jak na maksa przeciagna to w 6 miesiacach od zlozenia wniosku sie nie zmieszcza

    tym bardzij dziwne ze z miesiac temu wzywali bo zapomnialem skserowac jednej fv i jak donioslem to juz bylo OK i tylko czekalo na decyzje

    pewnie sciamniaja bo kasy nie ma ...

    czekajmy tylko az przepisy zmienia w ramach ogolnych panstwowych oszczednosci
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  15. #3075
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pit_er
    Cytat Napisał boru
    czy deska tarasowa ryflowana z modrzewia podlega odliczeniu?
    To może być tylko
    20.10.10-43.30 tarcica modrzewiowa określonego przeznaczenia
    która nie podlega odliczeniu.
    W PKWiU jest jeszcze
    20.10.10-43.10 tarcica modrzewiowa nieobrzynana ogólnego przeznaczenia
    20.10.10-43.20 tarcica modrzewiowa obrzynana ogólnego przeznaczenia

    ale to nie wygląda na deski tarasowe, zresztą też nie podlegają odliczeniu.
    Początkowo sądziłem, że deski tarasowe można podciągnąć pod deski
    podłogowe (tak 19.04 odpowiedziałem na post Ekipki) ale po lekturze
    ofert producentów tarasów dochodzę do wniosku, że tarasu nie naciągnie
    się jednak do podłogi.
    W PKWiU tarcica podłogowa występuje 5-krotnie
    20.10.21-10.11 tarcica podłogowa strugana iglasta kategoria I
    20.10.21-10.12 tarcica podłogowa strugana iglasta kategoria II
    20.10.10-44.21 tarcica iglasta podłogowa szorstka - deski
    20.10.10-44.22 tarcica iglasta podłogowa szorstka - bale
    20.10.21-10.51 tarcica podłogowa nasycona z drewna iglastego

    ale tylko dwie pierwsze były na 7 % VAT - to znaczy, że była wąska
    preferencja materiałów na podłogi. Wątpię aby tarasy łapały się na stawkę
    preferencyjną. Milczenie producentów zdaje się to potwierdzać.
    Nie do konca rozumiem jak urzad skarbowy jest w stanie sprawdzic do czego ja potrzebuje tarcice iglasta.
    To jest tak, ze jak tartak mi wpisze na fakture numer
    20.10.21-10.11 tarcica podłogowa strugana iglasta kategoria I
    lub
    20.10.21-10.12 tarcica podłogowa strugana iglasta kategoria II
    to urzad to zaakceptuje? nie kumam tego do konca.

  16. #3076
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    oluś

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    2

    Domyślnie dwa wnioski VZM ?

    Witam
    Posiadałam część nieruchomości,którą remontowałam i sprzedałam w lipcu 2008
    Posiadam faktury potwierdzające zakup materiałów do odliczenia Vatu
    jak również faktury potwierdzające zakup materiałów z nowej nieruchomości również potwierdzone aktem notarialnym.
    Czy mogę złożyć dwa wnioski na dwie różne nieruchomości ?
    Proszę o odp.

  17. #3077

    Domyślnie Re: dwa wnioski VZM ?

    Cytat Napisał oluś
    Witam
    Posiadałam część nieruchomości,którą remontowałam i sprzedałam w lipcu 2008
    Posiadam faktury potwierdzające zakup materiałów do odliczenia Vatu
    jak również faktury potwierdzające zakup materiałów z nowej nieruchomości również potwierdzone aktem notarialnym.
    Czy mogę złożyć dwa wnioski na dwie różne nieruchomości ?
    Proszę o odp.
    Możesz złożyć tylko jeden wniosek, w którym uwzględnisz wszystkie faktury. Do wniosku dołączysz tytuły prawne do obu nieruchomości.

  18. #3078
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    oluś

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    2

    Domyślnie jaki kod PKWiU ?

    Jaki jest kod PKWiU na :
    1.dystrybutor do kominka
    2.miska wisząca wc ROCA VICTORIA
    3.deska twarda ROCA VICTORIA
    Proszę o odpowiedź.

  19. #3079

    Domyślnie Re: jaki kod PKWiU ?

    Cytat Napisał oluś
    Jaki jest kod PKWiU na :
    1.dystrybutor do kominka
    2.miska wisząca wc ROCA VICTORIA
    3.deska twarda ROCA VICTORIA
    Proszę o odpowiedź.
    Dystrybutor do kominka to prawdopodobnie
    28.75.27-49.29 Wyroby przemysłowe z blachy, pozostałe, gdzie indziej nie wymienione
    przez analogię do kominowego systemu powietrznospalinowego typu SPS.
    Miska wisząca:
    26.22.10-30.14 miski ustępowe porcelanowe, białe
    26.22.10-30.24 miski ustępowe porcelanowe, inne niż białe

    Deska:
    25.23.12-70.10 deski sedesowe z tworzyw sztucznych
    Miski i deski były na 7 %.
    ____________________________________________
    Alfabetyczny wykaz materiałów budowlanych
    Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej
    Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT

  20. #3080
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Podobno szykują się już do likwidacji tej ostatniej "ulgi" związanej z budowaniem. Szkoda trochę !
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

Strona 154 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony