dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 166 z 407
Pokaż wyniki od 3.301 do 3.320 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #3301
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Masz rację, nie poraz pierwszy prawodawca, czyli grono 560 parlamentarzystów nie popisało się. A podobno senat przywrócono po to, by było mniej wpadek.

    Co do praw nabytych, cóż, chciałbym być pesymistą, który się myli. W przeszłości działy się różne rzeczy. Zanim zostały uchylone przeleciało ładnych kilka lat, a czas to dla budżetu pieniądz.

  2. #3302

    Domyślnie

    Praw nabytych pozbawić podatników nie mogą bo to by było niekonstytucyjne. Z tego co ja słyszałam to chcą z dniem 31.12.2009 roku zakończyć możliwość ponoszenia wydatków i ustalić jakiś końcowy termin w 2010r do którego będzie można składać wnioski za wydatki poniesione w okresie od 01.05.2004 - 31.12.2009.

  3. #3303

    Domyślnie

    Poza tym rok 2010 to wybory prezydenckie więc mało która decyzja "rządzących" będzie miała uzasadnienie ekonomiczne/logiczne/społeczne...

  4. #3304

    Domyślnie

    mam takie pytanko. mam możliwość kupienia gazobetonu w dobrej cenie ale bez faktury, czy potrzebna jest mi ona? jeśli tak to będziemy musieli zapłacić ok1zł za każdego pustaka. A tak przy okazji może ma ktoś namiary na tanie materiały budowlane....?

  5. #3305

    Domyślnie

    W związku z tym, że miałaby być zniesiona możliwość odliczania watu w przyszłości czy może ktoś wie jak się zabezpieczyć, aby móc odliczać ten wat w następnych latach.
    Dawniej jak była ulga budowlana to była ustawowo określona na jaki okres jest i mimo jej likwidacji to ci co zaczęli korzystać z niej mieli prawo do jej kontynuacji w latach na jakie była ta ulga.
    Natomiast zastanawiam się czy w tym przypadku jest to w ogóle możliwe, gdyż mamy możliwość odliczania na nieokreślony czas a jedynie od niedawna mamy ogranicznik w rozliczaniu jakim jest 5 letni limit, który nie daje nam żadnych praw.
    Najpierw myślałam, że jak kupie coś w tym roku i to będę miała możliwość odliczania w następnych latach mimo likwidacji w 2010r to ja mam limit i przez 5 lat będę mogła z tego korzystać, jednak wydaje mi się, że zniesienie możliwości odliczania od 2010r będzie oznaczać, że ci co mogli rozliczyć się do grudnia 2009r to skorzystali, ale już za materiały kupione po złożeniu wniosku i w roku 2010 i ci co w ogóle nie złożyli to już nie skorzystają z tej możliwości mimo iż komuś należał się limit na 5 lat.
    Mamy w tej chwili wrzesień i jesli jest jakaś możliwość to warto z niej skorzystać aby móc ten wat odzyskać w następnych latach .
    Mam nadzieje, że się mylę jeśli ktoś wie więcej lub myśli inaczej to proszę o odpowiedź.
    d22 zacisze

  6. #3306

    Domyślnie

    Nie moge znalezc jednoznacznej odpowiedzi, wiec pytam tutaj:


    zakonczylam budowe ponad 8 mies temu. Czy wciaz moge odliczyc faktury z okresu budowy? Nie korzystalam jeszcze z ulgi budowlanej. Czy faktury z okresu budowy i z okresu po zakonczeniu budowy mozna łączyc w jednym wnosku?

  7. #3307

    Domyślnie

    juz znalazlam w linku z poprzednich stron- nie ma tego okresu 6 miesiecy

    ufffff

  8. #3308
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał mysiaasia
    W związku z tym, że miałaby być zniesiona możliwość odliczania watu w przyszłości czy może ktoś wie jak się zabezpieczyć, aby móc odliczać ten wat w następnych latach.
    Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Wszystko zależy od tego jak zostanie skonstruowana nowela ustawy. A na pewno nie będzie to korzystne dla inwestorów, bo przecież chodzi o oszczędności.
    Jedyna pewna możliwość zachowania odliczeń, ale w kontekście art. 86 samej ustawy o vat, czyli działalność gospodarcza w tym zakresie. No, ale przecież nie o to chodzi.

  9. #3309

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkkafe
    Nie moge znalezc jednoznacznej odpowiedzi, wiec pytam tutaj:


    zakonczylam budowe ponad 8 mies temu. Czy wciaz moge odliczyc faktury z okresu budowy? Nie korzystalam jeszcze z ulgi budowlanej. Czy faktury z okresu budowy i z okresu po zakonczeniu budowy mozna łączyc w jednym wnosku?
    jak sama znalazlas, nie ma limitu 6 mies; mozesz laczyc faktury na jednym wniosku, natomaist pamietaj, ze faktury po zakonczeniu budowy upowazniaja do zwrotu VAt w nieco nizszej wysokosci niz te z okresu "budowlanego"

    pzdr

  10. #3310
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar josephine
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    301

    Domyślnie

    A co z fakturami datowanymi sprzed zakończenia budowy, ale rozliczanymi już po?

  11. #3311

    Domyślnie

    Wykażesz je jako wydatki na budowę - ważne jest kiedy zostały poniesione a nie wykazane we wniosku.

  12. #3312

  13. #3313
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    karolina.k

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Mam pytanie, jestem właścicielem domu, w którym przeprowadzam remont, jednak jeszcze nie jestem tam zameldowany, jest to kwestia maksymalnie miesiąca ale niektóre faktury muszę już wypisywać. Czy ktoś wie na jaki adres mam wypisywać fakturę? Czy na adres mojego teraźniejszego zameldowania czy na adres domu który remontuję? Proszę o poradę!

  14. #3314

    Domyślnie

    Na adres zamieszkania, którym dysponuje US. Masz mieć tyt. prawny do remontowanego budynku, ale niekoniecznie musisz w nim mieszkać. I pamiętaj, że zmianę adresu zamieszkania należy zgłosić do miesiąca czasu w US (NIP-3 o ile nie prowadzisz działalności na własnym nazwisku, bo wtedy NIP-1, no i VATowcy zmiany zgłaszają bodajże do 14 dni)

  15. #3315
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Vatowcy mają teraz, po wiosennej nowelizacji, 7 dni.

  16. #3316

    Domyślnie

    Tak czytałem na forum i czytałem i nigdzie nie umiem znaleźć jak to jest z przydomową oczyszczalnią jako z kompletem.
    Wiem, że nie można odzyskać Vatu z szamba czy zbiorników większych niż 300l.
    Tylko jest tam coś napisane o zbiornikach do innych celów.
    Czy oczyszczalnia jest tak klasyfikowana ? Bo składa się ona z różnych elementów i czy w przypadku jak jest to komplet można odzyskać VAT ?
    Bo już nic nie wiem.
    Oczyszczalnie i separatory.

  17. #3317

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gzubi
    Wiem, że nie można odzyskać Vatu z szamba czy zbiorników większych niż 300l.
    A ja wiem, że można... Szambo czyli zbiornik betonowy [26.61.12-60.55]

  18. #3318

    Domyślnie

    Właśnie dostałam swój zwrot vat. Dziękuję wszystkim którzy udzielają się na tym forum, bo to dzięki wam udało mi się rozliczyć vat samodzielnie.
    Co dziwne pierwsze zadzwoniła pani z urzędu że nie wszystko mi zaliczą, ale ponieważ mnie nie było w domu powiedziała że będzie jeszcze dzwonić. Nie zadzwoniła, a pieniążki wpłynęły. Tak czy tak, wybieram się do urzędu spytać co nie zaliczyli bo suma jest nieznacznie mniejsza, a ja chcę wiedzieć na przyszły rok.

  19. #3319

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał Gzubi
    Wiem, że nie można odzyskać Vatu z szamba czy zbiorników większych niż 300l.
    A ja wiem, że można... Szambo czyli zbiornik betonowy [26.61.12-60.55]
    Hmm, ale szamba są również wykonywane z polietylenu, żywic i tych z tego co wiem to nie można. Czy jest to szambo szczelne ?
    Dalej nie wiem co z oczyszczalnią jak nei ma rozgraniczenia na poszczególne elementy.
    Oczyszczalnie i separatory.

  20. #3320

    Domyślnie

    Oczyszczalnia ścieków nie jest tanim artykułem. Jeśli nie masz na fakturze PKWiU to może być różnie... jak wpisałam przy klasyfikacji PKWiU "oczyszczalnia ścieków" znalazło mi:
    25 24 28 40 0 -- Perforowane kubły i podobne artykuły do filtrowania wody przy wejściu do ścieków, z tworzyw sztucznych

    a to wchodzi wg wykazu.
    Natomiast znalazłam dwie interpretacje w necie dotyczące stawek VAT, gdzie sprzedawcy klasyfikują oczyszczalnie wg PKWiU 25.23-15.50.99.

    US nie jest odpowiednią instytucją, która ma wiedzieć gdzie sklasyfikować oczyszczalnię. Na fakturze nie będzie PKWiU, to mogą śmiało zakwestionować, ponieważ na podstawie wykazu trudno samemu gdzieś to zakwalifikować. Dlatego wystąp z zapytaniem do producenta jakie PKWiU jest odpowiednie dla tego urządzenia. Jeśli otrzymasz np te co podałam wyżej, to nikt się do tego nie przyczepi, bo z tego będzie wynikało, iż ta oczyszczalnia podlega odliczeniu

Strona 166 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony