dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 169 z 407
Pokaż wyniki od 3.361 do 3.380 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #3361

    Domyślnie

    wzięłam się za tegoroczne faktury i znowu są małe niejasności,mianowicie:
    1.lut miękki 2.5 - brak PKWiU
    2.otulina 22/6 stabil 2mb-symbol 26.28.16-30.90, którego nie mozna odliczyć, a mam inne otuliny np.otulina 28/6 sta.2m, albo otulna 35/6 stabil 2m itd. z symbolem 25.21.22-50.00,które sie odlicza; czy moge uznac, że PKWiU do pierwszej został błędnie podany?tym bardziej zę jej poszło najwięcej i najwięcej VATu tutaj siedzi
    3.kurek kul.woda 20 półśr.-symbol 29.13.12-35.14-wg. wykazu nie da się, a przecież jest pozycja 167 do której bez wzdględu na PKWiU mogłabym to zaliczyć, tylko czy mogę?-dużo mam tych kurków tzn.suma duża w porównaniu ze zwykłymi rurami kan.
    4.zg/rura 20 stab.Wavin- brak PKWiU, uznałam, że to 25.21.2 na TAK-ok?
    5.rura zgrzew. 25 sabil-uznałam j/w
    6.trójnik ocynk 25-?
    7.mufa zgrzew.20*1/2 g.z.- uznałam na tak-ok?
    8.rozdzielacz 2*8-obw.-27.44.26-50.20- na TAK, a szafka do niego? -zafka rozdziel.podt.6-8 obw-brak PKWiU, tak czy nie?
    9.reduktor ciśnienis wody 1' - 29.13.12-35.12-nic mi nie mówi,ale wyda się być błędny - czy to raczej nie wchodzi pod pozycje 165? reduktory memranowe 33.20.70-50.42,( oby )
    10.manometr 0.6 tylny-brak pkwiu, więc poz. 167?
    11.zg/listwa + kolano 20*1/2 łapki - dałam na tak na 25.21.2 -bo to jest chyba listwa pcv do zamontowania wody i odpływu 2 zlewów obok siebie.

    proszę kogoś z zweryfikowanie moich podejrzeń

  2. #3362
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    michusz32

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    belledonna
    na wstępie dziękuję, ale mam jeszcze wątpliwości (i pewnie będę mieć ich jeszcze dużo):
    ad1 może i nie musi być PKWiU na fakturze, ale nijak nie mogę jednoznacznie przypisać artykułów z faktur do wykazu- sprzedawca tak sobie skraca opis, że nic z niego nie wynika - ja wiem, że to jest stal ale US może się po prostu przyczepić. Jednak zaryzykuję.
    ad2 z rozbudowanym symbolem jasne, ale co z symbolami z oznaczeniem ex? Niby to "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania", ale czy to właściwie nie to samo co rozszerzony symbol na fakturze a krótszy na wykazie? Bo np. bruk betonowy ma symbol: 26.61.11-50.29, a na wykazie wyroby z betonu i gipsu ex 26.6 Czy w związku z tym bruk, a także płyty k-g można odliczyć czy nie?
    Co Wy na to Forumowicze?
    pozdrawiam

  3. #3363
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur_b


    Dzięki za podpowiedź.

    - zaprawa specjalistyczna do klinkieru - w płynie nie, jakie PKWiU ?

    PKWiU na fakturze brak, taka w worach do murowania
    zaprawy i wyprawy murarskie - PKWiU 26.64.10-00.90 - TAK

  4. #3364
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna

    Zazdrośnica wkręty farmerskie nie wchodzą. Ich symbol to pewnie nie nawet z grupy 28.74.11 (w której mowa wyłącznie o okuciach) tylko PKWIU 28.73.14-80.41 Wkręty do metali, bo wszelkiego rodzaju śruby, wkręty itp nie z tworzyw sztucznych były zawsze na 22%
    ech, dzięki i poprawka

  5. #3365
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał michusz32
    belledonna
    Bo np. bruk betonowy ma symbol: 26.61.11-50.29, a na wykazie wyroby z betonu i gipsu ex 26.6 Czy w związku z tym bruk, a także płyty k-g można odliczyć czy nie?
    Co Wy na to Forumowicze?
    pozdrawiam
    bruku nie mam, płyty odliczyłam jako wyroby z gipsu

  6. #3366
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    michusz32

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję Zazdrośnicy!
    Myślę więc, że skoro płyty można to analogicznie bruk również. Tym bardziej, że jak wcześniej cytowałem wyjaśnienie symbolu ex "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania" - czyli wszystko co się mieści w danej grupie, chyba, że jest wyłączone w opisie wyrobu (grupy).
    Chętnie jednak poczekam na opinie innych forumowiczów, bo to w moim przypadku dotyczy kilku grup wyrobów.

  7. #3367
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał michusz32
    Dziękuję Zazdrośnicy!
    Myślę więc, że skoro płyty można to analogicznie bruk również. Tym bardziej, że jak wcześniej cytowałem wyjaśnienie symbolu ex "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania" - czyli wszystko co się mieści w danej grupie, chyba, że jest wyłączone w opisie wyrobu (grupy).
    Chętnie jednak poczekam na opinie innych forumowiczów, bo to w moim przypadku dotyczy kilku grup wyrobów.
    A proszę jeśli chodzi o bruk to pewnie o kostkę brukową, będę miała dylemat w roku przyszłym. Coś gdzieś czytałam, że można jeśli dotyczy to np. opaski wokół domu lub na taras ale to dziwne by było przecież, bo nie pisze się gdzie to ma być.

  8. #3368

    Domyślnie klinkier

    A czy w ramach remontu budynku mieszkalnego moge sobie odliczyć klinkier na ogrodzenie, pzręsła na ogrodzenie i balkony oraz kostke brukową??
    poradzcie

    MArzena
    marzenka

  9. #3369

    Domyślnie Re: klinkier

    Cytat Napisał nidziowa
    A czy w ramach remontu budynku mieszkalnego moge sobie odliczyć klinkier na ogrodzenie, pzręsła na ogrodzenie i balkony oraz kostke brukową??
    poradzcie

    MArzena
    Remont dotyczy wyłącznie budynku mieszkalnego (zakres remontu w załączniku do ustawy). Przęsła i klinkier na ogrodzenie odpada. Natomiast na przęsła na balkon moga być, tylko jakie to są przęsła? Balustrady balkonowe 28.11.10-34.11 stalowe, poręcze balkonowe 28.11.10-34.15 stalowe. Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.
    MP

  10. #3370
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie Re: klinkier

    Cytat Napisał pacakm
    Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.
    no właśnie dowody w jakiej postaci, umowa z wykonawcą, zdjęcia czy coś innego?

  11. #3371

    Domyślnie Re: klinkier

    Cytat Napisał Zazdrośnica
    Cytat Napisał pacakm
    Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.
    no właśnie dowody w jakiej postaci, umowa z wykonawcą, zdjęcia czy coś innego?
    Sama jestem ciekawa tych dowodów, bo znam praktyki oświadczeń wnioskodawcy

  12. #3372

    Domyślnie

    Cytat Napisał michusz32
    belledonna
    na wstępie dziękuję, ale mam jeszcze wątpliwości (i pewnie będę mieć ich jeszcze dużo):
    ad1 może i nie musi być PKWiU na fakturze, ale nijak nie mogę jednoznacznie przypisać artykułów z faktur do wykazu- sprzedawca tak sobie skraca opis, że nic z niego nie wynika - ja wiem, że to jest stal ale US może się po prostu przyczepić. Jednak zaryzykuję.
    ad2 z rozbudowanym symbolem jasne, ale co z symbolami z oznaczeniem ex? Niby to "dotyczy tylko i wyłącznie wyrobu z danego grupowania", ale czy to właściwie nie to samo co rozszerzony symbol na fakturze a krótszy na wykazie? Bo np. bruk betonowy ma symbol: 26.61.11-50.29, a na wykazie wyroby z betonu i gipsu ex 26.6 Czy w związku z tym bruk, a także płyty k-g można odliczyć czy nie?
    Co Wy na to Forumowicze?
    pozdrawiam
    ad.1 napisz ołówkiem stal... to zawsze jakieś naprowadzenie... hm... jeśli siedzisz w danym rejonie, to faktury się powtarzają od tych samych sprzedawców, więc myślę, że większość jest już rozszyfrowana
    ad.2 Najlepszy przykład
    PKWiU 25.23.14-50.12 okno PCV
    zaglądamy do wykazu, jest poz. 30 i 25.23 zawiera się w PKWiU tego okna, czyli już połowa sukcesu, no ale jest "ex", więc czytamy. Nasze okno nie jest ani stolarką okrętową, ani zbiornikiem, kadzią, czy cysterną, ani nie zaczyna się 25.23.2 lub 25.23.13 (bo takie mamy wyłączenia). Skoro do żadnego wyłączenia się nasze okno nie zalicza, to oznacza, że wchodzi.
    Bruk i płytki gipsowo kartonowe wchodzą, bo w tym grupowaniu nie wchodzą płyty kamienne surowe oraz wyroby ze sztucznego kamienia "Lastriko" (ale z lastriko wejdzie płyta parapetowa itp, bo jest wyjątkiem z wyłączenia). Trzeba dokładnie poczytać, bo raz jest wyłącznie, a raz z wyłączeniem. Bruk (o ile został wykorzystany do płytki odbojowej, bo bruk to kostka brukowa? a materiały jedno, a zakres prac drugie i jest to powiązane ze sobą... chociaż słyszałam że odbojówka nie w każdym rejonie wchodzi) i płyty gipsowo-kartonowe można odliczyć. Z tego grupowania generalnie wylatują płyty z kamienia surowego (z Lastrico się jeszcze nie spotkałam... chyba nie jest na topie)

  13. #3373
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    michusz32

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    jeszcze raz dziękuję belladonnie (tym razem poprawnie) i wszystkim forumowiczom.
    zabrałem się za to odliczenie vatu, ale wcale nie jest tak prosto, jak wyglądało. Co chwila jakieś zagwozdki, niejasności i niespodzianki. Jak czytam to forum, to widzę, że nie tylko mi jest tak ciężko, a urzędy i urzędnicy nie są "pomocną dłonią" w tych porachunkach z fiskusem.
    Jest dzięki Wam Drodzy Forumowicze jednak coraz łatwiej- DZIĘKI!

  14. #3374

    Domyślnie

    Zgłupiałem już. Czego tak naprawdę dotyczy ten obliczany limit?
    Do tej pory myślałem, że dotyczy maksymalnej kwoty, którą US fizycznie może zwrócić, ale analizując opis w poz. 46 druku VZM-1 wychodzi na to, że jest to limit sumy vat-u będącego podstawą do obliczenia kwoty zwrotu.

    Czyli, jeśli obliczony limit wynosi załóżmy 30tys, to z US dostaniemy maksymalnie 30tys czy 68,18% tej kwoty?

  15. #3375

    Domyślnie

    ponawiam prośbę:
    Cytat Napisał angela82
    wzięłam się za tegoroczne faktury i znowu są małe niejasności,mianowicie:
    1.lut miękki 2.5 - brak PKWiU
    2.otulina 22/6 stabil 2mb-symbol 26.28.16-30.90, którego nie mozna odliczyć, a mam inne otuliny np.otulina 28/6 sta.2m, albo otulna 35/6 stabil 2m itd. z symbolem 25.21.22-50.00,które sie odlicza; czy moge uznac, że PKWiU do pierwszej został błędnie podany?tym bardziej zę jej poszło najwięcej i najwięcej VATu tutaj siedzi
    3.kurek kul.woda 20 półśr.-symbol 29.13.12-35.14-wg. wykazu nie da się, a przecież jest pozycja 167 do której bez wzdględu na PKWiU mogłabym to zaliczyć, tylko czy mogę?-dużo mam tych kurków tzn.suma duża w porównaniu ze zwykłymi rurami kan.
    4.zg/rura 20 stab.Wavin- brak PKWiU, uznałam, że to 25.21.2 na TAK-ok?
    5.rura zgrzew. 25 sabil-uznałam j/w
    6.trójnik ocynk 25-?
    7.mufa zgrzew.20*1/2 g.z.- uznałam na tak-ok?
    8.rozdzielacz 2*8-obw.-27.44.26-50.20- na TAK, a szafka do niego? -zafka rozdziel.podt.6-8 obw-brak PKWiU, tak czy nie?
    9.reduktor ciśnienis wody 1' - 29.13.12-35.12-nic mi nie mówi,ale wyda się być błędny - czy to raczej nie wchodzi pod pozycje 165? reduktory memranowe 33.20.70-50.42,( oby )
    10.manometr 0.6 tylny-brak pkwiu, więc poz. 167?
    11.zg/listwa + kolano 20*1/2 łapki - dałam na tak na 25.21.2 -bo to jest chyba listwa pcv do zamontowania wody i odpływu 2 zlewów obok siebie.

    proszę kogoś z zweryfikowanie moich podejrzeń

  16. #3376

    Domyślnie Re: klinkier

    Cytat Napisał Zazdrośnica
    Cytat Napisał pacakm
    Kostka brukowa betonowa podlega, ale tylko na opaskę odwadniajacą i ewentualnie na balkon - w US trzeba przedstawić dowody, że na to poszła.
    no właśnie dowody w jakiej postaci, umowa z wykonawcą, zdjęcia czy coś innego?
    Jeżeli kupię kostkę brukową ok. 70m2 na wszystko to jak potem pzredstawić ile posżło na opaske. PO prostu pzryjać jakas wartość? Ale jak w takim razie wypełnić wniosek z częśćią kwoty? To samo tyczy sie przeseł i balustrad. MUszę mieć oddzielne faktury od rzemieslnika na pzresła i na balustrady.??

    pozdrawiam
    marzenka

  17. #3377
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Jak wszystko w polskim prawie i to jest niedoskonałe, nie zdziwię się jak jeszcze to będą poprawiać, znosić, przywracać itp. itd. - 5 lat to szmat czasu

  18. #3378

    Domyślnie

    Witam. Byłam podpytać w urzędzie co mi odliczyli, okazało się że tylko kilka pierdółek, a pani była tak miła że dopisała mi kilka rzeczy których ja nie zaliczyłam a się nadawały.
    A tak na marginesie, pani spytała czy następnym razem nie mogłabym się dowiedzieć o nr PKWiU, tam gdzie ich nie ma i wpisać ołówkiem, bo inaczej ona musi dzwonić po sklepach i dopytywać.
    Powiedziałam że się postaram. Nie mam zamiaru dzwonić po sklepach ale stwierdziłam że jak już znajdę nr na necie to mogę jej dopisać, a co mi szkodzi .

  19. #3379

    Domyślnie

    Nidziowa

    Na FV masz cenę 1 metra co do kostki, czyli mając fakturę np na 100 metrów kw, a do odliczenia może być np 38, to wpisujesz wartość we wniosku 38 x cena 1 metra kw. Tutaj nie ma znaczenia na ile opiewa faktura, a co jest wpisane we wniosku. No i koniecznie opis pt. "kostka brukowa została wykorzystana do płytki odbojowej". Co do reszty ta sama praktyka

  20. #3380

    Domyślnie

    Angela82:

    1 - nie
    2 - tak, dlaczego nie?
    3 - mogą podciągnąć pod 167, wciągnij
    4,5,6,7 - wciągnij
    8 - zalicz.... ale z czego jest wykonana ta szafka?
    9 - wciągaj
    10 - nie, manometry były zawsze na 22%
    11 - zalicz

Strona 169 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony