dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 176 z 407
Pokaż wyniki od 3.501 do 3.520 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #3501

    Domyślnie

    dzięki!

  2. #3502
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ania_star

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,
    Zakupiłam
    -Wanne stalową emaliowaną
    -nóżki do niej
    -zestaw odpływowo - przeplywowy.
    Wiem, że mogę odliczyć vat z wanny ale co z nóżkami i przelewem. Nie mam PKWiU na fakturze.

    Pozdrawiam
    Ania

  3. #3503

    Domyślnie

    Cytat Napisał zefirispka
    Cytat Napisał arab
    I jeszcze jedno czy Urząd ma prawo rządac na fakturze gdzie jest forma płatności: gotówka zapisu: zapłacono gotówką lub KP????
    To nie ma żadnego znaczenia. Takich informacji nie ma obowiązku umieszczania na samej fakturze, nie ma o tym również mowy w ustawie o częściowym zwrocie vat-u.
    O co chodzi z tą płatnością...
    W ustawie o zwrocie jest zapis:
    Art. 1.
    1. Ustawa reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.

    Zawarte tutaj jest słowo "poniesionych", a skoro mają być poniesione, to oznacza zapłacone (takie interpretacje są w niektórych miejscach). Dlatego jeśli z faktury nie wynika, że osoba poniosła wydatki (termin płatności późniejszy niż data wystawienia faktury), to niektórzy się po prostu czepiają tego, że wydatki nie zostały PONIESIONE
    Czy słusznie? By znaleźć odpowiedź, co oznacza w ustawie "wydatków poniesionych"

  4. #3504

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania_star
    Witam,
    Zakupiłam
    -Wanne stalową emaliowaną
    -nóżki do niej
    -zestaw odpływowo - przeplywowy.
    Wiem, że mogę odliczyć vat z wanny ale co z nóżkami i przelewem. Nie mam PKWiU na fakturze.

    Pozdrawiam
    Ania
    PKWiU mieć nie musisz. Moja rada wciągnij wszystko

  5. #3505

    Domyślnie

    Zuzek dzięki za pomoc napisałem do hurtowni z tymi taśmami o pkw i u i sprawa się wyjaśni. Urzędy mają prawo rządac na fakturze zapisu bądź stempla: zapłacono gotówką : (

  6. #3506

    Domyślnie

    W temacie "poniesionych wydatków":

    Należy zauważyć, że przepisy ustawy stanowią o wydatkach "poniesionych". Istnieje bogaty dorobek orzecznictwa i praktyki dotyczący pojęcia "poniesienie" odnoszący się do kosztów uzyskania przychodu. Można odpowiednio zastosować go do pojęcia "wydatków poniesionych", o których mowa w ustawie.
    Przede wszystkim trzeba stwierdzić, że nie można utożsamiać faktu "poniesienia kosztu" z faktem "uiszczenia określonego wydatku" tytułem jego poniesienia. Przez poniesienie - zgodnie ze Słownikiem języka polskiego W. Doroszewskiego - należy rozumieć bycie obarczonym, obciążonym. Wydatkiem poniesionym będzie zatem taki wydatek, którym podmiot jest obarczany, obciążany. Cechą istotną jest zatem fakt obarczenia ciężarem ekonomicznym danego kosztu.
    Pewne wątpliwości może tutaj wywoływać użycie słowa "wydatek". Należy jednak zauważyć, że słownik języka polskiego definiuje wydatek nie tylko jako "coś, co zostało wydane", lecz także jako "coś, co ma być wydane". Tak więc wydatkiem jest także kwota, która zostanie zapłacona w przyszłości.
    Dla uznania, że miało miejsce poniesienie wydatku, nie jest zatem konieczne dokonanie wydatku, jego uiszczenie. Otrzymanie faktury dokumentującej zakup jest zatem praktycznie poniesieniem wydatków, niezależnie od tego, kiedy zostaje dokonana płatność. Jeśli zatem podatnik otrzymuje fakturę przed 31 grudnia 2007 r., to choćby nawet faktycznie zapłacił za nią po tej dacie, wydatki zostały poniesione przed 31 grudnia 2007 r., a zatem uprawniają do zwrotu. Dotyczyć to może przykładowo zakupów na raty, bądź też zakupów z odroczonym terminem płatności, kiedy zakup jest dokonywany do dnia 31 grudnia 2007 r., lecz sama płatność następuje po tej dacie. W takiej sytuacji wydatki są ponoszone do 31 grudnia 2007 r., a zatem uprawniają one do uzyskania zwrotu.
    Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard
    komentarz
    Zakamycze 2006
    Komentarz do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U.05.177.146, [w:] A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Ustawa o zwrocie VAT osobom fizycznym w budownictwie. Komentarz z wzorami wniosków, Zakamycze, 2006.

  7. #3507
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    No właśnie, jeśli mamy fakturę, to zgodnie z art. 106 ustawy o vat, mamy dokument potwierdzający dokonanie transakcji, a więc również poniesienie wydatków z nią związanych.
    Jeśli urząd jest innego zdania, musi wykazać, że faktura jest nieprawdziwa, nie dokumentuje czynności, która nie miała w rzeczywistości miejsca.
    Należy jednak pamiętać, że przepisy szczegółowe, tj rozporządzenie ministra finansów w sprawie wystawiania faktur, w paragrafie 5, nie wymagają takiej adnotacji "zapłacono gotówką". A skoro nie, to organ nie może tego żądać.
    Faktura poprawnie wystawiona jest pełnoprawnym dokumentem i powinna zostać przyjęta. Jeśli urząd się z tym nie zgadza, niech smaruje decyzję z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.

  8. #3508

    Domyślnie

    Zakamczyce.... hm... coś mi to znajome... chyba z literatury wykorzystanej do pisania prac... tak coś mi świta...
    Tylko czy US skupia się na komentarzach do ustaw opisanych w książkach?
    Raczej nie... jak w każdym zawodzie oszołomów nie brakuje, a dokąd nasze prawo będzie tak nieczytelne, to problemy się skupią na zwyczajnym śmiertelniku

  9. #3509

    Domyślnie

    Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków .... W więc zwrot "czegoś" może być tylko wtedy, gdy coś tam zostało zapłacone, nadpłacone, pożyczone itp. Dlatego w "wątpliwych" sprawach USy żądają potwierdzenia zapłaty za zakup materiałów budowlanych. Ordynacja podatkowa daje możliwość urzędom skarbowym w prowadzonych postępowaniach podatkowych (a zwrot VATu za zakup materiałów budowlanych jest takim postępowaniem podatkowym wszczętym na podstawie złożonego wniosku VZM-1) do takich żądań "jeżeli jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu fatycznego lub rozstrzygnięcia sprawy". i najlepiej jest, gdy sprzedawca na fakturze zrobi adnotację, że np. "zapłacono gotówką" czy "przelewem". Natomiast np. jak z faktury wynika, że "do zapłaty pozostaje kwota 20.000zł" to co zwracać jeżeli nie jest zapłacone?!

  10. #3510
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    No tak VAT, ale kupujący nie płaci tego vat-u do urzędu skarbowego. To robi sprzedawca. Wystawia fakturę z należnym podatkiem i wpłaca go do 25 dnia następnego miesiąca lub kwartału. I Skarb Państwa otrzymuje te pieniądze.
    A to na jaki sposób zapłaty umówi się z kupującym- osobą fizyczna, to jego sprawa. To może być nawet jakaś kompensata. Natomiast w przypadku kiedy kupujący nie zapłaci, to wkraczamy na drogę sądową. Zatem należny podatek jest wpłacany i jest z czego zwracać. Dlatego "ostrożność procesowa" niektórych urzędów nie ma nic wspólnego z obowiązującymi przepisami. Skoro coś jest dozwolone, czyli faktura bez adnotacji i sposób zapłaty, to jest to prawidłowe i nie można tego zawężać nawet w trakcie czynności sprawdzających. Te ostatnie powinny jedynie potwierdzić, że transakcja w ogóle miała miejsce, a więc faktura była wystawiona prawidłowo, czyli- zwrot jest należny.

  11. #3511
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krzychu71

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna
    Krzychu71 hydrofor lub zestaw hydroforowy to materiały, które przed 1 maja 2004 były na 7%. Jednak jeśli chciałeś kupić to w częściach, czyli pompa, zbiornik hydroforowy, to przed 1 maja 2004 płaciłeś za te materiały 22%, dlatego ani pompa, ani zbiornik hydroforowy nie podlega odliczeniu w VZM.
    Co do PKWiU 31.20.21-50.30, które przytoczyłeś zawiera "ex", a tutaj ex oznacza WYŁĄCZNIE podstawy i wkładki bezpiecznikowe niskiego napięcia


    Dzięki belladonna

    mam jeszcze pytanko rozliczam teraz części C.O i mam różnego rodzaju zawory .a przy nich pkwiu którego nie ma w wykazie np.
    zawór kulowy pkwiu 29.13.12-35.11 natomiast poz na dole listy poz 167wykazu mówi iż bez względu na numer pkwiu
    Armatura metalowa przemysłowa - wyłącznie:
    - armatura z żeliwa szarego,
    - zasuwy,
    - zawory,- przepustnice
    Armatura metalowa sieci domowej

    dzięki pozdrawiam

  12. #3512

    Domyślnie

    Tak Krzychu71, zawory wchodzą bez względu na symbol, a z kolei armatura metalowa sieci domowej to np baterie

  13. #3513
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krzychu71

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna
    Tak Krzychu71, zawory wchodzą bez względu na symbol, a z kolei armatura metalowa sieci domowej to np baterie
    Dzięki ,przepraszam że cię jeszcze pomęcze czy mozna pod coś podćiągnąć schody strychowe drewniane trzysegmentowe braknr pkwiu

    oraz dużo słyszałem o grzałkach elektrycznych kupiłem taką do bojlera dwupłaszczowego jako dodatkowe podgrz,wody słyszałem żenie można tego odliczyć przy grzałce na fakturze mam pkwiu 29.71.25-70.00 a w zestawieniu znalazłem takie pkwiu

    29.71.25-50 Ogrzewacze wody elektryczne inne niż natychmiastowe

    jak to interpretować , może można to pod ten numer podpiąć z góry dzięki za pomoc ,

  14. #3514

    Domyślnie

    Krzychu71 schody drewniane to PKWiU 20.30.13-00.30 i trzeba sobie je odpuścić.
    Co do grzałki, jak sam widzisz masz niewchodzące PKWiU. Mi znajduje dla grzałki PKWiU 29.71.30-70.30, czyli jeszcze inne.

    Ze strony:
    http://www.urzadskarbowy.suwalki.com...rozwiniete.pdf

    126 29.71.25-50 Ogrzewacze wody elektryczne inne niż natychmiastowe
    29.71.25-50.10 Warniki elektryczne dla gospodarstwa domowego
    29.71.25-50.20 Ogrzewacze elektryczne wody pojemnościowe do lokalnego centralnego ogrzewania
    29.71.25-50.90 Urządzenia elektryczne grzejne do podgrzewania wody pozostałe

  15. #3515
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krzychu71

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna
    Krzychu71 schody drewniane to PKWiU 20.30.13-00.30 i trzeba sobie je odpuścić.
    Co do grzałki, jak sam widzisz masz niewchodzące PKWiU. Mi znajduje dla grzałki PKWiU 29.71.30-70.30, czyli jeszcze inne.

    Ze strony:
    http://www.urzadskarbowy.suwalki.com...rozwiniete.pdf

    126 29.71.25-50 Ogrzewacze wody elektryczne inne niż natychmiastowe
    29.71.25-50.10 Warniki elektryczne dla gospodarstwa domowego
    29.71.25-50.20 Ogrzewacze elektryczne wody pojemnościowe do lokalnego centralnego ogrzewania
    29.71.25-50.90 Urządzenia elektryczne grzejne do podgrzewania wody pozostałe
    Cześc belladonna dzięki za pomoc ,to z tego wynika że grzałke mógłbym podciągnąć tylko że pkwiu na fakturze mam nie właściwe ,ale można to zmienić?????

    acha słuchaj z wczesniejszych postów wynikaiż pompy nie można odliczyć

    acha jak sie toma odnośnie pomp do centralnego ogrzewania przecięż jest punkt 168 na dole listy

    cytat.
    Urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania -
    wyłącznie urządzenia i zestawy urządzeń do
    automatycznej regulacji dostaw ciepła oraz zdalnego
    sterowania pracą systemów ciepłowniczych, a także
    części do tych urządzeń


    dzięki za pomoc

  16. #3516

    Domyślnie

    Kombinujesz jak koń pod górkę
    Pompy CO nie wchodzą

  17. #3517
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krzychu71

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna
    Kombinujesz jak koń pod górkę
    Pompy CO nie wchodzą
    dzięki
    kombinacja to nasza specialnośc a zwłaszcza przy tak nie jasnych przepisach

    i czasami jest brak logigi w tych zestawieniach np.dowiedziałem się ze schody składane strychowe U.S. uznaje jako drzwi pod warunkiem własciwego pkwiu czyli 20.30.11 np.

    dlatego wyskoczyłem z tymi pompami do C.O chociaż tak jak i te schody nie znalazłem ich w zestawieniu produktów które do 31,04,2004 były na 7% stawce vat

    Szukam wszystkich anomali w tych zestawieniach ,a takze jakiś prawidłowości

    i na prawde uważam że dużo zalezy od tego czy urzednik coś przeoczy czy nie oraz interpretacji opisów

  18. #3518

    Domyślnie

    Witam, znowu potrzebuję Waszej pomocy bo bez niej ani rusz Czy mogę odliczyć:
    1. siatka do styropianu (chyba nie?)
    2.wkręty do drewna
    3. czyścik do piany
    4.pistolet do piany, wiertło i paca styropianowa(też chyba nie, bo to chyba narzędzia)
    5 gwożdzie
    6. kołki do styropianu
    7. farby wiem, że nie, ale może choć taka do dachówek?
    I jeszcze chciałam potwierdzić, że jeżeli złożę wniosek w listopadzie to cena za m2 jest 3.924 zł?
    Z góry ogromne dzięki za pomoc

  19. #3519

    Domyślnie

    Z wymienionych pozycji tylko nr 6. (poz. 30 wykazu)

    Co do siatki: najwięcej przypadków to: 17.20.40-90.00 (tkaniny z włókien szklanych (łącznie z taśmami tkanymi) - czyli NIE.
    Choć spotyka się: 26.14.12-10.10 (maty z włókna szklanego) na TAK.

    Farby są we "wspólnym worku na NIE".

    Cena m2 zgadza się.

    Pozdrawiam.

  20. #3520

    Domyślnie zwrot vat

    Czy osoba remontujaca budynek mieszkalny ma prawo do zwrotu vatu za wymianę drzwi wewnętrznych,płytek podłogowych i ściennych, parapetów,klamek.Materiały te mieszcza się w wykazie, ale mam kłopot z interpretacją co jest budynkiem mieszkalnym ,a co lokalem.Czy właściciel budynku nie dostanie zwrotu za wymianę płytek.Prosze serdecznie o wyjaśnienie.ŁOPATOLOGICZNE

Strona 176 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony