dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 222 z 407
Pokaż wyniki od 4.421 do 4.440 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #4421
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aniamar
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    1.852
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    477

    Domyślnie

    Wielkie dzięki

  2. #4422

  3. #4423
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał ramzes21
    czy beton z betoniarni można odliczyć?
    Zależy co masz napisane na fv.
    Jeśli masz sam beton np B-20, to pewno jest na fv 22% to tak.
    Jeśli z usługa dowozu to jest najprawdopodobniej na 7 %- czyli nie
    W ubiegłym roku dołączyłem do wniosku fakturę 22% za "beton z transportem i pompowaniem". Po wezwaniu miła Pani z US stwierdziła, że albo wykreślam albo donoszę pismo od sprzedawcy o podziale - co ile. Mam to pismo i w tym roku drugi raz daję tę fakturę. W ubiegłym roku wykreśliłem.

  4. #4424
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Sytuację można rozpatrywać na dwa sposoby. Sprzedaż usługi- odpada, lub, sprzedaż towaru. Wówczas masz prawo do odliczenia. Wszystko zleży od Twojej motywacji i materiału dowodowego, by udowodnić, że zakupiłeś towar, a nie usługę.

  5. #4425
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kasik_30
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Witam, proszę o pomoc, czy odliczyć:

    kabina prysznicowa, szklana
    brodzik
    obrzeże betonowe do kostki
    kostka betonowa

    dziękuje

  6. #4426

    Domyślnie

    TAK odliczyć, tylko przy kostce i obrzeżach o ile zostało to wykorzystane do opaski wokół domku

  7. #4427

    Domyślnie

    Witam. Moja syt. jest następująca: w 2005 rozpocząłem budowę w 2006 wypełniłem VZM-y i otrzymałem zwrot po czym w 2007 sprzedałem dom. W roku 2009 zacząłem nową budowę do dziś mam ok. 80k faktur które się kwalifikują:

    1/czy wypełniam VZM A czy B

    2/faktury są na żonę /mamy wspólnotę/ ale ja jestem zameldowany w innym mieście - jak zaznaczyć we wniosku- składamy wspólnie?? - rozumiem, że trzeba później poinformować "mój" US.

    Jeśli ktoś pomoże będę wdzięczny...
    Pozdrawiam Jacek.

  8. #4428
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kasik_30
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    jeszcze mam jedną wątpliwość:
    * profile sufitowe - takie do wykonania sufitów podwieszanych
    * siatka posadzkowa
    * właz studzienny

    mam jeszcze baterie wannową i baterie umywalkową z numerem PKWIU 29.13.12-33.31
    ktoś pisał, ze baterie odliczać ale ten numer na to nie wskazuje

  9. #4429

    Domyślnie

    Cytat Napisał ms73
    Witam. Moja syt. jest następująca: w 2005 rozpocząłem budowę w 2006 wypełniłem VZM-y i otrzymałem zwrot po czym w 2007 sprzedałem dom. W roku 2009 zacząłem nową budowę do dziś mam ok. 80k faktur które się kwalifikują:

    1/czy wypełniam VZM A czy B

    2/faktury są na żonę /mamy wspólnotę/ ale ja jestem zameldowany w innym mieście - jak zaznaczyć we wniosku- składamy wspólnie?? - rozumiem, że trzeba później poinformować "mój" US.

    Jeśli ktoś pomoże będę wdzięczny...
    Pozdrawiam Jacek.
    VZM-1/A
    Troszkę ustawy:
    Art. 5.
    2. Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.
    Czyli przy wspólnym wniosku nic się nie zgłasza, a i sam US nie "puści" zwrotu dokąd nie otrzyma odpowiedzi z drugiego US na swoje zapytania

  10. #4430

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasik_30
    jeszcze mam jedną wątpliwość:
    * profile sufitowe - takie do wykonania sufitów podwieszanych
    * siatka posadzkowa
    * właz studzienny

    mam jeszcze baterie wannową i baterie umywalkową z numerem PKWIU 29.13.12-33.31
    ktoś pisał, ze baterie odliczać ale ten numer na to nie wskazuje
    Baterie wchodzą z poz. 167 (bez względu na symbol).
    profile sufitowe - tak
    siatka posadzkowa - nie wiem co to jest
    właz studzienny - też nic mi to nie mówi

  11. #4431

    Domyślnie

    Belladonna - bardzo dziękuję za pomoc...

    Chcę jeszcze zapytać o te limity 5-letnie - czy dotyczą one danej inwestycji czy osoby. W 2006 otrzymałem zwrot z poprzedniej budowy - czy muszę to jakoś uwzględnić obecnie podczas budowy następnego domu /poprzedni sprzedałem/

    Pozdrawiam Jacek.

  12. #4432

    Domyślnie

    Szukam informacji na temat Zwrotu Vat za materiały budowlane.
    Sytuacja jest taka że chcę już kupić materiały budowlane ale jeszcze nie mam pozwolenia na budowę.
    Więc faktury VAT będą miały datę wcześniejszą niż data wydania pozwolenia na budowe.
    Czy mogą być z tym problemy później?

  13. #4433
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Czy ktos moze w kilku punktach napisac jak sie zabrac do tego VATu?

    krok po kroku ( step by step) - bo przebrnac przez to wszystko co tu napisane to trzeba miec ze dwa dni wolnego i dziecko w przedszkolu

  14. #4434

    Domyślnie

    Pytanko:

    Zameldowanie miałem w miejscowosci X, kupilem mieszkanie w Y. Faktury bralem na adres X bo tam bylem zameldowany. Teraz sie przemeldowalem do Y. Gdzie skladac o zwrot Vatu? do US X czy Y?

  15. #4435
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru
    Czy ktos moze w kilku punktach napisac jak sie zabrac do tego VATu? krok po kroku ( step by step) - bo przebrnac przez to wszystko co tu napisane to trzeba miec ze dwa dni wolnego i dziecko w przedszkolu
    Nie wiem jak to robić dobrze, mogę napisać jak to robię, niech bedzie step by step, zakładam, że wiadomo co to faktura.
    1. wszystkie faktury w jednym miejscu, włączony komputer i wydrukowane zestawienie, coś jak tu http://www.pit.pl/att/wykaz_materialow_budowlanych.pdf
    2. to drugi rok, drugie zestawienie więc nie trzeba zbytnio uzupełniać PKWiU, pilnowałem tego przy zakupie. Mimo to przydają się czasem właczone strony http://www.pit.republika.pl/info.htm lub http://michalp2006.republika.pl/VZM.htm lub po prostu www.google.com.
    3. czasem konieczny był telefon do producenta/sprzedawcy - w tym roku miałem problem np. z separatorem powietrza
    4. reszta trafia na forum i liczy na życzliwość tu obecnych,
    5. wszystkie pkwiu uzupełnione, pozaznaczane pozycje do zwrotu ,
    6. wypełnianie formularzy, US, czekanie na wezwanie, skreślanie, parafowanie, zwrot.

    Numeruję faktury (i wiersze w vzm-ie), żeby nie było pomyłek, na fakturach przy każdej pozycji piszę T/N. W tym roku mam też pozycje z minusem - trzeba oddać to co dostałem, a po złożeniu wniosku zwróciłem niewykorzystane materiały i były korekty faktur.
    Chciałbym to zrobić w dwa wieczory...

  16. #4436
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał markoos
    Sytuacja jest taka że chcę już kupić materiały budowlane ale jeszcze nie mam pozwolenia na budowę.
    Zakładam, że masz bardzo ważny powód. Inaczej nie ma to, moim zdaniem, najmniejszego sensu.
    Odpowiadając na twoje pytanie - jeśli czytać literalnie to można tak zrobić. Uprawnionymi do zwrotu są Ci, którzy posiadają to pozwolenie. Jak bedziesz składał wniosek - będziesz miał to pozowlenie czy nie?

  17. #4437
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Zgadza się, nie ma przepisu wprost zakazującego takie postępowanie. Ważne, by w dniu złożenia wniosku mieć już pozwolenia na budowę.

  18. #4438

    Domyślnie

    No pozwolenie miałem mieć na początku marca (tak powiedział architekt) bo jemu wszystko zleciłem... a wniosek będe składał.... hmmm no własnie kiedy składa sie takie wnioski? do końca czerwca? czy moze tak jak pit do konca kwietnia każdego roku? Wiem że można chyba złożyć 1 wniosek raz w roku.

    Czyli jesli jest to termin do końca czerwca, a pozwolenie przewiduje dostać do końca marca wiec w tym roku jeszcze bym coś mógł odliczyć. Wiec w dniu złożenia wniosku będe miał pozwolenie (teoretycznie)

    Wirecki co do powodu... to korzystne warunki zakupu danego materiału skłoniły mnie do zakupienia. A że składować mogę u nich na placu wiec kupiłem i podwyżka mnie nie dotknie w przypadku tego materiału.

  19. #4439

    Domyślnie

    Cytat Napisał ms73
    Belladonna - bardzo dziękuję za pomoc...

    Chcę jeszcze zapytać o te limity 5-letnie - czy dotyczą one danej inwestycji czy osoby. W 2006 otrzymałem zwrot z poprzedniej budowy - czy muszę to jakoś uwzględnić obecnie podczas budowy następnego domu /poprzedni sprzedałem/

    Pozdrawiam Jacek.
    Osoba (małżonkowie) mają 2 limity, w zależności od inwestycji.... czyli limity są na osobę - małżonków (są jeszcze dwa, ale one mają tylko związek z FV odliczanymi już raz w PIT.... czyli niepełny rok 2004 dla budowy i niepełny rok 2004 oraz cały 2005 dla remontu,podkreślę raz jeszcze o ile ktoś je odliczał w PIT, bo są i tacy co mają FV z tego okresu, a nie korzystali z ulg w PIT)

  20. #4440

    Domyślnie

    Cytat Napisał markoos
    No pozwolenie miałem mieć na początku marca (tak powiedział architekt) bo jemu wszystko zleciłem... a wniosek będe składał.... hmmm no własnie kiedy składa sie takie wnioski? do końca czerwca? czy moze tak jak pit do konca kwietnia każdego roku? Wiem że można chyba złożyć 1 wniosek raz w roku.

    Czyli jesli jest to termin do końca czerwca, a pozwolenie przewiduje dostać do końca marca wiec w tym roku jeszcze bym coś mógł odliczyć. Wiec w dniu złożenia wniosku będe miał pozwolenie (teoretycznie)

    Wirecki co do powodu... to korzystne warunki zakupu danego materiału skłoniły mnie do zakupienia. A że składować mogę u nich na placu wiec kupiłem i podwyżka mnie nie dotknie w przypadku tego materiału.
    W dniu składania wniosku masz mieć pozwolenie na budowę, bo jego kserokopię dołączasz do wniosku... FV natomiast mogą być też z datą sprzed pozwolenia i nikt się do tego nie przyczepi, bo... to już było maglowane w kilku interpretacjach i są one pozytywne.... poza tym na logikę... osoba, która zaczyna się budować może gromadzić materiały przed uzyskaniem pozwolenia, ponieważ taka inwestycja nie powstaje w planach z dnia na dzień.... czyli dzisiaj pomyślę o budowie, a jutro mam już pozwolenie na budowę

Strona 222 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony