dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 225 z 407
Pokaż wyniki od 4.481 do 4.500 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #4481
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    annada

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, mam pytanie , czy nie bedac wlascicielem dzialki moge odliczyc vat jezeli pozwolenie na budowe jest m.in. na mnie i na mnie sa faktury za materialy? z gory dziekuje

  2. #4482
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Jakieś prawo do dysponowania nieruchomością musisz mieć, np. dzierżawa, użyczenie itp. Bez tego nie masz prawa do zwrotu.

  3. #4483
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał shooter
    a czy protokół z czynności sprawdzających to jest decyzja i liczy sie 25 dni na wypłate ?
    Nie, protokół nie jest decyzją podatkową.

  4. #4484

    Domyślnie

    Cytat Napisał marb2002
    Czy można odzyskać VAT za deskę bambusową użytej do wykonania blatu łazienkowego?
    Blat łazienkowy jest wyposażeniem,a poza tym z tego co wiem drzewo egzotyczne było zawsze na 22%

  5. #4485

    Domyślnie

    Cytat Napisał annada
    Witam, mam pytanie , czy nie bedac wlascicielem dzialki moge odliczyc vat jezeli pozwolenie na budowe jest m.in. na mnie i na mnie sa faktury za materialy? z gory dziekuje
    Przy budowie potrzebne jest pozwolenie na budowę, jeśli masz je też Ty, to nie widzę problemu
    Ustawa:
    Art. 4.
    2. Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba
    fizyczna posiada:
    1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
    Czyli przy budowie osoba dołącza jedynie pozwolenie na budowę, które powinno być też na nią.... tylko jakim cudem jesteś na pozwoleniu nie mając prawa do gruntu, to pojęcia nie mam (ktoś chyba coś przekombinował)

  6. #4486

    Domyślnie

    Cytat Napisał zefirispka
    Cytat Napisał shooter
    a czy protokół z czynności sprawdzających to jest decyzja i liczy sie 25 dni na wypłate ?
    Nie, protokół nie jest decyzją podatkową.
    Decyzja to pismo, które wysyła US, a poprzedza to postanowieniem o wyznaczeniu siedmiodniowego terminu na zapoznanie się z.... i w żadnym wypadku po wysłaniu tego postanowienia wnioskodawca nie może poprawić wniosku... to US przez decyzję ogranicza kwotę zwrotu... czyli w Twoim przypadku jeśli wniosek był poprawiany na zwrot mają 6 miesięcy liczonych od dnia złożenia wniosku

  7. #4487
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna
    Czyli przy budowie osoba dołącza jedynie pozwolenie na budowę, które powinno być też na nią.... tylko jakim cudem jesteś na pozwoleniu nie mając prawa do gruntu, to pojęcia nie mam (ktoś chyba coś przekombinował)
    To wcale nie jest takie dziwne. Co prawda nie znam przepisów prawa budowlanego, ale u mnie też tak jest. Jam jest dziedzic na włościach, ale inwestorów jest dwoje- mąż i żona
    Co ciekawe, szanowny urząd miasta wydając to zezwolenie, zapytał czy tak chcemy, choć pierwotnie wniosek o wydanie PnB był tylko na właściciela gruntu.
    Napisałem stosowny wniosek i proszę jest nas dwoje adresatów decyzji.

  8. #4488

    Domyślnie

    Cytat Napisał zefirispka
    Cytat Napisał belladonna
    Czyli przy budowie osoba dołącza jedynie pozwolenie na budowę, które powinno być też na nią.... tylko jakim cudem jesteś na pozwoleniu nie mając prawa do gruntu, to pojęcia nie mam (ktoś chyba coś przekombinował)
    To wcale nie jest takie dziwne. Co prawda nie znam przepisów prawa budowlanego, ale u mnie też tak jest. Jam jest dziedzic na włościach, ale inwestorów jest dwoje- mąż i żona
    Co ciekawe, szanowny urząd miasta wydając to zezwolenie, zapytał czy tak chcemy, choć pierwotnie wniosek o wydanie PnB był tylko na właściciela gruntu.
    Napisałem stosowny wniosek i proszę jest nas dwoje adresatów decyzji.
    Ale to chyba się tak odbyło, bo sprawa dotyczyła małzonków i nikt nie wnikał czy działka nie jest przypadkiem majątkiem odrębnym. No tak mi się wydaje.

    PS Prawo budowlane miałam na studiach, tylko żebym ja coś z tego pamiętała po egzaminie....

  9. #4489
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    prosze jeszcze raz o pomoc

    Cytat Napisał boru

    prosze WAs o rozstrzygniecie kolejnego dylematu:
    z tego co rozumiem to meble (nawet te stałe jak kuchenne) nie podlegaja odliczeniu - a jak podejsc do szeroko pojetych akcesoriow meblowych?
    Na fakturze za meble kuchenne mam oprocz szafek z mdf:
    - blat
    - rozne listwy (cwiercwalek, przyscienna, laczaca, boczna, montaszowa, szczelinowa)
    - zaslepki do listew
    - uchwyty relingowe
    - okleiny do blatu
    - formatki z plyty laminowanej
    - zawiasy blum
    - odbojniki gazowe blum
    - kosz cargo

    niestety nie ma przy zadnej pozycji pkwiu

    wracajac jeszcze do art. elektrycznych to wydaje mi sie ze:
    - szyna ekwipotencjalna obo - NIE
    - puszka ep-lux 5/2.5 pusta ip42 - NIE
    - b10 zlaczka 12 torowa - NIE
    - oprawa swietlowki t8 30W - TAK 31.50.25-32
    (18,24)

    zgadza sie?

  10. #4490
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna

    Ale to chyba się tak odbyło, bo sprawa dotyczyła małzonków i nikt nie wnikał czy działka nie jest przypadkiem majątkiem odrębnym. No tak mi się wydaje.

    PS Prawo budowlane miałam na studiach, tylko żebym ja coś z tego pamiętała po egzaminie....
    No widzisz wnikał. Dziwne, może popełniono błęd, ale wyraźnie mówiłem że jestem jedynym właścicielem i stanowi to mój majątek odrębny.

  11. #4491

    Domyślnie

    Cytat Napisał belladonna
    Cytat Napisał VAT
    Cytat Napisał belladonna
    25.21.30-30.30 - Płyty z polistyrenu i kopolimerów

    czyli jak najbardziej jest w PKWiU z 1997 roku i wyleci... czasami PKWiU jest pomocne, ale czasami lepiej, żeby go nie było
    W tym przypadku sądzę, że sprzedawca nazywając materiał "styropianem" (jezeli faktycznie był to styropian) popełnił pomyłkę z symbolem PKWiU, wpisując niesłusznie 25.21.30-30.30, ponieważ styropian jest polistyrenem spienionym lub porowatym (ta końcówka "pian" wskazuje na tą pianę) i niewątpliwie podlega odliczeniu z poz. 27. Ale to jest tylko moje zdanie, a USy - wiadomo - rządzą się swoimi prawami. Ja jednak bym to odliczał.
    VAT to nie to, ze US-y rządzą się swoimi prawami... bublem jest to, że zajmują się tym osoby, które tym zajmować się nie powinny. Urzędnik jest częściej ekonomistą niż budowlańcem. Przypisanie PKWiU to działka GUS.... a w sumie sklep wpisując PKWiU nie powinien brać tego z tzw sufitu.
    Dochodzi jeszcze do takich absurdów, że często kontrolujący wie mniej niż weryfikujący... i to jest, że tak powiem niezbyt zabawne w tym wszystkim
    Ta część zdania, że "USy rządzą się swoimi prawami" nie ma sensu negatywnego, lecz wskazanie, że niejasne przepisy stwarzają w tej samej sprawie różne stanowiska, np. schody strychowe w jednym US przejdą, a w drugim nie przejdą, kolektory słoneczne podobnie, w jednym urzędzie są akceptowane, a w drugim nie. Stąd te "różne prawa". I pełny szacunek należy mieć do urzędników USów, że sobie z tym wszystkim jeszcze jakoś radzą, bo przecież działają na tych samych przepisach! Ale raz jest TAK, a raz NIE. To tylko przykład. I zgadzam się, że zabawne to, to nie jest. A styropian konsekwentie bym odliczył, ponieważ nie jest to polistyren (25.21.30-30.30), a polistyren spieniony (25.21.41-20.00)!

  12. #4492
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Madel

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Swidwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    55
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Proszę o podpowiedź czy pozycja typu:

    Mapelastic 16kg - izolacja przeciwwodna

    można odliczyć?

  13. #4493

    Domyślnie

    Cytat Napisał Madel
    Proszę o podpowiedź czy pozycja typu:

    Mapelastic 16kg - izolacja przeciwwodna

    można odliczyć?

    Mapelastic - dwuskładnikowa zaprawa cementowa - czyli TAK, mozna odliczyć. 26.64.10-00.11

  14. #4494

    Domyślnie

    Czy moge odliczyc rzeczy ponizej, nie doszukalem sie PKWiU:

    1. Piana 750 ml wężykowa, Haussen zima
    2. Zszywki 6mm hartowane, typ 53
    3. Wiadro
    4. Taśma uniwersalna
    5. Aryston pakiet solar Kairom II
    6. Paraizolacja
    7. Taśma kalenicowa
    8. Wkręty
    9. Extra dybel

    i tych, juz z PKWiU/;

    1. Wełna megarock [26.82.16.30.10]
    2. Kron 400/20 mat K011 [28.11.23-50.30]
    3. Okno Fakro [20.30.11-10.11]
    4. Blacha płaska [27.10.72-40.00]
    5. Skrzydło drzwiowe tłoczone [28.12.10-30.11]
    6. Klamka [28.63.13.13/14]
    7. Ościeżnica składana [28.12.10-30.17]
    8. Schody sklad.super [20.30.11-10.5]


    robiłem na podstawie:
    http://klasyfikacje.pl/drzewo_pkwiu97.html

    I jeszcze jedno pytanie: Czy jeśli mam wydanie WZ to tez moge odliczyc materialy jakie sie na niej znalazly?

    Dziękuję za odpowiedź

  15. #4495

    Domyślnie

    A czy fototapete papierową moge zaliczyc do zwrotu???
    czy jakos na fakturze ją specjalnie nazwać.....?

  16. #4496
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał luka1984

    I jeszcze jedno pytanie: Czy jeśli mam wydanie WZ to tez moge odliczyc materialy jakie sie na niej znalazly?
    Jesli dobrze zrozumiałem chodzi o popularną "wuzetkę", tak?
    Niestety, odliczać można tylko na podstawie faktur vat.

  17. #4497
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zefirispka
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał gospie
    A czy fototapete papierową moge zaliczyc do zwrotu???
    czy jakos na fakturze ją specjalnie nazwać.....?
    Tapety papierowe podlegają odliczeniu z poz. 19 załącznika.

  18. #4498

    Domyślnie

    Cytat Napisał kristal2
    Witam

    mam dylemat dotyczący wszelkich podzespołów, elementów, które były zakupione i użyte do instalacji centralnego odkurzacza.
    Dokladniej mam na f-rze wyszczegolnione następujące pozycje: płytka montażowa, przykrywka płytki montazowej, zestaw przyłączeniowy szufelki, kolanko 45 stopni, kolanko 90 stopni podejściowe, łuk 90 stopni, trojnik 90 stopni, mufka, uchwyt do rur, zaślepka na rurę, rura instalacyjna 2m, klej, przewód elektryczny.

    Czy ktoś już przerabial podobny temat czy dzwonic do Beama - bo PKWiU na fakturze to nie uświadczysz.
    Nikt nic nie napisał w temacie, zatem zadzowniłem do Beama.
    Pisze info jakie uzyskałem tam, do wykorzystania przez innych forumowiczów - powiedzieli, że żadnych elementów do budowy odkurzacza centralnego NIE ODLICZA SIĘ

  19. #4499

    Domyślnie

    Cytat Napisał zefirispka
    Cytat Napisał luka1984

    I jeszcze jedno pytanie: Czy jeśli mam wydanie WZ to tez moge odliczyc materialy jakie sie na niej znalazly?
    Jesli dobrze zrozumiałem chodzi o popularną "wuzetkę", tak?
    Niestety, odliczać można tylko na podstawie faktur vat.
    Tak
    A może jest możliwośc taka by zwykłą WZ zamienic na FV, czy może sie nie lub problemy wystepuja

  20. #4500
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Madel

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Skąd
    Swidwin
    Kod pocztowy
    78-300
    Posty
    55
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał VAT
    Cytat Napisał Madel
    Proszę o podpowiedź czy pozycja typu:

    Mapelastic 16kg - izolacja przeciwwodna

    można odliczyć?

    Mapelastic - dwuskładnikowa zaprawa cementowa - czyli TAK, mozna odliczyć. 26.64.10-00.11

    VAT - ogromne dzięki

Strona 225 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony