dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 24 z 407
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #461

    Domyślnie

    Witam,

    w związku ze zwrotem Vat na art. budowlane - czy jeśli zaczynam budowę w tym roku (w planach - stan surowy owarty), w tym roku będę kupować materiały, czy będę jeszce mogła załapać się na zwrot Vat?

  2. #462

    Domyślnie

    Cytat Napisał joan
    Chyba już zgłupiałam z tego "szczęścia
    Czy to mozliwe że US zwróci mi ok 22 tys zł. (bo taki limit jest w chwili obecnej )?
    Wg faktur mam materiały z Listy ministra - wyszło mi łącznie ponad 35 tys zł samego vatu 22% (znaczy 35 tys. juz zapłaciłam podatku od tych materiałów budowlanych) - jesli dobrze rozumiem - teraz mam okazję odebrać US z tego 68% - czyli zwróca mi na konto 22 tys???
    Wiedziałam o odliczeniach VAt, ale myślałam że limit dotyczy sumy podatku 22% vat-em a nie kwoty do zwrotu - nie liczyłam na taką "szczodrość" US Czy może się mylę?
    Mylisz się, rzeczywiście lepiej nie liczyc na szczodrość US . Przede wszystkim musisz wyliczyc maksymalną kwote zwrotu, która zależy czy faktury dotyczą robót wymagających pozwolenia na budowę czy też nie, no i oczywiście cenę 1 m2 pow.użytkowej budynku mieszlanego ogłoszonej przez GUS.

    Od 6 marca zmienią się przepisy i w związku z tym Ci którzy złożą wnioski między 6 a 31 marca 07 otrzymaja mniejsze kwoty.

    Poza tym do wniosku nie trzeba załączać kopii pozwolenia na użytkowanie ani zawiadomnienia o zakończeniu inwestycji ani też dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji.

  3. #463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman
    Przede wszystkim musisz wyliczyc maksymalną kwote zwrotu, która zależy czy faktury dotyczą robót wymagających pozwolenia na budowę czy też nie,
    Prosze wyjaśnić mi to zdanie bo ja nie KUMAM...


    Cytat Napisał Alkman
    Od 6 marca zmienią się przepisy i w związku z tym Ci którzy złożą wnioski między 6 a 31 marca 07 otrzymaja mniejsze kwoty.
    Dlaczego mniejsze kwoty???
    Znowu nie KUMAM ...

  4. #464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga - Żona Facia
    Cytat Napisał Alkman
    Przede wszystkim musisz wyliczyc maksymalną kwote zwrotu, która zależy czy faktury dotyczą robót wymagających pozwolenia na budowę czy też nie,
    Prosze wyjaśnić mi to zdanie bo ja nie KUMAM...

    Chodzi o art. 3 ust. 5 i 6 ustawy.

    5. Kwota zwrotu, o której mowa w ust. 4, w okresie obowiązywania ustawy, jest równa, z zastrzeżeniem ust. 6, 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:


    1) 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, o której mowa w art. 6 ust. 1, w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę;
    2) 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, o której mowa w art. 6 ust. 1, w przypadku robót budowlanych związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, niewymagających pozwolenia na budowę.

    6. W odniesieniu do wydatków, na podstawie których osoba fizyczna korzystała lub korzysta z odliczenia, na podstawie:

    1) art. 3 ust. 2, art. 4 ust. 2 i art. 9 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz. 1509, z późn. zm.),
    2) art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956 i nr 222, poz. 2201 oraz z 2005 r. nr 263, poz. 2619) oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. nr 202, poz. 1958 oraz z 2005 r. nr 263, poz. 2619)


    - kwota podlegająca zwrotowi, w okresie obowiązywania ustawy, jest równa 55,23% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959% kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn, o którym mowa w ust. 5.


    Cytat Napisał Alkman
    Od 6 marca zmienią się przepisy i w związku z tym Ci którzy złożą wnioski między 6 a 31 marca 07 otrzymaja mniejsze kwoty.
    Dlaczego mniejsze kwoty???
    Znowu nie KUMAM ...
    Jak już wspomniałam przepisy zmienią się od 6 marca w związku z tym zmieni się zasada przyjmowania ceny za 1 m2 ogłoszonej przez GUS i nie będzie to cena ogłoszona za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek ale cena ostatnio ogłoszona przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, .

    Cena za 1 m2 za III kw. wynosi 2.557zł, a za IV kw 2.619zł w związku z tym w okresie o którym wspomniałam będzie obnizona maksymalna kwota zwrotu.

  5. #465

    Domyślnie

    Czy po 31 marca 2007 GUS poda nową stawkę (pewnie wyższą)?

  6. #466

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga - Żona Facia
    Czy po 31 marca 2007 GUS poda nową stawkę (pewnie wyższą)?
    Stawka podawana jest co kwartał i byc może będzie wyższa, natomiast w tej chwili sytuacja wygląda tak, że dla tych którzy złożą wniosek o zwrot od 1 stycznia do 5 marca i w II kwartale do iloczynu bierze się kwotę 2.619, a dla tych pomiędzy 6 -31 marca 2.557 zł, co prawda różnica jest bardzo niewielka, ale zawsze to pieniądz.

  7. #467

    Domyślnie Re: kuchnia elektryczna

    Cytat Napisał arekp
    Czy odliczyć VAT w przypadku zakupu kuchni elektrycznej Mastercook z płyta ceramiczną? Nie mam na fakturze symbolu PKWiU, a w wykazie jest napisane: ex 29.71.28-10 Kuchnie i kuchenki domowe, z wyłączeniem kuchenek elektrycznych. To jak to rozumieć?
    A ja mam inny problem. Otóż na fakturze mam w komplecie płytę ceramiczną gazową z piekarnikiem elektrycznym. Cena jest jedna, symbol PKWiU 29,72,11-13.13. Daje to wg PKWiU -kuchnie gazowe z piekarnikiem czteropalnikowe
    Nijak nie wiem jak to rozgryżć

    a w wykazie jest:
    ex 29.72.11-13 - urządzenia do gotowania, podgrzewacze płytowe na gaz, z żeliwa lub stali, z wyłączeniem piekarników gazowych i kuchni restauracyjnych gazowych.

  8. #468

    Domyślnie

    Taka sytuacja jeżeli korzystałam z ulgi remontowej w latach 2004-2005 i zdołałam raptem odpisać 150 złotych. Teraz chcę odliczyć VAT i musze pomnożyć przez 0,5523. Stracę o wiele więcej niż gdybym mogła pomnożyć przez 0,6818.
    Czy tamto odliczenie można jakoś skorygować?

  9. #469

    Domyślnie

    Aga - Żona Facia
    do odliczenia VAT z faktur ujętych w ramach nieistniejacej już ulgi remontowej stosujesz wskaźnik 0,5523 a do faktur które nie odliczyłaś w ramach ulgi remontowej stosujesz ten wyższy wskaźnik 0,68....

    a jeśli w roku ubiegłym zabrakło Ci podatku do odliczenia ulgi remontowej to jeszcze w tym roku możesz odliczyć tamtą różnicę.

  10. #470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga - Żona Facia
    Taka sytuacja jeżeli korzystałam z ulgi remontowej w latach 2004-2005 i zdołałam raptem odpisać 150 złotych. Teraz chcę odliczyć VAT i musze pomnożyć przez 0,5523. Stracę o wiele więcej niż gdybym mogła pomnożyć przez 0,6818.
    Czy tamto odliczenie można jakoś skorygować?
    Rozumiem, że chodzi Ci o korektę PIT w roku 2004 i 2005. Wydaje mi się (ale nie na 100%), że korektę można złożyć, wtedy musisz oddać co odliczyłaś wraz z odsetkami od dnia otrzymania zwrotu do dnia wpłaty zobowiązania po korekcie. Najlepiej dowiedziec się w US, oczywiście nie mówiąc co jest przyczyną

  11. #471

    Domyślnie

    Cytat Napisał tigermoth
    Aga - Żona Facia
    do odliczenia VAT z faktur ujętych w ramach nieistniejacej już ulgi remontowej stosujesz wskaźnik 0,5523 a do faktur które nie odliczyłaś w ramach ulgi remontowej stosujesz ten wyższy wskaźnik 0,68....

    a jeśli w roku ubiegłym zabrakło Ci podatku do odliczenia ulgi remontowej to jeszcze w tym roku możesz odliczyć tamtą różnicę.
    Chyba się nie zrozumieliśmy. Tak się składa, że w ostatnich latach nie robiłam generalnych remontów w mieszkaniu. Raz tylko przemalowałam ściany i wymieniłam panele. Dlatego wyszły mi grosze.

  12. #472

    Domyślnie

    Aga - Żona Facia
    teraz masz jakieś faktury za remont i chcesz od nich odpisać VAT. Faktury te są z ubiegłego (2006) roku i z bieżącego? czy dobrze rozumiem?

    I do tych faktur stosujesz wskaźnik 0,6818 mimo że korzystałaś z ulgi remontowej. Te faktury z 2006 i 2007 roku nie były uwzględniane w ramach tej ulgi bo jej już nie było.

    Wskaźnik 0,5523 stosujesz tylko do faktur które wcześniej były ujęte w ulgach: duzej budowlanej i remontowej.

  13. #473

    Domyślnie

    Cytat Napisał tigermoth
    Aga - Żona Facia
    teraz masz jakieś faktury za remont i chcesz od nich odpisać VAT. Faktury te są z ubiegłego (2006) roku i z bieżącego? czy dobrze rozumiem?

    I do tych faktur stosujesz wskaźnik 0,6818 mimo że korzystałaś z ulgi remontowej. Te faktury z 2006 i 2007 roku nie były uwzględniane w ramach tej ulgi bo jej już nie było.

    Wskaźnik 0,5523 stosujesz tylko do faktur które wcześniej były ujęte w ulgach: duzej budowlanej i remontowej.
    Hm teraz to już nic nie wiem.

    Z 2006 i 2007 roku mam faktury na materiały z których rozpoczęłam budowę. To tu stosuję wskaźnik 0,6818???

    Ale mam już np. fakturę na kafelki (które można było uwzględniać w ulgach remontowej i budowlanej!!!) i tu stosuję wskaźnik 0,5523????

    Proszę pomóżcie czy tak naprawdę jest???

  14. #474

    Domyślnie

    Przepraszam może to ja niekonkretnie wyjaśniam.

    Jeśli ktoś remontował lub budował dom (mieszkanie) i ma faktury za materiały i faktury te wykorzystał do ulgi remontowej lub dużej budowlanej to stosuje wskaźnik niższy tj. 0,5523. Faktury te wykazuje się w załączniku VZM-1/B.

    Jeśli natomiast ktoś remontował lub budował dom (mieszkanie) i ma faktury za materiały i faktur tych nie wykazywał do ulgi remontowej lub dużej budowlanej to stosuje wskaźnik wyższy tj. 0,6818. Faktury te wykazuje się w załączniku VZM-1/A.

    Faktury muszą być wystawione od 01.05.2004 do 31.12.2007. Ostateczny termin złożenia wniosku o zwrot upływa 30.06.2008.

  15. #475
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    to ile maksymalnie moge odzyskać z US- budowałam dom, nie korzystałam z innych ulg, faktury mam na 100 tys złna materiały z "dobrm" PKwiu - czy dostanę te 20 tys. czy nie. (20 tys. to różnica pomiedzy 7 a 22%) zapłaciłam im za duzo to teraz maja mi to oddać- nie rozumiem tylko czy limit dotyczy odliczenia (tej róznicy) czy ogólnie wysokości zapłaconego vatu 22%.
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  16. #476

    Domyślnie

    Cytat Napisał tigermoth
    Jeśli ktoś remontował lub budował dom (mieszkanie) i ma faktury za materiały i faktury te wykorzystał do ulgi remontowej lub dużej budowlanej to stosuje wskaźnik niższy tj. 0,5523. Faktury te wykazuje się w załączniku VZM-1/B.
    Jeżeli w 2004 roku robiłam malutki remoncik w mieszkaniu i w 2005 roku składając PIT odliczyłam sobie jakieś grosze to to teraz mam jeszcze raz (te faktury) wpisać do VZM-1/B?

  17. #477

    Domyślnie

    Cytat Napisał joan
    to ile maksymalnie moge odzyskać z US- budowałam dom, nie korzystałam z innych ulg, faktury mam na 100 tys złna materiały z "dobrm" PKwiu - czy dostanę te 20 tys. czy nie. (20 tys. to różnica pomiedzy 7 a 22%) zapłaciłam im za duzo to teraz maja mi to oddać- nie rozumiem tylko czy limit dotyczy odliczenia (tej róznicy) czy ogólnie wysokości zapłaconego vatu 22%.
    Jeśli wniosek trafi do US do końca marca 2007 r. to limit zwrotu wyniesie 22006,82 zł, jeśli w II kw 2007 r. to 22540,42 zł.

    zwrócą kwotę równą 68,18% zapłaconego Vatu

  18. #478

    Domyślnie

    Jeżeli w 2004 roku robiłam malutki remoncik w mieszkaniu i w 2005 roku składając PIT odliczyłam sobie jakieś grosze to to teraz mam jeszcze raz (te faktury) wpisać do VZM-1/B?
    Aga - Żona Facia
    jeżeli faktury za ten remont są wystawione po 01.05.2004 masz prawo je wpisać do VZM-1/B.


    joan skorzystaj z programu "Formularze VZM" ze strony www.podatki.pl

    po wpisaniu tych faktur do załączników obliczysz sobie jaki zwrot dostaniesz i zarazem taki wypełniony wniosek możesz składać do US.

    Chcąc w dużym przybliżeniu oszacować kwotę do zwrotu zsumuj kwotę podatku VAT od zakupionych materiałów z "dobrym" PKWiU i tę wyliczoną sumę pomnóż przez 0,6818 (czyli 68,18%). Tyle dostaniesz z US.

    Jeśli zakupiłaś materiały za 100 tys. zł to zapłaciłaś 18 030,00 zł VATu czyli do zwrotu z US masz 12 293 zł (18030 x 0,681.

    W moich wyliczeniach może być błąd kilku złotych.

    Limit 22540 zł (w twoim przypadku jest to ta kwota) dotyczy maksymalnego zwrotu jaki możesz dostać z US.

    Aby zbliżyć się do limitu należałoby wydać na materiały z "dobrym" PKWiU około 183 000 zł

  19. #479
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    tigermoth- wielkie dzięki - o taka dopowiedź mi chodziło- pytałam jak dziecko - bo nieufna jestem i czasem musze sobie to poukładac w głowie
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  20. #480

    Domyślnie

    czy za baterie do umywalek, żyrandole, gniazdka i przełączniki instalacji elektrycznej nalezy się zwrot vat ? w wykazie ich nie ma, ale wydaje mi się że vat na nie też się zmeniał?

Strona 24 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony